אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ד"ר שלומית ירון נ' דוד עמר ואח'

ד"ר שלומית ירון נ' דוד עמר ואח'

תאריך פרסום : 01/02/2011 | גרסת הדפסה
עש"א
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
1950-09
31/01/2011
בפני השופט:
שרה ברוש

- נגד -
התובע:
ד"ר שלומית ירון
הנתבע:
1. דוד עמר
2. נציגות הבית המשותף

פסק-דין

פסק דין

ערעור על פסק דינה של כבוד המפקחת על רישום מקרקעין בתל-אביב, הגב' מירה אריאלי (להלן: "המפקחת"), מיום 1.7.09.

1.המערערים והמשיב מס' 1 (להלן: "המשיב") הינם בעלי דירות בבנין ברח' המרי 14 בגבעתיים, הידוע גם כחלקה 575 בגוש 6166 (להלן: "הבנין").

המשיבה 2 הינה נציגות הבית המשותף של בנין (להלן: "הנציגות").

בבנין 6 דירות מגורים וכן מחסן בשטח של 4 מ"ר בקומת הקרקע, המסומן כחלקת משנה 1, בתשריט רישום המקרקעין (להלן: "המחסן"). המחסן רשום בנסח רישום המקרקעין ע"ש חברת חלקה 341 בגוש 6166 בע"מ (להלן: "החברה").

המערערים טוענים, כי רכשו את הדירה המסומנת בתשריט הבית המשותף כמספר 6 ואת המחסן - הגם שהמחסן טרם נרשם בשמם בלשכת רישום המקרקעין.

2.המערערים התחילו להכשיר את המחסן לצרכיהם. המשיב ניסה למנוע זאת מהם וטען תחילה כי המחסן הוא רכושו שלו, ולאחר מכן שינה טעמו, וטען, כי המחסן הינו בגדר הרכוש המשותף. משכל פניותיהם של המערערים למשיבים לסלק ידם מהמחסן לא נענו, הם הגישו תביעה לפני המפקחת למתן צו מניעה, המורה למשיב ולנציגות שלא להפריע להם בכל אופן וצורה בשימושם במחסן.

3.בכתב ההגנה טענו המשיבים, כי המחסן אינו בשימוש מזה 23 שנים ומאוחסנים בו גרוטאות; מפתח המחסן הינו המפתח של המקלט ונמצא בידי כל דיירי הבית; המחסן לא נרשם בפנקס רישום הזכויות ע"ש המערערים, ועל כן טענותיהם לגבי בעלותם בו, צריכות להיות נדונות בבית משפט השלום, שלו הסמכות לדון בתובענה; המשיב פעל בשם כל בעלי הדירות ובהתנדבות, ויש להורות כי השימוש במחסן ינתן לכל דיירי הבית.

4.בפסק דינה קבעה המפקחת, כי המחסן רשום בפנקס הזכויות בבעלות החברה, לכן המחסן אינו רכוש משותף ואין בעלי הדירות בבית רשאים לעשות בו שימוש. עוד קבעה המפקחת, כי כאמור בכתב ההגנה, לא נעשה כל שימוש במחסן על ידי בעלי הדירות במשך 23 שנה וגם משום כך, אין הם יכולים לעשות בו שימוש.

המפקחת קבעה, כי על פי הוראות סעיף 72 לחוק המקרקעין תשכ"ט-1969 (להלן: "חוק המקרקעין"), נתונה לה סמכות לדון בסכסוכים בדבר זכויות וחובות על פי התקנון המוסכם החל על בעלי הבית, או לפי סעיפים אחרים של חוק המקרקעין, המנויים בסעיף 72 לחוק המקרקעין. יחד עם זאת, הסמכות השיפוטית לקבוע, ו/או לשנות זכויות קניינות, מסורה לבית המשפט המחוזי. המפקחת הפנתה לפסק הדין בענין ר"ע 587/73 ועד הבית ברח' המרי 2 קרית אונו ואח' נ' ירדני ואח' פד"י ל"ח(4) 487, ממנו הסיקה, כי הסמכות השיפוטית שהוענקה למפקח היא לפסוק על פי הרישום הקיים. כאשר הבית רשום כבית משותף הסמכות לקבוע שינוי בעלות בשטח, או ביחידה שבבית, הוענקה לבית המשפט המחוזי.

ייאמר כבר כאן, כי המפקחת שגתה בפרשנותה וביישומה את האמור בבר"ע 5671/73 הנ"ל.

הואיל והתביעה שבפניה, כך המפקחת, הינה, למעשה, עתירה לקביעת זכויות בעלות ביחידה בבית המשותף, ורק לבית משפט המחוזי סמכות לקבוע מיהו בעל המחסן הרשום כיום בפנקס הבתים המשותפים ע"ש החברה, והיות והמערערים הוכיחו בראשית ראיה את זכותם להירשם כבעלים, קבעה המפקחת, כי עד אשר יכריע בית המשפט המחוזי בסוגיית הבעלות, אין לכל בעלי הדירות בבית זכות לעשות שימוש כלשהו במחסן, אולם המערערים רשאים לנעול את דלת המחסן במנעול ולא למסור המפתח לאיש מבעלי הדירות בבית, אך לא לעשות בו שימוש עד להחלטת בית המשפט המוסמך.

5.על פסק דין זה הוגש הערעור שבפני.

עיקר טענתו של ב"כ המערערים, היא כי שגתה המפקחת בסברה כי אין לה סמכות לדון בתביעה שהוגשה בפניה, וכי המדובר בתביעה קניינית. לטענתו, הואיל ולמפקחת קיימת סמכות מכח הוראות סעיף 72 לחוק המקרקעין לפסוק בסכסוך שעניינו הסגת גבול מצד בעל דירה לגבי דירה אחרת, ומאחר והתביעה דנן הינה תביעה כזו, היה על המפקחת לעשות שימוש בהוראות סעיף 76 לחוק בתי המשפט [נוסח משולב] התשמ"ד-1984 (להלן: "חוק בתי המשפט"), כדי לקבוע את שאלת הבעלות במחסן. לשון אחר, שגתה המפקחת בסוברה כי התביעה דנן הינה תביעה קניינית ואין המדובר אלא בתביעה לצו מניעה, אשר למפקחת סמכות לדון בה.

ב"כ המשיבים חזר למעשה על הטענות שהעלה בדיון בפני המפקחת וטען, כי לא נפל כל פגם בהחלטת המפקחת ויש להשאיר את פסק הדין על כנו.

דין הערעור להתקבל.

6.אין מחלוקת, וכך אף סברה המפקחת, כי על פי סעיף 72(ב) לחוק המקרקעין, רשאי בעל דין להביא, לפי בחירתו לפני בית משפט מוסמך או לפני המפקחת, סכסוך בין בעלי דירות בבית משותף בדבר הסגת גבול בין בעל דירה לגבי דירה אחרת, או לגבי הרכוש המשותף. לפיכך, מוסמכת המפקחת לדון בתביעה למתן צו מניעה, שעילתה הסגת גבול.

הלכה היא, ואין צורך להכביר מילים לגביה, כי הסמכות לדון בתובענה נקבעת על פי הסעד המבוקש. עיון בסעד המבוקש בתובענה דנן, מעלה בעליל כי המדובר בסעד של צו מניעה בגין הסגת גבול בין בעלי דירות בבית המשותף. הסמכות לדון בתובענה כזו נתונה אף למפקחת. קביעתה של המפקחת כאילו המדובר בתביעה קניינית, אין לה על מה להתבסס, שכן המפקחת לא נתבקשה ליתן כל סעד של קביעת או שינוי זכויות במקרקעין.

7.בפני המפקחת התעוררה, כקביעת אגב בלבד, מחלוקת בדבר זכויותיהם של המערערים במחסן. הכרעה בשאלה זו נדרשה אך לצורך הקביעה אם זכאים המערערים לסעד הנתבע על ידם, היינו צו מניעה בשל הסגת גבול, שלגביו קיימת סמכות למפקחת. סעיף 76 לחוק בתי המשפט קובע, כי "הובא הענין כדין לפני בית משפט והתעוררה בו דרך אגב שאלה שהכרעתה דרושה לבירור הענין, רשאי בית המשפט להכריע בה לצורך אותו ענין אף אם הענין שבשאלה הוא בסמכותו הייחודית של בית משפט אחר, או של בית דין אחר".

בר"ע 587/83 הנ"ל התייחס בית המשפט העליון לפרשנותו של סעיף 76 לחוק בתי המשפט הנ"ל, וקבע מפי כב' השופט שלמה לוין (כתוארו דאז),לאמור:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ