אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8256/04

גזר דין בתיק פ 8256/04

תאריך פרסום : 18/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8256-04
01/11/2005
בפני השופט:
ח. עמר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. רבייב אלכסנדר
2. קצב מיכאל

גזר דין

      (ביחס לנאשם מס' 2)

גזר-דין  זה  מתייחס  ל נאשם  מס'  2 (להלן: " הנאשם"); ולאחר שדינו של הנאשם 1 (להלן:" אלכסנדר") נגזר.

1.         הנאשם הורשע, על פי הודאתו - ובמסגרת הסדר בין הצדדים, לפיו תוקן כתב האישום הכולל שני אישומים - בעבירות הבאות:

קבלת רכוש שהושג בפשע, לפי סעיף 411 לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן:" החוק"); שוד בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 402 (ב) לחוק; ו פציעה בנסיבות מחמירות, לפי סעיפים 334 ו - 335 (א) (1) + (2) לחוק.

נסיבות ביצוע העבירות - כך על פי עובדות כתב האישום המתוקן, ואשר בהן הודה הנאשם, כאמור - הן, כדלהלן:

המתלונן - שראשי תבות שמו הם: א.מ. (להלן :"א.מ") - יצר עם אלכסנדר (הנאשם 1 בתיק דנן), בחודש 4/2004, קשר למטרת "היכרות" (באמצעות שירות היכרויות טלפוני).

ביום 23.9.04 (או סמוך לפני כן) - ועל רקע היכרות זו - קשר אלכסנדר קשר עם אחר או אחרים לדרוש מ - א.מ. נכס באיומים; ולמטרה זו, פגש אלכסנדר באותו יום את א.מ. שהגיע במשאיתו למפגש. ממקום המפגש נסעו השניים במשאיתו של א.מ. לכניסה הדרומית לאשקלון, ושם ולאחר שכבל את ידי א.מ. לאחור, באמצעות אזיקון מפלסטיק, נטלו אלכסנדר וחבריו (האחרים) מ א.מ., בין היתר, כרטיסי אשראי ותעודת זהות  שהיו על גופו.

לאחר ש אלכסנדר ושותפיו גם עשו שימוש בכרטיסי האשראי הנ"ל, קיבל הנאשם דנן, במועד מאוחר יותר, את תעודת הזהות של א.מ. שנלקחה הימנו בנסיבות הנ"ל, וכש הנאשם יודע כי זו הושגה בפשע, כאמור.

לאירוע זה - (נשוא האישום הראשון) שרק את חלקו ותמציתו הבאנו - מתייחסת הרשעת הנאשם בעבירת קבלת רכוש שהושג בפשע (מתוך שלושת העבירות בהן הורשע).

האישום השני - שבקשר עימו הורשע הנאשם בשתי העבירות הנוספות האחרות - מתייחס למתלונן אחר (להלן:" ר.א.") שאף הוא יצר קשר על רקע דומה עם אלכסנדר; - וקשר זה ניצלו אלכסנדר ו הנאשם דנן, אשר תיכננו יחד לבצע עבירות ב ר.א., ובכללן שדידתם אותו.

לצורך זה, קבע אלכסנדר עם ר.א. מפגש, ובציינו בפניו כי השהייה עימו במקום המפגש (הבילוי) כרוכה בתשלום בסך 100 ש"ח, שניתן לשלמו רק באמצעות כרטיס אשראי; ועל כן - כך הציג בפניו - עליו להגיע למפגש, כשהוא מצוייד בכרטיס אשראי. בפועל, לא הגיע ר.א. למפגש ראשון זה שיועד ליום 10.10.04, אך למפגש השני - שנקבע, בינתיים, ובאותם "תנאים", ליום 17.10.04, בפארק הלאומי באשקלון - הגיע ר.א. בשעת ערב,  כשהוא מצוייד בכרטיס אשראי. אלכסנדר ו- ר.א. החלו לטייל בפארק, וכש אלכסנדר הבחין כי ברשות ר.א. אקדח (ברישיון) אחז, לפתע, בגרונו של ר.א., ותוך כדי כך, הזעיק את הנאשם דנן ואחר (המכונה "זוריק"), ששהו אותה עת בפארק; ויחדיו היכו השלושה ( אלכסנדר הנאשם ו "זוריק") את ר.א., קשרו את ידיו, גררו אותו למקום אחר ושם הוסיפו להכותו, ונטלו הימנו מזומנים (בסך 17 ש"ח), סיגריות,  מסמכים וכרטיס אשראי; ותוך ש אלכסנדר ו הנאשם מאיימים עליו, כי ימשיכו להכותו, דרשו ממנו למסור להם את מספר הקוד של כרטיס האשראי, והוא נכנע ומסר את המספר. עם הכרטיס ניגש הנאשם לסניף בנק, כדי למשוך כסף, באמצעותו; ואילו אלכסנדר ו זוריק נשארו במקום עם ר.א.; ומש הנאשם הודיע להם (במכשיר סלולרי נייד) כי המספר שגוי, נדרש ר.א. ואולץ למסור את המספר המדוייק ועליו דוווח לנאשם. כן, ולאחר ש אלכסנדר נטל את הכדורים ממחסנית האקדח של ר.א., איימו הוא ו זוריק עליו, כי אם יהין להתלונן במשטרה, יהרגו אותו ואת משפחתו. לאחר ש ר.א.  הבטיח, כי לא יתלונן - אך ביקש כי ישאירו לו את האקדח, ו אלכסנדר הבטיח להענות לבקשה - עזבו השניים את המקום והותירו שם את המתלונן בשעת לילה מאוחרת; ובמקביל - ובאותה עת - משך הנאשם כספים, באמצעות אותו כרטיס אשראי, משני סניפי בנק. כתוצאה מהמכות שספג ר.א., כאמור, נגרמו לו פציעות בידיו ונפיחויות בפניו.

  1. כאמור, אלכסנדר (הוא הנאשם מס' 1 בתיק דנן) הורשע - אף הוא, על פי הודאתו - בעבירות שיוחסו לו בכתב האישום המתוקן בתיק זה, בקשר עם שני האישומים, כאמור, ועל פי חלקו בהן; ודינו נגזר (בין היתר) ל - 32 חודשי מאסר בפועל.

כן, גם אותו "זוריק" (זוהר איסייב) הורשע (על פי כתב אישום נפרד שהוגש נגדו - בתיק פ'  8257/04 ) - ואף הוא, על פי הודאתו - בעבירות  שיוחסו לו בקשר עם האמור באישום השני שבתיק דנן, ועל פי חלקו; ודינו נגזר ל - 17 חודשי מאסר בפועל, בצד מאסר מותנה, קנס ופיצוי לטובת המתלונן.

גזר דין זה - המתייחס עתה ל נאשם (הנאשם 2) - אמור, איפוא, לחתום פרשה זו (בערכאה זו, לפחות).

  1. טרם הטיעונים לעונש - ולבקשת סניגורו - הוריתי כבר בהחלטתי מיום 21.2.05, על הגשת תסקיר שירות המבחן אודות הנאשם. אך, שירות המבחן הואיל להגיש תסקיר זה - ולאחר מספר דחיות שביקש - רק ביום 1.9.05.

מתסקיר זה עולה, כי הנאשם - רווק בן 21 - עלה ארצה עם משפחתו בשנת 1994, ולדבריו, סיים 12 שנות לימוד. הוא קיבל פטור משירות בצה"ל - כשהסיבה לכך, לדבריו, נעוצה במצב כלכלי קשה - ונרשם בחודש 10/2004 ללימודי מכינה קדם-אקדמאית. אך, עקב מעצרו בתיק זה, סמוך לתחילת שנה"ל (ומעצר הבית, לאחר מכן) הפסיק את לימודיו, סמוך לתחילתם.

כבר בהיותו בן 14, נפטר אביו, בפתע,  ומאז - ואף שאימו עובדת לפרנסתה שלה ושל הנאשם ואחיו - חש הנאשם צורך להתמודד עם מצב חדש זה, בטרם בשלו כוחותיו לכך.

שירות המבחן התרשם, כי הנאשם הינו בעל אינטיליגנציה תקינה ויכולת התבוננות פנימית. אך, בשל גימגום קל שממנו הוא סובל - ואשר מחמיר בעיתות לחץ רגשי - פיתח תחושת הערכה עצמית נמוכה, על רקע תחושת בדידות חברתית. עוד התרשם שירות המבחן, כי - ובצד תפקודו הנורמטיבי - מקיים הוא קשרים עמוקים עם חברה שולית העונה על צרכיו להכרה ולהשתייכות לחברה; וזאת, כך על פי ההתרשמות, עקב העדר דמות הורית מכוונת ומיצבת בתקופה הקריטית של התבגרותו.

בהתייחסו לעבירות בהן הורשע, נוטל הנאשם את האחריות עליהן, ובטוענו כי קשה היה לו לסרב ל אלכסנדר, וכי ואף הרגיש כי בהתנהגות זו זוכה הוא לאהדתו של זה, אשר כלפיו פיתח קינאה המהולה בהערצה; ולהערכת שירות המבחן, העבירות נשוא האישום השני שבהן הורשע (שהן העבירות החמורות) מהוות, אמנם, חריגה מהתנהגותו  השיגרתית של הנאשם, מן ההיבט העברייני. אך, ומאידך, " מתבססת על שייכותו החברתית, ונשענת על דפוסי חשיבתו ומערכת ערכיו הקלוקלים"; ועל כן, ובמובן זה - כך להערכת שירות המבחן - קיימת "רמת מסוכנות גבוהה", מצד הנאשם, "להידרדרות נוספת ולחציית גבולות החוק בעתיד", וזאת, על רקע הנטייה להשתייכות לחברה שולית ולהשפעותיה, תוך גילוי דפוסי כוחניות, תוקפנות וגברתניות - דפוסים שאליהם, אמנם, מתחיל הנאשם לגלות מודעות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ