אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 18935/06

החלטה בתיק בשא 18935/06

תאריך פרסום : 18/10/2009 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית משפט השלום חיפה
18935-06,6996-07,12577-06
10/10/2007
בפני השופט:
הרשמת ש. פומרנץ

- נגד -
התובע:
עיריית צפת
עו"ד בן חיים צבי
הנתבע:
פיתוח הארץ - בניה ותשתיות 2001 בע''מ
עו"ד כהן אילת
החלטה

התובעת, חב' קבלנית העוסקת - בעבודות בנייה ופיתוח, הגישה תביעה בסדר דין מקוצר נגד הנתבעת, רשות מקומית, ע"ס 1,102,016.53 ש"ח נכון ליום הגשתה - 26.6.06 - לתשלום בגין עבודות שביצעה על סמך התקשרות עמה.

עפ"י כתב - התביעה זכתה התובעת במכרז לבניית חוות סוסים בבית ספר מפתן, מסגרת שיקומית - חינוכית עבור בני נוער בסיכון. (מסמך א' - הזמנה להגשת הצעות, מסמכי המכרז - נספח א' לכתב - התביעה).

ביום 22.6.04 נחתם בין התובעת לבין הנתבעת הסכם לביצוע העבודות. עפ"י הסכם זה הנתבעת מוגדרת כ"המזמין" ואילו התובעת היא "הקבלן", כאשר הנתבעת היא מזמינת העבודה ומפקחת על ביצועה. (מסמך ג' למסמכי המכרז, ההסכם - נספח ב' לכתב - התביעה). בפרק התשלומים בהסכם, פרק י',  נקבע כי ערך העבודות שבוצעו ייקבע סופית על יסוד המכפלות של מחירי היחידה (שברשימת הכמויות) בכמויות שנמדדו. עוד נקבע כי הקבלן יגיש חשבונותיו לאישור המפקח מטעם מזמינת העבודה לצורך בדיקתם ואישורם. (פרק י' לתנאי החוזה הכלליים  - נספח ג').

סעיף 4 להסכם קובע כי: "(א) תמורת ביצוע העבודות ישלם המזמין לקבלן סך 1,132,794 ש"ח (לא כולל מע"מ), וכי התמורה תשולם במועדים ובשיעורים עפ"י פרק י' בתנאי החוזה הכלליים, מסמך ד' במסמכי המכרז". מתחת לסעיפים הנ"ל הוסף בכתב יד סעיף 4 (ג): "כפוף לנספח לחוזה מיום

6.6.04". (דף ההסכם ובו התוספת - נספח ד'). נספח זה שנחתם ע"י הצדדים ביום 6.6.04, מפנה להסכם שנחתם בין הצדדים ביום 22.6.04, דהיינו כששה - עשר ימים לאחר מכן, ובו נאמר כי "הצדדים מסכימים כי ביצוע העבודות עפ"י ההסכם יהא עד לסכום בסך 250,000 ש"ח", ומיגבלת תשלום זו מוזכרת לאורך כל סעיפי המסמך. כך למשל נאמר בנספח כי "עיריית צפת לא תחוייב בתשלום כלשהו מעבר לתשלום בסך 250,000 ש"ח כמפורט לעיל", ובהמשך: "תנאי החוזה המקורי בין הצדדים מיום 22.6.04 יישארו בתוקפם ויחולו על ביצוע העבודות ... למעט סכום היקף העבודות אשר יעמוד ע"ס של 250,000 ש"ח בלבד ובכפוף לאמור בנספח זה". (העתק הנספח - נספח ה).

מנספח זה עולה כי העיריה הגבילה את חבותה למימון הפרוייקט עד לסך 250,000 ש"ח, בעוד שלאחר מכן חתמה עם התובעת על חוזה לביצוע עבודות בסכום של למעלה ממליון שקל, וכאשר בחוזה נכתב ב"רחל בתך הקטנה" - "תמורת ביצוע העבודות ישלם המזמין (קרי: "עיריית צפת"), לקבלן סך 1,132,794 ש"ח". (סעיף 4 לנספח ב').

החשבונות לתשלום שהתקבלו מהתובעת הועברו לנתבעת לאישורו של מנהל הפרוייקט מטעמה, מנהל המחלקה הטכנית בעיריה - מר מנחם עדי.

עפ"י המסופר בכתב - התביעה, הגישה התובעת חשבונות מצטברים לנתבעים כמפורט בסעיף 14. חשבונות מצטברים 1,2,3,4 אושרו ע"י הנתבעת. (העתקי החשבונות המאושרים - נספחים ו', ז', ח',ט'). חשבון חלקי מס' 5 לא אושר. (חשבון 5 - נספח י'). עפ"י כתב - התביעה כל ששולם לתובעת ע"ח העבודות שביצעה בפרוייקט - סך 705,051 ש"ח כולל מע"מ. חשבון מצטבר 4, שאושר כאמור לתשלום עמד ע"ס 945,022 ש"ח, ומכאן שסך של 239,971 ש"ח שאושר כבר לתשלום בחשבון 4, ולא הועבר לתובעת, הוא, לטענתה, סכום שאינו שנוי במחלוקת.

בסביבות חודש מרץ 2005 לאחר מספר חודשי עבודה בפרוייקט הפסיקה הנתבעת את עבודת התובעת והתנערה מחובתה לשלם לה עבור העבודות שבוצעו בשטח.

התובעת דורשת בתביעתה את תשלום החוב בגין ביצוע העבודות שאושרו. כפי שצויין לעיל אושר תשלום מצטבר כולל מע"מ בסך 945,022 ש"ח מתוכם שולם סך 705,051 ש"ח, ונותרה יתרה לתשלום  בשיעור 239,071 ש"ח כולל מע"מ.

חשבון חלקי 5 עומד ע"ס 1,490,911.53 ש"ח לא כולל מע"מ, כאשר מתוכו שולם סך של 602,695 ש"ח לא כולל מע"מ. יתרת החוב בגין ביצוע העבודות עומדת ע"ס 888,266.53 ש"ח לא כולל מע"מ ובסכום זה נכלל הסכום שאושר ולא שולם לתובעת בסך 239,971 ש"ח.

בנוסף לכך נתבע בתביעה סכום נוסף של 213,750 ש"ח לא כולל מע"מ. התובעת טוענת כי עבודתה הופסקה לשלושה חודשים עד שיצאה מן האתר והוציאה את ציודה. בתקופה זו נשאה התובעת בנזקים בסכום הנקוב לעיל. (ר' אובדן ימי עבודה וכלים - נספח י"ג).

המבקשת טוענת כי התביעה אינה ראויה להידון בסדר דין מקוצר, ולא היא. התביעה מתבססת על ההסכם שנחתם בין הצדדים ביום 22.6.04 ואשר צורף כנספח ב' לכתב - התביעה. הן ההסכם והן החשבונות שהוגשו ע"י הקבלן, (ואושרו בחלקם) ואשר צורפו לכתב - התביעה, מהווים ראיה בכתב, כנדרש עפ"י התקנות.

 סכומי התביעה הם סכומים קצובים שכן אין הם ענין לשומה או הערכה אלא ניתנים לחישוב אריתמטי פשוט על סמך תנאי התשלום שנקבעו בהסכם.

מקובלת עלי עמדת ב"כ המשיבה כי גם רכיב אבדן ימי עבודה וכלים עונה על דרישת תקנה 202 לתסד"א, שכן הוא נלמד מן ההתכתבויות בין הצדדים, המהוות ראשית ראיה, והסכום הנתבע חושב עפ"י אומדן ידוע ומוסכם, מחירון "דקל" לענף הבנייה.

הנה כי כן כל רכיבי התביעה נתמכים כדבעי בראיות בכתב, כאשר הסכומים הנתבעים הם סכומים קצובים.

הבקשה למחיקת הכותרת - נדחית.

לגוף העניין הגישה המבקשת 2 תצהירים. האחד מטעמו של המהנדס דן בורישנסקי, מנהל חב' "קידן  תכנון הנדסי", שנתבקש על ידי המבקשת לבחון את פרוייקט הקמת חוות הסוסים במוסד מפתן  בצפת, והתצהיר השני מטעמו של משה מדר, אשר כיהן ומכהן בכל הזמנים הרלבנטיים כגיזבר המבקשת.

מר בורישנסקי ציין בראשית תצהירו כי הוא אישית לא עסק בפרוייקט באופן שוטף אך עודכן ברציפות על המצב בשטח. בתצהירו מצביע העד על ליקויים שנתגלו בעבודות המבקשת, וכן המעיט בחשיבות אישורם של החשבונות החלקיים, בטענה כי אין לראות בהם הסכמה סופית, וכי הם מוגזמים ואינם משקפים בהכרח את העבודות שביצעה המשיבה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ