אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בעניין פינוי ומכירת נכס של מרדכי זיסר ורעייתו

החלטה בעניין פינוי ומכירת נכס של מרדכי זיסר ורעייתו

תאריך פרסום : 23/10/2014 | גרסת הדפסה
פר"ק
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
53914-02-13
22/10/2014
בפני כבוד השופט, סגן הנשיאה:
איתן אורנשטיין

- נגד -
המבקשים:
1. מרדכי זיסר
2. ברכה זיסר

המשיב:
1. עו"ד יניב עזרן מטעם בנק לאומי לישראל בע"מ
2. עו"ד גיורא ארדינסט

החלטה

 

כללי: 

 1. מונחות לפני שתי בקשות בתיק הפירוק של חברת מרכזי שליטה בע"מ (להלן: "החברה"):

  האחת בקשה 60, בקשה לדחיית מועד פינוי נכס של החברה בשכונת בת-גנים בפתח תקווה והידוע כחלקות 124, 125, 126, 127, 128, 148, 149 150, 154, 155 ו-156 בגוש 6715 (להלן: "הנכס"), שבבעלות החברה. הבקשה מוגשת על ידי מר מרדכי זיסר, בעל השליטה בחברה ורעייתו הגב' ברכה זיסר (להלן בהתאמה: "בעל השליטה" ו- "זיסר"), המתגוררים בנכס.

  הבקשה מוגשת על ידי מר מרדכי זיסר, בעל השליטה בחברה ורעייתו הגב' ברכה זיסר (להלן בהתאמה: "בעל השליטה" ו- "זיסר"), המתגוררים בנכס.הבקשות מוגשות במסגרת ההליכים שננקטו למימוש הנכס על ידי עו"ד יניב אזרן שמונה לכונס נכסים לנכס (להלן: "כונס הנכסים"), לבקשת הנושה המובטח, בנק לאומי לישראל בע"מ שלו שיעבוד על הנכס (להלן: ""בנק לאומי"). יצוין כי כנגד החברה וחברות נוספות קשורות ננקטו הליכי פירוק לבקשת בנק הפועלים בע"מ (להלן: "בנק הפועלים") כאשר במסגרת זו, מונה עו"ד גיורא ארדינסט כמנהל מיוחד של החברות (להלן: "המנהל המיוחד").

    

 2. הנכס

  הנכס הינו בית מגורים מפואר רחב ידיים הבנוי על שטח של 4.9 דונם. בית המגורים על אגפיו כולל מרתף, קומת קרקע, קומה ראשונה, חדר כושר, חצר מפותחת עם מגרש כדורסל וכן בריכת שחייה. לפי היתר הבנייה מיום 9.12.07 השטח המאושר לבנייה הוא 2,585.21 מ"ר ובנוסף נבנו מרפסות לא מקורות בשטח של 184 מ"ר. קיימים הסכמי שיתוף לגבי חלק מהמגרשים במתחם בין החברה לבין ילדי הזוג זיסר, שעליהם הוקמו יחידות דיור המשמשות את הילדים ומשפחותיהם.

  3. עיקר העובדות

  על הזכויות של החברה בנכס רובצת משכנתא בדרגה ראשונה לטובת בנק לאומי, שנועדה להבטיח את כל הסכומים, ללא הגבלה בסכום, המגיעים ו/או שיגיעו לבנק לאומי מאת החברה ו/או מזיסר.

  משלא נפרעו האשראים ונוכח פיגור בתשלומים, נקט בנק לאומי ביום 07.08.2013 בהליכי הוצאה לפועל (תיק 01-12581-13-0), בלשכת ההוצאה לפועל תל אביב-יפו, לשם מימוש הנכס ופירעון החוב כלפיו, שעמד ליום 31.7.2013, על סך כולל של 15,230,036.68 ₪.

  בנק הפועלים הינו בעל שעבודים על מספר חברות אחיות וחברות בנות של החברה שאף הן בבעלות בעל השליטה ובכללן "אירופה ישראל בע"מ", "מרכזי שליטה בע"מ", ו-"וקטורי חברה להשקעות בע"מ" (להלן: "החברות"). נשייתו של בנק הפועלים בחברות עולה כדי סכום של כמיליארד ₪. להבטחת חובו של בנק הפועלים ניתנו בטוחות שונות ולרבות שעבוד שוטף כללי על רכוש החברות. משנקלעו החברות לקשיים כספיים, ולא פרעו את חובם כלפי בנק הפועלים, נקט בנק הפועלים בהליכי כינוס כנגד החברות. ביום 21.07.2013 ניתן על ידי פסק דין בתיק פר"ק 53914-02-13 בנק הפועלים בע"מ ואח' נ' אירופה ישראל (מ.מ.ש.) בע"מ ואח', המקבל את עמדת בנק הפועלים לפיה התגבשו תנאי השעבוד הצף, וניתן פסק דין האוכף את השעבוד. בהמשך, ביום 02.09.2013 קיבלתי את בקשת בנק הפועלים, וקבעתי כי נוכח טענתו של בנק הפועלים שלפיה קיים פער ניכר בין שווי הנכס לבין החוב לבנק לאומי, יש מקום לברר את הליכי מימוש הנכס במסגרת תיק הכינוס ולא במסגרת הליכי הוצאה לפועל. בהחלטתי זו הסתמכתי בין היתר על הפער הניכר שבין סכום הנשייה המובטחת לבין שווי הנכס וכטענת בנק הפועלים בהקשר זה. על ההחלטה הוגש ערעור לבית המשפט העליון שנדחה.

  בהמשך, ביום 24.10.2013 החלטתי כי בנק לאומי רשאי לממש את הנכס והסמכתי את עו"ד אזרן לפעול ככונס נכסים למימוש הנכס. בהתאם לחוות הדעת השמאית של השמאי ארז אבירן מיום 6.2.14 (להלן: "חווה"ד"), שווי הנכס הינו 47 מיליון ₪ בצירוף מע"מ וכי במידה שהנכס יימכר באילוץ בכינוס נכסים סביר שיתקבל מחיר הנמוך מהשווי שלעיל בסדר גודל של כ-25% לפחות. בחווה"ד צוין שמדובר בנכס ייחודי עם שוק קונים מצומצם ואופק מימושו ארוך משמעותית מהרגיל.

  ביום 5.6.14 הגישו זיסר לבית המשפט העליון בקשת רשות ערעור על ההחלטה ובקשה דחופה, במעמד צד אחד, לעיכוב ביצוע ההחלטה (רע"א 3975/14). בין לבין, התנהל בין הצדדים משא ומתן וביום 19.6.14 הושגה הסכמה עם כונס הנכסים והמנהל המיוחד שלפיה יידחו בקשת רשות הערעור והבקשה לעיכוב הביצוע וכי זיסר יוכלו להמשיך להתגורר בנכס עד ליום 26.10.14 (להלן: "מועד הפינוי"). עוד הוסכם שכונס הנכסים יהא רשאי להמשיך ולפעול למימוש הנכס, לרבות לפרסם הזמנה להציע הצעות לרכישתו, להתקשר בהסכם מכר עם צדדים שלישיים וכדומה. ביום 23.6.14 אישר בית המשפט העליון (כבוד הש' סולברג) את ההסדר בין הצדדים ונתן לו תוקף של החלטה (להלן: "ההסדר").

  ביום 8.10.14, ערב סוכות, הגישו זיסר בקשה דחופה לדחיית מועד הפינוי בארבעה חודשים, כך שמועד הפינוי יחול ביום 26.2.15. בד בבד התבקש בית המשפט להטיל חיסיון על טעמי הבקשה בהיותם פרטים רפואיים אישיים ומחמת בצנעת הפרט (בקשה 60). הוריתי על העברת הבקשה לתגובות כונס הנכסים והמנהל המיוחד וקבעתי דיון ליום 21.10.14.

  ערב הדיון, ביום 20.10.14 הוגש דו"ח מטעם כונס הנכסים ובקשה בצידו (בקשה 62). כונס הנכסים עותר לקבלת אישור בית המשפט למכירת הנכס וזאת בהסכמת הנושה המובטח, בהעדר התנגדות המנהל המיוחד. המכירה המבוקשת היא לה"ה מרדכי גנץ ושאול זילברשטיין (ו/או באמצעות תאגיד בשליטתם) (להלן: "הקונים המיועדים"), תמורת הסך 28 מיליון ₪. לעמדת כונס הנכסים, מיום פרסום ההזמנה להציע הצעות לרכישת הנכס בתחילת חודש יולי 2014, התקבלו עשרות פניות ממתעניינים שונים. עם זאת, התקבלו שלוש הצעות בלבד שמגובות בערובה מתאימה. ההצעה הראשונה הסתכמה בסך של 20,000,000 ₪ בצירוף מע"מ וכל אחת משתי ההצעות האחרות עמדה על סך 15,254,237 ₪ בצירוף מע"מ.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ