אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1173/05

גזר דין בתיק פ 1173/05

תאריך פרסום : 12/11/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1173-05
28/09/2006
בפני השופט:
אסתר הלמן

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שרית מזרחי
הנתבע:
גבריאל בן שלום ביטון
עו"ד שלאבנה
גזר דין

1.         הנאשם הורשע בעבירות של ניסיון ליבוא סם מסוכן, עבירה לפי סעיף 13 לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש) התשל"ג - 1973 (להלן: "הפקודה"); בצירוף  סעיף 19א' לפקודה וסעיף 25 + 29 לחוק העונשין, התשל"ז- 1977 (להלן: "חוק העונשין"); ניסיון להחזקת סם מסוכן שלא לשימוש עצמי בלבד, עבירה לפי סעיף 7(א)+(ג) רישא לפקודה בצירוף סעיף 25 + 29 לחוק העונשין, והחזקת סם מסוכן לצריכה עצמית, עבירה לפי סעיף 7 (א)+(ג) סיפא לפקודה.

2.         פרטי האירוע שהביאו להרשעת הנאשם נדונו בהרחבה בהכרעת הדין.בתמצית יאמר כי עובר ליום 30.11.05, נשלחה לנאשם מברזיל לישראל, בדואר אויר, חבילה ובה סם מסוכן מסוג קוקאין במשקל של כ- 96.5 גרם (להלן: "הסם"). החבילה ובה הסם, מוענה לנאשם תחת השם GAV. RIAL BRITO DE SANTOS, ונשלחה לכתובת מגוריו בקרית שמונה. הנאשם ידע על החבילה  וציפה לה.

בעקבות מידע מוקדם, נאספה החבילה על ידי חוקר יס"מ, מנמל התעופה בפרנקפורט.  החבילה נמסרה לידי החוקר מאת נציגי יחידת החקירות של המכס הגרמני, והועבדה לישראל.

ביום 9.12.05, הגיע שוטר מחופש לשליח דואר לדירתו של הנאשם ובידו חבילת הסמים. באותה שעה לא היה איש בבית, ולכן השאיר השוטר על דלת הבית הודעה על קבלת דבר דואר בצירוף מספר טלפון ליצירת קשר כביכול עם שליח הדואר .

הנאשם הגיע לביתו ביום 13.12.05, והתקשר למספר הטלפון שצוין על גבי ההודעה. בהניחו שהוא מדבר עם עובד דואר שליחים, ביקש לקבל את דבר הדואר. השניים תיאמו להיפגש בקרית שמונה, ובמעמד הפגישה, אליה הגיע  השוטר כשהוא לבוש בבגדי עובד דואר שליחים, ניגש אליו הנאשם, הזדהה בפניו, ביקש את דבר הדואר וחתם על טופס קבלתו. בשלב זה ובטרם נמסרה לידו החבילה נעצר הנאשם על ידי המשטרה.

בנוסף, בחיפוש שנערך בבית הנאשם התגלה כי החזיק, עובר ליום 13.12.05, סם מסוכן מסוג חשיש במשקל של 1.16 גרם.

3.         המאשימה מבקשת להחמיר בעונשו של הנאשם, לאור העבירות החמורות שביצע, כמות הסם, והפגיעה באינטרס הציבורי, עקב הפצת הסם, לרבות עבירות הרכוש והאלימות הנלווים לצריכתו. לראייה, מפנה המאשימה לגיליון הרשעותיו של הנאשם, הכולל עבירות רכוש רבות ועבירות אלימות,  ולתקופות המאסר שריצה בין כתלי הכלא.

המאשימה מדגישה בטיעוניה את הקושי לגלות ולמנוע עבירות של יבוא סמים מסוכנים, בפרט כאשר נעשה שימוש באמצעי כה זמין, כמו משלוח בדואר, כמסווה לפעולות של  יבוא סם, ועל מידת התחכום הנילווה למעשים אלו, שהדרך למגרם הינה על ידי ענישה מרתיעה. באת כח המאשימה מציינת כי אין לנאשם כל נסיבה אישית ראויה המצדיקה התחשבות לעניין העונש: לנאשם עבר פלילי בתחום הסמים כמו גם בעבירות אחרות, הנאשם כפר בביצוע העבירות לא הביע חרטה ולא חסך בזמן שיפוטי יקר.

הנאשם הורשע אמנם בניסיון ליבוא הסם, אך לטענת ב"כ האשימה אין להקל בעונשו מסיבה זו, בהתאם לסעיף 34ד' לחוק העונשין, ובהתחשב בכך שהנאשם עשה כל שלאל ידו על מנת להשלים את ביצוע העבירה, אלא שזו סוכלה עקב התערבות הרשויות, וגילוי העבירה.

המאשימה מבקשת לאור כל האמור לעיל, לגזור על הנאשם 6 שנות מאסר בפועל, מאסר מותנה כבד וקנס.

4.         הסנגור מבקש להקל עם מרשו נוכח העובדה כי בית משפט זיכה אותו מביצוע העבירות העיקריות בהן הואשם, והרשיע אותו בעבירת הניסיון בלבד. הסנגור מדגיש כי אין לזקוף לחובת הנאשם את החלטתו לנהל הוכחות, מה גם שבסופו של יום לא הורשע בכל העבירות שיוחסו לו.

ב"כ הנאשם טוען כי בין הנסיבות שעל בית המשפט לשקול לקולא יש להביא את העובדה שמדובר בניסיון לייבוא, בעבירה שלא הושלמה, ואין זה משנה שביצועה לא הושלם בשל התערבות המשטרה. העבירה שנקטעה גורמת נזק קטן יותר לציבור מאשר העבירה המושלמת, ועל פי הנוהג בפסיקה מן הראוי לגזור עונש מופחת עבור עבירת הנסיון לעומת רף הענישה המתלווה לעבירה המושלמת.

בא כוחו של הנאשם אינו חולק על כך שהעבירות בהן הורשע הנאשם הינן חמורות, אך טוען כי לצידן יש לשקול את נסיבותיו האישיות של הנאשם, אשר גדל במשפחה  מרובת ילדים וקשת יום, נפלט ממסגרות החינוך ולא זכה להשגחה וטיפול. לדבריו, הנאשם מעולם לא זכה  להזדמנות לשקם עצמו. אשר על כן מבקש הסנגור להסתפק בעונש מאסר לתקופה קצרה, שתימנה מיום מעצרו,  תוך התחשבות בעובדה כי הנאשם מצוי כבר 10 חודשים במעצר.

5.         לא אחת נפסק כי על בתי המשפט ליתן ידם למיגור נגע הסמים והפצתם, תופעה הגורמת נזק רב לציבור, והשלכותיה המזיקות הינן נרחבות.

"לעולם נזכור עבירת סמים מה היא, ומה הם ערכי-החברה שאנו נדרשים להגן עליהם. מעבר מזה עומדים המערערים - הם ואחרים שכמותם - אנשים שעיניהם אל בצע-כסף, ומעבר מזה עומדים צרכני הסם, אנשים אומללים שגופם ונפשם מכורים לסם. אותם עלובים תלו עצמם בסם, ואנשים רעים כמערערים מנצלים תלות זו עד -תום לגריפת כסף-רע לכיסיהם. המערערים מוכרים סם-מוות למי שמכרו את גופם לסם, ועל עיסקאות-מכר אלו זוכים הם בתמורה כספית. למותר להזכיר את שרשרת העבירות הנדרש מעיסקאות הסם: צרכנים שאין הפרוטה מצויה בכיסם פושטים על אחרים, שודדים אותם, פורצים לבתיהם, תוקפים אותם, והכל כדי להשיג מימון לרכישתו של הסם. המערערים אינם חבים, כמובן, מבחינה משפטית בעבירות שעוברים אחרים, אך לעת גזירת העונש נביא כל אלה במניין." (ע"פ 6021/95  מיגל אוקטביו ו- 2 אח' נ' מדינת ישראל,  פ"ד נא(3), 769 ,עמ' 787- 788.)

6.         הלכה היא כי יש להחמיר בעונשים של מי שנותנים יד להפצת הסם. אין צורך לומר, כי יבואני הסם, מצויים במדרג הגבוה של שרשרת הפצת הסם, תורמים להחדרת הסם אל תוך גבולות הארץ, ובמעשיהם מזינים את הכפופים להם, ולכן יש להענישם ביתר חומרה, בכדי להרתיע את האחרים מלבצע עבירות מסוג זה, שהרווח הכספי לצידן הינו מפתה, ומאידך, נמצאו להן דרכים זמינות וקלות, כמו הדרך בה פעל הנאשם כאן, ליבא את הסם, במסווה של פעילות תמימה, קשה לגילוי ולמניעה.

"המאבק ביבוא הסמים מחייב מלחמת חרמה בכל מי ששותף להבאתם ארצה. יש הכרח בענישה מרתיעה וכואבת במסגרת מלחמה זו. נסיבותיהם האישיות של המערערים עליהן עמדה בפירוט הערכאה הראשונה מחווירות מול הסכנה שביבוא סמים בכמות כה גדולה". (ע"פ 1156/00 - עופר וייס ואח' נ' מדינת ישראל, תק-על 2002(1), 787 ,עמ' 788).

(לנזקי הסם בכלל, ובפרט ביחס לסם הקוקאין ראה ע"פ 6029/03 - מדינת ישראל נ' גולן שמאי, פ"ד נח(2), 734 ,עמ' 737-738)).

7.         אכן, האינטרס הציבורי איננו השיקול היחיד העומד לנגד עיני בית המשפט בגזירת עונשו של נאשם, הענישה היא אינדיבידואלית ומאזנת בין השיקולים השונים הכוללים גם את נסיבותיו האישיות של כל נאשם, וצרכי שיקומו.

כך בענישה בכלל, ועבירות הסמים אינן יוצאות מן הכלל, במובן זה. אלא שנפסק לא אחת כי  " בעבירות של יבוא, יצוא, מסחר והספקה של סם מסוכן יש ליתן משקל נכבד ביותר בין מכלול שיקולי הענישה לשיקול של ההרתעה, וזאת על מנת להזהיר ולהעביר מסר חד וברור לעבריינים פוטנציאליים, מהו העונש הצפוי להם בגין עסקי הסמים למיניהם.

כפי שנאמר בע"פ 376/89 לובטון נ' מדינת ישראל, פ"ד מה(4), 311,309 (להלן - פרשת לובטון):

"זה כבר מספר שנים, שבית משפט זה חוזר ומתריע על הצורך להטיל עונשים חמורים, מכאיבים ומרתיעים ביותר בגין עבירות של ייבוא וסחר בסמים מסוכנים. הצבענו בעשרות פסקי-דין על התוצאות הקטלניות של הפצת הסמים המסוכנים, ובמיוחד של הסמים הקשים שביניהם, והדגשנו כי קשה להגזים בהערכת הנזק שנגרם לציבור עקב העבירות הנוגעות בדבר, במישרין ובעקיפין. כתבנו חזרנו וכתבנו כי לא צריך להסתפק באמירות בעלמא בנושא זה כלפי חוץ, אלא שצריך ליישם מדיניות זו הלכה למעשה ולהטיל עונשים השואפים לעונש המירבי שבית המשפט מוסמך להטילו" (ע"פ 3759/03 - יצחק תמיר נ' מדינת ישראל . תק-על 2004(1), 1380 ,עמ' 1384).

8.         נסיבות חייו של הנאשם, משקלן מתגמד ונדחה מפני האינטרס הציבורי, מה גם, שהנאשם לא הצביע על נסיבות יוצאות דופן וחריגות המצדיקות התחשבות בו, ומצבו הנוכחי העגום נעוץ ברובו בכך שבמשך שנים רבות סיגל לעצמו אורח חיים עברייני, בילה שנים ארוכות בכלא, וכך נשאר גלמוד  ורווק.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ