אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> דיני עבודה >> מעסיק רשאי לפטר עובד קבלן סמוך להשלמת 9 חודשי עבודה כדי למנוע קליטתו

מעסיק רשאי לפטר עובד קבלן סמוך להשלמת 9 חודשי עבודה כדי למנוע קליטתו

מאת: שירה הימן, עו"ד | תאריך פרסום : 22/07/2009 10:07:00 | גרסת הדפסה

לפסק הדין בעניין גולן זוהר נגד או.אר.אס משאבי אנוש בע"מ ואח'

האם רשאי מעסיק לפטר עובד קבלן סמוך להשלמת תשעה חודשי עבודה, כדי למנוע קליטתו אצל המשתמש? שאלה זו, הינה שאלה עקרונית, שטרם נבחנה בפסיקה.

סעיף 12 א' לחוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם קובע, כי לא יועסק עובד של קבלן כוח אדם אצל מעסיק בפועל תקופה העולה על תשעה חודשים; ובמקרה שהועסק העובד אצל אותו מעסיק תקופה העולה על תשעה חודשים רצופים, ייחשב העובד כעובד המעסיק בפועל, בתום תקופת תשעת החודשים.

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים, קבע כי המשתמש אכן רשאי להפסיק את ההתקשרות עם חברת כוח האדם, ביחס לעובד, בטרם הושלמה התקופה של 9 חודשים, כדי שהעובד לא יחשב כעובד המעסיק בפועל.

התובעים עבדו בחדר החדשות של רשות השידור ככתבנים, דרך חברת כוח אדם. לטענתם, הם פוטרו בסמוך להשלמת תשעה חודשי עבודה, וזאת על מנת שלא יחשבו כעובדים של רשות השידור. לפיכך טענו, כי מדובר בפיטורים שלא כדין, וכי יש לבטלם.

רשות השידור וחברת כח האדם טענו, כי הפיטורים לא נעשו רק כדי להמנע מתחולת סעיף 12 א' (ג) לחוק, אלא נעשו אף בזיקה למהלך צמצום כוח האדם ברשות השידור, ובכל אופן, הן היו רשאיות להפסיק את עבודת הכתבנים כדי להמנע מהפיכתם לעובדי רשות השידור.

נקבע, כי המחוקק ביקש לייחד את העסקת עובדי קבלני כוח אדם להעסקה זמנית בלבד, ולפיכך קבע כי במהלך 9 חודשי העבודה, בהם מועסק העובד באמצעות קבלן כוח אדם, ישקול המעביד האם הוא מעונין להמשיך את ההתקשרות עם עובד זה.

החוק לא נועד להביא לקליטת עובדים מרובים והגדלת מצבת עובדי המשתמש, אלא להסדיר את תנאי ההעסקה של העובדים שהועסקו באמצעות קבלני כוח אדם. לפי החוק, רק מי שהועסק מעל ל 9 חודשים יחשב כעובד המשתמש, ומכאן שהמשתמש רשאי למנוע את המשך העסקת העובד כדי להמנע ממצב זה.

במקרה הנדון, רשות השידור אינה מעוניינת, בין היתר בשל מצבה הכלכלי, לקלוט את עובדי חברת כוח האדם כעובדיה, ולכן רשאית היתה לסיים את ההתקשרות עמם, ואין בכך משום חוסר תום לב או חוסר הגינות.

לפסק הדין בעניין גולן זוהר נגד או.אר.אס משאבי אנוש בע"מ ואח'

למדור: עבודה

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

www.psakdin.co.il

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

חוקים קשורים

קטגוריות


שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
קוד אבטחה
הקש קוד אבטחה*
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים





עורכי דין בתחום דיני עבודה באזור :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות











כתבות נוספות בתחום דיני עבודה
עיכוב בקבלת טיפול רפואי כפגיעה בעבודה
עו"ד איתי גלסברג (צילום: קובי גופר)

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ