אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 2174/08

החלטה בתיק בשא 2174/08

תאריך פרסום : 17/08/2009 | גרסת הדפסה
בש"א
בית המשפט המחוזי נצרת
2174-08
27/10/2008
בפני השופט:
קולה אשר

- נגד -
התובע:
1. אטיב פיינסט בע"מ
2. מרק ליבשטיין
3. אריה ציון

עו"ד ש. אוסלנדר ואח'
הנתבע:
1. הכשרת הישוב מוטלים (1995) בע"מ
2. עופר נמרודי
3. יעקב נמרודי

עו"ד מ. זילגמן ושות'
החלטה

1.         המבקשים שהינם התובעים והנתבעים שכנגד, הגישו נגד המשיבים שהינם הנתבעים והתובעים שכנגד תביעה בשל הפרת הסכם אופציה אשר נכרת בין המבקשת 1 למשיבה 1 ביום 05.07.98. בגין ההפרה הנטענת, תובעים המבקשים סעדים הצהרתיים, ביניהם קביעה, כי המשיבים 2 ו-3 גזלו במרמה ובמחטף מהמבקשת 1 את כפר הנופש "נווה אטיב" , בחוסר תום לב קיצוני. לפיכך, מבוקש לחייב את המשיבים להשיב למבקשים את הזכויות בכפר הנופש הגזול .

2.         המבקשים פנו בבקשה לגילוי 7 סוגי מסמכים ספציפיים. המשיבים מתנגדים לגילוי המכונה על ידם "מסע דיג" לא לגיטימי. לשיטתם, מתן הצו המבוקש עלול לחשוף סודות עסקיים של המשיבים ולפגוע בפרטיותם שכן המדובר במסמכים פנימיים חסויים שממלא מתייחסים בחלקם לתקופה שכל עילת תביעה, נטענת ומוכחשת, ביחס אליה, התיישנה זה מכבר. בתגובתם, מנתחים המשיבים את כל אחד מהמסמכים השונים ומגיעים למסקנה, כי המבקשים אינם זכאים לעיין במסמך כל שהוא מהמסמכים המבוקשים בשל העדר רלבנטיות.

3.         הליכי הגילוי והעיון במסמכים מוסדרים כידוע בתקנות 122-112 ל תקסד"א . הליכים אלו ניזונים מהתפיסה כי החתירה לגילוי האמת עומדת ביסוד ההליך המשפטי וכי על הליך זה להתקיים "בקלפים גלויים" (ראו: רע"א 7114/05 מדינת ישראל נ' חיזי ([פורסם בנבו], 11.12.2007, פיסקה 5); רע"א 4234/05 בנק המזרחי המאוחד נ' פלץ ([פורסם בנבו], 14.8.05, פיסקה 6).

בענייננו, מדובר בצו גילוי מסמכים ספציפי, אשר מוסדר בתקנה 113 ל תקסד"א . תנאי ראשון וברור מאליו לקיומה של חובת הגילוי הינו, כי המסמכים יהיו רלוונטיים לעניין נשוא התביעה. תנאי זה עולה מלשונה של תקנה 120(ב) ל תקסד"א , הקובעת, כי לא יינתן צו לגילוי מסמכים או לעיון במסמכים אלא אם יש צורך בכך "כדי לאפשר דיון הוגן, או כדי לחסוך בהוצאות".

4.         כידוע, רלוונטיות המסמכים שהעיון בהם מבוקש היא מקדמית וקריטית, ואין לאפשר לבעל דין לעיין במסמכים מסויימים לפני שהוחלט אם הם רלוונטיים להליך, וזאת על מנת למנוע את הרחבת דרישת הגילוי מעבר לנדרש. מגמת בית המשפט בבחינת רלוונטיות המסמכים היא ליברלית, וכל מסמך הכולל מידע המאפשר לקדם את בירור ההליך ייחשב כרלוונטי, אלא אם כן קיים חיסיון או ערך מוגן אחר הגובר על אינטרס הגילוי (ראו מאמרו של י' עמית, "קבילות, סודיות, חיסיון ואינטרסים מוגנים בהליכי גילוי במשפט האזרחי-ניסיון להשלטת סדר", ספר אורי קיטאי, עמ' 247 ; רע"א 2534/02 יהודה שמשון נגד בנק הפועלים בע"מ, פד"י נו(5) 193, 195-196)  .

לאור עקרונות אלה אבחן עתה את הבקשה שלפני.

5.         לאחר שעיינתי בבקשה, בתגובה, כתבי הטענות ותצהירי העדות הראשית שהוגשו בינתיים הנני סבור,כי דין הבקשה להידחות וכמפורט להלן:

6.         דו"חות כספיים (מאזנים, דו"ח רווח והפסד) מיום תחילת הפעלת כפר הנופש ועד שנת 2008 המתייחסים לפעילות כפר הנופש בנווה אטיב.

            לטענת המבקשים, הדו"חות הכספיים דרושים על מנת להראות את הרווח שנמנע מהמבקשים בפועל, אלמלא הפרו המשיבים את הסכם האופציה. לטענתם, עיון בדו"חות הכספיים המבוקשים יאפשר להם ולבית המשפט להעריך את הנזקים ואובדן הרווחים שנגרמו כתוצאה מהפרת ההסכם. בתגובתם טוענים המשיבים, כי הצהרתם המפורשת של המבקשים בסעיף 88 לכתב התביעה, כי הנזקים הכספיים אינם עניין לתביעתם זו, העובדה, כי בשורת הסעדים שנתבעו אין כל סעד העוסק ברווח שנמנע מהמבקשים, בצירוף העובדה שהדו"חות כוללים נתונים רגישים וסודיים של המשיבה 1 אשר גילויים עלול לפגוע שלא לצורך באינטרסים עסקיים שלה מחייבים את המסקנה שאין כל הצדקה לחשיפת הדו"חות.

            מסכים אני עם המשיבים, כי אין כל בסיס לחשוף את הדוחות הכספיים בפני המשיבים לצרכי ניהול הליך זה תוך פגיעה מובהקת באינטרסים העסקיים של המשיבה 1 באשר במסגרת התביעה דנן לא נתבע כל סעד כספי.

באופן דומה, אין גם רלוונטיות למסמכים המבוקשים  בסעיף א.4 לבקשה . קרי, כל מסמך שהוכן ע"י המשיבים ו/או לבקשתם בקשר עם הערכת שוויו של כפר הנופש/או רווחיותו ו/או כל מסמך העוסק בכדאיות ההשקעה ו/או תפעול כפר הנופש  באשר תכליתם להוכיח קיומם של נזקים, שלפי טענת המבקשים עצמם כאמור בסעיף 88 לכתב התביעה אינם עניין לתביעה זו ומשכך אינם רלוונטיים.

7.         כל המסמכים (דו"חות, חוות דעת וכיו"ב) הנוגעים לבדיקות כדאיות ההשקעה בכפר הנופש שביצעו המשיבים לפני רכישת כפר הנופש מכונסת הנכסים + הערכות שווי ו/או דו"חות כלכליים שהוכנו ע"י המשיבים ו/או ע"י מי מטעמם לגבי כפר הנופש עובר לרכישתו מכונסת הנכסים

            לטענת המבקשים, המסמכים דרשים על מנת להראות, כי המשיבה 1 השתלטה על כפר הנופש עבור פרוטות כשהיא עצמה העריכה את שוויו במחיר גבוה בהרבה . לטענתם, המסמכים דרושים על מנת לאמת את המצגים שיצרו אנשי המשיבה 1 בפני המבקשים קודם להשתלטותם על הכפר ובמסגרת המו"מ שנוהל בין הצדדים.

            לא מצאתי רלבנטיות של מסמכים אלה לתביעה שבפניי ולא הבנתי ,לשם מה, יש לבזבז זמן שיפוטי יקר על נושא זה באשר הסכם האופציה נשוא התביעה דנן נכרת לאחר רכישת כפר הנופש ע"י המשיבה 1 מידי כונסת הנכסים, עסקה שאושרה על ידי בית המשפט המוסמך, לעניין זה הרי גם אם יוכחו העובדות שלשמן מבוקש הגילוי - אין בכך כדי להועיל למבקשים ולכן לא אחייב להמציא מסמכים בנושא זה.

8.         מסמכי ייצוג של המשיבים ע"י גילת בר נתן עורכי דין

            לא מצאתי רלבנטיות של מסמכים אלה לתביעה שבפניי. אכן כטענת המשיבים משאין חולק, כי עורכי הדין גילת בר נתן ייצגו את המשיבים, ומשאין כל טענה ביחס להתנהלות עורכי הדין, ביחס לחריגה מהרשאה וכיו"ב הרי שמדובר במסמכים פנימיים המשמשים ביחסים שבין עורך דין- לקוח ואין לחושפם.

9.         כל מסמך ו/או התחייבות של הכשרת היישוב כלפי צדדים שלישיים לתשלום 20% מהרווח של כפר הנופש ו/או  כל התחייבות כלפי צד שלישי כמצויין ב "והואיל" החמישי להסכם האופציה

            לטענת המבקשים מאחר ויש להתחייבות כאמור השפעה על הסעד המבוקש ומאחר וההתחייבות מעוגנת בהסכם האופציה עצמו יש לחשוף את טיב ומהות ההתחייבות ככל שקיימת. המשיבים בהתנגדותם טוענים, כי סוגיית ההתחייבות כלפי הצדדים השלישיים לא נזכרה, ולו ברמז, בכתב התביעה, לטענתם, לו סברו המבקשים, כי להתחייבות האמורה עשויה להיות השפעה על הסעד המבוקש, חזקה עליהם,  כי היו כוללים התייחסות לעניין זה בכתב תביעתם, בהיעדר התייחסות הרי שניסיון המבקשים לקבל מסמכים הקשורים בהתחייבות זו היא בבחינת הרחבת חזית אסורה, שהמשיבים מתנגדים לה.

לעניין זה סבורני, כי בשלב זה אין מקום לחייב את המשיבים בגילוי המסמכים כאמור וכי אי הפגיעה בפרטיותם של צדדים שלישיים גוברת על אינטרס הגילוי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ