אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ב"ל 35837-08-14ד.ב. נ' המוסד לביטוח לאומי

ב"ל 35837-08-14ד.ב. נ' המוסד לביטוח לאומי

תאריך פרסום : 20/01/2016 | גרסת הדפסה

בית דין אזורי לעבודה באר שבע
35837-08-14
07/01/2016
בפני השופט:
צבי פרנקל

- נגד -
התובעת:
ד.ב.
עו"ד דן ארד
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
עו"ד אתי צור אסרף
פסק דין

 

 

1.התובעת ילידת 1968, הגישה תביעה לנתבע להכיר באירוע לבבי שעברה ביום 13.1.12 כפגיעה בעבודה. הנתבע דחה את התביעה מהסיבה שלא הוכח אירוע חריג בעבודת התובעת שאירע תוך כדי ועקב עבודתה אשר הביא לאירוע הלב ביום 13.1.12. בטופס התביעה לדמי פגיעה (נ/1) שהגישה התובעת ביום 27.1.13 כתבה בתיאור הפגיעה: "סבלתי מלחץ חריג ביותר בשבוע שלפני הפגיעה, בין היתר, היו לי שיחות קשות עם הורי התלמידים, ואף נמסר לי כי בקשתי לקביעות נדחתה ואז לקיתי בדום לב".

 

2.לאור דחיית התביעה הגישה התובעת תובענה זו. התובעת עבדה במשך 15 שנה במערכת החינוך, בתפקידה האחרון עבדה כיועצת חינוכית בבית ספר בשדרות. לטענתה, בשבוע לפני האירוע עברה רצף של אירועים משמעותיים שהוציאו אותה משלוותה לטענתה האירועים כללו לחץ נפשי כבד ולא רגיל ובין היתר שיחות טעונות עם הורים ותלמידים. בתביעתה הנוכחית טענה שבתחילת השבוע שבו התרחש האירוע הלבבי נפגשה התובעת עם אחת מאמהות התלמידים התקיימה פגישה באווירה עכורה בה האשימה האם את התובעת בקשיים רבים ואף לטענת התובעת האם איימה עליה כי בן זוגה הימאי חוזר לארץ ביום שישי ואז הוא יגיע לביה"ס כדי "לסגור איתה חשבון". כמו כן, טוענת התובעת שיומיים לפני האירוע נפגשה עם המפקחת האחראית עליה וזו הודיעה לה כי בקשתה לקביעות נדחתה, מה שהוביל ללחץ נפשי משמעותי.

 

3.בדיון ביום 23.6.15 התובעת העידה ששלוש שנים עבדה כיועצת בבית הספר, במסגרת תפקידה נתנה עצות לילדים, לרוב ילדים "בעייתיים" ונפגשה עם תלמידים, הורים מורים וצוות ביה"ס. התובעת אישרה שכשהתחילה לעבוד בביה"ס היה לה רישיון זמני לעסוק בייעוץ ואישרה שניתן להאריך את הרישיון הזמני לשלוש שנים או ארבע. התובעת אישרה בעדותה שבחודש אוגוסט 2011 חתמה על בקשה להארכה רישיון זמני לשנה ג' כלומר לשנה נוספת עד אוגוסט 2012.

 

4.בחקירתה אישרה שכבר בעבר הורים דיברו אליה לא יפה או איימו עליה אך במקרה הנוכחי אותה אם צרחה בקולי קולות בחצר בית הספר וזו היתה הפעם ראשונה שהיא נתקלה באיומים מהסוג הזה. התובעת העידה שיידעה את מנהלת ביה"ס ולכן נקבעה פגישה עם ההורים בחדרה של המנהלת. התובעת עומתה עם מכתב המנהלת בו כתבה המנהלת שאינה זוכרת שהתובעת שיתפה אותה באותם איומים, על כך השיבה התובעת שאינה יכולה לקחת אחריות על מה שהמנהלת זוכרת. התובעת נשאלה בחקירתה מדוע לא הביאה את האם לעדות והשיבה שהיא חיפשה אותה אך נאמר לה שהיא עברה דירה עם כל המשפחה וגם בעלה של התובעת חיפש אותה, אך נאמר לו שהאם עברה דירה. התובעת נשאלה מדוע לא ניסתה לזמן את האם באמצעות ביה"ד או בדרך אחרת, היא השיבה שהיא לא משפטנית וזאת האמת שלה (עמ' 7 ש' 16-20).

 

5.התובעת מסרה עדות לחוקר מטעם הנתבע (נ/4) שם תיארה את עבודתה כלחוצה. בעדותה הסבירה שהלחץ באותו שבוע היה חריג מהרגיל לאור איום אותה אם. כאמור, התובעת העידה שבאותו שבוע ביום ראשון או שני הגיעה האם לבית הספר ואיימה עליה שבעלה הימאי יגיע והוא יראה לה על היחס שהיא נותנת לבנה (עמ' 8, ש' 22-23). בהמשך עדותה העידה שבאותו בוקר של יום 13.1.12, קיבלה שיחת טלפון מהמנהלת שאמרה לה שההורים הגיעו והתחושה שלה הייתה שזה האבא המאיים, היא הגיעה מהר בריצה לחדר המנהלת, אמרה שאין לה אוויר, הורידה את הצעיף והתמוטטה. לדבריה היא זכרה שההורים ישבו בחדר וזה הרים את רמת הלחץ. התובעת העידה שהיא התמוטטה ברגע שהיא נכנסה לחדר המנהלת וראתה את ההורים (עמ' 9, ש' 2). התובעת העידה שלא היו שום חילופי דברים בינה לבין ההורים באותו מעמד. בהמשך עדותה עומתה התובעת עם מכתב המנהלת (נ/8), בו תיארה את הדברים באופן שונה. התובעת השיבה שהיא לא אחראית על מה שהמנהלת כותבת (עמ' 9, ש' 25). בהמשך עדותה העידה שכשקיבלה את הטלפון מהמנהלת להגיע לחדרה שוחחה עם מורה אחרת, ונשאלה מדוע לא הביאה את אותה מורה למסור עדות, השיבה שהיא לא משפטנית (עמ' 10, ש' 3).

 

6.מנהלת בית הספר אישרה שכתבה את נ/8 ביום 18.1.15, במכתב זה כתבה שהיא לא זוכרת שהתובעת שיתפה אותה באיומי האם וכתבה שהתובעת נפגשה עם הורים לשיחה כבשגרת עבודתה. בנ/8 התייחסה לאירוע שהתרחש בחדרה:

"שההורים הוזמנו לשיחה כבשגרה, הגיעו מוקדם, החלטנו לקבל אותם, נכנסנו למשרד שלי, ההורים, היועצת והתלמיד. היועצת החליטה לגשת לאחת הכיתות ולהזמין לשיחה תלמידה במטרה לשתף את ההורים בהצקות של בנם כלפיה. התלמידה שיתפה את ההורים וחזרה לכיתתה. כעבור מספר דקות היועצת התמוטטה. ביקשתי מהתלמיד שיחזור לכיתה, ההורים סייעו לי להשכיב את היועצת ובמקביל להזמין מד"א הונחתי בטלפון מה לעשות עד שצוות החרום הגיע". 

המנהלת העידה שברגע שיש איומים על אנשי צוות הם ממלאים דו"ח אירוע חריג ופונים למשרד החינוך ואם יש צורך מערבים משטרה. לדבריה, אם היה איום הייתה זוכרת דבר כזה (עמ' 11, ש' 12). ובהמשך עדותה העידה שלא מולא טופס על אירוע חריג בבית הספר. המנהלת תיארה את הפגישה עם הורי התלמיד, לדבריה התובעת קבעה את הפגישה, תפקידה להיפגש עם הורים, באותו בוקר התובעת תפקדה במרץ ועשתה הכל ומאחר שההורים הוגיעו מוקדם היא קראה לתובעת כדי להקדים את הפגישה שנקבעה ליום שישי. יום קודם היה אירוע עם בנם של ההורים עם אחת הבנות בכיתה, המנהלת תיארה שההורים נכנסו עם בנם לחדרה והתובעת ניגשה לכיתה לקרוא לילדה שבנם פגע בה, הילדה הגיעה לחדר המנהלת, התובעת שאלה אותה שאלות, התלמידה חזרה לכיתתה ובדיוק באותו רגע התובעת התמוטטה, ההורים עזרו לטפל בה והמנהלת הזעיקה צוות רפואי. המנהלת אישרה שהפגישה נקבעה כבשגרה מאחר שהאב לא נמצא כל השבוע בבית ולכן הפגישה נקבעה ליום שישי כדי שגם האב יהיה מעורב. המנהלת אישרה שפגישות שמתנהלות עם ההורים זה דבר שבשגרה וכאמור המנהלת שללה את הטענה שהייתה טענה של איומים.

בחקירתה הנגדית הסבירה המנהלת שפגישות עם היועצת וההורים זה לא דבר שבשגרה ורוב השיחות מתנהלות ללא השתתפות המנהלת.

 

7.העידה בפנינו גב' צביה דרורי המפקחת על הייעוץ במשרד החינוך, גב' דרורי כתבה את נ/7 ביום 19.1.15 בו כתבה: "בהמשך לתצהיר מטעם התובעת, להלן התייחסותי לסעיפים 10-13:

יועצים חינוכיים בדרך כלל מקבלים רישיון ייעוץ קבוע (לא קביעות בייעוץ) לאחר שנתיים, לעתים ניתן רישיון זמני בייעוץ גם במהלך השנה השלישית לעבודתם, תוך הארכת שנת הנסיון.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ