אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 2047/07

החלטה בתיק בשא 2047/07

תאריך פרסום : 23/07/2007 | גרסת הדפסה
בש"א
בית המשפט המחוזי חיפה
2047-07
08/03/2007
בפני השופט:
רון סוקול

- נגד -
התובע:
אוניברסיטת חיפה
עו"ד גונטובניק ו
עו"ד בקל
הנתבע:
1. חנין נעאמנה
2. מאג'דה כבהא
3. מרוה עבד
4. עדאלה - המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי

עו"ד זהר סאוסן
החלטה

1.         בקשה למתן צו לעיכוב ביצוע פסק דיני מיום 17.8.2007 (ה"פ 217/05) ולפיו הוריתי למבקשת (להלן גם: "האוניברסיטה") שלא לכלול בין הקריטריונים לחלוקת מעונות לסטודנטים את השירות הצבאי או הלאומי של הסטודנט.

2.         לאחר מתן פסק הדין האמור, ועל-פי בקשת הבהרה שהגישה האוניברסיטה (בש"א 11612/06), הוריתי כי הוראות פסק הדין לא יחולו לגבי חלוקת מעונות לסטודנטים בשנת הלימודים הנוכחית (2006-2007), מהטעם כי פסק הדין ניתן לאחר שכבר נשלחו לסטודנטים הודעות בדבר חלוקת המעונות.

            כעת עומדת האוניברסיטה בפני פרסום הקריטריונים לחלוקת המעונות לשנת הלימודים הבאה (2007-2008), ועל כן מבקשת היא לעכב את ביצוע פסק הדין עד להכרעה בערעור שהוגש על-ידיה (ע"א 8695/06). הדיון בערעור קבוע ליום 6.7.2007, אולם האוניברסיטה אינה יכולה להמתין להכרעה, שכן פרסום הקריטריונים, הגשת הבקשות למעונות וההחלטות על חלוקת המעונות צפויים להתחיל עוד קודם לדיון האמור.

3.         בבקשתה טוענת האוניברסיטה כי סיכויי הצלחתה בערעור הינם גבוהים. במיוחד מפנה האוניברסיטה לפסק הדין שניתן בבית המשפט העליון בבג"צ 11956/05 סוהאד בשארה נ' שר הבינוי והשיכון (טרם פורסם) (להלן: "פסק דין בשארה"), בו נדחתה עתירתם של העותרים (ובהם המשיב 4 בבקשה הנוכחית) לפסילת הקריטריון של שירות צבאי להענקת הטבות על-פי חוק הלוואות לדיור, התשנ"ב-1992.

4.         עוד טוענת האוניברסיטה כי אם לא יעוכב ביצוע פסק הדין, עשוי להיגרם לה ולסטודנטים רבים נזק בלתי הפיך. לטענתה, ישנם סטודנטים רבים אשר זכו במעונות על-פי הקריטריונים הקיימים (לרבות השירות הצבאי). לסטודנטים אלו נוצרה ציפייה לגיטימית להמשיך ולזכות במעונות על בסיס אותם קריטריונים, ושינוים כעת, בטרם ההכרעה בערעור, יפגע בציפיות זו, ויאלץ את חלקם למצוא פתרונות דיור אחרים. עוד טוענת האוניברסיטה כי בהתאם לפסק הדין, ועם ביטול הקריטריון של השירות הצבאי והלאומי, מתחייבת בחינה מחודשת של כל הקריטריונים לחלוקת מעונות. בין היתר טוענת האוניברסיטה כי פסק הדין מדגיש את הצורך במבחנים אינדיבידואליים לבחינת מצבו הכלכלי של כל מבקש, ועליה להיערך בהתאם. נטען גם כי בחינה אינדיבידואלית שכזו מחייבת משאבים וזמן. האוניברסיטה מדגישה כי בשים לב לפרסום ולתהודה שהתלווו לפסק הדין, כל החלטה לשינוי הקריטריונים תיבחן ב"זכוכית מגדלת", ועל כן עליה לפעול בזהירות ולאחר בדיקה מעמיקה, והדבר מצריך זמן רב אשר עשוי להיות מיותר אם תזכה בערעור.

5.         מנגד טוענים המשיבים כי הכלל הנוהג במשפט הינו שמי שזכה בדינו, לא ייאלץ להמתין להכרעת ערכאת הערעור. המשיבים מדגישים כי עיכוב הביצוע יאפשר המשך ההפליה בחלוקת המעונו.

            לעניין סיכויי ההצלחה טוענים המשיבים כי פסק הדין בפרשת בשארה מוטעה מן הפן העובדתי, ועל כן הוגשה בקשה לדיון נוסף. מכל מקום, כך נטען, אין בפסק דין בשארה כדי להצביע על סיכויי ההצלחה בערעור שהגישה האוניברסיטה, שכן בפסק דין בשארה מדגיש בית המשפט כי כל מקרה נבחן על-פי נסיבותיו, ונסיבות המקרה הנוכחי שונות מאלו שנבחנו בפרשת בשארה.

            המשיבים טוענים גם כי לא קיים כל קושי מעשי בשינוי הקריטריונים, ומצביעים על שינויים שנעשו בקריטריונים בשנים האחרונת, לרבות במהלך הדיונים בתיק זה. לטענתם, אין צורך בשינוי כולל של הקריטריונים, ודי בהשמטת הקריטריון של השירות הצבאי. עוד טוענים המשיבים כי פסק הדין אינו מחייב בחינה אינדיבידואלית ואניו פוסל קריטריונים כלליים אחרים שנקבעו לחלוקת מעונות.

6.         תקנה 466 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984, קובעת את הכלל לפיו הגשת ערעור לא תעכב את ביצוע ההחלטה שעליה מערערים. תקנה 467 מסמיכה את בית המשפט להורות על עיכוב הביצוע במקרים המתאימים.

            שיקול הדעת לעיכוב ביצוע פסק הדין מחייב בחינת שתי שאלות; האחת - העיקרית שבהן - הינה האם ביצוע פסק הדין ימנע או יקשה באופן ממשי את השבת המצב לקדמותו, אם יזכה המבקש בערעורו; השנייה - האם סיכויי ההצלחה בערעור הינם ברורים ומצדיקים את העיכוב (זוסמן, סדרי הדין האזרחי, מהדורה שביעית עמ' 859). בית המשפט בוחן גם את הנזק שעלול להיגרם למבקש כתוצאה ממימוש פסק הדין ומאזן בין האינטרסים השונים.

.בבש"א 4403/94 ויצמן נ' ניצן, תק-עליון 94(3) 2278 מסכם בית המשפט את ההלכות כדלקמן:

בהכרעה בבקשה לעיכוב ביצועו של פסק-דין יש לערוך איזון בין האינטרס של הזוכה להגשמת זכויותיו כפי שנקבעו בפסק-הדין, לבין האינטרס של המפסיד להגשמת זכויותיו אם יזכה בערעור. בהתנגשות בין אינטרסים אלה שמור מעמד בכורה לאינטרס של הזוכה, שכן ההנחה היא כי פסק-הדין בו נקבעו זכויותיו הוא נכון. הנחה זו באה לביטוי בתקנה 466 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ "ד-1984, הקובעת:

"הגשת ערעור לא תעכב את ביצוע ההחלטה עליה מערערים".

הכלל הוא איפוא, כי פסק-דין מחייב מיום שימועו, וכי הזוכה זכאי לתבוע את ביצועו המיידי גם אם המפסיד הגיש ערעור. ואולם, העדפת האינטרס של הזוכה אינה מוחלטת, ולבית-המשפט מסורה על-פי תקנה 467 לתקנות הנ"ל הסמכות לעכב ביצוע של פסק-דין. סמכות זו תופעל כדי למנוע מצב דברים שבו לא יהיה ניתן להגשים את זכויותיו של המערער כפי שייקבעו בפסק-הדין בערעור. העילה המצדיקה איפוא עיכובו של פסק-דין היא חוסר אפשרות או, למיצער, קושי רב להשיב את המצב לקדמתו אם פסק-הדין מושא הערעור יבוצע ולאחר מכן המערער יזכה בערעורו.

7.         בפסק הדין הוריתי לאוניברסיטה שלא לכלול בין הקריטריונים לחלוקת מעונות את השירות הצבאי והלאומי של המבקש. ציינתי גם כי עם השמטת הקריטריון תוכל האוניברסיטה לשקול מחדש את כל הקריטריונים לחלוקת מעונות ולשנותם, אך לא ניתנה כל הוראה לאוניברסיטה לשנות את הקריטריונים.

            עיון בטיעונים ובמסמכים שהוצגו מלמד כי הקריטריונים לחלוקת מעונות נקבעים מדי שנה, כהכנה לקראת שנת הלימודים. במשך השנים נעשו שינויים שונים בקריטריונים, בעיקר שינויים במשקל שניתן לכל קריטריון, אם כי נעשו גם שינויים בדרך של הוספת קריטריונים או ביטולם (כמו למשל ביטול הקריטריון של  שירות מילואים או הוספת הקריטריון של בנות מהמגזר הערבי).

8.         ברי אפוא שהשמטת הקריטריון של שירות צבאי, ואפילו שינוי במשקלם של הקריטריונים האחרים, אינם כרוכים בכל התארגנות מיוחדת של האוניברסיטה, ויכולים להיעשות על דך השגרה כמו בכל שנה. חשיבה מחודשת והערכה מחודשת של כל הקריטריונים עשויות להיות רצויות ומועילות, אך הן אינן מתחייבות מתוצאות פסק הדין.

9.         יתרה מזו, הקריטריונים מלכתחילה מיועדים לשמש רק לשנה אחת, ואין כל קושי בעוד שנה, היה ויתקבל הערעור, לשנותם מחדש. מצויים אנו חודשים ארוכים לפני תחילת שנת הלימודים, ויש זמן די והותר להכנת הקריטריונים ולפרסומם בציבור.

10.        מוכן אני לקבל כי חלק מהסטודנטים שזכו לקבל מעונות בשנים עברו, פיתחו ציפיות להמשיך ולזכות במעונות גם בעתיד. ציפיות אלו עשויות להיפגע אם יבוטל הקריטריון של שירות צבאי, דבר שיביא לקבלת סטודנטים אחרים למעונות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ