אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אלדגמה(אחר/נוסף) ואח' נ' מדינת ישראל

אלדגמה(אחר/נוסף) ואח' נ' מדינת ישראל

תאריך פרסום : 31/01/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חיפה
22571-06-10
30/01/2011
בפני השופט:
רמזי חדיד

- נגד -
התובע:
1. וופאא שאכר אלדגמה (אחר/נוסף)
2. מג'די עבדאלרזאק אלדגמה
3. סמירה מג'די אלדגמה
4. מוחמד מג'די אלדגמה
5. רואא מג'די אלדגמה
6. מנאל מג'די אלדגמה
7. רנא מג'די אלדגמה
8. קוסי מג'די אלדגמה

הנתבע:
מדינת ישראל – משרד הביטחון

החלטה

1.להלן החלטתי בבקשה לביטול פסק הדין שניתן ביום 25.8.10, לפיו נמחקה התביעה בשל אי תשלום אגרה (להלן: "פסק הדין") וכן בבקשת התובעים להארכת מועד הגשת תביעתם עד למועד הגשתה בפועל.

2.ביום 13.6.10 הגישו התובעים תביעה נזיקית נגד הנתבעת בגין אירוע נטען מיום 7.5.08 (להלן: "האירוע"). בסעיף 7 לכתב התביעה תוארו נסיבות האירוע, ולפיהן קבוצת חיילים נכנסה לביתה של המנוחה וופאא שאכר אלדגמה (להלן: "המנוחה") בחאן יונס שברצועת עזה. החיילים מלכדו את דלת הבית הפנימית, פוצצו אותה והדבר גרם לפגיעתה של המנוחה ועריפת ראשה וכתוצאה מכך היא נהרגה במקום. מכאן התביעה לפיה מבקשים עיזבון המנוחה ויתר התובעים, שהינם בעלה וילדיה, לחייב את הנתבעת לפצותם בגין נזקיהם בעקבות האירוע.

3.בד בבד עם הגשת התביעה הגישו התובעים שתי בקשות, האחת, לפטור מתשלום האגרה, והשנייה, להארכת מועד הגשת התביעה לאור הוראות סעיף 5א'(3) לחוק הנזיקים האזרחיים (אחריות המדינה), התשי"ב-1952, (להלן: "החוק").

ביום 14.6.10 ניתנה החלטת כב' הרשמת ספרא ברנע ולפיה נדחתה הבקשה לפטור מתשלום יתרת האגרה. באותה החלטה לא נקבע מועד תשלום האגרה ולפיכך ניתנה החלטה נוספת מיום 20.7.10 בה נקבע כי התשלום יבוצע תוך 10 ימים (ימי הפגרה יבואו במניין) שאם לא כן התביעה תימחק ללא הודעה נוספת.

התובעים לא שילמו את האגרה ולפיכך תביעתם נמחקה בהתאם לפסק הדין שניתן ביום 25.8.10.

4.התובעים הגישו בקשה לביטול פסק הדין בנימוק כי ביום 17.8.10 הם שילמו את האגרה המתחייבת בתביעה באמצעות בנק הדואר ולפיכך לא היה כל מקום להורות על מחיקת תביעתם.

הנתבעת הגישה תגובתה לבקשה בה נטען כי במסגרת הבקשה לביטול פסק הדין יש לשקול את סיבת מחדלם של התובעים שבעקבותיו ניתן פסק הדין וכן את סיכוייהם לזכות בתביעה. במקרה דנן התובעים אינם מעלים כל טעם לסיבת האיחור בתשלום האגרה, וגם לגוף העניין, לאור העובדה כי התביעה הוגשה לאחר תום תקופת ההתיישנות הקבועה בחוק והעדר טעם מוצדק להארכת תקופת ההתיישנות על-ידי בית המשפט, אין להם כל סיכוי לזכות בתביעה.

5.הואיל וההכרעה בבקשה לביטול פסק הדין שלובה בהכרעה בבקשת התובעים להארכת מועד הגשת התביעה, אדון להלן בשתי הבקשות במאוחד.

בבקשה להארכת מועד הגשת התביעה, הנתמכת בתצהיר ב"כ התובעים, נטען כי מספר חודשים לפני הגשתה פנה תובע מס' 2 לב"כ התובעים בבקשה להגשת התביעה. לאחר שיחה ארוכה שהתקיימה בין הצדדים במהלכה עלה נושא גיוס ערובה להבטחת הוצאות הנתבעת בתביעה, סוכם כי תובע מס' 2 יבדוק תחילה באם יעלה בידו לגייס את הערובה ורק לאחר מכן תוגש התביעה. מספר ימים לפני הגשת התביעה הודיע תובע מס' 2 לבא כוחו כי עלה בידו לגייס סך של 7,500 ש"ח כערובה להבטחת הוצאות הנתבעת ולפיכך הוגשה התביעה במועד בו הוגשה.

הנתבעת מתנגדת לבקשת התובעים להארכת מועד הגשת תביעתם בנימוק כי הטענות העובדתיות המפורטות בתצהיר התומך בה אינן רלוונטיות להתיישנות התביעה. התצהיר הנ"ל אינו מגלה נסיבות חריגות או אובייקטיביות אשר מנעו מהתובעים להגיש תביעתם במועד על-פי האמור בחוק. התובעים לא נדרשו לגייס סכום הערובה טרם הגשת התביעה ומכל מקום הסכום שגוייס אין בו די.

6.לאחר ששקלתי מכלול טענות הצדדים באתי לכלל מסקנה כי דין הבקשה לביטול פסק הדין להידחות על הסף.

7.במסגרת בקשה לביטול פסק דין שניתן בהעדר יש לשקול את סיבת המחדל אשר בעטיו ניתן פסק הדין וכן את סיכוייו של התובע לזכות בדין באם פסק הדין יבוטל והתביעה תישמע לגופא. יצויין כי לשיקול השני חשיבות רבה ומכרעת יותר מאשר לשיקול הראשון.

8.באשר לסיבת מחדלם של התובעים, תשלום אגרת התביעה באיחור, אין כל טיעון במסגרת בקשתם לביטול פסק הדין. אמנם נכון, התובעים שילמו את האגרה המתחייבת ביום 17.8.10, אולם לאור האמור בהחלטה מיום 20.7.10, לפיה יש לשלם את האגרה תוך 10 ימים, עולה כי התשלום נעשה באיחור של כ-18 יום.

אין בפי התובעים כל טענה באשר לסיבת האיחור בתשלום האגרה ואין גם בפיהם כל בקשה להארכת מועד התשלום.

9.חשוב מכך, דומה כי ביטול פסק הדין לא יסייע בידי התובעים הואיל וממילא מן הדין לדחות את בקשתם להארכת מועד הגשת התביעה, כך שממילא לא תצמח להם כל תועלת מביטול פסק הדין. אבהיר להלן דבריי.

10.אין חולק כי על תביעה דנן חל החוק ואשר בסעיף 5 א' (3) שבו קובע הוראות מיוחדות לעניין התיישנות התביעה. באותו סעיף נקבע כדלקמן:

"לא ידון בית המשפט בתובענה שהוגשה לאחר שחלפו שנתיים מיום המעשה נושא התובענה, ואולם רשאי בית המשפט, אם שוכנע כי לא היתה בידי התובע אפשרות סבירה להגיש את תביעתו בתוך התקופה האמורה, להאריך את התקופה בתקופה נוספת שלא תעלה על שנה אחת; היה התובע קטין ביום המעשה, תקופת ההארכה כאמור לא תעלה על שלוש שנים" (ההדגשה אינה במקור – ר.ח.).

מההוראה לעיל עולה כי תקופת ההתיישנות בתביעה הינה במשך שנתיים ימים מיום המעשה, ורק אם שוכנע בית המשפט כי לא היתה בידי התובע אפשרות סבירה להגיש תביעתו תוך אותו פרק זמן, אז ורק אז הוא יאריך את מועד הגשתה עד לתקופה המקסימאלית כמצוטט לעיל.

11.התובעים אינם חולקים כי במקרה דנן התביעה הוגשה לאחר תום תקופת ההתיישנות (האירוע היה ביום 7.5.08 והתביעה הוגשה ביום 13.6.10, יותר מחודש ימים לאחר תום תקופת ההתיישנות), ולראיה, בד בבד עם הגשת התביעה הם עתרו להארכת מועד הגשתה. לפיכך נותר לבדוק האם הטעם שמעלים התובעים להארכת המועד עונה על המבחן שנקבע בחוק.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ