אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דחיית ערעור על החלטת בי"ד להאריך את מעצרו של מואשם בעבירות אלימות

דחיית ערעור על החלטת בי"ד להאריך את מעצרו של מואשם בעבירות אלימות

תאריך פרסום : 05/02/2008 | גרסת הדפסה
ע"מ
בית הדין הצבאי לערעורים
6-08
22/01/2008
בפני השופט:
אל"ם דורון פיילס

- נגד -
התובע:
רס"ל ליאור ווקנין
עו"ד נתן שרייבר
הנתבע:
התובע הצבאי הראשי
עו"ד סגן מירה ברנר
החלטה

                                

1. לאחר שמיעת טיעוני הצדדים ועיון בחומר הראיות אני רואה לדחות את ערעור ההגנה.

2. נימוקי החלטה זו יינתנו בנפרד.

ניתנה והודעה היום, ‏‏ט' בשבט התשס"ח, 16 בינואר 2008, בפומבי ובמעמד בעלי הדין.

__________________                                                                                          דורון פיילס,           אל"ם

שופט  בית   הדין  הצבאי

ל    ע    ר    ע   ו    ר   י   ם

נ י מ ו ק י    ה ח ל ט ה

1. ביום 16 בינואר 2008 דחיתי את הערעור. להלן נימוקי החלטתי.

2. כתב האישום שהוגש כנגד המערער מייחס לו שורה ארוכה של עבירות שמהותן מעשי אלימות ואיומים, רובם כלפי מי שהייתה בת זוגו, רב"ט א' ב' (להלן: המתלוננת). מיוחסת למערער גם תקיפתו החמורה של רב"ט א' ד', חברם ליחידה של המערער והמתלוננת (להלן: המתלונן). התביעה הצבאית ביקשה כי המערער ייעצר עד תום ההליכים בעניינו, במעצר ממשי. בית הדין קמא נענה לעתירת התביעה, בקובעו כי ישנה כאן תשתית ראייתית מספקת וקמה עילה של מסוכנות. המערער משיג על החלטה זו. להשקפתו התשתית הראייתית חלשה ועל מסוכנותו של המערער, אם ישנה כזו, ניתן להתגבר באמצעות חלופת מעצר.

3. אלה, בתמצית, העובדות הצריכות לעניין: ביום 2/1/08 פנה המתלונן למשטרת ישראל והתלונן כי ביום 27/12/07, בשעות הלילה, בילה עם המתלוננת וחבר נוסף. השלושה נסעו במכוניתו של החבר לביתה של המתלוננת. שם המתין להם המערער, שהיה עד לאחרונה בן זוגה של המתלוננת. המתלוננת הבחינה במערער ונמלטה לביתה. לגרסת המתלונן תקף אותו המערער באופן קשה, זרק עליו לבנה, הכה בו, גם באמצעות קרש, ונגח בו. המערער גם איים כי יהרוג אותו ואת המתלוננת. חברו של המתלונן סייע בידו להיחלץ מידיו של המערער. גרסתו של המתלונן נתמכת בעדותו של החבר, אשר מוסר דברים דומים. גם המתלוננת מסרה אודות המפגש, ככל שהייתה עדה לדברים. לאחר יומיים פנה המתלונן לבית חולים, שם נבדק ולא נמצאה אצלו פגיעה משמעותית. בהמשך הדברים נפתחה חקירת מצ"ח. המתלוננת נחקרה ומסרה כי היא והמערער היו חברים וכי לאחר זמן החל המערער, בעת שרבו, לנהוג בה באלימות ולהשמיע כלפיה איומים. המתלוננת מתארת אירוע חמור שאירע בביתה. היא אירחה את המערער וחברה נוספת. במהלך הארוחה נפגע המערער מכך שהמתלוננת ביקשה כי יפנה צלחות מן השולחן ותקף אותה באופן קשה, הכה אותה ודחפה ואף הטיח את ראשה בסורגי החלון. חברתה של המתלוננת שניסתה להתערב ספגה דברי איום קשים מן המערער. אותה חברה סירבה תחילה למסור גרסתה בחקירה ורק לאחר זמן נאותה לעשות כן ואישרה, בעיקרי הדברים, את גרסתה של המתלוננת בעניין. המתלוננת פנתה בעקבות האירוע למרפאה הצבאית ומשם הופנתה לבית החולים, לחדר מיון. לרופאים מסרה כי נפלה במדרגות. חברתה של המתלוננת תיארה מעשה אלימות נוסף של המערער כלפי המתלוננת, שרקעו שיחת טלפון שקיבלה המתלוננת מידיד. המתלוננת מציינת כי לאחר שהמערער תקף אותה והיא הגיעה לבית החולים נפרדה ממנו אולם, מאחר שנאלצו להמשיך ולהתראות ביחידה, לא ניתקו את הקשר לגמרי. המערער המשיך לחפש את קרבתה. כדבריה של המתלוננת בחקירה-

"היו מקרים שהוא היה תופס אותי. הוא אמר שהוא לא יעזוב כמה שאני לא ירצה, הוא לא יתן לי ללכת, שאנחנו זה גורל. הוא אמר לי שהוא לא יתן לאף אחד להיות איתי בחיים, שהוא ירצח אחד אחד ואף אחד לא יגע בי באצבע".

מעדויות של חברים ליחידה עלה כי המתלוננת מסרה להם, כי המערער מכה אותה. לאחר האירוע בו, כנטען, תקף המערער את המתלונן, התקשר אליה המערער ואמר לה: "פיצצתי אותו מכות בגללך הכל באשמתך, אף אחד לא יגע בך באצבע אני ידאג לזה". למחרת הגיע המערער למקום עבודתה של המתלוננת, חנות בקניון. המערער הביא עמו טבעת, הצהיר על אהבתו אליה וביקש להינשא לה. הוא נצמד אליה והפציר בה לבוא עמו. בסופו של דבר, לאחר שהמתלוננת דחתה אותו והוא התמיד בהתנהגותו, ביקשה ממנו מנהלת החנות לעזוב. הוא עשה כן, לא לפני, שכדברי המתלוננת, בעט בה. המתלוננת וכן מנהלת החנות ועובדת נוספת מסרו בחקירה כי לפני שהלך נשמעה צעקה של המתלוננת שגרמה לכל הנוכחים להפנות אליה מבטם. בסוף אותו היום נסעה המתלוננת עם מנהלת החנות הביתה. בדרך התקשר המערער אל המתלוננת והשמיע דברי איום קשים. במהלך אותו יום שלח המערער לטלפון הסלולארי של המתלוננת שורת מסרונים ובהם דברי איום על המתלוננת ועל המתלונן. בהמשך שלח מסרונים נוספים ובהם התנצלות על התנהגותו במהלך השבוע החולף. במסרון נוסף מבקש המערער כי המתלוננת לא תמסור פרטים על אשר אירע. בשיחת טלפון של המערער אל המתלוננת, שהוקלטה, משמיע המערער, בין היתר, דברים המשתמעים כהודאה בתקיפתו של המתלונן. בחקירה נשאלה המתלוננת מדוע המשיכה לעמוד בקשר רומנטי עם המערער וציינה כי אהבה אותו ופחדה ממנו.

4. המערער הכחיש, לכל אורך החקירה, כי נהג במתלוננת באלימות וכי הכה את המתלונן. בעניין תקיפת המתלונן גרסתו מתפתחת- תחילה לא אישר כל אינטראקציה עם המתלונן וטען כי המתלונן הבחין בו וברח, ובהמשך ציין כי יתכן שנקט כלפי המתלונן ב"אלימות מילולית". באמרה מאוחרת יותר אישר כי רדף אחרי המתלונן, אך לא הכה אותו. המערער התקשה לתת הסבר מניח את הדעת לתהייה מדוע המתין למתלוננת ליד ביתה, בשעת לילה מאוחרת. גם בנוגע למהות המפגש עם המתלוננת למחרת בחנות ופרטיו, ובקשר לשיחת הטלפון עימה, גרסתו מתפתחת.

5. בא כוחו המלומד של המערער, עורך הדין שרייבר, הציג חליפת מכתבים שנשלחו בדואר אלקטרוני-צבאי בין המתלוננת למשיב, במהלך השנה החולפת, גם לאחר שכנטען הוכתה המתלוננת על ידי המערער. בהודעות אלה מרעיפים השניים מילות חיבה ואהבה זה על זה. עוד הציג הסנגור את ממצאיה של בדיקת פוליגרף שנערכה למערער במכון בדיקה פרטי שבה לא נמצא דובר שקר בנוגע לשאלות הנוגעות לענייננו.

6. הסנגור סבור כי למעשה נרקמה כאן עלילה כנגד המערער, כנקמה על כך שביקש להיפרד מן המתלוננת. להשקפתו, ניתן לענות על היבטי המסוכנות, אם אכן נשקפת מסוכנות מן המערער, במעצר פתוח, ביחידה אחרת מיחידתו.

7. חומר הראיות הקיים מבסס, לכאורה, כדבעי, את האשמות המיוחסות למערער. לפרקים העיקריים בגרסת המתלוננת ולגרסת המתלונן חיזוקים חיצוניים משמעותיים, חלקם ראיות חיצוניות עצמאיות ובעלות משקל בפני עצמן - עדות חברו של המתלונן אודות מעשה התקיפה; עדות חברתה של המתלוננת שהייתה עדה לתקיפתה; עדויותיהן של העובדות בחנות; המסמכים הרפואיים; העדויות אודות תלונותיה ומצבה הנפשי של המתלוננת; צילום של חבלה בלחייה, שצילמה חברתה ליחידה בסמוך לאחר אחד ממעשי התקיפה הנטענים. המערער עצמו כתב, כאמור, שורה של מסרונים שבהם התבטאויות המעידות על תחושת אשם וכן איומים מפורשים. המערער נשמע אומר דברי איום בהקלטה האמורה ואף "ראשית הודיה" בתקיפת המתלונן מצויה בה. זאת ועוד, גרסתו של המערער היא, בהיבטים שונים, כאמור, גרסה מתפתחת ובכך יש כדי להחלישה, לכאורה.

8. הסנגור סבור כי בהודעות הדואר האלקטרוני שבהן דובר לעיל יש כדי ללמד על חוסר מהימנותה של גרסת המתלוננת. בשים לב לכל יתר הרכיבים הראייתיים שפורטו לעיל, אין בכוחן של הודעות אלה להחליש באופן משמעותי מן העוצמה שיש, לכאורה, לגרסת המתלוננת. לטעמי, ממחישות ההודעות כי מערכת היחסים בין השניים הייתה מערכת יחסים סבוכה ומורכבת, כתיאורה של המתלוננת בעדויותיה (השוו: בש"פ 10835/03 מדינת ישראל נ' אלבז). גם העובדה כי המתלוננת, כשפנתה למרפאה ולבית החולים, מסרה, לכאורה, גרסה בדויה אודות נסיבות פציעתה, עשויה לנבוע מאותה המורכבות. גרסתה של המתלוננת, גם בעניינים אלה הנה, לכאורה, בעלת היגיון פנימי, והיא מתיישבת עם יתר הראיות שהובאו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ