אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 19744/07

החלטה בתיק בשא 19744/07

תאריך פרסום : 22/11/2009 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית משפט השלום חיפה
19744-07,13575-07
19/02/2008
בפני השופט:
הרשמת ש. פומרנץ

- נגד -
התובע:
1. אלפסי דינה
2. טנהאוזר שלמה

עו"ד לוי - יטח
הנתבע:
1. קרייג שלומית
2. רז מיכל
3. תנאי נעמי

עו"ד פילובסקי בנימין
החלטה

התובעות, שלוש אחיות, הגישו כתב - תביעה נגד הנתבעים, אח ואחות, לתשלום סך 800,000 ש"ח + ריבית והצמדה, נכון ליום הגשת התביעה - 18.7.07.

עפ"י כתב - התביעה התובעות והנתבעים הינם נכדיו של האנס טנהאוזר, כאשר אבי התובעות ואבי הנתבעים היו שני אחים מתוך שלושה. האנס טנהאוזר התגורר עם אחיו אוטו טנהאוזר התגורר בעיר קונשטנץ בגרמניה, ושניהם נרצחו בשואה ע"י הנאצים ימ"ש.

עפ"י הנטען בכתב - התביעה, השאירו אחריהם האחים טנהאוזר חשבון משותף בבנק בשוייץ.

לטענת התובעות, פנו הנתבעים לבית הדין לבוררות בנושא החשבונות הרדומים בשוייץ והצהירו כי הם הצאצאים היחידים של שני בעלי החשבון. בעקבות הצהרתם זו קיבלו הנתבעים מענק בגובה 650,000 פרנקים שוויצרים אשר חולק בין שניהם. התובעות טוענות כי עפ"י סדרי הדין של ביה"ד מתחלק המענק בין צאצאי בעלי החשבון בחלקים שוים, אך הנתבעים לא גילו את אזנן של התובעות בדבר פנייתם לביה"ד, והכריזו בפניו כי הם הצאצאים היחידים של בעלי החשבון למרות שידעו על  קיומן של התובעות. התובעות טוענות כי הנתבעים התעשרו על חשבונן שלא כדין, פעלו בחוסר תום לב, וקיפחו את זכויות התובעות, הנובעות מאותו מקור ממנו נובעת זכותם של הנתבעים.

כל עוד לא הצטרפו קרובים נוספים לתביעה, חלקן של התובעות מן המענק מהווה שלוש חמישיות, אך מטעמי אגרה הועמדה התביעה ע"ס 800,000 ש"ח נכון ליום הגשתה.

ב"כ התובעות תובע לחייב את הנתבעים להחזיר לתובעות את כספן, באופן שסכום המענק על  פירותיו יחולק מחדש עפ"י דין וצדק.

לכתב - התביעה צורפה החלטת בית הדין מיום 30.12.04 על הענקת הסך של 650,000 פרנקים שויצריים לנתבעים.

להבטחת סכום התביעה - 800,000 ש"ח - ניתן לבקשת התובעות צו עיקול זמני ברישום על נכסים וזכויות השייכים לנתבעים כנגד הפקדת ערבות בנקאית ע"ס 80,000 ש"ח.

בקשת העיקול נתמכת בתצהיריהן של התובעות 1 ו - 3 הזהים בעיקרם.

בתצהיר התומך בבקשת העיקול חוזרת התובעת 1 על עיקרי כתב - התביעה תוך הוספת פרטים הנוגעים ליחסים ששררו בין התובעות לנתבעים.

המצהירה מספרת כי בין הצדדים התקיימו קשרי משפחה כגון שיחות טלפון הדדיות והשתתפות באירועים משפחתיים. בסוף שנת 2006 לאחר שחזרה המצהירה ממסע שורשים בעיר קונשטנץ בה התגוררה משפחת טנהאוזר, היא דיברה בטלפון עם הנתבעת 1 וסיפרה לה על המסע מתוך רצון לשתף אותה בחוויותיה, שכן מדובר בסב המשותף לשתיהן. מספר שבועות לאחר השיחה בא לביתה של המצהירה בנה של הנתבעת 1 הלומד משפטים, והמצהירה סיפרה לו על הנסיעה ומסרה לו תמונות. למרות השיחות שקויימו בין הצדדים על המשפחה, לא נאמר למצהירה דבר על הכסף שקיבלו הנתבעים, והדבר התגלה באקראי במהלך חיפוש באינטרנט אחר מידע כלשהו על הסב, או - אז התברר לתובעות כי ועדת התביעות החליטה לתת לנתבעים את הכסף, בהיותם עומדים בקריטריונים של בית - הדין.

התובעת 1 ממשיכה וטוענת כי עצם העובדה שהנתבעים נוטלים כספים מקרובי משפחתם מעידה על תאוות בצע, ומכאן ש"הברחת כספים הינה כפסיק בעיניהם", מה גם שהתחמקותם מלהתחלק בכספים עם קרוביהם, והסתרת קיומם של קרובים נוספים, מעידים כי יעשו כל דבר כדי לא לשלם לתובעות את המגיע להן עפ"י דין.

ומסיימת המצהירה כי "לאור התנהגות המשיבים ומעשיהם כלפינו, מתעורר חשש כבד שהמשיבים יפעלו למניעת ו/או סיכול ביצוע יעיל של פסה"ד לכשיינתן ... סביר להניח כי לא נוכל לממשו ואז נעמוד מול שוקת שבורה ...".

הנתבעים הגישו בקשה לביטול צו העיקול, שאינה נתמכת בתצהיר, בהיותה מבוססת רובה ככולה על טיעונים משפטיים והסתמכות על תצהיר המשיבות.

ב"כ המבקשים טוענת כי המשיבות לא הניחו תשתית ראייתית מספקת המקימה זכות לכאורה לצורך קבלת הסעד של עיקול זמני, וכי התביעה נעדרת ראיות מהימנות לכאורה להוכחתה; כי אין בנמצא ראיות מהימנות לכאורה לקיומו של חשש סביר שאי מתן הצו יכביד על ביצוע פסה"ד; וכי שיקולי צדק ומאזן הנוחות נוטים באופן ברור לצד המבקשים.

אשר לעילת התובענה, טוענת ב"כ המבקשים כי המסמך המצורף לכתב - התביעה הינו פס"ד של ביהמ"ש המחוזי פדראלי במדינת ניו - יורק המהווה מעשה בי"ד ביחס למשיבות אשר נמנעו מלצרף את "פס"ד המסגרת" המאשר את הסכם - הפשרה בתובענה הייצוגית ומסמיך את ה - CLAIMS RESOLUTIO TRIBUNAL("להלן: C.R.T") לבחון תובענות במסגרת פשרה זו. (נספח ב' לבקשה). פסה"ד האמריקאי ניתן ואושר ע"י ביהמ"ש של מדינת ניו - יורק במסגרת ההסכמה המפורשת שנקבעה בפס"ד המסגרת.

לטענת ב"כ המבקשים, ביהמ"ש בישראל נעדר סמכות לדון בתובענה בה עסקינן מאחר שהליכי ה - C.R.Tהינם בלעדיים לביהמ"ש האמריקאי, וניתנים להכרעה רק במסגרתו; מה גם שהזכייה באה לנתבעים בהתאם לדיני ה - C.R.T.. גם בפני המשיבות היתה פתוחה הדרך להגיש תביעה ל - C.R.T.ובמדה שלא עשו זאת, הפסידו את זכותן, ואינן יכולות לבוא בטענות למבקשים. סעיף 23

(1) (ג) לכללי סדרי הדין של ה - C.R.T.קובע כי המענק יינתן למי מצאצאי בעל החשבון, אשר הגישו תביעה, ומשלא הגישו המשיבות תביעה, הן אינן זכאיות לכספי המענק, שכן כאמור לא די בהיותן צאצאי בעל החשבון השוייצרי, והתנאי הנוסף הוא הגשת תביעה, תנאי שהמשיבות לא עמדו בו.

המבקשים כופרים בזכותן של המשיבות לקבל את הכספים שבגינם הוטל העיקול, בטענה כי תביעתן אינה מגלה עילה המזכה אותן בסכום התביעה. ב"כ המבקשים צרפה חוו"ד של ד"ר יונתן יובל מן הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת חיפה, לפיה אין לבימ"ש ישראלי סמכות שיפוט לדון בשאלת הזכאות למענק מן ה - C.R.T.  במסגרת תביעה מכוח עשיית עושר ולא במשפט;  כי המענק ניתן רק למי שפנה ל - C.R.T.(סעיף 23 לכללים), וכי ההתעשרות לא באה לזוכה מכיסו של התובע, אלא מקופת ה - C.R.T..

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ