אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> הוצאה לפועל >> המחוזי: חוזה 'לווה נוסף' - פיקציה פסולה

המחוזי: חוזה 'לווה נוסף' - פיקציה פסולה

מאת: שירה הימן, עו"ד | תאריך פרסום : 12/10/2010 09:00:00 | גרסת הדפסה

לפסק הדין בעניין שושנה חיים נגד בנק מזרחי טפחות בע"מ

בית המשפט המחוזי בת"א קבע, כי בנק טפחות נהג שלא כדין כאשר החתים אם כ'לווה נוספת' להלוואה שלקחו ביתה ובעלה לצורך רכישת ביתם, בעוד שמעמדה הנכון הינו של ערבה. לפיכך, ומשהפר הבנק את חובותיו על פי חוק הערבות, יש לפטור את האם מכל חובותיה כלפי הבנק.

המבקשת, חתמה כלווה נוספת על הסכם המשכנתא של ביתה ובעלה לאחר שבנק טפחות הציב זאת כתנאי להעמדת ההלוואה, ובמקביל שיעבדה את דירתה שלה לטובת הבנק. לאחר שבני הזוג התקשו לעמוד בהחזר ההלוואה, נפתח נגדם תיק הוצאה לפועל, ולימים, נמכרה הדירה לצד ג' ללא הליכי פרסום והתמחרות. בחלוף כשמונה שנים ממועד מתן ההלוואה וכשלוש וחצי שנים ממועד מכירת הדירה, הודיע הבנק למבקשת כי עליה לפרוע את חוב הפיגורים שנצבר בגין אי פירעון ההלוואה בסך 73,842 שקלים, וכי אם לא תפרע את החוב תוך שבעה ימים, ינקטו נגדה הליכים למימוש דירתה.

המבקשת טענה, כי כלל לא ידעה על קיומו של החוב, מאחר וסברה כי עם מכירת הדירה נפרעה ההלוואה, וזאת במיוחד לאור העובדה כי לא קיבלה במשך השנים כל הודעה אחרת מהבנק.

בתביעה שהגישה לביהמ"ש המחוזי, דרשה המבקשת כי ביהמ"ש יצהיר כי היא אינה חייבת לבנק דבר בגין המשכנתא, מאחר והחתמתה על חוזה לווה נוסף הינה פיקציה אשר נועדה לעקוף את הוראות חוק הערבות.

הבנק טען, כי המבקשת ידעה היטב כי היא חותמת על ההסכם כלווה ולא כערבה ואף הסכימה לשעבד לצורך כך את ביתה. עוד טען, כי עקב כשל טכני במערכת המחשוב של הבנק לא נשלחו אל המבקשת הודעות בנוגע להלוואות, אך היא ידעה על הפיגורים בהלוואה ועל הליכי מכירת הדירה.

השופט איתן אורנשטיין ציין, כי תכליתו של התיקון לחוק הערבות המקנה הגנות שונות לערבים הינה לצמצם את הסיכון לפגיעה בהם כתוצאה מאי עמידת הלווים בהתחייבויותיהם, ובהתאם את הפסיקה לפיה במקרים בהם נערכו הסכמי הלוואה עם אדם שבמהותו הוא ערב, יחולו ההגנות שבחוק הערבות.

השופט התייחס לפסק דינו של ביהמ"ש המחוזי שניתן לאחרונה, הנותן תוקף להסכם לווה נוסף וקובע כי לא מדובר בפיקציה, אך הגיע למסקנה שונה כאשר קבע כי החתמת צד ג' המסכים לערוב לפירעון הלוואה של אחרים לרכישת נכס כלווה נוסף, הינה בניגוד להוראות החוק לפיהן הדרך היחידה לחיוב צד ג' בנסיבות אלו, הינה כערב, ולפיכך חיובו כלווה נוסף, אף עומדת בניגוד לתקנת הציבור.

ביחס לקביעת בית המשפט המחוזי באותה פרשה, כי אינטרס הציבור הוא לאפשר לזוגות צעירים הזקוקים למשכנתא לרכוש דירה, קבע השופט כי לדידו, אינטרס הציבור הוא דווקא ההגנה על בני משפחה וקרובים הנאלצים לחתום כערבים, ופעמים רבות מוצאים עצמם נקלעים למצוקה כלכלית נוראית על לא עוול בכפם, וכי גם מבחינת מדיניות ציבורית, אין לאפשר את עקיפת החוק ע"י החתמת אותם קרובים כלווים נוספים. סביר להניח, כך נפסק, כי אם הבנקים לא יוכלו לדרוש לווים נוספים אלא רק ערבים, הם יתאימו עצמם לדרישות אלה.

"לאור כל העקרונות האמורים, הגעתי למסקנה לפיה "חוזה לווה נוסף" הוא "פיקציה פסולה" שנועד לעקוף תופעה שהמחוקק סבר שיש לעקר אותה מהשורש, אין להכשירה, אין לתת לה יד, ולעשות פלסתר את דבר המחוקק" כתב השופט, והוסיף, כי רק במקרים חריגים ייאכף חיוב צד ג' כלווה נוסף.

במקרה הנדון, נקבע כי הבנק היה מנוע מלצרף את האם כלווה נוספת, בעוד שמעמדה הינו של ערבה בלבד, וכי בהיותה ערבה מוגנת, הפר הבנק את חובותיו כלפיה, פעל ממניעים פסולים ובכללם שיפור הביטחונות שבידו, ומשכך יש לקבוע כי היא פטורה מחובה לבנק והמשכנתא שנרשמה על זכויותיה תמחק.

בנוסף, חויב הבנק לשלם הוצאות משפט של 35,000 שקלים.

לפסק הדין בעניין שושנה חיים נגד בנק מזרחי טפחות בע"מ

למדור: בנקאות והוצל"פ

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

www.psakdin.co.il

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

חוקים קשורים

קטגוריות


שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

עורכי דין בתחום הוצאה לפועל באזור :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות בתחום הוצאה לפועל
כיצד ניתן למחוק עד 70% מהחובות ללא פשיטת רגל?
עו"ד רותם זגדון, צילום: יניב נגר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ