אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> 20 שנות מאסר בגין הריגה ועבירות נשק על רקע עימות בין משפחות בכפר קרע

20 שנות מאסר בגין הריגה ועבירות נשק על רקע עימות בין משפחות בכפר קרע

תאריך פרסום : 23/01/2014 | גרסת הדפסה
תפ"ח
בית המשפט המחוזי חיפה
49858-03-13
22/01/2014
בפני השופט:
1. חני הורוביץ [אב"ד]
2. אמיר טובי
3. תמר שרון-נתנאל


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
חוסאם אבו שנדי (עציר)
גזר דין

ההליך ועובדות כתב האישום המתוקן

1.       הנאשם הורשע, על פי הודאתו, בעבירות של הריגה לפי סעיף 298+ 29 לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין") ועבירות בנשק, לפי סעיפים 144(א)+(ב)+29 לחוק העונשין, לאחר שכתב האישום תוקן במסגרת הסדר טיעון.

2.       במסגרת ההסדר, הוסכם כי המאשימה תעתור למאסר בפועל למשך 23 שנים ואילו הנאשם יבקש להסתפק ב- 18 שנות מאסר. סוכם גם כי הצדדים יטענו באופן חופשי לגבי יתר רכיבי העונש, לרבות מאסר על תנאי ופיצויים.

3.       בעובדות כתב האישום נאמר כי הנאשם ויונס אבו שנדי (להלן: "יונס") הנם אחים והם דודיהם של איימן אבו שנדי (להלן: "איימן") ובהאא אבו שנדי (להלן: "בהאא"). הנאשם ויונס הם בני דודו של וסים אבו שנדי (להלן: "המנוח") ומשפחותיהם מתגוררות בסמיכות זו לזו בכפר קרע.

          ביום 1.3.2013 בשעות הבוקר, העליב בהאא את פאטמה אבו שנדי, אמו של המנוח ועל רקע זה התפתח עימות בין המנוח לבהאא. בסמוך לאחר מכן, הגיעו בהאא, אביו, סבו ואיימן אל הכניסה לבית המנוח, לשם הגיע גם הנאשם. במקום התפתחו חילופי דברים בין הנוכחים לבין פאטמה, במהלכם איים הנאשם כי יפגע במנוח ולאחר מכן אף יפגע בפאטמה. אביו של הנאשם הרחיק אותו מהמקום ובכך הסתיימה התקרית.

          בהמשך לאמור לעיל, החליטו הנאשם, יונס ואיימן לירות ולפגוע במנוח על ידי כך שיירו לעברו באקדחים ויפגעו בו. לשם כך הצטיידו השלושה בשני כלי נשק ונסעו בשעות אחר הצהריים ברכבו של הנאשם על מנת לאתר את המנוח, מתוך כוונה לירות ולפגוע בו. יונס נהג ברכב, לצדו ישב הנאשם ואילו איימן ישב מאחור. בהגיעם למרכז הכפר, הבחינו השלושה במנוח, כשהוא נוהג ברכב מסוג טנדר טויוטה ורדפו אחריו ברכבם ברחובות הכפר על מנת להשיגו ולפגוע בו. במהלך המרדף ירו הנאשם ואיימן מספר כדורים לעבר המנוח משני כלי נשק. הרכבים הגיעו בזה אחר זה לשכונת הבאר שבקצה הכפר, שם המשיכו הנאשם ואיימן לירות לעבר המנוח לא פחות מששה כדורים, כאשר לפחות ארבעה מהם פגעו בחלק האחורי של רכבו. אחד הכדורים שנורה על ידי הנאשם, חדר את השמשה האחורית של הרכב, ופגע בעורפו של המנוח. כתוצאה מכך, איבד המנוח שליטה על הרכב, התנגש בעוצמה ברכב חונה, ונעצר. המנוח הובהל מחוסר הכרה למרכז רפואי בכפר ובהמשך לבית חולים, שם נפטר כתוצאה מנזק חמור למוח, שנגרם ממעבר קליע דרך המוח.

          עד כאן עובדות כתב האישום המתוקן.

4.       בעקבות הרשעתו של הנאשם, ובשים לב לגילו בעת ביצוע העבירה ולחובה הקבועה בדין לגבי הגשת תסקיר, הורינו ביום 16.10.2013 לשירות המבחן לערוך תסקיר בעניינו. בנוסף, הורינו על עריכת תסקיר נפגעי עבירה.

תסקיר שירות המבחן

5.       בתסקיר שירות המבחן מיום 27.12.2013 נאמר כי מדובר בצעיר בן 21, רווק, בן למשפחה המונה הורים ו- 11 ילדים,  כאשר הנאשם הנו הבן העשירי במשפחה. לאחר שסיים עשר שנות לימוד, נשר הנאשם ממסגרת הלימודים, על רקע רצונו לסייע בפרנסת המשפחה, שסבלה ממצוקה כלכלית קשה. מאז עבד במספר מקומות עבודה, אך התקשה להתמיד לאורך זמן.

          קצינת המבחן ציינה כי הנאשם התקשה לשתף במציאות חייו ובעולמו הפנימי והרגשי. משיחה עם אביו עולה כי מדובר בבחור שקט, שהתנהל לאורך השנים באופן נורמטיבי.

          אין לחובתו הרשעות קודמות. האב מסר כי לא ידע שהנאשם החזיק נשק ועד היום אינו מבין כיצד הידרדרו העניינים בין ילדיו לבין משפחת המנוח. לדבריו, בעקבות הריגת המנוח, ועל מנת להרגיע את הרוחות נאלצה משפחתו לצאת מהכפר ועברה להתגורר בכפר ערערה.

          בהתייחס לעבירה דנן, קיבל הנאשם על עצמו אחריות על מעשיו והביע צער וחרטה. לדבריו, המנוח הנו בן דודו, ובינו לבין אחיינו של הנאשם היה סכסוך, במהלכו השתמש המנוח באלימות פיזית כלפי אותו אחיין. בהמשך פרץ ויכוח בין שתי המשפחות שבחווייתו של הנאשם פגע בכבוד משפחתו. לדבריו, פגיעה זו עוררה אצלו תחושות של כעס רב ורצון להתנקם. בתגובה לפגיעה זו, ומתוך סערה רגשית וכעס רב שחש כלפי המנוח, הוא פעל באופן אימפולסיבי, מבלי שהפעיל שיקול דעת או חשיבה על השלכות מעשיו. בהתייחס לעבירת הנשק, הנאשם נמנע מלשתף את קצינת המבחן בנסיבות ובמניעים שבגינם בחר להחזיק בנשק, אותו רכש לפי דבריו לפני מספר שנים, והתקשה להתייחס לבעייתיות ולסיכון הכרוכים בהתנהלות זו.

          קצינת המבחן ציינה כי מדובר בבחור צעיר מופנם, הנמצא בתקופת ההתבגרות, המאופיינת באי יציבות ובהתלבטויות בגיבוש הזהות העצמית. כיום הוא מצוי בחרדה ובמצוקה רגשית, על רקע תוצאות העבירות בהן הורשע ומעצרו הממושך. מתקבל גם הרושם לקיומו של פער בין תיאורו את תפקודו כתקין, ללא בעיות או קשיים, לבין מעורבותו בעבירות הנוכחיות שיש בהן אלמנטים של פריצת גבולות, אימפולסיביות, היעדר שליטה, פוגענות ואלימות.

          נוכח זאת, ובשים לב לחומרת המעשים בהם הורשע הנאשם, לצד הקושי שלו לשתף במניעים ובנסיבות שעמדו ברקע להסתבכותו, לא בא שירות המבחן בהמלצה טיפולית או בהמלצה כלשהי לגביו.

תסקיר נפגעי עבירה

6.       לא מצאנו לפרט בהרחבה את המידע והתיאור הכלול בתסקיר אודות משפחת הקורבן, מפאת צנעת הפרט. נציין רק, כי מדובר במשפחה ממוצא בדואי, המונה הורים וששה ילדים, כאשר המנוח, שהיה כבן 24 במותו, היה הבן השני. עוד עולה כי האח השלישי ברצף הילודה, נרצח, יחד עם בן דודו, לפני כארבע שנים באירוע פלילי שנותר בלתי מפוענח. המנוח עצמו סיים 12 שנות לימוד והחל לעבוד עם אביו, תוך שהוא מתמיד ומגלה אחריות ומרוכז בקידומו האישי והמשפחתי.

          מותו של המנוח, הותיר את המשפחה בהלם ובתדהמה ולדברי האם, חייה נעצרו מלכת מאז האסון. האם שיתפה, כי לאחר מות בנה לפני כארבע שנים, היא הצליחה במאמץ רב לגייס את כוחותיה ושבה למלא תפקידה כאם וכרעיה. מותו הפתאומי של המנוח הותיר אותה במצב של שבר עמוק, כאוס ובתחושה שהאיזון העדין והשברירי שהצליחה להחזיר בעולמה הרגשי התפרק באחת לרסיסים ופגע בה באופן אנוש והרסני. האם סובלת ממצב פוסט טראומתי בגין האירוע ומטופלת תרופתית, מבלי שיהא בכך כדי להחזירה לתפקוד. שירות המבחן התרשם כי הכעס הרב, הכאב הקשה מנשוא וחוסר האונים האצורים אצל האם, מותירים אותה חסרת כוחות להתמודד עם מצוקתם של ילדיה ובעלה.

          אביו של המנוח ואחיו, שגילו נכונות מילולית לשוחח עם שירות המבחן, נמנעו מכך בפועל. התקבל הרושם כי הימנעותם הנה על רקע מצבם הרגשי והנפשי הטעון וחששותיהם מפני מתן ביטוי למצוקתם המורכבת. תחילה נאמר כי האב יגיע למפגש בשירות המבחן באיחור בשל אירוע בלתי צפוי, אך בפועל לא הגיע וכל הניסיונות לשוחח עמו ולתאם פגישה נוספת לא צלחו. להערכת שירות המבחן, הדבר נובע מהעומס והכובד הרגשי, האבדן והשבר שנגרמו כתוצאה מהאירוע הטראגי שפקד את המשפחה. אחיו של המנוח, שהגיע לפגישה בשירות המבחן, בקש לצאת להפסקת עישון, ממנה לא חזר. בבירור עמו מסר כי התכנים שעלו קשים עבורו וכי ישוב מאוחר יותר עם אביו. כאמור, הן האב והן הבן לא שבו לקיים שיחה בעניינם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ