אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בעניין חפציבה

החלטה בעניין חפציבה

תאריך פרסום : 17/01/2008 | גרסת הדפסה
בש"א, פש"ר
בית המשפט המחוזי ירושלים
7293-07,4221-07
15/01/2008
בפני השופט:
יעקב צבן

- נגד -
התובע:
בנק אדנים למשכנתאות בע"מ
עו"ד רוזנברג
עו"ד טיקטינסקי
הנתבע:
1. חפציבה בניה פיתוח והשקעות בע"מ
2. חפציבה שיכון ופיתוח בע"מ
3. ב.ו.י. אחזקות בע"מ

החלטה

עו"ד מולכו : אני רוצה לברך על המוגמר, ואני רוצה לציין את היחס הענייני והמתחשב ברוכשי הדירות גם אלה שעומדים לקבל דירות וגם אלה שלצערנו לא יוכלו לקבל דירות, שגילו ב"כ הבנק עוה"ד רוזנברג וטיקטינסקי ועו"ד של המשתכנים - עו"ד הולצר וגם את הנחישות וההתחשבות שגילו מנהלי בנק אדנים. האישור של ההסדר הזה מלמד כמה דברים, הוא מלמד קודם כל שיש פתרון לבעיות הקשות שאנחנו מטפלים בהן חודשים, בכל מה שקשור בפרויקטים של חפציבה והוא גם מלמד, שרעיונות מסוימים, כאלה ואחרים, שהכנ"ר והמנהל המיוחד מציעים, יש בהם עם גמישויות מתאימות כדי להתאים לפתרונות בפרויקטים.

אני רוצה כמובן גם לומר יותר ממילה טובה על שותפי עו"ד מלצר, שעשה ימים כלילות תוך כדי כל העבודה האחרת שמוטלת עליו, כדי להביא את ההסדר הזה לידי גמר, והוא ההסדר הראשון שאנחנו מבקשים מבית המשפט לאשר לגבי הפרויקטים של חברות חפציבה שנמצאות בהקפאת הליכים.

עו"ד הררי : הכונס הרשמי עצמו ביקש לתת את הקרדיט לבנק ולעו"ד רוזנברג. אנחנו מודעים לכך שעל אף שההסדר מציע את הפתרון היותר צודק, יש היסוס להיות הסנונית הראשונה שמצטרפת עליו. אנחנו מברכים את הבנק על הצעד הזה, שבסופו של דבר יועיל גם לו וגם לטיפול הכולל בעניין. אנחנו מבקשים גם לברך אישית את עו"ד רוזנברג, עו"ד טיקטינסקי, עו"ד מולכו, עו"ד מלצר ועו"ד הולצר ואת הדיירים. מבחינתנו הם השיגו יחד הישג משמעותי ומבחינתנו יהווה התחלה טובה להמשך.

עו"ד הולצר : אני רוצה להודות לשוכן במרומים, בלי עזרתו לא היינו מגיעים עד הלום. אני רוצה להודות לכבוד השופט שבסופו של יום הוביל אותנו לקראת זה.

תודות אתחיל בעו"ד מולכו, עו"ד מלצר, השותפים היותר מאוחרים לדרך, השותפים הראשונים - עו"ד רוזנברג ועו"ד טיקטינסקי שלנגד עיניהם מההתחלה, למרות שבהתחלה היו לי אי אלו ספקות, שהתבררו שאינם, לנגד עיניהם היו אך ורק הדיירים. אני רוצה להודות לעו"ד יונית הררי מטעם כונס הנכסים הרשמי שנתנה יד לכל ההסדר הזה. אני רוצה להודות במיוחד, ולהביע בשמם של הדיירים, ואני כאיש דתי אולי חרדי, אנחנו רואים פה את הערבות ההדדית הבלתי משתמעת לשתי פנים של האוכלוסייה הזאת, שחלשים דאגו לחלשים יותר, והדברים ראוי שיאמרו. מדובר פה באנשים שגם אלפי שקלים בודדים זאת הוצאה ענקית. לא זו בלבד, אלא שהדיירים הללו הכניסו את ידם לכיסם הם בכדי לעזור לפרויקטים אחרים. אני תקווה שמעבר לפרויקט הזה, מעשיהם הנאצל של הדיירים יהווה אך דוגמת מופת איך אנחנו כחברה, איך אנחנו כבודדים צריכים להתנהל. ולא בכדי נאמר "ואהבת לרעך כמוך" שזה הדבר, הייתי אומר המרכזי והמניע והמהותי ביותר בהתנהלותה של חברה. ושוב תודה רבה לכולם ובתקווה שההסדר הזה יצלח, ויוכיח את עצמו.

עו"ד תירוש : אני ניצב כאן בשם 11 מדיירי הר חומה 44 ובשם עו"ד חברוני המייצג חסויה מאותו פרויקט. אנחנו היינו "הילדים הרעים", אנחנו למעשה פעלנו על-מנת שלא ייחתם הסדר מבלי שהוא לוקח בחשבון את כלל הדיירים המעורבים, לאמור דיירי הר חומה 44 ובמהלך הזה זכיתי לעזרה יוצא דופן, קודם כל על-ידי ב"כ של דיירי ביתר עילית, שנשכו את השפה, ממש ככה, והוציאו כסף מכיסם לטובת הראיה הכוללת וכמובן גם עוה"ד של בנק אדנים, שטרח ודאג לאינטרס של הדיירים המיוצגים על ידנו, על-מנת שההסכם הזה יכלול בחובו גם את הדאגה לאינטרס של היתר שהפרויקט שלהם היה בעייתי לאין ערוך. הציבור הדתי נוהג לומר "אין לנו על מי לסמוך אלא על אבינו שבשמיים" ולהבדיל אלפי הבדלות, למרות המחיר הקשה מבחינת הדיירים המיוצגים על-ידי, שהמשמעות מבחינתם היא לשאת בהפסד של 30 אחוז לפחות, לנו אין על מי לסמוך אלא על ההסדר הזה שבארץ. אני רוצה להוסיף ולהביע תקווה שבסוף הדרך נגיע למכסה המיוחלת של 70 אחוז החזר על כספי תשלומים מהמקטע השלישי ואני בטוח שכל אחד מהמעורבים ובעיקר הבנק יעשה הכל על-מנת שזה אכן יקרה. אני מבקש לשוב ולבקש מכל המעורבים להשפיע במידת הניתן על בנק ישראל, על-מנת שהדיירים אותם אני מייצג יקבלו גם החזרים על-פי החלטות בית המשפט של התשלומים מהמקטע השני, ומבקש לשוב ולהודות למנהל המיוחד ולכל צוותו על ששמו, ולא רק בפרויקט הזה, את אינטרס הדיירים, שכאבם ידוע וברור, כאינטרס מובהק וראשוני.

עו"ד רוזנברג : ההסכם שאנחנו מביאים היום לאישור לפני כבוד בית המשפט, הוא הסדר שעומד בפני עצמו, הגענו אליו בתחילה עם הדיירים ולאחר מכן קיבלנו את הברכה של המנהל המיוחד, כאשר על הפלטפורמה הבסיסית של ההסדר עם הדיירים בביתר, משהיה מדובר שתינתן תרומה או יינתן סיוע לדיירים אחרים של הר חומה, הרי שביקשנו לכרוך את הבעיות שקיימות בפרויקט אחר בהר חומה, וככל שיש בעיות אחרות בעוד שלושה פרויקטים במסגרת הסכם כולל עם המנהל המיוחד. ההסכם הבסיסי שהבאנו לפני בית המשפט, היה הסדר שהביא בחשבון את הבעיות שקיימות בפרויקט מחד, ובעיקר את רצון הבנק להביא לכך שהדיירים בפרויקט ביתר יקבלו את דירותיהם כדין וזכויותיהם יעוגנו בהסכמי חכירה, אגב החרגת הדירות מהשעבוד הרובץ על כלל מקרקעי הפרויקט. ההסדר הזה כבר הסתייע בשלב הראשון והוגש בשלבים מוקדמים וזאת לאור השפה המשותפת, הכרת הבעיות שקיימות בפרויקט מצד פרקליטי הרוכשים בפרויקט ביתר, שבעבודה לא קלה, כאשר מדובר על קבוצה גדולה של אנשים, הצליחו להביא את הדיירים לכלל הסכם שהוגש לבית המשפט ושיתוף הפעולה שהיה בין ב"כ הרוכשים בפרויקט ביתר עו"ד הולצר ועו"ד כהן וביננו הביא לדינמיקה חיובית שנצטרך אותה גם בעתיד, שהרי אנחנו מדברים על הסכם שאותו צריך להגשים ואני מאמין שבהסכם יש את כל הרכיבים שמבטיחים שההסכם אכן יבוצע באופן שהצדדים התכוונו.

בדיונים קודמים הדגשתי שככל שמדובר שהבנק ייתן סיוע בקשר עם הבעיתיות עם הפרויקטים של חפציבה, הרי שהבנק רואה את עצמו כמובן לתרום ככל שמדובר לדיירים שרכשו בפרויקטים שמלווים בבנק אדנים. אנחנו נעמוד על כך שתהיה הרמוניה בין הפרויקט בביתר לבין פרויקט הר חומה ששם ישנם דיירים, שלשיטתנו במסגרת הליכי פירוק לא היו מקבלים מאומה. הגענו להסכם שהובא לאישור עם המנהל המיוחד, מתוך שהמנהל המיוחד רואה את ההיבטים העקרוניים שהבנק ראה לנגד עצמו בכל הנוגע לדיני השעבודים, יש מגמה לכבד אותם ומאידך ההסכם הזה מבטא את הראיה שקיימת כאן בעיה חריגה שדורשת יצירתיות ומתן פתרון לא שגרתי. ההסדר הזה מייצג פתרון לא שגרתי, אבל הוא נותן את הפתרון האידיאלי לטעמנו לבעיות שניצבו לפנינו. אני רוצה להודות למנהל המיוחד, לעו"ד מולכו על הרוח שהוא ניהל את הדברים. הרוח משפיעה גם על המהות. אני רוצה להודות לעו"ד מלצר שגילינו בו שותף מקצועי, ענייני שבעבודה מאומצת עם עו"ד טיקטינסקי ממשרדי למעשה עיבדו את ההסדר הזה ואנחנו מאמינים שהוא יביא לסיום טוב של כל הפרשייה הזאת בזמן קצר. אני רוצה להודות לכנ"ר עו"ד שלמה שחר, שאיתו התחלנו את המהלך ועו"ד יונית הררי. כפי שאמר ב"כ דיירי הר חומה, הרוח הטובה אנחנו מקווים שתביא לפירות המיוחלים גם בפרויקט של הר חומה שהוא הבעייתי, ואני מניח שהדברים יתבצעו תוך זמן קצר ביותר.

עו"ד מלצר : לא הזכרנו פה את ועד הרבנים, שגם לו הייתה תרומה בעניין. כל ההסדר הזה לא היה יוצא לפועל אלמלא גם הגישה החיובית של הצדדים עצמם שזה הבנק והרוכשים ואילולא הגישה החיובית של ב"כ של הצדדים ואין לי אלא להצטרף לכל הברכות והתשבחות שכל אחד הרעיף על השני, ואני אכן מצטרף אליהם.

לפי תפיסתנו נמצא איזון ראוי בין מכלול האינטרסים, כשמצאנו את הדרך לנסח את הדברים בצורה שמכבדת את הצרכים של כל אחד מהצדדים כדי לא לפגוע בנקודות שהצד השני חרד להן.

אנחנו מבקשים לאשר את ההסדרים.

עו"ד מולכו : אני מתייחס כל הזמן לכונס הרשמי כאילו הם חלק מאיתנו, אבל אני רוצה לציין את המעורבות של הכונס הרשמי, הוא מפעם לפעם גם היזם של התהליכים מול המוסדות הבנקאיים, והוא היה היזם מול הבנק הזה בפרויקט הזה. גם את עו"ד יונית הררי, שאנחנו מתייחסים אליה כחלק מהקבוצה שלנו, שליוותה את כל התהליך.

עו"ד הולצר : אבקש להוסיף תודות לפרנסי העיר ולמנהליה של ביתר עילית, ראש העיר לשעבר הרב פינדרוס, הרב רובינשטיין ראש העיר הנוכחי, שהיו מעורבים ברמה האישית בכל מה שקשור להסדר מול בנק אדנים ומול המנהל המיוחד והכנ"ר. אני רוצה להביע תודה מיוחדת לבית הדין של ביתר עילית בראשות הרב ברוורמן, שהשקיע שעות רבות כדי שנגיע ליום הזה. כמו כן, תודה מיוחדת לוועד הדיירים בראשות הרב קובי קרפל ששימש כמנוע המרכזי בכל מה שקשור להסכמים.

אין לי אלא לומר שוב, אנחנו מבקשים לאשר את ההסכם.

החלטה

אני נותן תוקף של החלטה לשלושת הסכמים שבין הצדדים, הן אלו שהוגשו היום לבית המשפט והן ההסכם שצורף לבקשה, שנחתם בין דיירי ביתר עילית לבין בנק אדנים, מיום 17.10.2007.

ההסכמים הללו משקפים גישה ראויה והוגנת, צדק חלוקתי למופת ועל-כן ראויים כל אלה שנטלו חלק בעיצוב ההסכם, באישורו המוקדם והמאוחר לחיזוק מיוחד. הסכם זה נותן תקווה לפתרון לקבוצה שלמה של דיירים, אשר היו עלולים למצוא עצמם בלא ממון ובלא קורת גג.

ניתנה היום, ח' בשבט התשס"ח (15 בינואר 2008), במעמד הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ