אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> SOUREE GRAND נ' מילול ואח'

SOUREE GRAND נ' מילול ואח'

תאריך פרסום : 12/04/2010 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
2011-05
11/04/2010
בפני השופט:
אבי זמיר

- נגד -
התובע:
Grand Source Group Ltd. ע"י ב"כ עו"ד בר-אבן
הנתבע:
1. אשר מילול
2. מקס פרי י יצוא יבוא שיווק ישראל בע"מ

פסק-דין

פסק דין

מבוא

התובעת, חברה לייצור נעליים שמקום מושבה בטיוואן, עותרת לחייב את הנתבעים בתשלום סכום של 2,700,000 ₪ בגין אי תשלום מלוא התמורה עבור הנעליים שסיפקה להם.

הנתבעת 2 (להלן: "הנתבעת") היא חברה לשיווק נעליים, המצויה בבעלותו המלאה של הנתבע 1 (להלן: "הנתבע").

הנתבעים טוענים כי הם פטורים מתשלום התמורה לאור העיכובים הניכרים באספקת הסחורה ופגמים משמעותיים שהתגלו בה, אשר גרמו להפסדים כלכליים ניכרים.

למעשה, המחלוקת העובדתית בין הצדדים מתפרשת על פני מרבית נסיבות העניין, ונסבה לא רק על סוגיית תשלום התמורה, מועדי אספקת הסחורה וטיבה, אלא גם על מהות המערכת החוזית בין הצדדים ונסיבות ותנאי ההתקשרות ביניהם.

התובעת הגישה תצהיר עדות ראשית מטעם מר Lin Ray Chin, מנהל התובעת, בעל 25 שנות ניסיון בעסקי הנעליים (להלן: "מר לין").

הנתבעים הגישו תצהירי עדות ראשית וחוות דעת מטעם גורמים שונים, ובדיון מיום 13/9/09 הודיע ב"כ הנתבעים על משיכת עדויות חלק מהם (מר רונן דגמי, מר דניאל פיין ורו"ח ארז קומורניק). התצהירים וחוות הדעת שנותרו בעינם הם אלה של הנתבע 1, מר צבי שלסקי (בעלים של מפעל לייצור סוליות עץ), מר עידן ירון (מנהל מפעל לייצור סוליות PU), גב' אליקי בן ברוך (מנהלת החנויות של הנתבעת 1 בשנת 2005, עד לסגירתן), מר ניסים לוי (מנהל סנדלריה), מר שמואל אברהמי (שרכש כמויות נעליים מהנתבעת 1 בקיץ 2005) ומר ציון בר מוחא (פעיל בתחום ייבוא נעלי נשים מסין).

בהמשך, ובהתאם להסכמה דיונית בין הצדדים, הגישה התובעת תצהיר עדות ראשית משלים מטעם מר לין בצירוף חוות דעת מטעם מר מנחם בן צבי (מנכ"ל משותף בחברת הליוס סחר בינלאומי בע"מ העוסקת בקניינות בסין), שתי חוות דעת מטעם מר יותם סלינגרה (העוסק בייבוא מסין) ותצהיר מטעם מר בני שושן (קבלן הוצל"פ מורשה).

עיקר גירסתה של התובעת

בכתב התביעה נטען, כי ההתקשרות בין הצדדים החלה סמוך לסוף שנת 2004, ובמסגרתה סוכם כי התובעת תספק לנתבע נעליים על פי הזמנות מפורטות שיפנה אליה.

התובעת טענה כי הנתבע הזמין ממנה, באופן אישי, כמות כוללת של 42,390 זוגות נעליים, בהתאם להזמנות שנחתמו על ידו, ובמסגרתן פורטו המחירים ומספר היחידות המוזמנות מכל דגם (התובעת מפנה לנספח ב' לכתב התביעה).

התובעת טענה, כי היא סיפקה לנתבע 42,390 זוגות נעליים, במספר משלוחים, בשווי כולל של 626,255$ (טבלת פירוט המשלוחים צורפה כנספח ה' לכתב התביעה). לטענתה, הנעליים סופקו בתוך פרק זמן קצר, ובמהלך התקופה שבין המועדים 6/4/05 - 25/5/05 , וזאת לנוכח לחצים שהפעיל הנתבע על התובעת, לאספקת המוצרים במהירות (התובעת צירפה כנספח ו' לתביעה, חשבוניות ומסמכי פירוט תכולת המשלוחים, המעידים, לשיטתה, על אספקת המוצרים כנטען).

התובעת ציינה, כי לבקשת הנתבע, נרשמו מסמכי המשלוח על שם חברת A.S.M. Import & Marketing Co Ltd. , על אף שלה עצמה, לא הייתה היכרות כלשהי עם חברה זו, אלא עם הנתבע בלבד (התובעת צרפה כנספח ז' מכתב שהפנה הנתבע אל התובעת בדואר אלקטרוני, ובו ביקש לרשום את החשבוניות על שם חברת A.S.M האמורה).

לטענת התובעת, הנתבע נמנע מתשלום התמורה על אף דרישות תשלום שהופנו אליו (נספח ח' לכתב התביעה), ובפגישתו עם מר לין הודיע לו הנתבע כי הוא נקלע למצב כלכלי קשה, עסקי הנעליים שלו קרסו עקב הפסדים מתמשכים ורשת החנויות שבבעלותו ניצבת בפני סגירה, כך שאין ביכולתו לשלם עבור המוצרים שסופקו לו על ידי התובעת. התובעת ציינה, כי במהלך פגישה זו בירר מר לין את טענת הנתבע בדבר קיומם של פגמים בנעליים שסופקו, ומצא כי בטענה זו אין ממש, שכן כמותם של הנעליים שנמצאו פגומות היא מזערית וזניחה, ביחס לכמות הנעליים שסופקה.

בסיכומיה, טוענת התובעת, כי המחירים הנקובים בחשבוניות שצורפו כנספח ו' לכתב התביעה הם המחירים שסוכמו בינה לבין הנתבע עבור הנעליים שנרכשו ממנה, ומכל מקום, הנתבע לא הציג מסמכים אחרים שהונפקו בטרם אספקת הנעליים ומעידים על הסכמה אחרת לגבי מחיריהם.

התובעת טוענת, כי המחירים המפורטים בחשבוניות נשוא התביעה תואמים את מחירי הנעליים המקובלים בסין, מה גם שמדובר במחירים שסוכמו בין התובעת לבין הנתבע, וממילא אין נפקות לטענת הנתבע בדבר היותם "בלתי ריאליים".

בנוסף, טוענת התובעת, כי הנתבע דרש ממנה להנפיק מערכת כפולה של חשבוניות לגבי כל משלוח - מערכת חשבוניות הכוללת מחירים נמוכים ופיקטיביים שתצורף למשלוחים עצמם ותימסר לשלטונות המכס בישראל, לצורך חיוב מכס מופחת, ומערכת חשבוניות שנייה הכוללת את סכומי המחירים האמיתיים, ותישלח אליו ישירות (התובעת מפנה לתכתובות שונות ולדבריו של מר מלול בתצהירו ובחקירתו הנגדית, המהווים, לשיטתה, הודאה בקיומה של מערכת חשבוניות כפולה).

התובעת טוענת, כי מבחינה כרונולוגית, היא הפיקה, ראשית, את החשבוניות שבהן מופיעים המחירים האותנטיים, ולאחר מכן הפיקה את החשבוניות שבהן מופיעים המחירים הפיקטיביים. התובעת טוענת, כי בתחילה, הורה לה הנתבע לציין מחירים מדורגים על פי סוגי החומרים שמהן עשויות הנעליים, ללא קשר לדרך ההובלה ולאחר מכן, משהבין כי חלק מהסכומים הפיקטיביים שצוינו בחשבוניות נמוכים אפילו ממחיר ההובלה באוויר, ולכן עלולים לעורר את חשדות אנשי המכס, הוציא הנתבע את הדרישה המתוקנת, שלפיה המחירים הפיקטיביים של הדגמים שיישלחו באוויר יהיה גבוה יותר מהמחירים הפיקטיביים שיידרשו עבור משלוח בים.

התובעת טוענת, באופן חלופי, כי ככל שייקבע כי אין אפשרות להכריע בין גירסאות הצדדים לגבי סכום התמורה המוסכמת, הרי שהמסקנה המתחייבת היא, שלנוכח הפער בין רצונות הצדדים בעניין המחיר, לא קיים קנה מידה אובייקטיבי שלפיו ניתן להכריע בסוגייה, ולכן לא נכרת כל הסכם. במצב דברים זה, יש לחייב את הנתבע בסכומי החשבוניות נשוא התביעה, אשר לשיטתה, כאמור, תואמים את המחירים המקובלים בשוק הסיני, וזאת מכוח דיני עשיית עושר ולא במשפט.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ