אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אביטן ואח' נ' בוירסקי

אביטן ואח' נ' בוירסקי

תאריך פרסום : 15/07/2012 | גרסת הדפסה
הפ"ב
בית המשפט המחוזי ירושלים
28628-02-11,43906-03-11
29/06/2012
בפני השופט:
בן-ציון גרינברגר

- נגד -
התובע:
1. רפאל אביטן
2. אהובה אביטן

הנתבע:
מנחם בוירסקי ע"י ב"כ עוה"ד רוני מתניה
פסק-דין

פסק דין

מונחות לפניי בקשה לאישור פסק בורר שניתן ביום 31.1.11, אשר הוגשה על ידי רפאל ואהובה אביטן (להלן: "המבקשים") ביום 15.2.11; ובקשה לביטול פסק הבורר שהוגשה ביום 23.3.11 על ידי מנחם בוירסקי (להלן: "המשיב").

העובדות הרלוונטיות

המשיב שכר מבנה ששימש כחנות סופרמרקט בקריית ארבע (להלן: "החנות"), והשכירו למבקשים, לרבות ציוד שהשאיר במקום. לימים התגלעו מחלוקות בין הצדדים בעניינים כספיים הנוגעים לשכירות החנות והציוד (השכירות עצמה תמה כפי הנראה בתום שנת 2004, ומאז המבקשים שוכרים את המבנה ישירות מהבעלים). החל משנת 2004 פתח המשיב בהליכים משפטיים נגד המבקשים. בתחילה התדיינו הצדדים בבית הדין לממונות שליד הרבנות הראשית לירושלים והמועצה הדתית, אשר נתן שני פסקי בוררות; האחד בשנת תשס"ד, והשני בשנת תשס"ה (להלן: "פסק תשס"ד" ו-"פסק תשס"ה" בהתאמה).

פסק תשס"ה אושר על ידי בית המשפט (ביום 11.6.06 בה"פ 4430/05), לאחר שבקשת המשיב למתן ארכה להגשת בקשה לביטול פסק הבורר, נדחתה; ולאחר שנים הגיש המשיב בקשה לאישור פסק תשס"ד. המבקשים הגישו בקשה לביטול פסק תשס"ד (בטענה שפסק תשס"ה, המאוחר מבין שני פסקי הבוררות, ביטל את פסק הקודם מתשס"ד), ברם בקשתם נדחתה, הואיל והוגשה באיחור; ועל כן, פסק תשס"ד אושר אף הוא, בהחלטה מיום 21.9.10 (כב' הש' פרקש, ב-ה"פ 364-06-10).

תוך כדי ההליך לאישור פסק תשס"ד הנ"ל, הגיש המשיב תביעה נגד המבקשים בבית הדין לממונות "ארץ חמדה – גזית", בגין אותן עובדות נשוא פסק הבוררות האמור. למעשה, לא התקיים כל דיון לגופו של עניין בבית הדין זה; וזאת, ככל הנראה, עקב סירובם של המבקשים להתדיין בפני בית הדין נוכח ההליך שהתקיים בבית המשפט המחוזי.

גם לאחר שבית המשפט אישר את פסק תשס"ד, דרש המשיב כי הצדדים יתדיינו בבוררות נוספת. המשיב סירב להצעה כי יתדיינו בפני הרב דב ליאור, רבה של קריית ארבע, בשל העובדה שהמבקשים הם תושבי קריית ארבע; והוא עמד על כך שהבוררות תתקיים בבית דינו של הרב יעקב יוסף.

יצוין כבר עתה כי בדיעבד התברר למבקשים כי גיסו של המבקש ומייצגו בהליך הבוררות, הרב עידו אלבה, הינו תלמידו של הרב יוסף ומקורב אליו. למרות זאת, לא מצאו המבקשים פסול בניהול הליך הבוררות, והם סומכים את ידיהם על פסק הבורר שניתן.

יש להדגיש, כפי שצוין לעיל, כי מאז שתמה השכירות המשנית מהמשיב למבקשים בסוף שנת 2004, שוכרים המבקשים את החנות ישירות מבעליה, כך שנושא השכירות עצמה, אשר בשעתה היוותה אחד ממרכיבי הסכסוך שבין הצדדים, כבר הוכרע בבית הדין לממונות בשנת תשס"ה; והסכסוך שנשאר להכרעה בבית דינו של הרב יוסף נסב בעיקרו סביב שווי הציוד שהמשיב הותיר בחנות, והשימוש בו (מקררים, מקפיאים וכיוצ"ב); התחייבות המשיב לדאוג לרישיון עסק, והחזר הוצאות בגינו; וכן חובות נטענים של המשיב כלפי המבקשים, בגין סחורה שלקח מהחנות עבור משפחתו המורחבת.

ביום 19.10.10 חתמו הצדדים על הסכם בוררות שנוסח על ידי הרב אלבה. עיקרו של הסכם הבוררות הדרוש לענייננו, מובא להלן:

ד. נושא הבוררות הוא בכל הענינים הקשורים לחוזה השכירות שהשכיר צד א לצד ב בתאריך 1/3/99, וכל התביעות ההדדיות שהסתעפו מזה. היות והצדדים כבר דנו על חלק מהסכסוך בפני ביה"ד של המועצ"ד ירושלים, והיו פסקי דין בזה, הצדדים מסכימים בזאת שבית הדין שבראשות הרב יעקב יוסף הוא שיקבע מה יש לקיים ומה אין צריך לקיים בכל אחד מסעיפי החלטות ביה"ד של המועצ"ד. לדוגמא בסעיף א של פסק תשס"ה נכתב שהצדדים יביאו שמאי. ביה"ד של הרב יוסף יקבע האם הצדדים צריכים כעת להביא שמאי, או שביה"ד שבראשות הרב יוסף ימנה שמאי, או שנחשב שכבר הובא שמאי או שבמקום שמאי יש לחייב את אחד הצדדים בתשלום כספי.

ה. החל מחתימת הצדדים על הסכם זה הסמכות הבלעדית לפסוק בסכסוך תהיה לבי"ד בראשות הרב יוסף ולא לביה"ד של המועצ"ד בירושלים.

הרכב הבוררים, בראשות הרב יוסף, מינו את מר יעקב אור כשמאי שישום את שווי הציוד בחנות (להלן: "השמאי"), וקיימו שני דיונים שארכו מספר שעות. בדיון השני שנערך בפניהם הציג השמאי את חוות דעתו, ולגרסת המבקשים והבוררים – השמאי נחקר על ידי הבוררים ושני הצדדים.

הבוררים (הרב יעקב יוסף, הרב יוסף כהן, הרב אהרון פרחי) נתנו את פסק דינם ביום 31.1.11 (להלן: "פסק הבוררות"), כדלקמן:

אחר שמיעת הטענות ודו"ד שבין שני הצדדים, ובהתאם לכתב הבוררות הנכתב והנחתם לפנינו, בין שני הצדדים, אנו החתומים מטה הבוררים מחליטים ונותנים תוקף ופס"ד כדלהן:

א. צד ב' דהיינו משפחת אביטן, ישלמו לצד א' סך של מאה ושלושים אלף שקל 130,000 ₪ סך תשלום על שווי החפצים, וכל שאר הדברים הנמצאים בחנות, וכולל כל שאר התשלומים אם ישנם, וזה תשלום סופי ומוחלט ואין עוד תשלום אחריו ולא על תביעות אחרות.

ב. את הסך הנ"ל ישלישו צד ב' לידי בית הדין, בראשות הגאון הרב יעקב יוסף שליט"א תוך שבועיים מזמן פס"ד זה. וביה"ד יתן את הסכום לידי צד א',

ג. צד א' ובאי כוחו כולם פטורים מכל תשלום לצד ב', ואין לצד ב' שום תביעות נגד צד א',

ד. אין אחר פס"ד זה שום ערעור כלל, בין לפני בי"ד זה ובין בפני ערכאה אחרת, ואין לשום צד לתבוע את הצד השני מכאן ולהבא. על כל טענה או תביעה כל שהיא בענין זה. הן בבית דין והן בבית משפט בכל צורה שהיא. וכל שינוי מפס"ד זה יראה לביה"ד בחומרא. וביה"ד ינקוט כנגד הצד המיפר בכל האמצעים והדרכים העומדים לרשותו. עפ"י הדין והחוק מבלי משוא פנים כלל ועיקר,

ה. פס"ד זה ניתן לאחר שיקול דעת מעמיק, ולאור ציווי התורה ועשית הישר והטוב וכופין על מידת סדום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ