אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> אנשים חסרי כל מקבלים תביעה - וכל עולמם חרב עליהם

אנשים חסרי כל מקבלים תביעה - וכל עולמם חרב עליהם

מאת: שמרית רגב, עו"ד | תאריך פרסום : 16/02/2005 12:00:00 | גרסת הדפסה

אנה ומיכאל, שעלו לארץ מאוקראינה בשנת 1996, פנו לאחרונה לתחנת "שכר מצווה" של לשכת עורכי הדין בתל אביב לקבלת סיוע וייצוג משפטי בעקבות תביעת בנק שהוגשה נגדם ופתיחת תיק בהוצאה לפועל.

בתחנת הסיוע במתנ"ס "בית תמי" בת"א קיבלה אותם עו"ד יעל אהרוני המתנדבת בתכנית מזה כשנתיים.

הפונים סיפרו שנטלו הלוואה מהבנק לצורך הקמת עסק עצמאי בתחום הקוסמטיקה. מאחר שאיחרו בתשלומי ההלוואה לבנק, פנו לכנ"ר ופתחו תיקי פשיטת רגל, וכעבור 3 שנים קיבלו הפטר מוחלט. לאחרונה, קיבלו צו מההוצאה לפועל על החוב לבנק בסך 100 אלף ₪, והודיעו להם שיתקיים דיון בהוצל"פ בעניין.

בני הזוג הביעו בפני עו"ד אהרוני חשש להתייצב לדיון ללא ליווי וייצוג של עורך דין בשל קשיי השפה. עוה"ד אהרוני עברה עימם על המסמכים שהציגו בפניה, והבהירה להם את המצב המשפטי ואת הפעולות שיש לנקוט. המקרה הועבר לבחינת מתן ייצוג משפטי פרו בונו בתיק.

פנייתם של נטליה ומיכאל היא רק אחת מעשרות פניות המתקבלות בתחנות הסיוע של הלשכה במסגרת תכנית "שכר מצווה" – סיוע משפטי בהתנדבות למיעוטי אמצעים (פרו בונו).

תחנת בית תמי הממוקמת ברח' שיינקין בת"א פועלת זו השנה השלישית ברציפות ועולים אליה לרגל אזרחים רבים מאזור ת"א והמרכז לקבלת ייעוץ וסיוע משפטי ראשוני חינם.

עו"ד יעל אהרוני, 5 שנים במקצוע, היא בעלת משרד פרטי בראשון לציון. לדבריה, קראה בביטאון הלשכה על תכנית "שכר מצווה" והחליטה להתנדב.

רוב המקרים המגיעים אליה לתחנה, אומרת עו"ד אהרוני, הם בענייני משפחה, בעיקר פניות של נשים, חסרות אמצעים. "גם אם הן באו מבית מבוסס, ברגע שפורץ סכסוך, האישה נשארת חסרת כל". "האזרחים הפונים לתחנה הם משכבת הביניים שנשחקה, כאלה שמתמודדים עם הוצאות בסיסיות ואינם יכולים להרשות לעצמם ייצוג משפטי. הפונים מסתפקים לעיתים בקבלת ייעוץ משפטי ומייצגים את עצמם. הם מגיעים לתחנה מבולבלים וחסרי אונים, ואני משתדלת להסביר ולהעניק גם תמיכה בנוסף לייעוץ המשפטי. מדובר באנשים שאין להם מושג. הם מקבלים תביעה וכל עולמם חרב עליהם, ואז הם פונים לעו"ד שמבקשים תשלום שהם לא יכולים לעמוד בו".

"רק לאחרונה", מספרת עו"ד אהרוני, "הגיע אלי פונה, פרוד מאשתו, יש ביניהם הסדר מזונות ואשתו רוצה לתבוע אותו, הוא לא ידע על זכויותיו. לאחר שהסברתי לו את המצב המשפטי רווח לו".

מקרה אחר שהותיר בה רושם חזק, הוא של עולה חדשה מרוסיה, גרושה מבעלה השני ולהם ילד משותף בן 7, וילדה נוספת בת 14 מבעלה הראשון. לפני שנתיים וחצי נאלצה האישה ללוות את אביה, שחלה בסרטן, לחו"ל, ולכן הסכימה לתת את המשמורת על בנה לבעלה עם הסדרי ראיה. מזה שנתיים שהבעל אינו מאפשר לה לראות את הילד. האישה, שהנה עובדת מכבסה, המשתכרת 2,900 ₪ לא ידעה שמותר לה לראות את הילד, למרות שישנו הסכם המאפשר לה לעשות כן.

פונה נוסף שהגיע לתחנה לקבל ייעוץ מעו"ד אהרוני סיפר שהיה נשוי 7 שנים ולו 2 ילדים. הוא גרוש כבר 3 שנים, ואשתו לאחרונה הגישה תביעה לבית המשפט לענייני משפחה לקבלת מחצית מהרכוש המשותף. לדברי הפונה, הוא ואשתו לקחו משכנתא אולם הוא שילם את הסכום ההתחלתי. הפונה, בן 36, משתכר כ– 5,000 ₪ לחודש ומתוכם משלם משכנתא ומזונות, ואינו יכול לממן ייצוג משפטי.

מסתבר שלבד מן הסיפוק האדיר שחשים עוה"ד המתנדבים בתכנית מעצם הסיוע למיעוטי אמצעים ועשיית מצווה, מהווה התכנית קרקע פורייה ליצירת קשרים מקצועיים בין עו"ד מתנדבים.

על כך מעידה עו"ד נועה טלבי לייפנברג, שהגיעה להתנדב בתחנה ומצאה עבודה כעורכת דין במשרדה של עוה"ד אהרוני. עו"ד לייפנברג סיפרה שלאחר בחינות הלשכה, חשבה שלא לעסוק במקצוע. "הגעתי לתחנה בבית תמי להתנדב בתכנית לאחר קבלת הרישיון. מאחר שהייתי עו"ד חדשה הוצמדתי לעו"ד אהרוני הותיקה על מנת שאוכל ללמוד ממנה".

עו"ד לייפנברג התרשמה מעו"ד אהרוני ומשביעות רצון הפונים מטיפולה בפניותיהם, ובהמשך פנתה אליה עו"ד אהרוני וציינה שיש לה עומס במשרד ותשמח אם תקבל את הצעת העבודה. מאז ועד היום הן עובדות ביחד במשרד ואף מתנדבות בתחנה בבית תמי.

כאן גם המקום לציין, שבעקבות הקריאה שפרסמה הלשכה לאחרונה לחברי הלשכה להצטרף כמתנדבים בתכנית, הצטרפו לתכנית עד כה כ- 400 עו"ד נוספים. עו"ד שירי דביר, הרכזת הארצית של התכנית, מציינת שנכון להיום משיחות שקיימה עם עורכי דין ישנה התעוררות בקרב עו"ד ורבים מביעים עניין להתנדב בה. עו"ד דביר מציינת בסיפוק שמכתבי התודה המתקבלים מפונים שקיבלו ייצוג משפטי ע"י מתנדבים מחזקים אצל כל העוסקים במלאכה את החשיבות הרבה שיש בהפעלת התכנית ע"י הלשכה.

כך , למשל, הובעה הערכה רבה והכרת תודה למתנדב "על עזרתו מעומק הלב לסייע ולמצוא את מלוא הסעד גם לאלו שאינם בקיאים ואינם יכולים להתמודד עם המציאות הישראלית הקשה".

מדובר במקרה בו ניתן ייצוג לעובדת זרה שעבדה כמטפלת סיעודית של קשישה במשך 5 שנים ולאחר פטירת הקשישה לא שילמה המשפחה לעובדת את כל הכספים המגיעים לה. בתיק טיפל עו"ד דקואר באסם מחיפה.

מכתב מרגש אחר התקבל בתיק בו טיפלה עו"ד נאווה פרס. במכתבה ציינה הפונה ש"לא היו לי מקורות כספיים כדי להיעזר בעורך דין באופן פרטי, ואילו לא הייתם ממנים עבורי עו"ד הייתי נאלצת לוותר על ייצוג משפטי וכיום הייתי אמורה להיות במצב גרוע … כיום חיי הכי טובים מכל 14 שנות נישואי , מפני שקיבלתי תוצאה של שלום בית נהדר וולא גירושים".


1,400 עורכי דין כבר מתנדבים

בשנת 2004 פנו לתחנות הסיוע 2,189 איש. 2,783 פניות התקבלו בקו החם הטלפוני שמפעילה הלשכה.

מטרת תכנית "שכר מצווה" להרחיב את הנגישות למערכת המשפטית ולהגן גם על זכותו של מי שאין ידו משגת לשכור שירות משפטי מקצועי.

הסיוע והייצוג המשפטי ניתנים בנושאים אזרחיים ביניהם, משכנתאות, הוצאה לפועל, פינוי מדירות, גירושין, מזונות ועוד. במהלך השנתיים בהן פועלת התכנית נפתחו 22 תחנות סיוע ברחבי הארץ, אליהן מגיעים מדי חודש מאות פונים לקבלת ייעוץ ראשוני והכוונה כללית.

מתנדבים בתכנית למעלה מ- 1,400 עו"ד , מתוכם 492 נשים ו- 930 גברים.

עד היום ניתן ייצוג משפטי בהליכים משפטיים למעוטי אמצעים בכ- 300 תיקים.

בשנת 2004 פנו לתחנות הסיוע 2189 פונים ופונות. נעשו 538 הפניות ללשכות הסיוע המשפטי של משרד המשפטים. בקו החם התקבלו במהלך השנה 2783 פניות טלפוניות.

בהקשר זה יש לציין את שיתוף הפעולה הקיים בין הלשכה לאגף הסיוע המשפטי ממלכתי.

המדינה מצידה מפנה לתכנית "שכר מצווה" את המקרים בהם לא ניתן לתת סיוע חינם עפ"י החוק.


למידע נוסף ופרטים לגבי הצטרפות


* הכותבת הינה דוברת לשכת עוה"ד.

** כל המידע המוצג במאמר הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כשלהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

*** המאמר פורסם בביטאון לשכת עורכי הדין "עורך הדין", גיליון מס' 51, פברואר 2005

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ