אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בכר ואח' נ' סואלחי ואח'

בכר ואח' נ' סואלחי ואח'

תאריך פרסום : 04/09/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
35353-06,151203-09
04/09/2011
בפני השופט:
ישי קורן

- נגד -
התובע:
1. חאלד בכר
2. איבתיסאם בכר

הנתבע:
1. גמאל סואלחי
2. סמיה סואלחי

פסק-דין

פסק דין

פתח דבר

1.עניין לנו בתביעה ובתביעה שכנגד לסילוק יד, ולדמי שימוש ראויים, ובתביעה נלווית, נוספת, לצו מניעה. הצדדים הינם בני משפחה, אשר למרבה הצער, השלום אינו שורר ביניהם מזה שנים אחדות. אילו נהגו הצדדים זה כלפי זה כמנהג בני משפחה, ולא עומדים על מידת הדין, לא היו התביעות באות לעולם. משהונחו התביעות לפתחו של בית המשפט שומה עליו לדון בהן כדת וכדין. והנה, לאחר דיון ארוך ומדוקדק בטענות הצדדים נראה כי דין כל התביעות להידחות. הצדדים כילו את מרצם ואת ממונם בבית המשפט, ובסופו של יום איש מהם אינו רואה ברכה בעמלו. כל שנותר לקוות הוא שהצדדים ישכילו להניח לרוח הרעה שביניהם, ויחזרו לקיים יחסים של אהבה ואחווה, שלום ורעות.

2.הצדדים הינם הבעלים והמחזיקים של המקרקעין הידועים כחלקה 106 בגוש 7047, המצויים ברח' יעקב יוסף כץ 10 בתל אביב – יפו, בצידו המערבי של הרחוב. שטח החלקה הרשום בלשכת רישום המקרקעין – 620 מ"ר. התובע, מר חאלד בכר (להלן – חאלד), הוא הבעלים של חלקות משנה 4 ו-5. הנתבעים, ה"ה גמאל וסמיה סואלחי (להלן – גמאל, סמיה או סואלחי, לפי העניין), הינם הבעלים של חלקות משנה 1, 2, ו-3. אשתו של חאלד, גב' אבתיסאם בכר, היא אחותו של גמאל. בעבר, היה מספר החלקה 128, וחלקות המשנה יוחדו ליחידות דיור שהיו בנויות על המקרקעין, כולן בקומת קרקע. כיום מחולקת החלקה לשניים, כך שבחלקה הצפוני בנוי ביתו של חאלד, במקום בו היו יחידות 4 ו-5, ואילו בחלק הדרומי של החלקה בנוי ביתם של גמאל וסמיה, במקום בו היו יחידות 1, 2 ו-3. הבתים מרוחקים כ-2 מ' זה מזה, וסביב כל אחד מהם חצר. לאורך הרצועה שבין שני הבתים מדרום לבית חאלד ומצפון לבית סואלחי, בנה חאלד קיר באורך של כ-11 מ', אשר נועד להפריד בין המשפחות. קיר ההפרדה שכיוונו מזרח-מערב, מסתיים בקיר המחבר בין שני הבתים, וכיוונו צפון-דרום. בחלקו הדרומי של קיר זה, בחלק השייך לסואלחי, מותקנת דלת ברזל. מעבר לדלת הברזל מצוי שטח אשר כלוא בין ארבעה קירות (להלן – השטח הכלוא). מצדו הצפוני ומצדו הדרומי של השטח הכלוא מצויים קירות בתיהם של חאלד וסואלחי. בצידו המזרחי מצוי הקיר שבקצה קיר ההפרדה, ובצידו המערבי קיר הגדר המפרידה בין חצרו של חאלד לחצר של סואלחי. מלבד הדלת ממנה ניתן להיכנס לשטח המריבה מצד מזרח, קיים מִפְתַּח של כחצי מטר בין הקירות התוחמים את השטח הכלוא, בפינת דרום-מערב של השטח. השטח הכלוא מרוצף ברצפת בטון, והגישה אליו, מדלת הברזל ומן החצר, נתונה לסואלחי בלבד. על פי תרשים הבית המשותף משנת 1967 (נספח 3 לרשימת המוצגים של סואלחי) על חלק מהשטח הכלוא היה בנוי חדר השייך לחלקת משנה 3, ובית שימוש השייך לחלקת משנה 4. על פי תרשים משנת 1992 (נספח ל' לתצהירו של חאלד), במועד עריכת התרשים כבר לא היו החדר והשירותים בנויים על השטח הכלוא והוא כבר היה במתכונתו הנוכחית, דהיינו שטח כלוא בין ארבעה קירות. גם הגדר המפרידה בין שני חלקי החצר בצידה המערבי של החלקה בנויה במקום מקדמת דנא.

3.להשלמת הרקע ראוי להוסיף מספר פרטים. סואלחי רכשו את חלקתם בדצמבר 1989, ובשנת 1993 ביצעו עבודות בניה נרחבות, לצורך התאמת הבית לצרכיהם. בפועל, יחידות 1 – 3 שהיו במקום נהרסו ובמקומן נבנה בית סואלחי. חאלד רכש את חלקתו בשנת 2000, והכשיר את יחידות 4-5 שהיו במקום למגורי משפחתו. הצדדים חלוקים באשר להיקף העבודות שביצע חאלד במקום, אך אין חולק כי הוא לא הקים בית חדש תחת היחידות שהיו במקום.

4.בשנת 2004 התקינו סואלחי סככה מעל השטח הכלוא. חאלד הגיש תלונה לעיריית תל אביב בטענה שהסככה הוקמה ללא היתר והיא חוסמת את מעבר האור לחלונות האמבטיה והשירותים שבקיר הדרומי של בית חאלד. בהוראת העירייה הוסרה הסככה. בראשית שנת 2006 הגישו סואלחי בקשה להיתר בנייה, להקמת מחסן דו קומתי בשטח המריבה. חאלד ורעייתו התנגדו לבקשה מן הטעם שהבנייה המבוקשת חוסמת את חלונות ביתם וכרוכה בהשתלטות על שטח קרקע השייך להם. ההתנגדות התקבלה. ערר שהגישו סואלחי על החלטה זו, נמחק על ידם מאוחר יותר.

טענות הצדדים

תיק א 35353/06 –

5.התובע, חאלד, טוען כי במהלך הכנת ההתנגדות לבקשת היתר הבנייה של סואלחי התברר כי חלק מהשטח הכלוא, המתקבל מהמשך קו הגדר המפרידה בין שני חלקי החצר בצד מערב של החלקה ועד לקיר המחבר בין בתי חאלד לבית סואלחי (להלן – שטח המריבה), שייך לחאלד ונתפס על ידי סואלחי שלא כדין. חאלד תובע לסלק את ידם של סואלחי משטח המריבה, ולחייב אותם בתשלום דמי שימוש ראויים בסך 64,800 ש"ח עבור השטח. דמי השימוש מחושבים לפי 200 דולר לחודש מחודש 7/2000 בו רכש חאלד את השטח ועד להגשת התביעה.

6.הנתבעים, סואלחי, טוענים כי התביעה מבוססת על חלוקה היסטורית של החלקה ל-5 חלקות משנה, בשעה שכבר עשרות שנים שחלוקה זו אינה רלוונטית ואינה מיושמת בשטח. החלוקה בשטח היא לחלקה צפונית וחלקה דרומית, והיא כוללת חלוקה פיזית שנעשתה במהלך השנים על ידי הבעלים שהחזיקו בשטח וחליפיהם. השטח הכלוא, כולו, הוא בבעלות הנתבעים, ואין לחאלד חלק בשטח זה. דלת הברזל שבפתח השטח הכלוא הותקנה לאחר קבלת היתר בניה כבר בשנת 1995. לפני שרכש חאלד את השטח, ביקר חאלד במקום וראה את החלוקה הפיזית של שתי החלקות, ובכלל זה את דלת הברזל ואת השטח הכלוא שבשימושם של סואלחי. חאלד רכש את חלקתו בהסתמך על החלוקה הקיימת. יש לדחות את התביעה לסילוק יד ועימה את הדרישה לדמי שימוש ראויים, אשר שיעורם מוכחש כשלעצמו.

7.שטח החלקה הרשום הוא 620 מ"ר. על פי חלקם היחסי של הצדדים בשטח, הנתבעים הם הבעלים של 349 מ"ר ואילו התובע הוא הבעלים של 271 מ"ר. בפועל, מחזיקים הנתבעים בשטח של 332 מ"ר (כולל שטח המריבה) ואילו התובע מחזיק בשטח של 288 מ"ר. לשון אחרת, התובע מחזיק בשטח של 17 מ"ר ששייך לנתבעים. עוד טוענים הנתבעים כי התובע הוא עבריין בנייה אשר ביצע בביתו עבודות בנייה רבות ללא היתר, ובכלל זה פתיחת החלונות בקיר הדרומי של ביתו, במטבח ובשירותים, לכיוון ביתם של הנתבעים. הנתבעים הגישו תביעה שכנגד ובה ביקשו להורות לחאלד להחזיר לנתבעים את השטח העודף בו הוא מחזיק שלא כדין, בדרך של הסטת הגדר בחלק המערבי של החלקה צפונה אל תוך החצר המוחזקת כיום על ידי חאלד. כמו כן, מבוקש לחייב את חאלד בדמי שימוש ראויים בסך 2,700 ש"ח לפי תחשיב של 100$ לשנה מחודש 7/2000 ועד להגשת התביעה שכנגד, וב-100 $ לשנה מיום הגשת התביעה שכנגד ועד למסירת השטח לנתבעים. עוד מבקשים הנתבעים לחייב את חאלד לסגור את החלונות שפתח בקיר ביתו הדרומי ולחפות את הקיר באבן, כמצב שהיה בטרם פתח חאלד את החלונות.

8.בתגובה לתביעה שכנגד מכחיש חאלד את המדידות והחישובים לפיהם הוא מחזיק בשטח עודף של 17 מ"ר, והוא חוזר על טענותיו בדבר זכויותיו בשטח המריבה. חאלד מכחיש את הטענה בדבר פתיחת חלונות בקיר הדרומי של ביתו וטוען כי החלונות היו קיימים במקום מימים ימימה.

תיק א 151203/09

9.התובעים, חאלד ואבתיסאם בכר טוענים כי ביום 10/12/2008 בשעה 20:00 או בסמוך לשעה זו כשחזר חאלד מעבודתו יחד עם בתו בת ה-8 יצא גמאל מביתו כשהוא מלווה באשתו. גמאל קילל את התובע, ירק לעברו, וידה בו אבן שפגעה ברגלו. אירוע זה הוא המשך להתנהגויות אלימות שנהג הנתבע כלפי התובעים ובגינם הגישו התובעים תלונות למשטרת ישראל. התנהגות הנתבע מקורה בהתנגדות התובעים לעבודות בנייה שמבצעים הנתבעים סואלחי שלא כדין וללא היתר בנייה, ובהן עבודות של הרחבת הגדר והגבהתה. מבוקש להורות לג'מאל להימנע מכל מעשה שיש בו משום פגיעה בתובעים או ברכושם. מבוקש להורות לנתבעים להימנע מכל מעשה שיש בו כדי לשנות את המצב הקיים בשטח חלקה 106, לרבות עבודות בנייה מכל סוג שלא על פי היתר כדין.

10.הנתבעים, סואלחי, טוענים כי מדובר בתביעת סרק. האירוע הנטען מיום 10/12/2008 לא היה ולא נברא. במועד האירוע הנטען חל חג הקורבן. הנתבעים ובני ביתם היו מוזמנים לאירוע ויצאו מביתם בסמוך לשעה 18:30. מוכחשות טענות התובעים באשר לאלימות כלשהי מצד הנתבעים. התובעים הם שנוהגים באלימות כלפי הנתבעים. כמו כן, התובעים הם שבונים בחצר ללא היתר, והוגשה נגדם תביעה בעניין זה על ידי מח' הפיקוח של העירייה. הגבהת הגדר שנעשתה על ידי הנתבעים אינה בשטח הגובל בחצרם של התובעים והיא נעשתה כדי להגן על הנתבעים מפני חדירת חולות ואבק משטח סמוך בו נעשות עבודות בנייה. מדובר בגדר שהוקמה בשנת 2007 ואין מקום ליתן בגינה צו מניעה על פי תביעה שהוגשה בשנת 2009.

הראיות

11.מטעם בכר הוגשו תצהירים של מר חאלד בכר, של אשתו אבתיסאם, ושל גיסו מר סאלח זיאד. לתצהירים צורפו מסמכים ותרשימים רבים ובהם מסמכים שמקורם בהליכים שהתקיימו בפני ועדת תכנון ובנייה וועדת ערר. כמו כן, צורפו חוות דעת מומחה של המודד מר מדחת תלאווי, וחוות דעת מומחה של השמאי מר עאדל עאמר.

12.מטעם סואלחי הוגשו תצהירים של מר ג'מאל סואלחי ואשתו, של האדריכל משה לוי, של השכן מר מסרי פתחי, ושל האחות גב' סמירה אבו סרארי. לתצהירים צורפו מסמכים ותרשימים רבים ובהם נסחי רישום, חוזים ושטרי מכר, והיתרי בניה ישנים. כמו כן, צורפו חוות שעת מומחה של המודד מר דרור בן נתן, וחוות דעת מומחה של השמאי מר דבי שאול.

דיון

13.לאחר שעיינתי בטענות הצדדים ובראיות שלפני החלטתי לדחות את התביעות כולן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ