אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8344/05

גזר דין בתיק פ 8344/05

תאריך פרסום : 10/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8344-05
20/12/2007
בפני השופט:
אברהם יעקב

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גז
הנתבע:
1. אדם איטל
2. ארז וענונו - נמחק

עו"ד אליגון
גזר דין

1.                   הנאשם הורשע, על פי הודאתו, בביצוע עבירות של סחיטה באיומים- עבירה לפי סעיף 428 רישא לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: "החוק"), ואיומים- עבירה לפי סעיף 192 לחוק. הודאה זו באה בעקבות הסדר טיעון שבמסגרתו תוקן כתב האישום.

2.                   על פי עובדות כתב האישום המתוקן, בהן הודה הנאשם, לנאשם היה חוב כספי בסך 3,000 ש"ח לאחד בשם קובי פרץ (להלן: "קובי"). בתאריך 17/10/05 נפגשו הנאשם וקובי בשעות הערב בתחנת דלק המצויה בשכונה ג' בבאר-שבע, על מנת ללבן את עניין החוב. הנאשם הגיע לפגישה יחד עם שניים אחרים וקובי הגיע עם אחיו שלומי פרץ, הוא המתלונן. בפגישה, הנאשם איים על המתלונן ועל קובי שיפגע בהם ואמר להם: "מי אתם, אני אשפוך אתכם". הנאשם איים על המתלונן ואמר לו שהלשין עליו ולכן הוא צריך לשלם. הנאשם סרב להחזיר לקובי את חובו ודרש מהמתלונן ומקובי שייגשו עמו לשוחח בצד. בשל חששו מהנאשם, קובי אמר לנאשם שהוא מוותר על החוב ודרש ממנו להתרחק ממשפחתו, והשניים עזבו את המקום.

בתאריך 20/10/95 סמוך לפני השעה 01:00, הנאשם הגיע ברכבו אל קרבת בית המתלונן בבאר-שבע. הנאשם הבחין באביחי ממן (להלן: "אביחי"), חברו של המתלונן, כשהוא הולך ברחוב וקרא לו להתקרב אל רכבו. אביחי התקרב אל הרכב והנאשם דרש ממנו שיקרא למתלונן לצאת החוצה. אביחי סרב והנאשם איים עליו בכך שאמר לו שאם לא יוציא את המתלונן, יפגעו בו. באותו רגע יצא המתלונן מביתו לעבר אביחי. הנאשם קרא לאחרים שיכנסו במהירות לרכב. אביחי רץ לעבר המתלונן והזהיר אותו והשניים החלו לברוח בריצה מפני הנאשם והאחרים, אשר נסעו אחריהם ברכב וניסו להשיגם, עד שכעבור זמן מה איבדו את עקבותיהם.

3.                   הנאשם, רווק בן 25, נעדר עבר פלילי. מן התסקיר שנערך בעניינו עולה כי הנאשם הוא הבכור מבין 4 אחים, הוריו גרושים והוא התגורר עם אביו בבאר-שבע עד שנעצר לאחרונה בגין חשד למעורבות בתיק אחר. לדבריו, הוא סיים 11 שנות לימוד, שירת שירות צבאי מלא ועבד בעבר בעבודות שונות, אך כיום הוא אינו עובד.

הנאשם סיפר כי בינו לבין קובי היתה מערכת יחסים קרובה ודרכו הכיר את המתלונן.שירות המבחן בחן את התייחסות הנאשם לעבירות המיוחסות לו בכתב האישום המתוקן והתרשם כי הנאשם מתקשה לקחת אחריות מלאה על המיוחס לו. לדבריו, נוצר וויכוח בינו לבין קובי, אשר לווה בין היתר בקללות הדדיות. לדבריו, הוא אינו זוכר את הרקע לוויכוח. הוא הכחיש את ביצוע עבירת הסחיטה באיומים וכן הכחיש את קיומה של הפגישה עם קובי והמתלונן.

על פי האמור בתסקיר, לנאשם קווי אישיות ילדותיים ונטייה להתחברות שולית. יש לו דפוסי חשיבה נוקשים ועבריינים הבאים לידי ביטוי בנטייתו לטשטש את החלקים המכשילים בהתנהגותו. בשיחותיו עם שירות המבחן, הנאשם התייחס לעצמו כקרבן הנסיבות ונטה להשליך את האחריות למצבו על גורמים חיצוניים והתקשה לראות בעייתיות כלשהי בהתנהגותו, אשר מביאה אותו בסופו של דבר למעורבות בפלילים.

הנאשם סרב להצעת שירות המבחן להשתתף במסגרת טיפולית כלשהי ומסר כי אינו רואה צורך במעורבות מסוג זה. על פי תפיסתו, הסתבכותו בפלילים קשורה בחוסר מזל ולא בבעיה כלשהי המצריכה מציאת פתרון. שירות המבחן העריך כי הנאשם אינו פנוי ואינו בשל כיום למעורבות כלשהי ולכן לא בא בהמלצה טיפולית בעניינו.

4.                   בטיעוניה לעונש טענה ב"כ המאשימה כי בדרך כלל כאשר מדובר בעבירות סחיטה באיומים, המתלוננים נמנעים מלהגיש תלונה או להעיד בבית המשפט, לאור האימה שמטיל עליהם הסוחט והחשש ממנו. במקרה כבענייננו, שבו קרבן העבירה אוזר אומץ ומתלונן כנגד הסוחט, והנאשם מורשע בסופו של יום בביצוע העבירה המיוחסת לו, סבורה המאשימה כי יש להטיל על הנאשם עונש חמור על מנת להרתיע את הנאשם ואחרים כמותו מביצוע העבירה.

שלא כמו במרבית תיקים מסוג זה, בהם מדובר בגביית חובות של הנאשמים, מדובר בענייננו במקרה הפוך בו הנאשם הוא בעל החוב והטלת האימה על המתלונן נועדה לאלץ את המתלונן לוותר על ממונו שלו.

בקשת המאשימה היא להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל ארוך וממושך, קנס ופיצוי למתלוננים.

5.                   בטיעוניו לעונש ציין הסניגור כי יש לבחון את מעשיו של הנאשם, ולגזור את עונשו בהתאם, על רקע העבירה שביצעו כלפיו המתלוננים. מגזר דינם בת.פ. 8326/05 (מחוזי ב"ש) אשר הוגש לעיוני, עולה כי על רקע הסכסוך שהתפתח בין הנאשם למתלוננים, המתלוננים הציתו את רכבו של הנאשם וגרמו לו נזק. כמו כן ניזוק רכב נוסף שחנה בסמוך לרכבו של הנאשם. המתלוננים הודו במיוחס להם, הורשעו, ונגזרו על כל אחד מהם עונש של 6 חודשי מאסר בפועל לריצוי בדרך של עבודות שירות, מאסר מותנה של שנה, צו פיקוח, קנס בסך 7,500 ש"ח ופיצוי למתלונן (הוא הנאשם כאן) בסך 10,000 ש"ח. הסניגור טען כי בקשת המאשימה להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל ממושך הינה בעייתית לאור העובדה שעונש כזה לא הוטל על המתלוננים, אשר הורשעו בביצוע עבירה חמורה יותר מזו המיוחסת לנאשם כאן. עמדה דומה הביע ביחס לפיצוי המבוקש, ולשיטתו לא ניתן לבקש פיצוי עבור המתלוננים באשר המתלוננים עצמם גרמו נזק לנאשם והם חויבו לפצותו.

הסניגור ציין כי הנאשם הוא בחור צעיר ונעדר עבר פלילי, אשר בסופו של דבר לא פגע באיש או ברכוש. בקשתו היא שלא להטיל על הנאשם עונש מאסר לריצוי בפועל ולהסתפק בהטלת מאסר מותנה בלבד.

6.                   העבירות בהן הורשע הנאשם הן חמורות והינן מאפיין של תופעת האלימות ההולכת וגוברת בחברתנו. אין ספק כי יש לתת מקום נכבד בגזירת העונש לשיקולי ההרתעה והגמול, על מנת לנסות ולהביא, ולו במעט, לדיכוי התופעה. כטענת הסניגור, גם אני סבור כי בגזירת עונשו של הנאשם יש לתת את הדעת לעונש אשר הוטל על המתלוננים בגין ביצוע העבירות כלפי הנאשם, כאשר מדובר בסכסוך אחד ובפרשה אחת. עם זאת יש לזכור כי תורת הענישה מבוססת על עקרון האינדיבידואליות, אשר יכול להוביל לשונות בין עונשים המוטלים על נאשמים שונים, וזאת בשל נסיבות ביצוע העבירה ונסיבותיו האישיות של העבריין. להבדיל מענייננו, בגזירת עונשם של המתלוננים בגין ביצוע עבירת ההצתה, התרשם בית המשפט, כך על פי פסק דינו, כי מדובר בהתנהגות חריגה שלא תישנה מצד המתלוננים. שלא כנאשם בענייננו, התסקיר בעניינם של המתלוננים היה חיובי ובא בהמלצות טיפוליות לגביהם והם אף החלו בתהליך השיקום. בנסיבות אלה, הושם הדגש על אי קטיעת הליכי השיקום האישי ובית המשפט ציין בהחלטתו כי העונשים אשר הוטלו על המתלוננים הנם קלים באופן יחסי [ראה פסקה 14 לגזה"ד בת.פ. 8326/05 (מחוזי ב"ש- כב' השופט צלקובניק)].

בעניינו, הנאשם נמנע מליטול אחריות על מעשי העבירה שביצע ועל אף הודאתו בבית המשפט, הוא הכחיש את ביצוען בפני שירות המבחן. הנאשם התנגד להצעת שירות המבחן להתערבות טיפולית בעניינו ולא היתה נכונות מצידו להתחיל בתהליך שיקומי כלשהו, על אף ההערכה כי הינו זקוק לכך. הנאשם אף לא הביע חרטה על מעשיו. בנסיבות שונות אלה, אני סבור כי לא ניתן להשוות בין גזר הדין שהוטל על המתלוננים לעונש אשר יש לגזור על הנאשם כאן.

עוד אציין, כי אינני סבור שיש בעובדה שנגזר על המתלוננים לפצות את הנאשם בגין ביצוע העבירה כלפיו כדי למנוע הטלת פיצוי על הנאשם, שהוא בגין עבירה נפרדת ושונה שביצע הנאשם כלפיהם.

לבד מעובדת גילו הצעיר, עברו הנקי וכן העובדה שלא נגרם נזק ממשי עקב מעשיו, לא מצאתי נימוק משמעותי להקלה בעונשו של הנאשם. כמובן ששקלתי לקולא את העובדה שזוהי הסתבכותו הראשונה עם רשויות החוק ולפיכך נגזר דינו במידת הרחמים.

7.                   לאחר ששקלתי את חומרת העבירה ונסיבותיה, ואת נסיבותיו של הנאשם לקולא ולחומרא, אני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:

א.         חודשיים מאסר בפועל, בניכוי ימי מעצרו - מיום 31.10.05 עד ליום 28.11.05.

ב.                  שנה מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, שלא יעבור עבירה מן העבירות בהן הורשע בתיק זה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ