אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> תביעה לפינוי שוכר מהמושכר - המחוקק נחלץ לעזרת בעלי הנכסים

תביעה לפינוי שוכר מהמושכר - המחוקק נחלץ לעזרת בעלי הנכסים

מאת: אלי דורון, עו"ד; רועי נחום, משפטן | תאריך פרסום : 04/06/2009 12:00:00 | גרסת הדפסה

מבוא

בעלי נכסים רבים נתקלים בבעיה חוזרת ונשנית, בה בתום תקופת השכירות או בעת פקיעת תוקפו של חוזה השכירות לאור הפרה יסודית שלו על ידי השוכרים, מסרבים אלו לפנות את המושכר. במקרים רבים, השוכרים המסרבים לפנות את הנכס, אינם משלמים את דמי השכירות והוצאותיו וגורמים נזק כלכלי קשה לבעלי הדירה.

בעלי הנכסים מנסים במשך השנים, ללא הצלחה, למצוא פתרונות יצירתיים על מנת להגן על זכויותיהם בנכסיהם, זאת על מנת שבמידת הצורך יוכלו לפנות את השוכרים השוררים. כך לדוגמא, בחוזי שכירות רבים מוסיפים בעלי הנכס סעיף, לפיו במצב בו שוכר מסרב לפנות את הנכס בתום תקופת השכירות או לאחר שהפר תנאי יסודי בהסכם, רשאים הם לפנות את תכולת הדירה, לאכסנה במחסן כלשהו, להחליף את מנעולי הדירה ולתפוס שוב חזקה בנכס. דא עקא , פעולה זו מצד בעלי הנכס נטולת כל נפקות משפטית. יתרה מכך, השוכרים רשאים להגיש תביעה להשגת גבול כנגד בעלי הנכס! מצב מקומם לכל הדעות.

עשיית דין עצמי

עשיית דין עצמי על ידי בעלי הנכס כמתואר לעיל לא זכתה מעולם לתמיכת בתי המשפט, אשר ביכרו את ההגנה על השוכרים המחזיקים בנכס. גם טענה מצד בעלי הנכס בדבר זכותם למימוש זכות העיכבון על ידי כניסה לנכס לקיחת הציוד בו והדרת השוכרים, לשם הבטחת תשלום החוב כלפיהם, לא התקבלה על ידי בית המשפט.

הלה גרס, כי זכות העיכבון שמורה למקרים בהם נזדמן לו לאדם נכס מנכסי החייב (ע"א 5789/04 המשביר הישן בע"מ נ' לוגיסטר בע"מ). מקרים בהם נקרו נכסי החייב לידי הזוכה תוך פעולה אקטיבית מצידו לשם יצירת עובדות חדשות, לא חוסים תחת מטריית זכות העיכבון.

המצב החקיקתי הותיר את בעלי הנכסים בפני שוקת שבורה. מחד, מעוניינים הם להשכיר את נכסיהם ולקצור את פירותיו, מנגד חשופים הם לסיכון בו השוכר יסרב לפנות את המושכר ויסב להם נזק כלכלי.

על פי המצב החקיקתי ערב התיקון לחוק, נותרה בידי בעל הנכס אפשרות להגיש תביעה בסדר דין מקוצר לצורך קבלת פסק דין לתשלום החוב ופינוי המושכר.

הליך שכזה אורך בממוצע כשנה עד שנה וחצי, והמשמעות הינה המשך התגוררותם של השוכרים והסבת נזק כלכלי מתמשך לבעלי הנכס.

תביעה לפינוי מושכר

תיקון חקיקתי שנכנס לתוקפו לאחרונה, מסדיר בתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד- 1984 215ז-215יג הליך חדש הנקרא "תביעה לפינוי מושכר".

במסגרת ההליך החדש, רשאי תובע להגיש תביעה לפינוי מושכר שחוק הגנת הדייר אינו חל עליו, כהליך נפרד ועצמאי. המשמעות הינה, שהגשת תביעה לפינוי מושכר אינה כובלת את ידיו של התובע מלהגיש תביעה לפיצוי בשלב מאוחר יותר, לאחר פינוים של השוכרים.

ההליך החדש מיועד אך ורק לשם פינוי המושכר ולא ניתן להכיל בתביעה זו בקשות לסעדים נוספים בשל אותה עילה. בכתב התביעה יפרט התובע את טיעוניו, בצירוף תצהירי עדות ראשית של עדים, חוות דעת מומחה במידה וישנה, אסמכתאות וכל מסמך נוסף הנוגע לעניין.

הנתבע יהא רשאי להגיש כתב הגנה תוך 30 ימים מהיום בו הומצא לו כתב התביעה. בשלב הבא יקבע בית המשפט מועד לדיון בתובענה שלא יהיה מאוחר מ- 30 ימים מהמועד האחרון להגשת כתב הגנה בעניין.

עינינו הרואות, כי ההליך החדש מקצר את ההליך המשפטי לפינוי מושכר באופן משמעותי, כך שדיון בעניין יתקיים תוך 60 ימים בלבד מיום הגשת התביעה לראשונה.

במקרים בהם נמצאים השוכרים במושכר שלא במסגרת חוזה תקף, נראה כי בהיעדר טיעון משמעותי וכבד משקל מצידם לפיו עומדת להם הזכות להחזיק במושכר, ייטה בית המשפט להכריע בעניין במהירות האפשרית ולהורות לרשויות האכיפה על פינויו של השוכר השורר.

סיכום

יודגש, כי למרות שהשינוי החקיקתי הינו צעד משמעותי בהגנת זכויותיו הטבעיות של בעלי נכסים, עדיין לא עוגנו בחוק באופן מפורש דרכי האכיפה והביצוע של הכרעת דין לפינוי מושכר. הצעת החוק של חברת הכנסת אסתרינה טרטמן לתיקון חוק השכירות והשאילה (תיקון- פינוי שוכר) מבקשת להסדיר את דרכי האכיפה לפינוי שוכרים, כך שבמידה ויתקבל צו לפינוי על ידי בית המשפט, יוכלו בעלי נכסים לפנות למשטרה לשם סיוע בהוצאת השוכר בכוח סביר, זאת כל עוד לא יתפנה השוכר באופן עצמאי תוך 30 ימים מרגע קבלת צו הפינוי.

מאמר זה אינו ממצה את הסוגיה שבנדון עד תום ואינו נועד לשמש תחליף לייעוץ משפטי ו/או חוות דעת משפטית. במידת הצורך, אנו ממליצים להיוועץ בעו"ד הבקיא בתחום.

לפסקי הדין המאוזכרים במאמר:

ע"א 5789/04 המשביר הישן בע"מ נ' לוגיסטר בע"מ


* הכותבים הינם שותפים ועמיתים במשרד דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי - עורכי דין ונוטריון, המתמחה במשפט מסחרי ומיסויי.

דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי הוא משרד עורכי-דין דינמי ומשגשג המתמחה בדיני מיסוי וכן במשפט אזרחי, משפט מסחרי ונושאי נדל"ן. המשרד החל לפעול בחיפה, וכיום פועל בכל רחבי הארץ באמצעות משרדים ברמת גן ובטבריה. במשרד כ-30 משפטנים, הכוללים 7 שותפים, בנוסף לצוות העמיתים, צוות המומחים (רו"ח, יועץ פנסיוני ועוד) והצוות האדמיניסטרטיבי.".

** המידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

*** המאמר פורסם באדיבות אתר http://www.adviser.co.il

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

חוקים קשורים

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ