אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הארכת מעצרו של מואשם בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, תקיפה בנסיבות מחמירות ופרסום הסתה לגזענות

הארכת מעצרו של מואשם בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, תקיפה בנסיבות מחמירות ופרסום הסתה לגזענות

תאריך פרסום : 16/03/2008 | גרסת הדפסה
בש"פ
בית המשפט העליון
89-08
13/03/2008
בפני השופט:
א' פרוקצ'יה

- נגד -
התובע:
ולדימיר נזבצוב
עו"ד זוהר ברזילי
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד דותן רוסו
החלטה

1.            זהו ערר על החלטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב (כב' השופט נויטל) אשר הורה על מעצרו של העורר עד תום ההליכים נגדו.

2.            העורר הואשם עם עוד שבעה אחרים באישומים שונים, המייחסים לו עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, תקיפה בנסיבות מחמירות בחבורה וממניע של גזענות או עוינות כלפי הציבור, פרסום הסתה לגזענות, ועבירות של החזקת פרסום גזעני.

           עיקר האישומים מתייחס למעורבות העורר ביחד עם אחרים בפעילות בעלת אופי ניאו נאצי שנכללו בה, בין היתר, פעולות הסתה לגזענות, אלימות, הפצת תורת הגזע הנאצית, וקידומה הלכה למעשה. במסגרת ההתאגדות שנמשכה בין השנים 2005 ועד 2007, נתקיימו מפגשים של הקבוצה, בהם הצטלמו החברים במועל יד, וכן דברו על האידיאולוגיה הניאו-נאצית ועל דרכים שונות לקידומה והפצתה בציבור. במהלך התקופה האמורה, במספר רב של מקרים, מיוחס לעורר כי תקף ביחד עם אחרים אנשים שונים, עוברי אורח, בשל צבעם או השתייכותם למוצא אתני-לאומי כזה או אחר; על קרבנות תמימים אלה נמנו אנשים ממוצא אסיאתי, יהודים, כהי עור, עובדים זרים, וכאלה שנחשדו בנטייה הומוסקסואלית. מעשיהם של בני החבורה צולמו בוידאו על ידי חברי הקבוצה עצמם, וזאת לשם הפצתם ופרסומם ברבים באתרי אינטרנט, כאמצעי לקידום והסברה של האידיאולוגיה הניאו-נאצית.

3.            בית המשפט המחוזי דן בפירוט רב בהיבט הראיות לכאורה, וכן בהיבט עילות המעצר וחלופות המעצר. חשוב לציין כבר בשלב זה, כי בית המשפט בהחלטתו בענין המעצר לא נשען על האישום השביעי המיוחס לעורר, וזאת בהסכמת התביעה משיקולים הקשורים בדיות ובמשקל הראיות לכאורה. בית המשפט הגיע בסופו של יום למסקנה כי ישנן ראיות לכאורה מספיקות המקימות יסוד סביר להרשעתו של העורר, וכי מתקיימת בעניינו עילת מעצר בגין מסוכנות שהיא אף מסוכנות סטטוטורית בהתאם  לסעיף 21(א)(1)(ג)(4) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה-מעצרים), התשנ"ו-1996. כן מצא, לאחר בחינה מפורטת, ותוך השענות, בין היתר, על תסקיר מעצר, כי אין מקום לשחרור העורר בחלופת מעצר, מאחר שאין בכוחה של חלופה להשיג את מטרות המעצר במקרה זה.

4.            על החלטה זו הוגש הערר בפני. ב"כ העורר כיוון את השגותיו בערר כנגד כל חלקי החלטתו של בית המשפט המחוזי. הוא טוען, כי אין תשתית ראייתית לכאורית מספקת כנגד העורר. בהקשר לכך נטען, בין היתר, כי הודעות שותפיו של העורר אינן יכולות לשמש ראייה כנגדו במסגרת כתב אישום משותף לכל השותפים לעבירה, וכי לא הוכח כי קיימת סבירות גבוהה כי האחרים יעידו נגדו במשפט באופן שיאפשר הסתמכות על הודעותיהם במשטרה, המפלילות אותו; כן נטען כי לא הוצגו ראיות מחזקות להודעות השותפים. עוד נטען, כי טעה בית המשפט, כאשר הסתמך לצורך דיון במעצרו של העורר על הסרטונים בהם הונצחו מעלליהם של חברי הקבוצה, שכן לא ניתן לזהות את העורר כאחד המשתתפים באירועים. הסניגור פירט בהמשך את השגותיו לגבי הראיות הקשורות לכל אחד מהאישומים הפרטניים הנוגעים לעורר בכתב האישום. הוא טען עוד בהקשר הראייתי, כי בית המשפט קמא לא איבחן בין חלקו של העורר באירועים לחלקם של השותפים האחרים, ואפילו היה העורר נוכח פיסית בחלק מהאירועים, אין בכך כדי לקשור אותו בהכרח לכל העבירות המיוחסות לו בכתב האישום.

           אשר לעילות המסוכנות וחלופת המעצר, טען ב"כ העורר כי לא ניתן משקל ראוי לחלוף הזמן מאז ביצוע העבירות, ולעובדה כי העורר נפרד מהחבורה, עבד בשנה וחצי האחרונה באופן מסודר, השלים את לימודיו, והוא מצוי בהליך של תיקון. העבירות המיוחסות לו נעברו בהיותו קטין, ויש לזקוף אותן, בין היתר, לקשיי קליטתו בארץ, אליה עלה עם הוריו בשנת 2001. התנהלותו של העורר בשנה וחצי האחרונות, בהן התנתק מהחבורה מאיינים לטענת הסניגוריה, כל חשש למסוכנות העורר. היום, על פי הטענה, אין כל חשש אמיתי כי הוא יחבור בחזרה לקבוצה זו או לקבוצה אחרת כדי לקדם אידיאולוגיה ניאו נאצית, ולפעול לפגיעה בבני אדם במסגרתה. מכל מקום, החלת חלופת מעצר בעניינו עשויה לאיין חשש כזה באם נותר. העורר חזר והציע החלת חלופת מעצר בבית אמו, בשילוב עם מינוי עוד שלושה ערבים קרובי משפחה, וכן הוצע איזוק אלקטרוני.    

5.            המדינה טוענת כי יש לאמץ את קביעות בית המשפט המחוזי על כל היבטיהן. מבחינת הראיות לכאורה, מצביע ב"כ המדינה על מסכת הראיות הקיימת בתיק כפי שנותחה ופורטה בהרחבה בידי בית משפט קמא, וטוען כי היא מניחה תשתית ראייתית רחבה למעורבות העורר בעבירות המיוחסות לו. חלק מן הראיות נסמך על הודאות העורר עצמו במעורבותו בפעילות החבורה, ובהשתתפותו בחלק ממעשי האלימות שבוצעו על ידה בקרבנות תמימים. כן הוא מצביע על זיהויו של העורר כחבר בתא הניאו-נאצי בידי שמונה מחבריו, ולהודעותיהם של שותפים אחרים המפלילים אותו.

           אשר לעילת מעצר וחלופת מעצר, טוען ב"כ המדינה כי העורר היה מעורב בגוף בעל אידיאולוגיה ניאו-נאצית, אשר יישם את רעיונותיו בדרך של מעשי אלימות כלפי תושבים תמימים. מעורבות העורר לא היתה שולית על פי כל אמת מידה. מדובר בפעילות שנמשכה במשך תקופה של חודשים רבים. לאור המסוכנות הגבוהה המשתקפת מהאירועים עצמם, ונוכח האמור גם בתסקירי המבחן, אין מקום לשחרור העורר בחלופה.

           ב"כ המדינה ציין בעת הדיון כי בתחילה כל שמונת הנאשמים נעצרו עד תום ההליכים. בינתיים עררו של נאשם 7 (קטין) התקבל בבית משפט זה (בש"פ 10734/07) (כב' השופט מלצר) והוחלה לגביו חלופת מעצר. עוד נמסר באמצעות ב"כ העורר, כי בעניינו של נאשם 8, קיריל בלנקוב, הורה בית משפט זה (כב' השופט לוי) להגיש תסקיר משלים בפני בית המשפט המחוזי, אשר ידון פעם נוספת בשאלת מעצרו.

6.            ההליך שלפנינו חושף, לכאורה, תופעה שלא ידענו כמותה בישראל. קבוצת צעירים, החיים בישראל, מתחברת לפעילות אלימה בעלת תוכן גזעני, ניאו-נאצי, מנציחה את מפגשיה ואת פעילותה במצלמת וידאו, ומפרסמת את תורתה באמצעות סרטוני תעמולה באתר אינטרנט, כחלק ממסע הטפה לציבור המיועד להטמיע את האידיאולוגיה הניאו-נאצית ואת דרכי הוצאתה מן הכוח אל הפועל. פרט להצגת האידיאולוגיה ברבים, פועלת הקבוצה למימוש תורתה הלכה למעשה: חבריה מתארגנים לקבוצות כדי לתקוף ברחוב עוברי אורח תמימים, להכות בהם, ולהתעלל בהם, כאשר הקו המאפיין את הקרבנות הוא השתייכותם לקבוצה חברתית כזו או אחרת הנחזית בעיני חברי הקבוצה לנחותה על פי עקרונות תורת הגזע. כך נפלו קרבן להתעללות זו בני אדם ממוצא אסיאתי, ויהודים, כהי עור, עובדים זרים, אנשים הנחזים להיות בעלי נטייה הומוסקסואלית, ואחרים. מעשי האלימות והתוקפנות הללו תועדו על ידי חברי הקבוצה בסרטי וידיאו, כדי שישמשו חומר תעמולה והסתה לצורך הפצתם ברבים.

האישומים

7.            לעורר מיוחס (באישום השני) כי ביחד עם אחרים, קשר קשר פלילי לאתר עובדים זרים ממוצא אסיאתי, ועל רקע מוצאם לתקוף אותם בחבורה, לצלם את מעשיהם, לערוך סרטון ולפרסמו ברבים במטרה להסית לגזענות. הקשר מומש, הלכה למעשה, כאשר הקבוצה, עליה נמנה העורר יצאה, כשאנשיה מצויידים במצלמת וידאו, ותקפה עובדים זרים בזה אחר זה באכזריות רבה. כל אותה עת, צולמו אירועי התקיפה כדי להציגם מאוחר יותר בפני אחרים. לאחר מכן, נערכו התצלומים לסרטון ופורסמו באתר האינטרנט. בגין ארוע זה הואשמו העורר ואחרים בקשירת קשר לפשע, תקיפה בנסיבות מחמירות, פרסום הסתה לגזענות, והחזקת פרסום גזעני.

           מקרה אחר מיוחס לעורר ולאחרים ולפיו, במסגרת מימוש הקשר הפלילי לפגוע בעוברי אורח על רקע מוצאם האתני, הגיעו לגן אשכול בת"א, כשהם מצויידים במצלמת וידאו. באירוע זה, היכו חלק מחברי הקבוצה שני חסרי בית שפגשו בגן, והתעללו בהם. האירוע צולם והוכן כסרטון שפורסם באתר האינטרנט (אישום חמישי).

           מקרה אחר מייחס לעורר ולאחרים קידום הקשר הפלילי בכך שהגיעו לתחנה המרכזית בתל-אביב כשהם מצויידים במצלמת וידאו. אחד מחברי הקבוצה היכה באגרופו צעיר שנכנס לשירותים הציבוריים, אשר נחשד על ידי חברי הקבוצה כהומוסקסואל. אחד מחברי הקבוצה והעורר נגשו לבחור והיכו אותו באגרופיהם. כאשר נפל לרצפת חדר השירותים, החלו השניים לבעוט בו, תוך שאחרים מן הקבוצה מצלמים את מעשי התקיפה. בהמשך, תקף אחד מחברי הקבוצה (נאשם 1) אדם אחר שביקש את עזרתו בהזרקת סם. לאחר מכן, תקף אותו נאשם כהה עור שהלך ברחוב, ובהמשך, תקף אדם נוסף בעל צבע עור שחום, בעט בו, והפילו על הקרקע, כשכל אותה עת אחרים צופים ומצלמים את השתלשלות האירועים. בהמשך, יצאו חברי הקבוצה, והעורר ביניהם, לרחובות העיר, וריססו צלבי קרס, כשחלק מהשותפים מצלמים מעשים אלה, ובעוד נאשם 2 מצדיע במועל יד. אירועים אלה נערכו לסרטון, שהועלה לאתר האינטרנט (אישום שישי).

           באישום נוסף (אישום שמיני) מיוחסים לחלק מהקבוצה, והעורר ביניהם, המעשים הבאים: הנאשמים הגיעו לתל-אביב, שוטטו ברחובות, ונתקלו באדם שהוביל עגלה. העורר ניגש אליו, והחל להכות בו באגרופיו ורגליו. נאשם 2 הצטרף אליו, בעת שיתר הנאשמים צופים ומצלמים. בהמשך, נתקלה הקבוצה באדם שזהותו אינה ידועה, ואחד הנאשמים התנפל עליו, והטיח אותו לעבר המדרכה. אז הצטרף אליו אחר, ושניהם בעטו בו באכזריות בכל חלקי גופו, כשהוא מוטל על המדרכה. כל שלבי האירוע צולמו, ובמסגרתם, פנה נאשם 2 למצלמה והצדיע במועל יד, כשאחרים מתוך הקבוצה ממשיכים לבעוט באדם, ויתר המעורבים צופים ומצלמים. לאחר מכן, המשיכו בני הקבוצה למקום אחר בתל-אביב, שם ירדו למעבר תת-קרקעי להולכי רגל. באותו מקום ישב אותה עת אדם. אחד מחברי הקבוצה בעט בראשו, והטיח אותו לעבר המדרכה. שאר המעורבים התרכזו סביבו, ובעטו בו באכזריות. האירוע צולם בוידאו. בהמשך, ערכו הנאשמים את האירועים המצולמים לסרטון, ופרסמו אותו באינטרנט.

           באישום 11 מיוחס לחלק מהנאשמים, והעורר ביניהם, אירוע שבו הגיעו למעבר תת-קרקעי להולכי רגל בתל-אביב. הם הבחינות בהולך רגל, רדפו אחריו, היכו אותו, הפילו אותו, ופגעו בו בפראות ובאכזריות בכל חלקי גופו. הם צלמו את הארוע וערכו אותו לסרטון שפורסם באינטרנט.

           לא במקרה הבאתי פירוט של המעשים המיוחסים לעורר וחבריו, וזאת כדי להמחיש את עומק החומרה והמסוכנות הטמונה באישומים, המשלבים אידיאולוגיה ניאו-נאצית על מרכיביה החשוכים ביותר, יחד עם מעשי תוקפנות אלימים שנועדו ליישמה, הלכה למעשה. לאישומים האמורים נוסף מימד חמור ביותר והוא - המוטיבציה להפיץ את התורה ברבים, ולעודד הצטרפות אנשים נוספים לקבוצה מתוך הזדהות עם ערכיה. אין מדובר בקבוצה הפועלת בתוכה פנימה. מדובר בהתארגנות המבקשת לפרוץ את גבולותיה, ולהגיע ליעדים נרחבים יותר בדרך של פרסום תיעוד הנוגע לתורתה, מפגשיה ומעשיה האלימים, לצורך השגת תמיכה, אהדה וחיזוק מגורמים נוספים.

הראיות לכאורה

8.            בית המשפט המחוזי סקר ובחן את ראיות התביעה בקפידה וביסודיות מרובה. אין ספק בעיני, כי צדק בקובעו כי קיימת תשתית ראיות בעלת עוצמה מספקת, ואף למעלה מכך, המצדיקה הנחה בדבר קיום יסוד סביר להרשעת העורר בעבירות המיוחסות לו (פרט לעבירת באישום השביעי שהוצאו מן המנין בהסכמת התביעה).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ