אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> לומדים בדרך הקשה

לומדים בדרך הקשה

מאת: אורנית אבני-גורטלר, עו"ד | תאריך פרסום : 29/01/2009 12:00:00 | גרסת הדפסה

לא כולם יכולים להרשות לעצמם לימודים גבוהים במוסדות המוכרים ע"י המועצה להשכלה גבוהה. בין אם מחוסר זמן, תקציב, אי עמידה בתנאי קבלה או סיבות אחרות. יש לא מעט אנשים, אשר מעוניינים להרחיב את אופקיהם בתחום כלשהו, או לרכוש מקצוע מסוים ע"י לימוד בקורס, אשר לרוב פחות אינטנסיבי מכזה המתנהל באוניברסיטה במסגרת לימודי תואר. לחילופין, ישנם מקצועות אשר לא הוכרו כלל מטעם המעוצה להשכלה גבוהה, כדוגמת לימודי הרפואה המשלימה, והמבקשים ללומדם, חייבים לעשות זאת באמצעות המכללות השונות. מה מבטיחות המכללות והמכונים השונים והאם ההבטחות מתממשות? האם לימודים במכללה יכולים להיות אקוויוולנטיים ללימודים באוניברסיטה מבחינת יכולת למצוא תעסוקה ולהתפרנס בסיום הלימודים? האם הלימודים בקורסים חוץ אוניברסיטאיים ניתנים ברמה גבוהה? האם במקרה של חרטה קל לקבל את הכסף בחזרה? בתי המשפט דנו במקרים לא מעטים של תביעות שהוגשו ע"י תלמידים כנגד המכללות והמרכזים השונים, אשר הבטיחו "הרים וגבעות", אך לא מימשו כלל.

דו יו ספיק אינגליש?

אף אחד לא מפריז כיום, בעידן המודרני, בחשיבותידיעת השפה האנגלית. מי מאיתנו היה מתנגד לדבר אנגלית רהוטה, שוטפת ולשפר את ידיעתו בשפה תוך זמן קצר? האם קורס באחד ממכוני השפות יכול להשיג את המטרה הנכספת?

דבורית עטר נרשמה לקורס באנגלית של ברליץ לאחר שהתרשמה מהבטחות הנציגה, כי תוכל לנהל שיחה קולחת באנגלית, כי הדקדוק יהיה מושלם, וכי הקריאה והכתיבה באנגלית ישתפרו משמעותית. ואולם, בסיום הקורס, כך טענה התובעת בביהמ"ש, ולאחר שהשתתפה כמעט בכל השיעורים למעט אחד, לא הרגישה כל שיפור בשפה האנגלית.

השופטת אנה שניידר מביהמ"ש לתביעות קטנות בירושלים קיבלה חלקית את התביעה, וקבעה כי ברליץ אכן יצרה אצל התובעת לפני להרשמתה לקורס, ציפיות בדבר יכולת ליזום ולנהל שיחה קולחת באנגלית.

עם זאת נקבע, כי במסגרת הייעוץ קודם להרשמה הומלץ בפני התובעת על שני קורסים, אך היא בחרה להירשם לקורס אחד בלבד. "בנסיבות אלה יש בהתנהגות התובעת כדי לתרום לאי השגת היעדים שהציבה לעצמה"., כתבה השופטת בפסק-הדין.

בהתאם לכך נקבע, כי ברליץ תשלם לתובעת סכום של 2,500 שקלים כן 350 שקלים בגין הוצאות משפט.

המורה נרדמה בשיעור

אפרת סופר, חיילת משוחררת אשר ביקשה לעשות שימוש במענק השחרור שלה, ולשפר את ידיעותיה בשפה האנגלית, נרשמה ביולי 2007 לקורס של שפות סקול בע"מ. לטענתה, שירותי הלימוד שניתנו לה לא היו סבירים ומשביקשה להתלונן על כך הועברה לרמת לימוד נמוכה יותר. "המורה נרדמה במהלך השיעורים", העידה התובעת בביהמ"ש. התובעת ביקשה, כי ביהמ"ש יורה לשפות סקול להשיב לידיה את מלוא התמורה ששולמה על ידה לצורך לימוד אנגלית.

השופטת הלית סילש מבית-המשפט לתביעות קטנות בנתניה קיבלה את התביעה, וקבעה כי יש להורות על ביטול ההתקשרות בין הצדדים והשבת הסכומים ששולמו על ידי התובעת לשפות סקול.

השופטת דחתה את טענת שפות סקול, כי התובעת זלזלה בלימודיה. "אין זה סביר בעיני כי אדם המשתחרר מן הצבא ומבקש להתחיל את דרכו באזרחות, יבחר לשלם סכום, שאינו מבוטל, לצורך לימוד שפה, ויעביר את זמנו בהפרעות או לא יעשה שימוש בכלים המוצעים לו על מנת לקדם את עניינו", כתבה השופטת בפסק-הדין.

השופטת קיבלה את טענת התובעת, כי גישתה של המורה אליה ואל התלמידים האחרים הייתה מזלזלת ולא עניינית, וקבעה כי שפות סקול ישלם לתובעת סך של 5,900 שקלים, החזר הסכום ששולם ע"י התובעת, וכן 350 שקלים הוצאות משפט.

הכנה לא ראויה לבגרות

קיימים בארץ לא מעט מכונים המציעים קורסי הכנה לבחינה הפסיכומטרית וקורסים לשיפור הבגרויות. האם אדם שמעוניין לשפר את ציוני הבגרות שלו, במטרה להתקבל ללימודים גבוהים, ונרשם לאחד מהמכונים, יכול להיות בטוח ורגוע, כי יצליח במשימה? לא בהכרח.

לירון כהן ביקשה לשפר את ציוני הבגרות שלה, ועל כן נרשמה לקורס של לחמן- מרכז הכנה לבחינות.

לטענתה, מרכז ההכנה הפר את התחייבותו להגיש אותה בצורה נאותה ויסודית לבחינות הבגרות, שכן רמתו של המורה בקורס לא הייתה גבוהה, והיא נאלצה לעזוב את הקורס ולמדה לבחינה בכוחות עצמה.

התובעת דרשה סכום של 11,290 שקלים המורכב מעלות הקורס, אובדן השתכרות ועגמת נפש.

השופטת אנה שניידר מביהמ"ש לתביעות קטנות בירושלים קיבלה את התביעה באופן חלקי. השופטת קבעה, כי מרכז לחמן הכיר בכך שהקורס לא התנהל באופן תקין ואף הביא לפיטוריו של המורה. "מכאן", כתבה השופטת, "שהיה במקרה זה כשלון תמורה והתובעת זכאית להחזר כספי של מלוא עלות הקורס".

יחד עם זאת נקבע, כי אין הצדקה לפצות את התובעת בגין אבדן השתכרות ועגמת נפש. לאור האמור, מרכז לחמן חויב להחזיר לתובעת סכום של 4,290 שקלים המהווה את מלוא עלות הקורס, וכן לשלם לה הוצאות משפט בסך 350 שקלים.

הקורס לא התקיים

לא רק קורסים לשיפור השפה/הבגרויות נלמדים במכללות ובמכונים השונים. כאמור, ישנם אנשים המבקשים ללמוד מקצוע ומעדיפים לעשות זאת במכללה.

לודמילה בודמן נרשמה לקורס "יועץ מס" במכללה המשותפת כרמיאל.

לטענתה, הקורס האמור לא התקיים מסיבות כאלה ואחרות ובעיקר בשל היעדר משתתפים. בהמשך, הקורס נדחה פעם נוספת עקב פרוץ מלחמת לבנון השנייה ובפועל, הקורס האמור לא נפתח כלל. התובעת ביקשה כי ביהמ"ש יורה למכללה להשיב את הסכומים ששילמה ולפצותה.

המכללה טענה מנגד, כי אמנם הקורס האמור לא נפתח, אך היא החזירה לתובעת את מרבית התשלום בגין הקורס. עוד נטען, כי התובעת השתתפה במקביל בקורס אחר של "חשבי שכר" שניתן לה כבונוס, ועלותו 1,900 שקלים אשר קוזזו מהסכום ששולם במקור עבור קורס יועצי המס.

השופט גד אנגל ז"ל מבית-המשפט לתביעות קטנות בחיפה קבע, כי יש לקבל את התביעה בחלקה. נקבע, כי הואיל ומדובר בקורס בונוס, אשר לא חויב בתשלום מלכתחילה, וכן הואיל ומדובר בקורס שהתובעת לא התכוונה ולא רצתה להשתתף בו, אין מקום לחייב אותה בסך הנ"ל (1,900 שקלים). "... אף אם השתתפה במספר שיעורים בקורס אחר, שמוגדר על ידי הנתבעת כקורס בונוס, עשתה זאת בעל כורחה וללא ציפייה כי תידרש לשלם בעבורו", כתב השופט בפסק הדין.

לאור האמור נפסק, כי היה מקום להחזיר לתובעת את מלוא הסכום אותו שילמה, ועל כן חויבה המכללה לשלם לתובעת 1,120 שקלים. כן חויבה המכללה לשלם לתובעת הוצאות משפט בסך 250 שקלים.

הקורס הועבר בצורה לא מקצועית

תביעות רבות מוגשות לבתי המשפט בשל אכזבות מקורסים המועברים בצורה לא מקצועית דיה, לא מאורגנת ולא תואמת את שהובטח טרם הרישום.

אחת מהן נוגעת לאיתמר לוי, אשר התקשר עם ביה"ס "תפנית", מטעם היחידה ללימודי חוץ של האוניברסיטה הפתוחה, כדי ללמוד בקורס יועצי השקעות ומנהלי תיקים.

לטענתו, במועד ההרשמה לקורס, אשר עלה כ- 10,000 שקלים, הובהר לו, שמדובר בקורס אשר אחוזי ההצלחה בו גבוהים. אולם, לאחר חודשיים ביקש התובע להפסיק את לימודיו בקורס משום שגילה , כי על אף מאמצים כנים וקשים, הוא מתקשה מאוד בהבנת החומר הנלמד.

התובע טען, כי האשמה לא נעוצה בו, אלא בדרך העברת הקורס, וצרף לתביעתו מכתבים של רבים מחבריו לקורס אשר התלוננו, בין היתר, על חילופי מרצים, מרצים לא מקצועיים, העברה לא מקצועית של החומר ועוד.

השופטת עינת רון מבית-המשפט לתביעות קטנות בפתח-תקווה קבעה, כי מדובר במקרה חריג בו אין מקום להיצמד ללשון התקנון של האוניברסיטה הפתוחה, אשר קובע כי לאחר השיעור החמישי אין מקום להחזר כספי כלשהו. "דומתני - כי משלמעלה ממחצית התלמידים, דעתם כה אינה נוחה מהקורס והם מבקרים אותו בדרך כה בוטה - יש בכך כדי ללמד על חריגותו של קורס זה", כתבה השופטת.

לפיכך נקבע, כי על האוניברסיטה הפתוחה להחזיר לתובע לו את דמי הקורס אותם שילם לה בסך 10,000 שקלים, וכן לשלם לו 500 שקלים הוצאות.

תכנית הלימודים שונתה באופן מהותי

בשנים האחרונות חלה פריחה בתחום הרפואה האלטרנטיבית והמשלימה. כפטריות אחרי הגשם, צצות מכללות, המציעות מגוון רחב של קורסים החל בשיאצו ורפלקסולוגיה וכלה בפסיכותרפיה הוליסטית ובייבי יוגה. המכללות מושכות אליהן תלמידים רבים, המקווים לרכוש כלים שיאפשרו להם לטפל בלקוחות מייד בתום הלימודים.

אולם, מסתבר שהדרך אינה כה קלה. תלמידים רבים מתאכזבים מן המכללות הללו ותובעים.

לאחרונה, קבע בית-המשפט לתביעות קטנות בירושלים, כי "עדן"- מרכז לרפואה משלימה שינה את תכנית הלימודים באופן משמעותי, ובכך הפר התחייבות כלפי תלמידה, ועל כן ישיב לה את כספה בתוספת הוצאות משפט.

השופטת יעל ייטב קבעה, כי חלו שינויים מהותיים בתכנית הלימודים, באופן שהתובעת, אשר נרשמה ללימודי רפואה סינית ונאלצה להפסיק את הלימודים ולעבור למכללה אחרת, קיבלה מוצר שונה מהמוצר שעליו הסכימו הצדדים.

לפיכך, נקבע כי מכללת עדן תשלם לתובעת סכום של 8,040 שקלים בתוספת הוצאות משפט בסכום של 500 שקלים.

ללמוד לקח

אם כן, דרכו של מי שנרשם לקורס ומצפה לשפר את ידיעותיו באופן גורף ומיידי ו/או לרכוש לעצמו מקצוע, אינה סוגה בשושנים. לא כל שכן, דרכו של מי שמתאכזב ותובע את הוצאותיו ועגמת הנפש שנגרמה לו בבית המשפט. אמנם בתי-המשפט אינם מהססים למתוח ביקורת על המוסדות השונים, כאשר אלו אינם עומדים בהבטחותיהם ואינם מספקים תמורה הולמת לכספם של התלמידים, אך בדרך-כלל השופטים פוסקים לתובעים החזר הסכומים ששילמו והוצאות משפט מתונות. נראה, כי רכיב עגמת הנפש כמעט שאינו בא לידי ביטוי בתביעות כגון אלו.

לסטודנט לעתיד, אשר מעוניין לעבור קורס מזורז ו/או ללמוד במסגרת מכללה כזו או אחרת, מומלץ לבדוק היטב את חוזה ההתקשרות, את דרכי היציאה ממנו, את רמתו של המוסד וכל פרט אחר אשר עשוי למנוע ממנו להגיע בעתיד לבית המשפט...


לפסקי הדין שבמאמר:


* עו"ד אורנית אבני-גורטלר ממשרד עוה"ד אלטשולר – ולנר, מנהלת התכנים באתר המשפט הישראלי www.PsakDin.co.il

** כל המידע המוצג במאמר הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחברת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כשלהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות
מה עדיף – אזרחות ספרדית או פורטוגלית? תלוי בני כמה אתם
עו"ד אתי אלמגור (צילום: ג'ורגיו שוויגר)

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ