אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> איתן ואח' נ' תכנון וייעוץ רחובות בע"מ ואח'

איתן ואח' נ' תכנון וייעוץ רחובות בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 14/06/2012 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום רחובות
2612-07
10/06/2012
בפני השופט:
עיריה מרדכי

- נגד -
התובע:
1. גד איתן
2. צביה איתן
3. מאיה איתן

הנתבע:
1. תכנון וייעוץ רחובות בע"מ
2. מנופי אשדוד בע"מ
3. אסתר פורת

החלטה

בפני בקשה מטעם המבקשים לביטול מינוי מומחה מטעם בית המשפט ושינוי זהותו. עיינתי בתשובת המומחה וכן, בתשובת ב"כ המשיבים.

המדובר בתיק המתנהל משנת 2007, כאשר הנני השופטת השלישית המטפלת בו. בעבר נקבעו מועדים לשמיעת ההוכחות מס' פעמים, אשר בוטלו מהטעמים המפורטים בתיק ובגין ההשתלשלויות השונות העולות ממסמכי התיק, הרי שהינו קבוע בעתיד לתזכורת במעמד הצדדים ביום 20.9.12 ולשמיעת ההוכחות (מועד נוסף נדחה שנקבע) ביום 5.12.12. מובן מאליו, שישנה חשיבות בכל הקשור ללוח הזמנים, על מנת להבטיח שהמועדים הנ"ל יישמרו ולא יידחו פעם נוספת.

באשר לעצם הנושא של מינוי מומחה מטעם בית המשפט, עוד בפרוטוקול מיום 3.1.11 (לפני כשנה וחצי), בהחלטה מפורטת שניתנה על ידי כב' השופטת שמולביץ, הוחלט על מינוי מומחה מטעם בית המשפט, תוך כדי מתן הוראות מפורטות. בהמשך לאמור, ביום 30.3.11 מונה המומחה – מר צבי רון, כמומחה מטעם בית המשפט.

כעבור זמן קצר הגיש ב"כ המבקשים "בקשה דחופה להחלפת המומחה". ב"כ המבקשים התנצל על כך שהינו מגיש את בקשתו ביום 1.6.11 (ראה בקשה 12 בתיק), תוך כדי העלאת טענות שונות, שהוא למד מ-"עו"ד שטיפל בתיק אח", כנגד אותו מומחה. בסופו של יום ולאחר קבלת תגובות המשיבים (אשר התנגדו לביטול המינוי), החליטה כב' השופטת שמולביץ לבטל את המינוי, מבחינת זהות המומחה, כאשר היא הדגישה שהינה עושה כן על מנת לחסוך בהליכים וכדי לייעל אותם ולא מכח טענה כלשהי שהועלתה בפועל. בית המשפט אף הודיע שבכוונתו למנות מומחה חלופי בישיבת בית המשפט הקרובה, באם לא תהיה הסכמה בין הצדדים.

בישיבת קדם המשפט, ביום 11.7.11 הודיעו הצדדים על שלושה מומחים אפשריים מוסכמים וביקשו שוב לדחות כדי לנסות להגיע לפשרה בטרם ביצוע המינוי. שוב המינוי נדחה, לבקשת הצדדים, עד שביום 5.9.11 בית המשפט דרש מהצדדים להמציא בתוך 3 ימים את מלוא פרטי אותם המומחים אשר הסכימו עליהם.

ביום 5.12.11 התקיים הדיון הראשון בתיק שאני קיימתי והוריתי על מינוי המהנדס – מר רפאל גיל, כמומחה חליפי, מטעם בית המשפט, ככל שהוא הופיע אף כאחד מהשמות שהצדדים הצליחו להסכים עליהם, אלא שזמן קצר לאחר מכן התברר שהמהנדס – מר גיל מבקש להשתחרר מהמינוי, ככל שלדבריו, המהנדס של המבקשים – מר אברהם בן עזרא, תקף אותו בהזדמנויות שונות ואף הגיש תלונות עליו למוסדות שהינו קשור בהם.

לאור בקשת המומחה, אשר חש אי נוחות בגין הטענות האמורות דלעיל, הוריתי ביום 17.1.12 על ביטול המינוי שלו ומיניתי את המהנדס – מר יוסי גולד-קלנג במקומו. תקופה קצרה לאחר מכן, הודיע ב"כ המשיבה 2 שהמבקשת שכרה בעבר את שירותי אותו מומחה בתיקים אחרים, על כן, הוריתי ביום 7.2.12 על ביטול המינוי שלו ועל המינוי של המהנדס – מר טיגרמן, במקומו.

ביום 20.5.12 הגישו המבקשים "בקשה דחופה" זו, כאשר הם עותרים שוב לביטול המינוי ולשינוי זהות המומחה. הטענות מזכירות טענות שהועלו בעבר, אולם, ניתן להגדיר זאת כ"אותה הגברת בשינוי אדרת". על פי הנטען, המומחה של המבקשים – מר בן עזרא, הביע בהזדמנויות שונות ביקורת חריפה על התנהלותו של המומחה החדש שבית המשפט מינה.

הוסיף ב"כ המבקשים ומפנה לפסיקה וטוען שאין למנות מומחה שבית המשפט השמיע לגביו ביקורת. באשר לטענה אחרונה זו, ציין המומחה בתגובתו כי מונה לא פעם על ידי בית המשפט ומסקנותיו אומצו לא פעם על ידי בית המשפט ואם נלך לפי קו המחשבה של ב"כ המבקשים, הרי שכל מומחה שחוות דעתו לא התקבלה אי פעם, או שבית המשפט מצא להעיר דבר עליו, יימצא פסול כמומחה ואין לדבר סוף. בית המשפט לא ערך בדיקה במאגר הפסיקה הכוללת של מדינת ישראל, איזו ביקורת הושמעה, באם הושמעה, על מי מהמומחים מטעם הצדדים בתיק זה ואינו נוהג לעשות כן, ככל שבית המשפט דן במקרים לגופם ובטענות מקצועיות המוצגות בפניו, לגופן.

הדברים האמורים בסעיפים 1, 2 ו- 5 לתגובתו מדברים בעד עצמם.

מאחר וטענות דומות הועלו כבר בקשר למומחה קודם ואף בקשר למומחה זה, על פי התרשמותי, אין לדבר סוף ובאם נקבע שכל מומחה שאינו מוצא חן בעיני המומחה מטעם המבקשים ושהמומחה מטעם המבקשים בחר לחלוק עליו או לתקוף אותו, יהיה פסול ממינוי בתיק זה, הרי שנאפשר לכל מי שישכור את שירותי מומחה המבקשים כמומחה מטעמם, לנתב ולהכתיב מי הם המומחים אשר ימונו מטעם בית המשפט באותם התיקים וגם הדבר הזה לא ייתכן.

נפסק להלכה שאין בעובדה שצד פונה בבוטות ותוך כדי האשמות ועלבונות למותב היושב בדין, כדי להקים עילת פסלות ואם כל מותב בדין "ייעלב" מאותן האמירות ויגלגל את הדיון למותב אחר, הרי שההתנהגות האמורה תשיג "רווחים", שאולי היא בוצעה כדי להשיגם, מלכתחילה.

איני טוענת שזוהי כוונת המבקשים במקרה דנן, אולם מאידך, הנני סבורה שיש לשים סוף לגלגולים השונים של מינוי מומחה מטעם בית המשפט ובחירת זהותו וכן, אין בהעדר הערכה (על פניה, חד צדדית) של המומחה מטעם המבקשים כלפי המומחה שמונה מטעם בית המשפט, כדי לבסס עילה לפסילתו ולביטול זהות המומחה שנבחר למינוי על ידי בית המשפט, זו הפעם הרביעית.

בתגובתו, ציין המומחה כי אינו נאחז בקרנות המזבח, לאור הניסיון להטיל בו דופי ומהחשש שאולי בתת מודע, ייפגע שיקול דעתו. הנני סמוכה ובטוחה שהמומחה הינו בעל הניסיון והמומחיות הנדרשים לבצע את עבודתו נאמנה, תוך כדי התייחסות עניינית לסוגיות שבמחלוקת. ככל שאמור להיערך ביקור בשטח ואם מומחי הצדדים יהיו נוכחים באותו מועד, מצופה מהמומחה מטעם המבקשים (כמו מהצדדים, מהמומחים ומב"כ), לנהוג בענייניות ובכבוד כלפי המומחה שמונה מטעם בית המשפט.

הבקשה לביטול מינוי/זהות המומחה, נדחית. המבקשים יישאו, ביחד ולחוד, בהוצאות המשיבים (יחדיו), בגין הבקשה, בסך כולל של 2,400 ₪, כל זאת ללא קשר לתוצאות הדיון. סכום זה ישולם תוך 30 יום מהיום והחל מאותו מועד יישא ריבית והפרשי הצמדה כחוק.

המזכירות תמציא העתק מהחלטה זו לב"כ הצדדים ולמומחה שמונה, כאשר יתואם מועד חדש וקרוב לעריכת הביקור, על מנת שחוות הדעת תוכן ותוגש ללא כל עיכובים נוספים ומיותרים.

ניתנה היום, כ' סיוון תשע"ב, 10 יוני 2012, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ