אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 20460/05

החלטה בתיק בשא 20460/05

תאריך פרסום : 04/09/2007 | גרסת הדפסה
בש"א
בית המשפט המחוזי באר שבע
20460-05
01/04/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שיפר
הנתבע:
עטף בן סאלם אבו עדיה
עו"ד אלקבץ - סנגוריה ציבורית
החלטה
 1. מונח בפני ערר המדינה על החלטת בית המשפט השלום בבאר שבע (כב' השופטת נחמה נצר) מיום 30.03.05, בב"ש 2884/05, על פיה שוחרר המשיב ממעצרו בתנאי מעצר בית מלא בתחומי "חוות הפרסה" בסמוך לעיר שדרות, בפיקוחו המלא והצמוד של מר בנימין פלד וכי במועדים ובזמנים שבהם לא ימצא מר בנימן פלד בחווה, ימצא המשיב בפיקוח של אדם אחר כפי שיחליט ויורה מר בנימין פלד. כמו כן נאסר על המשיב ליצור קשר עם המתלוננת ולהכנס לישוב רהט וכן נדרש הוא להפקיד ערבויות והן  פקדון עצמי בסך 1,500 ש"ח, ערבות עצמית בסך 10,000 ש"ח וערבות צד ג' בסעך 7,500 ש"ח של מר בנימין פלד.
 1. טוענת המערערת כי שגה בית משפט קמא אשר אישר את חלופת המעצר הנדונה ואפשר את שחרורו של המשיב כמפורט לעיל, בניגוד לעמדת שירות המבחן ולנוכח המסוכנות הנלמדת ממעשיו.
 1. כנגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו שתי עבירות של תקיפת בת זוג בנסיבות מחמירות ועבירת איומים. יחד עם כתב האישום הוגשה בקשה לעצור את המשיב עד לסיום ההליכים נגדו. ביום 9.03.05 קבע בית משפט קמא כי קיימות ראיות לכאורה לביצוע העבירות ע"י המשיב וכן כי קמה עילה למעצרו. הגם כך ובצדק רב, סבר בית משפט קמא כי יש לבחון חלופה למעצרו של המשיב והורה לשירות המבחן לבחון מקרוב באם קיימת אפשרות לשחרורו לחלופה למעצר.
 1. ביום 28.03.05 התקבל תסקיר שירות המבחן, אשר ציין כי למשיב קשיים בשליטה על כעסים וכי איבוד השליטה מגיע לכדי אלימות פיזית כלפי אנשים וחפצים וגם לאלימות מילולית. כמו כן מציין שירות המבחן כי המשיב צורך סמים ואלכוהול וכי כשהוא נתון תחת השפעה של סמים אלו מצטמצמת יכולתו לשלוט על דחפיו. שירות המבחן מצביע על מסוכנות גבוהה מצד המשיב וסובר כי ישנה רמת סיכון להישנות התנהגות פורצת גבולות בענינו. שירות המבחן בחן שתי חלופות מעצר שבאו בפניו האחת דודו של המשיב המתגורר בישוב רהט אותה הוא דוחה, בשל הקירבה למקום מגוריה של המתלוננת, והשניה חלופת מעצר בחווה חקלאית של אדם בשם בני פלד, אשר גם עליה אין שירות המבחן ממליץ בשל העובדה כי מר פלד אינו מכיר את המשיב, אינו מודע לחומרת מעשיו ואינו מודע לבעיתות בהתנהגותו עד כי ספק אם יוכל להציב גבולות בפני המשיב.
 1. הגם העדר המלצה משירות המבחן, ובהחלטה מפורטת ומנומקת, מצא לנכון בית משפט קמא, בהחלטתו מיום 30.03.05, לאשר את חלופת המעצר תחת פיקוחו של מר פלד. בית משפט קמא מייחס משקל רב לכך שהערב התייצב בבית משפט והביע נכונות להוות חלופה למעצרו של המשיב. בית משפט קמא מציין במפורש כי לא נעלמה מעיניו התייחסות שירות המבחן למר פלד, הנוגעת להיעדר היכרות של מר פלד עם המשיב, אך לא ראה בכך כנסיבה שיכולה להזקף לחובתו של הערב. בית המשפט קמא מציין כי מידת האמון הרבה אותה הוא נותן לערב במקרה הנדון, יש בה כדי לגבור על הבעייתיות עליה מצביע שירות המבחן, הנוגעת להעדר היכרות מוקדמת בין מר פלד לבין המשיב. בית משפט קמא, אשר התרשם כי מר פלד מודע לכובד האחריות שהוא מבקש ליטול על עצמו, אף הרחיב את סמכויותיו של מר פלד באופן שמסר לידיו את  שיקול הדעת המוחלט לנקוט באמצעים המתאימים אשר יבטיחו שהמשיב לא ייצא מתחומי החווה בכל אותן שעות וימים בהן לא ישהה מר פלד בתחומי החווה.
 1. לא אחת נאמר כי שחרורו של נאשם לחלופה למעצר מבוססת על האמון שרוכש בית המשפט לנאשם. בחינת אמון זו נעשית באיזון שיקולים רבים העומדים על כפות המאזניים;  מסוכנותו של הנאשם, האם מדובר באדם המקבל מרות, האם לנאשם מורא הדין והוא יעמוד בתנאי  השיחרור המוכתבים לא ולא יפרם. אל מול שיקולים אלו נבחנת חלופת המעצר וטיבו של הערב אף היא על בסיס שיקולים רבים כגון: מודעות הערב לחומרת העבירות המיוחסות לנאשם, מודעותו למסוכנותו של הנאשם, מודעות לבעיתיות באישיותו והיכולת של הערב להציב גבולות בפני אותו נאשם. דהיינו, אין די שהערב יקנה את אמונו של בית המשפט במובן זה שהנו  אדם נורמטיבי ואחראי. אמונו של בית המשפט כי הערב ידווח על כל הפרה אינה יכולה אף היא להוות את המבחן הבלעדי לטיבה של החלופה. טיבה של החלופה חייבת להשקל אל מול מסוכנותו של הנאשם.  בית משפט המופקד, בין השאר, להבטיח את שלום הציבור חייב למנוע כל סיכון צפוי העלול להגרם מפני נאשם. דווח של ערב על הפרת תנאים של נאשם מסוכן  עלול להיות לעיתים מאוחר מידי, כפי שלא אחת נמצאנו למדים.
 1. בעניננו זה, אין חולק כי מר פלד מתנדב לא אחת לשמש כחלופה למעצרם של נאשמים. אולם, הגם רצון טוב זה שמגלה מר פלד והגם האחריות הרבה אותה הוא מגלה בהקשר לתפקידו זה, יש לבחון מקרוב את השאלה האם מדובר בנאשם אשר ראוי לאמון האמור ואשר יש בחלופה האמורה, כדי להציב גבולות לאותו נאשם, לאור רמת המסוכנות הנובעת ממנו. במקרה שבפני מדובר בנאשם אשר לו הרשעה קודמת בעבירת אלימות כלפי אישתו, בגינה נידון לעונש מאסר מותנה בן 6 חודשים ועונש מאסר של 5 חודשים, כאשר בית המשפט אפשר לו לרצות את העונש בדרך של עבודות שירות. גזר הדין בענינו ניתן ביום 13.09.04, הנאשם לא הספיק לרצות את תקופת עונשו וחזר וביצע עבירות אלימות כלפי אישתו כמפורט בכתב האישום החמור המיוחס לו. שירות המבחן מציין, בתסקיר המפורט, כי בענינו של המשיב קיימת רמת סיכון להישנות התנהגות פורצת גבולות וכן מציין כי הנאשם אף אינו פנוי, בשלב זה של הדברים, לקחת אחריותו ולראות ולהכיר את החלקים הבעייתיים בהתנהגותו.  בנסיבות שכאלה, המלמדות על רמת מסוכנות גבוהה, חייבת חלופת המעצר להיות חלופה ארמטית וברורה, באופן אשר תציב גבולות לנאשם ותמנע כל אפשרות של הישנות מעשים אלימים מצד המשיב.
 1. במקרה שבפני סבורתני כי שגה בית משפט קמא כאשר ראה בחלופת המעצר בחוותו של מר פלד כחלופה ראויה. אינני חולקת על קביעותיו של בית משפט קמא, ככל שנוגעות הן  לאמון הרב אותו רכש בית המשפט כלפי מר פלד, באופן אישי. יחד עם זאת, מר פלד ברוב הגינותו מציין בפני בית משפט קמא כי אין הוא מכיר את המשיב אין הוא מודע לחומרת מעשיו ואין הוא מכיר את הבעיתיות שבהתנהגותו. מר פלד אף מציין כי אין הוא נמצא במשך כל שעות היום בתחומי החווה וכי המשיב לא יתגורר בביתו. העדר מודעות מקרוב למסוכנותו של המשיב הנלמדת מתסקיר שירות המבחן והרשעתו הקודמת בפלילים, אשר לא היה בה כדי להרתיע את המשיב מלחזור ולבצע עבירת אלימות קשה באישתו, כמו גם העדר פיקוח צמוד על תנועותיו של המשיב, מצד מר פלד, כל אלה אינן מסירות את החשש כי המשיב ינצל את הפרצות בפיקוח ויצא את החווה.
 1. גם האצלת  שיקול דעת  למר פלד, אותה עשה בית משפט קמא, שגויה בעיני. הגם האמון הרב שנתן בית המשפט בחלופה האמורה לא היה זה נכון להאציל את סמכויות בית המשפט, המופקד על שלום הציבור, לידיו של אדם מן השורה, אמין ככל שיהא, משקבע כי רשאי מר פלד למנות אדם אחר אשר יפקח על המשיב בהעדרו של מר פלד מהחווה.
 1. לאור כל האמור לעיל, אני מקבלת את הערר ומורה כי בנסיבות הענין לאור מסוכנותו של המשיב אין בחלופת המעצר כדי להסיר את המסוכנות העומדת על הפרק. המשיב יעצר עד תום ההליכים.
 1. באם תעמוד חלופה אחרת על הפרק, יהיה רשאי המשיב לחזור ולפנות לבית משפט קמא בבקשה מתאימה.

ניתנה היום כ"א ב אדר ב, תשס"ה (1 באפריל 2005) במעמד הנוכחים.

רחל ברקאי, שופטת

קלדנית: פ. גילת

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ