אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אברהם נ' המשרד להגנת הסביבה ואח'

אברהם נ' המשרד להגנת הסביבה ואח'

תאריך פרסום : 06/01/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי מרכז
11938-11-10
06/01/2011
בפני השופט:
שאול מנהיים

- נגד -
התובע:
משה אברהם
הנתבע:
1. המשרד להגנת הסביבה
2. מירב אביגדור

החלטה

החלטה

בקשה לפטור את המבקש מתשלום אגרת בית משפט בגין תביעה כספית שהגיש כנגד המדינה וכנגד מי שהיתה בזמנים הרלוונטיים לתביעה רכזת חומרים מסוכנים במחוז מרכז (המשיבה 2). המבקש הגיש תביעה כספית שסכומה 8,440,835 ₪, ובה טען כי הנתבעים עוולו כלפיו עוולות נזיקיות אשר גרמו לו לנזק כספי, לנכות תפקודית בשיעור של 100% ולעגמת נפש.

תקנה 14(ג) לתקנות בתי המשפט (אגרות), התשס"ז-2007 קובעת כי בית המשפט רשאי לפטור את המבקש מתשלום אגרה, כולה או חלקה, אם אין ביכולתו של המבקש לשלם את האגרה ואם התביעה מגלה עילה. שני תנאים אלה הם מצטברים, ולהלן אבחן האם נתקיימו כאן.

סיכויי ההליך

התובע אינו מיוצג. כתב התביעה מנוסח בדרך לא ברורה ומבולבלת. עד כמה שהצלחתי לרדת לסוף דעתו של התובע, עניינה של התביעה בגזילת חומרים לא מסוכנים מחצריו, בשלילת היתר רעלים ובשלילת רישיון עסק מטעמים לא ראויים ולא חוקיים אשר גרמו לו נזק כספי בסכום הנתבע. המבקש טוען גם בכתב התביעה כי העוולות, שהנתבעים ביצעו לכאורה, פגעו בבריאותו וגרמו לו לנכות תפקודית בשיעור של 100%. ככל שהתביעה עוסקת בנזקי גוף, הרי שהיא הוגשה בניגוד לתקנה 127 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 המחייבת כי תביעה לפיצויים בגין נזקי גוף תוגש בצירוף חוות דעת רפואיות מתאימות. במקרה שבפניי הטענה בדבר גרימת הנכות נטענה בעלמא וללא כל פירוט. המבקש הגיש את כתב התביעה מבלי לצרף אליו חוות דעת רפואית ומבלי שניתן לכך היתר מטעם בית המשפט. ככל שבדעת התובע להגיש תביעה בגין נזקי גוף, הרי שעליו להגיש תביעה חדשה ולצרף לה חוות דעת רפואיות מתאימות התומכות הן בנכות או בנכויות הנטענות והן בטענה כי נכויות אלה אכן נגרמו כתוצאה מהמעשים והמחדלים הנטענים בכתב התביעה, או לעתור לתיקון התביעה הנוכחית ובמסגרת התיקון לצרף לכתב התביעה המתוקן שיבקש להגיש חוות דעת כאמור.

הסעדים הכספיים להם עותר המבקש בתביעתו אינם נתמכים בראיות שניתן לייחס להן משקל של ממש. המבקש סומך את תביעתו על מסמכים המהווים חישובים חשבונאיים שלא ברור מתי נערכו, על ידי מי, ועל בסיס אילו נתונים. המסמכים אינם ערוכים כחוות דעת, אינם נושאים תאריך ואת שמו או חתימתו של עורכם, ואף אינם מגובים באסמכתאות. בנסיבות אלה התרשמתי כי התובע נקב בסכום התביעה באופן שרירותי ולא מבוסס. לא זו בלבד, אלא שמעיון בכתב התביעה עולה כי התביעה לכאורה התיישנה, בהינתן העובדה שהאירועים נשוא התביעה קדמו למועד הגשת התביעה בכ -9 שנים.

בבוא בית המשפט לבחון את סיכויי התביעה לצורך החלטה בעניין פטור מאגרה, אין די בבחינת העילה עצמה אלא יש לבחון גם את סכום התביעה (ר' רע"א 8091/08 בר יעקב נ' היועץ המשפטי של הממשלה, טרם פורסם, ניתן ביום 19.4.09, ס' 4 להחלטת כב' הש' גרוניס). עמדת הפסיקה בעניין זה היא כי אין לפטור בעל דין מתשלום אגרה אם הגיש תביעה בסכום אסטרונומי שאינו סביר והגיוני בהתאם לנסיבות העניין. כבר נפסק כי "כאשר אדם תובע סכום פנטסטי... ללא כל פירוט, ללא כל ביסוס וכאילו הסכום "נשלף מן השרוול", הרי שניתן לומר על תביעה כזו כי אין היא מגלה עילה" (בש"א 13593/01 (מחוזי חיפה) ניצולת הקרטל בע"מ נ' אסם תעשיות מזון בע"מ). בנסיבות המקרה שבפניי, התובע עתר לקבלת סעד כספי בגין עוולות נזיקיות נטענות בסכום של למעלה מ – 8 מיליון ₪ כאשר סכום זה אינו נסמך על מסמכים שנערכו על ידי רו"ח או גורם מקצועי אחר. דומה כי החישובים מהווים פרי הערכתו הסובייקטיבית של המבקש, ומכל מקום הם אינם מגובים באסמכתא כלשהי. נתונים אלה, לצד התרשמותי כי מדובר לכאורה בתביעה שהתיישנה, מובילים למסקנה כי התביעה אינה מגלה סיכוי ממשי במידה המצדיקה פטור מאגרה. לא למותר להזכיר כי המבקש צירף לבקשתו מכתב מאת האגף לסיוע המשפטי הדוחה את בקשתו לקבלת סיוע בהתאם לחוק הסיוע המשפטי, תשל"ב-1972, וזאת מחמת "חוסר סיכוי משפטי". לא עלה בידי להבין האם דחיית בקשתו נוגעת לייצוג במסגרת ההליך שבפניי או שמא היא נוגעת להליך אחר. ככל שהיא נוגעת להליך שבפניי, הרי שיש במסמך זה כדי ללמד שהרושם כי סיכויי התביעה אינם ממשיים אינו רק של מותב זה.

יכולתו הכלכלית של המבקש

במסגרת הוכחת דלותו הכלכלית של המבקש ואי יכולתו לשלם את האגרה, עליו להציג את כל הנתונים והמסמכים הרלוונטיים שעשויים ללמד על מצבו הכלכלי, לרבות נתונים מלאים על מצבם הכלכלי של הסמוכים על שולחנו (בש"א 128/89 מצא נ' מצא, פ"ד ל"ג 157). בנוסף, חלה על המבקש חובה לפרט את ניסיונותיו לגייס את סכומי האגרה מסביבתו הקרובה, משפחתו וידידיו (בש"א 6109/94 אופנהים נ' שכטר, תק-על 95(1) 107). המבקש טוען כי הוא מובטל המתקיים מקצבת הביטוח הלאומי בסך של 2,608 ₪ לחודש וכי הוא נעדר נכסים. המבקש טוען כי פנה, ללא הצלחה, אל חבריו ואל בני משפחתו ואף לסניף הבנק בו אשתו מנהלת את חשבונה בניסיון לגייס כספים לתשלום האגרה, אולם אינו מוסר פרטים בעניין זה. המבקש מוסיף כי לא יעלה בידו לגייס את הסכום לתשלום האגרה עד לאחר סילוק חובותיו שסכומם המצטבר נאמד על ידו בסך של 2.5 מיליון ₪. הטענה נטענה בעלמא ללא פירוט עובדתי מינימאלי. דומה כי הטענה בעניין ניסיון גיוס הכספים ממקורביו נטענה רק כדי לצאת ידי חובתו לטעון טענה זו, ולא מפני שנעשה ניסיון אמיתי לגייס את הכספים.

הכרעה

לאור כל האמור לעיל נחה דעתי כי המבקש אינו עומד באף אחד משני התנאים המצטברים למתן פטור מאגרה. התרשמותי, מהטעמים שפורטו לעיל, היא כי התביעה בעלת סיכוי נמוך להתקבל. המבקש גם לא הוכיח את דלותו הכלכלית הנטענת. הטלת חובת תשלום אגרה, ולו חלקית, מהווה מחסום חשוב מפני הגשת תביעות סרק וניצול בלתי ראוי של מערכת בתי המשפט. האינטרס הציבורי מחייב הקצאה ראויה של משאבים ציבוריים להליכים הראויים לדיון ולהכרעה. המבקש אינו זכאי לקבלת פטור מאגרה כולה או חלקה.

התוצאה היא שהבקשה נדחית. המבקש ישלם את האגרה עד ליום 10/2/11 . לא תשולם האגרה עד למועד זה, תימחק התביעה. תזכורת פנימית בפניי ביום 13/2/11.

החלטה זו ניתנה בסמכותי כרשם.

ניתן היום, א' שבט תשע"א, 06 ינואר 2011, בהעדר הצדדים.

חתימה

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ