אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בג"ץ 7427/15 דראושה טלאל נ' משטרת ישראל

בג"ץ 7427/15 דראושה טלאל נ' משטרת ישראל

תאריך פרסום : 19/09/2016 | גרסת הדפסה
בג"צ
בית המשפט העליון כבית משפט גבוה לצדק
7427-15
15/09/2016
בפני השופטים:
1. ח' מלצר
2. י' עמית
3. נ' סולברג


- נגד -
העותר:
דראושה טלאל
עו"ד מוחמד דרויש
המשיבים:
1. משטרת ישראל
2. ראש אגף מודיעין במשטרת ישראל
3. הקב"ט הארצי במשטרת ישראל
4. הקב"ט הארצי במשטרת ישראל

עו"ד חני אופק
פסק-דין

 1. עניינה של העתירה בבקשת העותר כי יימחקו מידעים מודיעיניים בעניינו המופיעים במאגר המידע של המשיבה 1, משטרת ישראל (למען הנוחות, ומאחר שהמשיבים הנוספים הם בעלי תפקידים במשיבה 1, אתייחס למשיבה כאל המשיבים כולם).השופט י' עמית:

 

  1. העותר שירת כחייל סדיר בכוחות הביטחון והתנדב משך מספר שנים במסגרת המשמר האזרחי במשיבה. לדבריו, בשנת 2010 הוחלט לגרוע אותו ממצבת המתנדבים של המשמר האזרחי על סמך מידעים מודיעיניים שנאספו בעניינו. מקורם של מידעים אלה, כך נטען, בסכסוך משפחתי בגינו בני המשפחה עמם הסתכסך פעלו כדי לפגוע "בתפקודו, בשמו הטוב ובפרנסתו" באמצעות מסירת ידיעות שקריות למשיבה. ואכן הצליחו הם במטרתם, שכן לטענת העותר המידעים המודיעינים שנמסרו מפיהם הובילו לגריעתו משורות המשיבה, לדחיית בקשתו לרישיון לנשיאת נשק ארגוני (הנדרש במסגרת שירותי אבטחה חמושה), לפיטוריו מעבודתו כמאבטח במוסד לביטוח לאומי, וכן פוגעים באפשרותו למלא אחר דרישות עבודתו הנוכחית כבודק קרקע בחברה הפועלת ביהודה ושומרון.

 

  1. העותר פנה למשיבה בבקשה כי המידעים המודיעיניים בעניינו יימחקו אך נענה בסירוב, ועל כך מלין הוא בפנינו. בעתירה נטען כי סירובה של המשיבה הינו בלתי סביר ופוגע בו פגיעה שאינה מידתית. נטען כי המשיבה לא הביאה בין שיקוליה את תרומתו הרבה של העותר לכוחות הביטחון, הן בשירותו בצה"ל והן בתקופת התנדבותו במשמר אזרחי (טענה אותה תמך העותר בשורה של תעודות הערכה והמלצות), וכן לא נשקלה תרומתו לחיזוק הקשר בין המשטרה לבין האוכלוסייה המוסלמית בסביבת מגוריו. נטען כי המשיבה לא ביצעה כל הליך של אימות המידעים המודיעיניים, ומכל מקום, נוכח חלוף הזמן פג תוקפם ודינם להימחק.

 

           [במאמר מוסגר יצוין, כי העתירה כללה תחילה גם סעד כללי, שחרג מעניינו הפרטני של העותר, במסגרתו ביקש העותר לדעת מה פרק הזמן שלאחריו נמחקים מידעים מודיעניים ממאגרי המשיבה. בדיון שקיימנו בעתירה ביום 1.5.2016 חזר בו העותר מסעד זה, ובכך נותרה העתירה ממוקדת בעניינו הקונקרטי בלבד].

 

  1. ביום 8.12.2015 הגישה המשיבה תגובתה לעתירה, בגדרה עמדה בהרחבה על תפקידו וחשיבותו של המודיעין המשטרתי במניעת פעילות עבריינית. צוין כי השימוש בתוצרי המודיעין המשטרתי נעשה "לפי כללים העומדים בבסיס תורת המודיעין" ושיטות עבודה הכוללות "הערכה מושכלת של מהימנות הידיעה ומשקלה הסגולי", ובכלל זאת, הערכת מהימנות המקור מוסר הידיעה והצלבת הידיעה אל מול נתונים אחרים. עוד צוין, כי בטרם מתקבלת החלטה או מגובשת המלצה על סמך המידע המודיעיני, מתבצעת הערכה של המידע בהתאם למהות העניין (בין היתר, רלוונטיות המידע, מהימנותו ומשקלו); ולבסוף, כי נוכח הדינאמיות המאפיינת את הפעילות העבריינית ומאחר שפענוח עבירות אינו מתבצע בהכרח סמוך לביצוע העבירה – אין לדעת מתי ידיעה מודיעינית תהפוך מבעלת ערך משני לבעלת ערך מהותי, ועל כן ישנה הצדקה לאגור מידע לאורך זמן.

 

  1. המשיבה סבורה כי דין העתירה להידחות על הסף מחמת כלליותה; נטען כי בפני העותר עומדת האפשרות לתקוף החלטה מנהלית קונקרטית המבוססת על המידע המודיעיני, שאז תעמוד לביקורת שיפוטית תוקפה של החלטה שהתקבלה לאור המידע הקיים. אפשרות זו, כך נטען, מומשה על-ידי העותר רק באופן חלקי. עוד צוין כי החלטות קונקרטיות שהתקבלו בעניינו של העותר לא נשענו רק על המידע המודיעיני, אלא גם על העובדה שהוגש נגדו כתב אישום בגין נהיגה בשכרות וסירוב להיבדק (תתע"א 1190-08-12, שעודנו תלוי ועומד ומצוי בשלב ההוכחות).

 

  1. ההחלטות הקונקרטיות שהתקבלו בעניינו של העותר (שלוש במספר) והצעדים בהם נקט כנגדן יוצגו בתמצית להלן.

 

            (-)    החלטה לגרוע את העותר ממצבת המתנדבים של המשמר האזרחי. כנגד החלטה זו הגיש העותר עתירה לבית משפט זה, שנדחתה על הסף מחמת קיומו של סעד חלופי (פסק דין מיום 23.5.2011 בבג"ץ 2294/11). בעקבות זאת פנה העותר לבית המשפט לעניינים מינהליים בחיפה בעת"מ 38777-02-12, ובהתאם להסכמה אליה הגיעו הצדדים לעתירה המינהלית, הושב עניינו של העותר לבחינה חוזרת. במסגרת זו, הועברה לעותר פרפראזה בעניין הסיבה לגריעתו מהמשמר האזרחי; במכתב שנשלח לעותר צוין כי הצטברו ממצאים המצביעים על קשר שמקיים העותר עם גורמים עבריינים, וצוינו שני אירועים ספציפיים: האחד, מקרה בו לכאורה השאיל העותר את רכבו לאנשים שנעזרו בו לצורך ביצוע עבירה והשני, אירוע בו התפתחה קטטה בה היו מעורבים אנשים עמם סעד העותר. לעותר נערך שימוע במסגרתו התאפשר לו להשמיע טענותיו. סיכום השימוע הובא בפני ראש אגף המבצעים במשטרה, שהחליט כי אין מקום לאפשר את המשך התנדבותו של העותר. כעולה מן ההחלטה,  עמדו בבסיסה מידעים מודיעיניים הקיימים בעניינו וכן כתב האישום שהוגש נגדו בגין נהיגה בשכרות וסירוב להיבדק, תוך שצוין כי די היה בכל אחד מאלה "כדי להצדיק בחינת המשך התנדבותו של הפונה במשטרה". עוד צוין כי העותר מסר בשימוע שהוא אינו מעוניין לשוב ולהתנדב בשורות המשמר האזרחי אלא רק מבקש ש"ינקו" אותו. ביום 21.10.2012 נמחקה העתירה המינהלית לבקשת העותר שציין כי אינו מעוניין להוסיף ולתרום מזמנו במסגרת המשיבה.

 

           (-)     החלטה המסרבת בקשה לרישיון לנשיאת נשק ארגוני. ערר שהגיש העותר כנגד החלטת הסירוב נדחה, ועל כן פנה העותר לבית המשפט המחוזי בחיפה בעתירה מינהלית (עת"מ 29011-05-12). העתירה נמחקה לאחר שהמשיבים לעתירה הודיעו כי הם מעוניינים להשיב הדיון לשלב הערר שם ייבחן עניינו בשנית. ביום 23.9.2012 נדחה הערר "בסיבוב השני". הממונה על כלי הירייה שדנה בערר ציינה כי במסגרת בחינת הערר עיינה "ברישומיו המשטרתיים של העורר ובחומר מודיעני, וכן במעורבותו בפלילים בנושאי אמל"ח וקשר לעבריינים פליליים באזור מגוריו". בהחלטה צוין כי "מעשיו ומעורבותו של העורר מלמדים על דפוס תפקודי העלול להוות סכנה לציבור". העותר לא עתר כנגד החלטה זו.

 

           (-)     החלטה המסרבת בקשה לרישיון לנשיאת נשק פרטי. ביום 23.6.2016 נדחה ערר שהגיש העותר על החלטה זו, הן בשל אי עמידה בתבחיני המשרד לביטחון פנים והן בשל התנגדות המשטרה (עובר למתן ההחלטה התאפשר לעותר להגיש התייחסותו לעיקרי נימוקי דחיית הבקשה אך הוא נמנע מלעשות כן). התנגדות המשטרה נסמכה על התיק הפלילי המתנהל (נהיגה בשכרות וסירוב להיבדק); ראיות מינהליות, שנמצאו בתיק חקירה שנסגר בהיעדר ראיות מספיקות, ולפיהן העותר השליך ביצים על רכב בו נסעו שניים עמם הסתכסך ואיים כי "בפעם הבאה יהיה ירי"; קיומו של מידע מודיעיני "הקושר אותו לכאורה לעבירות בנשק וכן מידע המצביע לכאורה על קשר עם גורמים עבריינים ועל שיתוף פעולה עימם...".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ