אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דכוור נ' אוניברסיטת בר אילן

דכוור נ' אוניברסיטת בר אילן

תאריך פרסום : 18/03/2013 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות צפת
44326-06-12
26/02/2013
בפני השופט:
אורי גולדקורן

- נגד -
התובע:
אמיר דכוור
הנתבע:
המכללה האקדמית צפת
פסק-דין

פסק דין

1.התובע הגיש תביעה נגד הנתבעת, בה עתר להשבת שכר הלימוד ששולם על ידו, לאחר שלטענתו הוא לא עמד בתנאי הקבלה ללימודים בבית הספר למשפטים ונאסר עליו להשתתף בשיעורים. הנתבעת טענה כי שכר הלימוד נגבה כחוק, וכי פעלה בהתאם לתקנון שכר הלימוד ותנאי הקבלה של התובע.

2.לאור הבהרותיו של התובע, במהלך עדותו, והתייחסותו המפורטת למסכת העובדתית שתוארה בכתב ההגנה, מסתבר כי עיקרי העובדות אינן שנויות במחלוקת בין הצדדים. התשובה לשאלה הצריכה הכרעה נעוצה בפרשנות המשפטית שיש להעניק לאותן עובדות. נסקור, איפוא, תחילה את המסכת העובדתית, כפי שהשתקפה מכתבי הטענות ומהמסמכים שצורפו להם ומהעדויות של הצדדים.

ההסכמים עליהם חתם התובע וקבלתו ללימודים על תנאי

3.ביום 4.10.2011 חתמו התובע והנתבעת (באמצעות מזכירות בית הספר למשפטים) על אישור "הזנה מותנית של מערכת השיעורים" (להלן: אישור הקבלה המותנית), שכלל את הקביעות הבאות: קבלת התובע ללימודים בבית הספר למשפטים אצל הנתבעת מותנית באישור ועדת הקבלה לשנת הלימודים תשע"ב (להלן: ועדת הקבלה); על פי החלטת ועדת הקבלה מיום 5.9.2011, קבלתו הסופית של התובע ללימודים מותנית בהצגת ציון פסיכומטרי וציון באנגלית עד 15.11.2011; המשך לימודי התובע מותנה בקבלתו הסופית על ידי וועדת הקבלה; במידה ולא יתקבל ללימודים, תוחזר לו המקדמה בסך 2,700 ₪; עם הודעה על קבלתו ללימודים, יוסרו התניות הנ"ל ויחולו על התובע הכללים המופיעים בתקנון שכר הלימוד של הנתבעת.

4.ביום 24.10.2011 חתם התובע על כתב התחייבות (להלן: כתב ההתחייבות), ובו התחייבות בלתי חוזרת לתשלום שכר לימוד בהתאם לתקנון שכר לימוד המפורסם בידיעון השנתי של הנתבעת. בסעיף 2 לכתב ההתחייבות, הקובע כי שכר הלימוד הינו צמוד למדד המחירים לצרכן וכי אי תשלום במועד עלול להוביל לחיוב בדמי פיגורים וריבית, צויין: "סעיף זה חל על כל הסטודנטים לרבות סטודנטים במעמד "שומע חופשי", "משולבים", "תלמידי מכינות קד"א", "פסיכותרפיה" ומסלולים אחרים".

5.ביום 11.11.2011 חתם התובע על הוראת קבע לחיוב חשבונו בבנק בסכומים שיומצאו מעת לעת על ידי הנתבעת.

אי עמידה בתנאי ויצירת החריג

6.התובע, שהחל ללמוד בסמסטר הראשון בבית הספר למשפטים, לא עמד בתנאי ללימודיו, ולא השיג את ההישג הנדרש במבחן הפסיכומטרי. במכתב נשיא הנתבעת מיום 18.12.2011 הוא הודיע לתובע כי הציון במבחן הפסיכומטרי איננו מאפשר את המשך לימודיו על תנאי.

7.אולם לימודי התובע לא הופסקו, הודות להתערבותו של ד"ר מוחמד וותד, מרצה בבית הספר למשפטים אצל הנתבעת. במייל ששיגר ביום 19.1.2012 ד"ר וותד אל נשיא הנתבעת הוא המליץ לאפשר לתובע לגשת לבחינות בקורסים אותם הוא למד בסמסטר הראשון, על מנת שציוניו יוכרו בעתיד, במידה ויצליח במבחן פסיכומטרי נוסף באופן שיאפשר לו להמשיך בלימודיו. עוד באותו היום קיבלו נשיא הנתבעת ופרופסור כרמי את ההמלצה, ובעקבות זאת שיגר ד"ר וותד מייל אל רינה שרויד, מזכירת בית הספר למשפטים (להלן: רינה), ובו בקשה לפעול בהתאם ולהנחות את הגורמים המוסמכים. נוצר איפוא מצב ייחודי, של מי שלא עמד בתנאי ללימודים, אולם הותר לו להיבחן במקצועות אותם למד במשך הסמסטר הראשון.

דרישת הנתבעת לתשלום שכר לימוד

8.ביום 2.2.2012 הוחלפו בין בעלי תפקידים אצל הנתבעת מיילים בעניינו של החריג שנקבע לטובת התובע. המיילים הוחלפו בין רינה, מזכירת בית הספר למשפטים, שי סרוגו, הסמנכ"ל למינהל אקדמי (להלן: שי), יהודה עוז, סמנכ"ל כספים של הנתבעת (להלן: יהודה) ואילנית פרץ, ראש מדור גבייה ושכר לימוד (להלן: אילנית). במייל ששלחה רינה לשי היא ציינה כי הוראת הקבע של התובע מופעלת "כך שאין מניעה מלשנות את הסטטוס שלו". יהודה שיגר מייל אל אילנית, עם העתק לשי, ובו ציין כי על מנת שהתובע ייכנס למבחנים בסמסטר הראשון, הוחלט לשנות את הסטטוס שלו מסטטוס של "הפסקת לימודים" לסטטוס "מן המניין". על המשמעויות הנובעות מכך כתב (ההדגשות הוספו – א"ג): "לאור האמור, הוא צריך להגיע אלייך להסדרת חובותיו בגין שכ"ל. הוא יפסיק לימודיו בסוף המבחנים של סמסטר א' ויצטרך לשלם על כל הקורסים שנלמדו בסמסטר א' + כל הקורסים השנתיים ... נא טיפולך ויצירת קשר עם הסטודנט להזמנה אלייך". הנחיות נוספות ניתנו על ידי שי, ששיגר באותו יום מייל אל יהודה ואילנית, עם העתק לרינה, ובו כתב: "פתחתי את הסטטוס של הסטודנט כסטודנט שהתקבל ע"ת. מבקש שהסטודנט ייפגש עם אילנית לפני המבחן הראשון (6/2/12) ע"מ שיהיה ברור לו בדיוק המשמעויות של השתתפות בבחינות". ובהמשך הוסיף: "רינה תוציאי הבהרה (כולל לסטודנט) לאיזה קורסים הוא רשאי לגשת, ושהדבר ידוע לו (שלא יאמר אחר כך שחשב שהוא רשאי לגשת לכל הקורסים עליהם שילם)". מיד אחר כך שיגרה רינה מייל אל התובע ובו פרטה את רשימת הקורסים בהם אושר לו להיבחן.

לא הוצג מסמך שנשלח אל התובע ובו דרישה חד משמעית לתשלום שכר טרחה, לאור החריג שנוצר לטובתו, בעקבות פניית ד"ר וותד. אולם התובע בעצמו העיד על תוכנן של ההבהרות שקיבל באשר לחובתו לשלם שכר לימוד (עמ' 2 לפרוטוקול):

"קיבלתי טלפון ממדור גבייה שבו הודיעו לי שהייתי חייב לסדר את התשלום דרך הוראת קבע בבנק, ושאני חייב לעשות את זה לפני המבחנים שאישרו לי לגשת. הסכום הנדרש הוא עבור שנת הלימודים כולה, סמסטר א' וסמסטר ב'. דרישת התשלום הייתה עבור כל מה שלמדתי בסמסטר א', למרות שלא אוכל להיבחן עליהם כי הם לא ברשימה בנספח ו'".

ובחקירתו הנגדית אמר (בעמ' 4):

"מה שהובהר לי על ידי גב' ענבל זה היה כמו כפייה, שאני למדתי, שילמתי, אם אני רוצה לגשת לבחינות אז אני אצטרך לשלם עבור כל השנה, ואם לא, אני מוותר על מה ששילמתי עד אז ועל המבחנים ועל המאמץ האישי שלי".

הפסקת לימודים

9.לאחר תקופת המבחנים, שיגר שי ביום 17.4.2012 מכתב אל התובע, ובו הודיע לו כי בהמשך לשיחתם מיום 28.3.2012 – אין הוא עוד בסטטוס של "סטודנט פעיל", ואין הוא רשאי להשתתף בשיעורים.

10.בעקבות הודעת שי, ביטל התובע את ההרשאה לחיוב חשבונו על פי הוראת הקבע ושיגר ביום 10.5.2012 "טופס בקשה לוועדת חריגים", בו ביקש להשיב לו 9,301 ₪ שנגבו ממנו על ידי הנתבעת כשכר לימוד באמצעות הוראת הקבע. במכתב מיום 30.5.2012 הודיעה לו אילנית על דחיית בקשתו.

טיעוני הצדדים

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ