אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אביה של הדוגמנית בר רפאלי הורשע בביצוע עבירה של היזק בזדון לאופנוע של צלם עיתונות

אביה של הדוגמנית בר רפאלי הורשע בביצוע עבירה של היזק בזדון לאופנוע של צלם עיתונות

תאריך פרסום : 08/09/2011 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום בכפר סבא
1318-09
08/09/2011
בפני השופט:
מיכאל קרשן

- נגד -
התובע:
מ.י. שלוחת תביעות כפר סבא
עו"ד קייסי
הנתבע:
רפאל רפאלי
עו"ד מילר
הכרעת דין

כמצוות המחוקק אני מודיע על זיכוי הנאשם מביצוע עבירות של תקיפה, לפי סעיף 379 לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן - חוק העונשין) ואיומים, לפי סעיף 192 לחוק העונשין.

רקע

1.            הנאשם, אביה של הדוגמנית בר רפאלי (להלן - בר), הועמד לדין פלילי בגין ביצוע עבירות של תקיפה סתם, איומים והיזק בזדון. 

לפי עובדות כתב האישום, ביום 2.5.07 בשעות אחר הצהריים קיבל מיקאל כהן, צלם עצמאי שעבד אותה עת עם מגזין "פנאי פלוס" (להלן - מיקאל) שיחת טלפון מרכז הצלמים של "פנאי פלוס" ודווח לו כי בר נמצאת בדרך נמיר בתל אביב, והיא בדרכה לביתה בהוד השרון (להלן - הבית). מיקאל נתבקש להגיע לבית ולצלם את בר למגזין. מיקאל יצא למשימה יחד עם חברו הצלם דני כהן (להלן - דני). השניים (להלן ביחד גם - " הצלמים") היו רכובים על אופנוע, כאשר מיקאל נוהג ודני ישוב מאחוריו ובידו מצלמה מקצועית מסוג CANON (להלן - המצלמה).

הצלמים הבחינו בבר כשהיא נוסעת ברכבה בכניסה להוד השרון. הם דלקו אחריה לכיוון הבית, כשתוך כדי הנסיעה דני מצלמה. במהלך הנסיעה התקשרה בר להוריה והודיעה להם שצלמים עוקבים אחריה, חוסמים את נתיב נסיעתה ומטרידים אותה.

בר הגיעה אל הבית. היא נכנסה פנימה בוכייה ונסערת, בעוד מיקאל ודני חונים את האופנוע בחוץ. הנאשם יצא לעבר הצלמים. הוא ניגש לדני, תפס אותו מחולצתו, משך ברצועת הקסדה אותה חבש על ראשו ובהמשך נטל ממנו את המצלמה אשר נשא על צווארו, תוך שהוא דורש מהשניים להיכנס לתוך הבית. הצלמים לא נענו לדרישות הנאשם. או אז ניגש הנאשם למיקאל שישב אותה עת על האופנוע וקסדה לראשו, וניסה למשוך את מפתחות האופנוע שהיו במתנע. בהמשך ירק הנאשם לעבר מיקאל ופגע בפניו ובמעילו. הוא משך באפו, תחב את אגודלו לעינו השמאלית ואמר לו - "אתה צלם לא תהיה יותר". בהמשך הצליח הנאשם להוציא את מפתחות האופנוע מהמתנע, ונכנס לביתו כשהוא נושא עמו את המפתחות והמצלמה. בהמשך שפך הנאשם מים לתוך המצלמה והסב לה ולעדשתה נזק בסך אלפי שקלים.

במהלך האירועים איים הנאשם על מיקאל בכך שאמר לו שיתחרט על היום הזה וכן שהוא (הנאשם) ידאג שיזיינו אותו חזק בתחת ושלא יחיה.

2.            הנאשם כפר במרבית עובדות כתב האישום. הוא הודה בכך שבר גרה אותה עת בביתו, בכך שבר התקשרה אל הבית מהדרך והודיעה כי צלמים עוקבים אחריה ומטרידים אותה, ובכך שבר הגיעה לבית נסערת ובוכייה. לגרסתו, למשמע בכייה של בר ודברי אשתו שאמרה לו כי בתו נפלה קורבן לתקיפה של צלמי פפארצי, יצא הוא מהבית, וראה כיצד הצלמים העמידו את האופנוע בפתח החניה ואינם מאפשרים לה להיכנס לבית. הצלמים התניעו את האופנוע והנאשם ניגש אליהם, דומם את המנוע באמצעות המפתחות שהיו במתנע ונטל אותם. הנאשם נטל מצלמה שהייתה על כידון האופנוע, נכנס לבית והניח את המפתחות והמצלמה על משטח מנגל בחצר. מיד לאחר מכן יצא שוב החוצה, משטרה הגיעה למקום וגבתה עדויות, ובזה נגמר האירוע. הנאשם כפר בהפגנת אלימות או איומים כלשהם כלפי הצלמים ובכך שהסב נזק למצלמה.

3.            המאשימה הביאה לעדות את מיקאל ודני, את השוטרים רויטל לוי וירון טולדנו, את יגאל ארליך - בעל מעבדה לתיקון מצלמות ואת הרופאה ד"ר הלא נדהף. כן הוגשו מסמכים. הנאשם העיד להגנתו, וכן העידו מטעמו בתו בר, אשתו ציפי ועד ראיה בשם יוסי אלקריף.

4.            בשלב הגשת סיכומי ההגנה ביקש ב"כ הנאשם היתר להגיש את הודעות הצלמים. חרף התנגדות המאשימה נעתרתי לבקשה זו על מנת לא ליצור פגיעה בלתי הפיכה בהגנת הנאשם, אך התרתי למאשימה להתייחס להודעות אלה במסגרת סיכומי תשובה. המאשימה ויתרה על זכותה זו ולא הגישה לבית המשפט התייחסות לאותן הודעות.

דיון

5.            הגנת הנאשם בקשה להציב במרכז ההכרעה השיפוטית בהליך זה את ההיבטים השליליים לתפיסתה בעבודת צלמי הידוענים (הפפראצי). הושקעו על ידה משאבים רבים על מנת לפרוש לפני בית המשפט את התנהגות הצלמים כלפי בר רפאלי טרם פגשו הם בנאשם, ועל מנת להראות כי הנאשם פעל בזמן האירוע על מנת להגן על בתו. ואולם, בשום שלב שהוא לא נטען כי התנהגות הנאשם חוסה תחת אחת ההגנות המוכרות בדין הפלילי המקנות צידוק או פטור לביצוע עבירה. הנאשם לא טוען כי פעל כמתואר בכתב האישום כדי להגן על בתו מפני תקיפה, אלא שפעל באופן אחר, שכלל אינו פלילי.

נוכח האמור אין כל טעם בניתוח מפורט של התנהגות הצלמים כלפי בר טרם הגיעה לבית, ואין הצדק לקבוע האם במהלך הנסיעה סיכנו הצלמים את חייה. כתב האישום הוגש נגד הנאשם ונגדו בלבד, ולא נגד צלמי הפפראצי שעקבו אחר בר וצלמו אותה שלא ברצונה. עם זה, מן העדויות שהובאו לפני ניתן בהחלט לקבוע כי התנהגות הצלמים במהלך הדרך לא נשאה חן בעיני בר, וכי הם היו ערים לכך ובכל זאת המשיכו בפעילותם. אם מעשי הצלמים חצו לתפיסת המאשימה את הגבול הפלילי, חזקה עליה שתדע כיצד לפעול.

6.            בגדרי הכרעת הדין אף לא מצאתי טעם לבחון את החלטת התביעה להגיש נגד הנאשם כתב אישום למרות שתחילה נסגר התיק, ככל הנראה עוד בתחנה. התביעה הכללית רשאית להגיש כתבי אישום גם אם תחנת משטרה כזו או אחרת סברה אחרת, ולא הוצגה לי על ידי הנאשם ראיה של ממש שיכולה לערער את חזקת תקינות מעשי המינהל בעניין זה.

7.            עדי התביעה המרכזיים שהובאו לעדות הם הצלמים מיקאל ודני. הצלמים אמנם מסרו בעדויותיהם בבית המשפט תיאור המתיישב עם עובדות כתב האישום, אלא שבעדויות השניים נמצאו סתירות רבות ומשמעותיות.

8.            כך, למשל, מיקאל העיד נחרצות כי לכל אורך הדרך בה עקב אחר בר נסע נסיעה איטית וזהירה וכל העת היה במרחק גדול מהרכב שלה ורק מאחוריה. לדבריו בשום שלב לא חסם אותה (הודעתו הראשונה במשטרה, שורות 10-9; הודעתו השנייה, שורות 46-40), ו לא "חתך" אותה או נאלץ לרדת לשול (עדותו בעמ' 19 שורות 7-4 לפרוטוקול). לעומת זה, דני מסר כי בשלב מסוים במהלך הנסיעה, כאשר עמדה ברמזור בדרך רמתיים בהוד השרון, עצר האופנוע לפניה (הודעתו השנייה שורה 9; עדותו בעמ' 33 שורות 2-1 לפרוטוקול). עוד מסר דני כי לאחר שבר פנתה שמאלה באותו רמזור ניסה מיקאל לעקוף אותה על מנת לצלמה פעם נוספת, אך היא לא נתנה לו ומיקאל נאלץ לרדת לשול השמאלי (הודעתו השנייה שורות 12-11; עדותו בעמ' 33 שורות 12-10 ובעמ' 38 שורות 15-12 לפרוטוקול).

וכך, בעוד ש מיקאל טען כי הנאשם יצא לעברו מהשער הגדול דרכו נכנסה בר עם מכוניתה ולא מהשער הקטן לידו עמד האופנוע על פי גרסתו (עמ' 6 שורה 18 ועמ' 21 שורה 19 לפרוטוקול), העיד דני כי הנאשם לא יצא לעברם מהשער הגדול דרכו נכנסים כלי רכב, אלא דווקא מהשער הקטן המיועד להולכי רגל (עמ' 40 שורות 19-14).

ועוד: בעוד ש מיקאל טען נחרצות כי מעשה נטילת המצלמה מדני התרחש כאשר דני אינו ישוב על האופנוע, אלא עומד לצדו (הודעתו הראשונה שורה 16; עמ' 5 שורה 30 וכן עמ' 22 שורות 3 ו- 18-17 לפרוטוקול), העיד דני כי הדבר אירע בעת שהוא ישוב על אופנועו מאחורי מיקאל (עמ' 33 שורות 23-22 וכן עמ' 41 שורות 6-5 לפרוטוקול).

גם ביחס לטיב פעולות הנאשם כלפי דני נתגלו סתירות של ממש בגרסאות עדי התביעה: בהודעתו הראשונה במשטרה טען מיקאל כי הנאשם תפס את דני מחולצתו, משך ברצועת קסדתו, דרש שהשניים ייכנסו לביתו ומשך את המצלמה שהייתה תלויה על צווארו (שורות 19-17). בעדותו בבית המשפט העצים מיקאל את התיאור האמור וטען כי הנאשם משך את רצועת המצלמה שהייתה כרוכה על צווארו של דני ובעשותו כך חנק אותו (עמ' 5 שורה 31 - עמ' 6 שורה 1 לפרוטוקול וכן עמ' 21 שורות 32-30 לפרוטוקול). דני, לעומתו, העיד כי הנאשם לא נגע בו, אלא נטל את המצלמה שהייתה מונחת על ברכיו (אם כי תלויה על עורפו) ולא משך אותה מרצועתה (עמ' 33 שורות 25-22; עמ' 41 שורות 26-22 לפרוטוקול; וכן ראו התיאור בשתי הודעותיו).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ