אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> 3 מאסרי עולם בגין עבירות של מגע עם סוכן חוץ וחברות בארגון טרור

3 מאסרי עולם בגין עבירות של מגע עם סוכן חוץ וחברות בארגון טרור

תאריך פרסום : 08/11/2009 | גרסת הדפסה
פ"ח
בית המשפט המחוזי באר שבע
1112-07
05/11/2009
בפני השופט:
1. ר. יפה-כ"ץ - אב"ד
2. ו. מרוז
3. א. ואגו


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מורן גז פמ"ד
הנתבע:
אקרע נאהד
עו"ד לאה צמל ס.צ
גזר דין

ס. הנשיא השופטת ר. יפה-כ"ץ, אב"ד:

1.         בעקבות הסדר טיעון שנערך בין הצדדים תוקן כתב האישום המקורי שהוגש כנגד הנאשם, הוא הודה  בעובדות שבכתב האישום המתוקן והורשע בהתאם. הסדר הטיעון כלל גם עתירה משותפת לגזור על הנאשם 3 עונשי מאסר עולם - 2 במצטבר ואחד בחופף.

            מעובדות כתב האישום המתוקן בהן הודה הנאשם עולה, כי בתחילת שנת 2001 הוא עבד במודיעין הכללי של שירות הביטחון הפלשתיני בעזה יחד עם איברהים זומלוט ואשרף דבאן. איברהים הציע לנאשם ולאשרף להצטרף לארגון וועדות ההתנגדות העממיות, שהוא ארגון טרור והשניים הסכימו לעשות כן. בעקבות הסכמתם, הם נלקחו על ידי איברהים לפגוש את איסמעיל אבו-קומצאן, אחראי הארגון במחנה הפליטים ג'בליה. איסמעיל אישר את הצטרפותם של השניים לארגון והם מסרו לו את תמונותיהם כדי שיכין עבורם תעודות המעידות על חברותם בארגון. הוסבר לנאשם ולחברו, כי בתחילה יעסקו בפעילות פרסום, כגון תליית כרזות ותמונות וכתיבת סיסמאות על קירות, ולאחר מכן יעברו לפעילות צבאית במסגרת הארגון.

            נוכח מעשים אלה, הורשע הנאשם בביצוע עבירה של מגע עם סוכן חוץ לפי סעיף 144(א) לחוק העונשין, תשל"ז - 1977 וחברות בארגון טרור לפי סעיף 3 לפקודת מניעת טרור תש"ח - 1948.

            כמו כן הודה הנאשם, כי בסוף דצמבר 2001 או בתחילת ינואר 2002, קשר ג'מאל אבו סמהדנה, מראשי הארגון, קשר עם אחרים לפוצץ טנק של צה"ל על מנת לפגוע בטנק ולהרוג את החיילים במטרה לפגוע בביטחון המדינה. ג'מאל שלח במהלך תקופה זו אנשים לבצע תצפיות על פעילות הטנק ואלה מסרו לו את המידע שאספו.

            בתאריך 13/2/02 או בסמוך לפניו, במסגרת פעילותו בארגון,  הצטרף הנאשם לקשר הנ"ל עם אחרים. במסגרת זו, השתתף בישיבה שנערכה בביתו של אחד הקושרים באזור נוסיראת שבעזה, ישיבה בה השתתפו הקושרים ותכננו את הפיגוע. במקביל, פעילים אחרים של הארגון הכינו באותה עת מטעני חבלה.

            בעקבות מידע שקיבל ג'מאל מהביטחון הלאומי הפלשתיני הוא הכין תוכנית לפיה יוטמן מטען חבלה קטן באזור נצרים ואז ימתינו לבואו של הטנק ויפעילו נגדו מטען חבלה רב עוצמה.

            בתאריך 13/2/02 בשעה 18:00, תיצפת הנאשם יחד עם קושרים אחרים על האזור המיועד לפיגוע, כאשר כולם נשאו על גופם רובים מסוג קלצ'ניקוב ולאחר מכן  הביאו 3 קושרים אחרים את המטענים למקום המיועד לפיגוע. הנאשם וקושרים נוספים לקחו את המטענים למקום המיועד לפיגוע, בכביש שעליו עוברים כלי רכב ובהם אזרחים ישראלים, הטמינו שני מטעני חבלה - האחד קטן שמשקלו 25 ק"ג והשני גדול שמשקלו 100 ק"ג ואשר נועד לטנק, כאשר הנאשם היה שותף להטמנת המטען הגדול. הקושרים המתינו במקום על מנת לצלם את הפיגוע ועוד באותו יום, בשעה 19:00, עברה במקום שיירת כלי רכב ישראליים, שכללה שני ג'יפים מאבטחים של צה"ל. אחד הקושרים ניסה להפעיל את מטען החבלה אך הוא לא הופעל, והקושרים עזבו את המקום לאחר שאספו את המטענים והסתירו אותם בביתו של אחד מהם.

            היות ובמעשיו אלה קשר הנאשם קשר לרצח חיילים כדי לפגוע בביטחון המדינה וניסה לרצוח ישראלים כדי לפגוע בביטחון המדינה, היה שותף לנשיאת נשק שלא כדין לשם כך והשתתף בדיונים והחלטות של ארגון טרוריסטי, הוא הורשע בעבירות של קשירת קשר לפשע (רצח) לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין, ניסיון לרצח לפי סעיף 305(1) לחוק העונשין, עבירות נשק (נשיאת נשק) לפי סעיף 144(ב) לחוק העונשין ופעילות בארגון טרוריסטי לפי סעיף 2 לפקודת מניעת טרור.

            עוד הודה הנאשם, כי במסגרת הקשר המצוין לעיל וביום 14/2/02 סמוך לשעה 18:00, הוא הגיע יחד עם קושרים נוספים ופעילים של הארגון למקום בו הטמינו את מטעני החבלה יום קודם לכן, וזאת לאחר שבדקו את מטעני החבלה ותיקנו את התקלה. הנאשם והקושרים האחרים נשאו רובים מסוג קלצ'ניקוב ו-M16  והטמינו שוב את מטעני החבלה, כאשר גם הפעם הנאשם היה שותף להטמנת המטען הגדול, והמתינו במקום. חלק מהקושרים היו אמורים להפעיל את המטענים - מי את הגדול ומי את הקטן, ואחר היה אמור לצלם את האירוע במצלמת וידאו.

            בסביבות השעה 19:00 הגיעה למקום שיירה של כלי רכב ישראליים כשלפניה נסע ג'יפ ובו חיילי צה"ל. אחד הקושרים הפעיל את מטען החבלה הקטן ואחר צילם את האירוע. מיד לאחר מכן, הכין קושר אחר את המטען הגדול להפעלה והנאשם והקושרים האחרים עזבו את המקום. למקום הטמנת המטען הגדול הגיע טנק של צה"ל והמטען הופעל ופוצץ את הטנק. הפיצוץ גרם למותם של שלושה חיילי צה"ל שהיו בתוך הטנק: משה זגורי ז"ל, רון לביא ז"ל ו- משה פלד ז"ל. חייל נוסף - יהושע פינקלשטיין, נחתך במצחו ונחבל בראשו, בגבו ובעמוד השדרה כתוצאה מהפיצוץ.

            במעשיו אלה, המית הנאשם שלושה חיילי צה"ל לאחר שהחליט להמיתם ועשה זאת בדם קר מבלי שקדמה התגרות בתכוף למעשה, בנסיבות שבהן יכול היה לחשוב ולהבין את תוצאות מעשיו ולאחר שהכין עצמו והכין מכשיר להמיתם.

            היות ובמעשיו אלה ביצע הנאשם רצח של שלושה חיילי צה"ל ופצע חייל נוסף בנסיבות מחמירות, לאחר שהיה שותף להובלת מטעני החבלה למקום האירוע וזאת כדי לפגוע בביטחון המדינה, וגרם נזק לרכוש לכוחות המזויינים של ישראל כדי לפגוע בביטחון המדינה ובזמן שמתנהלת פעולת איבה, הוא הורשע ב-3 עבירות של רצח לפי סעיף 300(א)(2) לחוק העונשין, פציעה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 334 בצירוף סעיף 335(א)(1) לחוק העונשין, פגיעה ברכוש לפי סעיף 108(3) לחוק העונשין ועבירות בנשק (נשיאת נשק) לפי סעיף 144(ב) לחוק העונשין.

2.         לנאשם, שהוא יליד 1968, הרשעות קודמות, כאשר הראשונה מביניהן עוד משנת 1982 בגין עבירת גניבה. לאחר מכן שב ונדון בגין עבירות רכוש שונות ועבירות אלימות.

בשנת 1986 נדון הנאשם לעונש מאסר של 4 שנים בגין עבירה של הנחת חומרי חבלה בכוונה לגרום מוות ועבירות נלוות. לאחר מכן, נדון בשנת 1993 למאסר עולם בגין עבירת גרימת מוות בכוונה תחילה וחברות בהתאגדות בלתי חוקית, עבירות שבוצעו באפריל 1990. הנאשם שוחרר ממאסר זה ועבר להתגורר בעזה, כאשר את העבירות נשוא כתב האישום שבפנינו ביצע, כאמור, 9 שנים לאחר גזר הדין הנ"ל.

3.         באות כוח הצדדים עתרו לאמץ את הסדר הטיעון בהיותו הולם את נסיבות העניין ובהיותו תואם לעונשים שקיבלו שני שותפיו של הנאשם.

התובעת, עו"ד מורן גז, הדגישה את חומרת המעשים ואת תוצאותיהם הקשות תוך שהדגישה את בכירותו של הנאשם בארגון הטרור, את עברו הפלילי ואת העובדה ששם לו כמטרה לפגוע בחיילי צה"ל ולפגוע בביטחון המדינה.  התובעת הדגישה עוד, את הפגיעה הנוראה בחיילי צהל - מותם של שלושה ופציעתו של אחר, וכך ציינה:

"מדובר באנשים צעירים, במיטב שנותיהם, שיצאו להגן על המדינה בדיוק מאותן התקפות טרור שהנאשם נטל בהן חלק, צעירים אשר טרם הספיקו לטעום את טעם החיים. שום עונש שנבקש ושיוטל בסופו של דבר על ידי ביהמ"ש לא יקהה את כאב המשפחות, העונש לא יקל על הסבל וההתמודדות היומיומית עם האובדן והחיים בצל השכול..."

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ