אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> איסר נ' אליהו חברה לביטוח בע"מ ואח'

איסר נ' אליהו חברה לביטוח בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 26/12/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
10205-12-09
15/12/2013
בפני השופט:
אליהו קידר

- נגד -
התובע:
חיוניה איסר
הנתבע:
1. אליהו חברה לביטוח בע"מ
2. מרק לינדבאום

פסק-דין

פסק דין

1.לפני תביעה לפיצויים על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות הדרכים התשל"ה 1975.

2.ביום 4.1.09 נפגעה התובעת ילידת 29.12.56, מטפלת בקשישים במקצועה, עת חצתה הכביש כהולכת רגל, מרכב מ.ר. 4728735, בו נהג הנתבע 2, אשר את השימוש בו ביטחה בפוליסה הנתבעת 1 (להלן: "הנתבעת"), כתוצאה מהפגיעה בה נגרמו לה נזקי גוף כפי שיתואר להלן (להלן: "התאונה").

3.הנתבעת אינה מכחישה את חבותה בגין התאונה. עיקר המחלוקת בתיק זה שיעור הנכות התפקודית, בסיס השכר ואומדן הנזקים עקב התאונה. בבית המשפט נחקרו התובעת ועד מטעמה, אחיה- מר יהושוע ליסקר. הצדדים הגישו את סיכומיהם בכתב.

הנכות הרפואית:

4.ממקום התאונה פונתה התובעת לבית החולים "וולפסון" ומשם לבית החולים "שיבא" עקב חבלת ראש עם דימומים תוך מוחיים, רסיס עצם מנותק בע"ש צווארי וחבלה באגן עם שבר. התובעת אושפזה במחלקה הנוירוכירורגית בתל השומר לשישה ימים ולאחר מכן הועברה לטיפול שיקומי בבית חולים "רעות" – שם אושפזה ל-21 ימים נוספים. התובעת הופנתה לטיפול פסיכיאטרי במרכז הקהילתי לבריאות הנפש בהרצליה שם היא מטופלת גם כיום על בסיס שבועי. בית המשפט נעתר לבקשתה של התובע ומינה מומחים שונים לבחינת שיעורי הנכות כתוצאה מהפגיעות מהן סבלה עקב התאונה.

5.חוות דעת פרופ' סלעי- אורטופד: המומחה מצא הגבלה קלה בע"ש צווארי בחלק מהתנועות. המומחה ציין כי בברך שמאל נמצא טווח תנועות מלא ועל כן אינו רואה סיבה אורגנית לשימוש במקל הליכה- אותו התובעת אוחזת ביד שמאל. המומחה העריך נכותה של התובעת בשיעור של 5% לפי סעיף 37 (5) א' לקובץ התקנות המל"ל, עקב הגבלה קלה רק בחלק מתנועות ע"ש צווארי. המומחה ציין כי אינו רואה החמרה בעתיד או צורך בטיפולים רפואיים אורתופדיים. העריך את אי כושר הזמני לשלושה חודשים באופן מלא וכן לשלושה חודשים נוספים בשיעור של 50%.

6.חוות דעת ד"ר ישראל שטיינר- נוירולוג: המומחה לא מצא כל הפרעה נוירולוגית וקבע כי תלונותיה של התובעת מרוכזות במישור נפשי. על כן המליץ לקבל חוות דעת פסיכיאטרית בכדי להעריך את הקשר שבין הליקויים לתאונה ואת חומרתם.

7.חוות דעת פרופ' משה קוטלר- פסיכיאטר: המומחה מצא כי התובעת סובלת עקב תאונת הדרכים והחבלה בראשה, הפרעה בתר חבלתית , מלווה בדיכאון משני, בדרגת חומרה בינונית התואמת לנכות צמיתה בשיעור של 10% המלווה בפגימה בתפקודה התעסוקתי, החברתי והבין אישי. זקוקה להמשך ולמעקב פסיכיאטרי ופסיכולוגי תומך, שמן הראוי שיינתן במסגרות הנוכחיות בהן מטופלת כיום, ללא עלות ישירה נוספת לנבדקת. לאחר שהתבצעה בדיקה פסיכו-דיאגנוסטית לבקשת המומחה, עדכן המומחה את חוות דעתו וקבע כי התובעת סובלת מהפרעה בתר חבלתית המלווה בדיכאון משני בדרגה בינונית. המומחה סבור כי קיימת תיאטרליות והאדרה מצדה של הנבדקת, אך אלו אינם מבטלים את ההפרעה האמיתית שפוגמת באיכות חייה ובתפקודה של הנבדקת. בהתאם לכך העריך את נכותה הנפשית של הנבדקת ב-20% לפי סעיף 34 ג' לתקנות המל"ל.

8.חוות דעת ד"ר מרדכי הימלפרב- מומחה א.א.ג: המומחה קבע כי התובעת זכאית לנכות בשיעור של 10% על פי סעיף 72 (4) ב' בגין הסחרחורת.

9.חוות דעת ד"ר דורון אבניאלי- רופא שיניים: קבע כי התובעת סובלת כיום מכאבים באזור שרירי הלעיסה, כאבים בפרקי הלסת וקושי בלעיסה. התופעות מהן היא סובלת קשורות לתאונה ונובעות ממנה. בנוסף ציין כי חוסר התמיכה האחורית עקב חוסר שיניים טוחנות בלסת התחתונה מהווה גורם מסייע לחוסר יציבות הסגר ויכול כשלעצמו לגרום לכאבים בפרקי הלסת. המומחה סבור כי התובעת תזדקק לשימוש קבוע בסד לילה קשיח ולפיזיותרפיה. מחיר סד קשיח- 1000 ₪. יש להחליפו כל ארבע שנים. התובעת צפויה לארבע החלפות. סך הכול עלות הסד וההחלפות- 5,000 ₪. טיפולי הפיזיותרפיה ללא עלות דרך קופת החולים. התובעת זכאית ל- 5% נכות על פי סעיף 73 (ב) 1 לתקנות המל"ל בגין כאבים בלעיסה.

10.סך הכול נכותה הרפואית המשוקללת של התובעת בשיעור 35%. המומחים לא נחקרו על חוות דעתם.

הנכות התפקודית:

11.התובעת העידה כי היא נעזרת במקל הליכה בגלל סחרחורות מאד חזקות מהן סובלת. טוענת כי היא אוחזת במקל רק ביד ימין. אינה מקבלת את דברי הרופאים אשר כתבו כי היא מאדירה את נזקיה, לפני התאונה לא התהלכה עם מקל . לא זכרה כי קיבלה תשלומים תכופים. העידה כי היא גרושה, מתארחת אצל חבר בהרצליה המתגורר בדירה עם מעלית בעשר השנים האחרונות. לפני התאונה טיפלה בקשישים. 4-5 שעות ביום. נשארה על פי בקשת המשפחות מעבר להיקף השעות לעזרה. משכורת של 2000-2400 ₪. קיבלה טיפים מהמשפחות בנוסף למשכורת החודשית, מדובר ב- 1,000 ₪ תוספת חודשית. מר יהושוע ליסקר- אח התובעת: העיד כי התובעת מתגוררת אצל הבן זוג שלה שנים.

12.ב"כ התובעת טוען בסיכומיו כי, נכותה התפקודית של התובעת עולה לאין ערוך על נכותה הרפואית. התובעת כאמור הייתה מטפלת בקשישים במקצועה, עבודה הכרוכה במאמצים פיסיים ונפשיים ואין ספק כי אלמלא התאונה הייתה ממשיכה לעבוד בעבודתה ושכרה היה גדל ומשתבח.

13.טוענת הנתבעת כי, מבחינה תפקודית אין לנכות הרפואית בתחום הפה והלסת כל השפעה. הנתבעת מצביעה על הקביעה כי אין ולא היו מגבלות תפקודיות למעט קושי באכילה. כך, גם כתוצאה מקביעת הנכות הרפואית כתוצאה מחבלתה של התובעת בצווארה, מדובר במגבלה קלה אשר אינה יכולה להתקבל כנכות תפקודית במלואה. על כן לכל היותר יש מקום לקבוע נכות תפקודית בשיעור של 30%.

14.אני סבור כי יש מקום לקבוע את נכות התפקודית של התובעת למעלה מנכותה הרפואית ובשיעור של 40%. עובר לתאונה התובעת עבדה בעבודה פיסית, טיפלה בקשישים כאשר לאחריה לא שבה לעבודתה ולא השתלבה במסגרת תעסוקתית. על אף שחלק מהמומחים השתכנעו כי התובעת מאדירה את נזקיה ותיאטרלית, ועל אף שגם בעדותה התגלו אי אלו דיוקים והגזמות, התרשמתי כי התובעת איבדה את כושר התפקוד בשיעור זה. לא ניתן להתעלם מפגיעותיה בתחומים השונים. התובעת נפגעה כהולכת רגל אושפזה לשישה ימים ולאחריהן הועברה לאשפוז שיקומי נוסף בבית החולים רעות ל-21 ימים נוספים. מאז שחרורה היא מטופלת במרכז לבריאות הנפש באופן קבוע.

15.עיקר נכותה התפקודית נובעת מנכותה הרפואית בתחום בריאות הנפש אשר הנה בשיעור 20% ועל פי המומחה הרי נכות רפואית זו מפריעה לאיכות חייה ולתפקודה. כך גם הנכות שנקבעה לה בתחום הא.א.ג בשיעור של 10% בגין סחרחורות חוזרות ונכותה האורתופדית בצוואר בשיעור 5% כל אלו יחד מציירים תמונה אחת של תובעת אשר פגיעתה לא קלה, על כן יש מקום לקבוע נכותה התפקודית למעלה מנכותה הרפואית.

16.בסיס השכר: על פי תלוש חודש נובמבר לשנת 2009 שכרה החודשי הממוצע של התובעת היה בסך של 2,138 ₪ ברוטו.

17.ב"כ התובעת טוען כי, שכרה החודשי הממוצע היה גבוה הרבה יותר ועמד על סך של 3,500 ₪ אשר היה מורכב משכרה אשר צוין בתלוש השכר ושולם לה על ידי המעסיק וכן משכר נוסף, בונוסים שהשתלמו לה ממשפחות הקשישים בעבור שעות נוספות ולאות תודה בגין טיפול מסור.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ