אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בג"ץ 7042/12 מאהר אסמעיל אבו דקה ואח' נ' שר הפנים ואח'

בג"ץ 7042/12 מאהר אסמעיל אבו דקה ואח' נ' שר הפנים ואח'

תאריך פרסום : 16/12/2014 | גרסת הדפסה
בג"צ
בית המשפט העליון
7042-12
16/12/2014
בפני כבוד השופטים:
1. השופט א' רובינשטיין
2. השופט נ' סולברג
3. השופט א' שהם


- נגד -
העותרים:
מאהר אסמעיל אבו דקה ואח'
עו"ד חסן ג'בארין; עו"ד סאוסן זהר
המשיבים:
שר הפנים ואח'
עו"ד אבישי קראוס
פסק דין

השופט א' רובינשטיין:

 

א.        כיצד תובטח מעשית אפשרות תביעה של תושבי רצועת עזה – המבקשים לתבוע נזקים ממדינת ישראל? משהוכרה זכות זו כשלעצמה בפסיקה מכבר, השאלה היא מימושה בתוך אילוצי ביטחון מובנים היוצרים הגבלות על כניסת תושבי עזה לישראל. עניינה של העתירה (שהוגשה ביום 27.9.12) בבקשתם של העותרים 4-1, תושבי רצועת עזה (והעותר 5, עד מטעם אחד מהם), כי יינתנו להם היתרי כניסה לישראל, כדי שיוכלו להמשיך ולנהל את תביעות הנזיקין שהגישו על פי חוק הנזיקים האזרחיים (אחריות המדינה), התשי"ב-1952. העותרים כולם מבקשים, כי ייקבעו קריטריונים כלליים למקרים מעין אלה, שבהם מבקשים תושבי רצועת עזה היתרי כניסה לישראל לשם הליכים משפטיים. העותרים 9-6 הם עותרים ציבוריים במסגרת פעילותם כארגוני זכויות. 

 

ב.        העותרים טוענים כי המדיניות הנוהגת, לפיה אישורי כניסה לרצועת עזה ומעבר ממנה לישראל ניתנים רק בנסיבות הומניטריות דחופות, מובילה לשלילה של זכות הגישה לערכאות בישראל של תושבי רצועת עזה. מדיניות זו, סותרת לדידם את קביעתו של בית משפט זה בבג"ץ 8276/05 עדאלה המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל נ' שר הביטחון (2006) (להלן בג"ץ עדאלה), לפיה לנפגעי כוחות הביטחון, תושבי הגדה המערבית ורצועת עזה, זכות חוקתית לתבוע בבתי המשפט בישראל את המדינה בגין נזקים שנגרמו להם על-ידי כוחות הביטחון – זכות הנשענת על הזכות לחיים, לשלמות הגוף ולקניין. עוד נטען בעתירה כי על המשיבים להפעיל את סמכותם על פי החריג הקבוע בסעיף 3ב לחוק האזרחות והכניסה לישראל (הוראת שעה), תשס"ג-2003, לפיו "רשאי מפקד האזור לתת היתר לשהיה בישראל למטרה כמפורט להלן... (3) למטרה זמנית, ובלבד שהיתר לשהיה למטרה כאמור יינתן לתקופה מצטברת שלא תעלה על שישה חודשים". לטענת העותרים, אף שהסמכות מנוסחת בלשון רשות, נוכח היקף הזכויות הנפגעות ומהותן, הפעלתה מתחייבת; אי הפעלתה, לשיטת העותרים, משמעה נעילת שעריו של בית המשפט בפני ניזוקים תושבי רצועת עזה.

 

הליכים קודמים

 

ג.        ביום 27.9.12 התבקשה תגובתם המקדמית של המשיבים לעתירה, והוגשה ביום 11.12.12; המשיבים טענו בה כי דין העתירה להידחות על הסף בשל קיומו של סעד חלופי – פניה לבית המשפט לעניינים מינהליים. בעקבות הגשת התגובה המקדמית ניתנה החלטה נוספת ב-11.12.12, לפיה בשל קיומה של חפיפה לכאורית בין עתירה זו לבין עתירה נוספת, אשר נקבעה לדיון ב-29.1.13 – בג"ץ 9408/10 המרכז הפלסטיני לזכויות אדם נ' היועץ המשפטי לממשלה – יידחה מועד מתן ההחלטה בעתירה דידן עד לאחר קיום הדיון וקבלת החלטה לעניין העתירה הנוספת. עניינה של העתירה בבג"ץ 9408/10 היה בבקשה להורות למשיבים שלא להעלות טענת התיישנות כלפי הגשת תביעות נזיקין בעקבות מבצע עופרת יצוקה, זאת בין היתר נוכח הטענה כי מניעת כניסתם של תושבי עזה לישראל פוגעת ביכולתם לנהל תביעות בישראל כאמור; ראו החלטה בה מיום 26.7.12, שם פורטה הבעייתיות. בהחלטה מיום 29.1.13 הצענו כי:

 

"הנושאים שעל הפרק העולים ממכלול כתבי בית הדין, כמו מדיניות הכניסה לישראל מעזה לגבי צדדים לתביעות אזרחיות, שאלות דיוניות כמו ויעוד חזותי, קבלת תצהירים, דחיות מוסכמות במקרים מסוימים ועוד, יבואו לכלל ביטוי בהנחיה של פרקליט המדינה. בדרך זו – כך סבורים אנו – תוכל עמדת המדינה במישורים עקרוניים העולים בתיקים שונים להתלבן כדבעי. נציין כי ברי לנו שהמצב הבטחוני הוא גורם מרכזי שיש להתחשב בו, אך גם במסגרת לא פשוטה זו מבקשים אנו, וללא ספק זו גם עמדת המדינה, להשיג הגינות דיונית מירבית".

 

 

בעקבות פרסום ההנחיה ב-23.6.13 ניתן פסק דין בעתירה בבג"ץ 9408/10, לפיו נדחתה לבקשת העותרים; הדבר בא בעקבות הודעת המשיבים כי פעלו בהתאם להחלטת בית המשפט מיום 29.1.13, אשר הורתה להם להכין הנחיית פרקליט המדינה, שתאגד את הנושאים השונים הרלבנטיים להבטחת הגינות דיונית מרבית בעבור תושבי עזה, בהליכים שהם צד להם המנוהלים בישראל. בהודעתם הקודמת מיום 20.5.13 עידכנו המשיבים את בית המשפט בדבר התקנתו של "הנוהל לבחינת בקשות כניסה של פלסטינים תושבי עזה לצורך ניהול הליכים משפטיים בישראל"; מטרת הנוהל, כאמור בו, היא להסדיר כניסתם של תובעים ועדיהם מעזה לישראל לצורך ההליכים. הונחה בפני בית המשפט טיוטת מכתב, שבהמשך נכתב על-ידי פרקליט המדינה כהנחיה לפרקליטת מחוז תל-אביב (אזרחי) ביחס לדרכי הטיפול בתביעות מסוג זה. מכתב ההנחיה נחתם ב-26.6.13 על-ידי פרקליט המדינה דאז, וכותרתו "הנחיה באשר לטיפול בתביעות תושבי עזה שעניינן במבצע עופרת יצוקה." 

 

ד.        לאחר מתן פסק הדין בבג"ץ 9408/10, נתבקשו הצדדים בעתירה שלפנינו להודיע לבית המשפט את עמדתם לעניין ההשלכות הרלבנטיות. בהודעת העותרים מיום 29.9.13 נמסר כי לדידם, חרף הנוהל החדש והנחיית פרקליט המדינה, אין העתירה שלפנינו מתייתרת; שכן הנוהל שהוגש אינו חף מקשיים, לשיטתם, ולכן אין בו כדי לרפא את הפגמים שהועלו במסגרת העתירה. בהודעת המשיבים מיום 27.10.14 נמסר כי לדידם דין העתירה להידחות על הסף בשל אי מיצוי הליכים, שכן העותרים לא פנו והגישו בקשות על פי הנוהל החדש הקיים בעניין, ולא מיצו את הליכי ההשגה המינהליים והשיפוטיים שהותוו בנוהל. עוד טענו המשיבים כי טענות העותרים בדבר הקשיים אשר בנוהל החדש הועלו בעלמא, ומתוך הנחה שגויה לפיה הנוהל ימנע באופן ודאי ומוחלט ניהולם של הליכים משפטיים של תושבי עזה בישראל.   

 

הדיון

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ