אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"ק 38505-08-15 יודקביץ' ואח' נ' מכללת משלב

ת"ק 38505-08-15 יודקביץ' ואח' נ' מכללת משלב

תאריך פרסום : 30/05/2016 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות תל אביב - יפו
38505-08-15
15/05/2016
בפני השופטת:
אפרת בוסני

- נגד -
תובעים:
1. מיכאל יודקביץ'
2. מרינה יודקביץ

נתבעת:
משלב קורסים בע"מ
פסק דין

לפניי תביעת התובעים להחזר שכר לימוד ששולם לנתבעת לצורך לימודים בקורס יועצי מס, ולחיוב הנתבעת בתשלום עלות ימי עבודה של התובעים בגין הגעתם ללימודים. סכום התביעה נקבע כדי תקרת סמכותו של בית המשפט.

טענות הצדדים

1.התובעים, בעל ואשה, נרשמו בחודש פברואר 2014 לקורס יועצי מס במסלול בוקר, יום אחד בשבוע ושילמו שכר לימודים בסך 23,800 ₪. זאת כהמשך לקורסיי הנהלת חשבונות שלמדו אצל הנתבעת. התובעים טוענים להפרת הנתבעת את המוסכם עמם, לאחר שחודשיים ומחצה לאחר תחילת הלימודים, החליטה הנתבעת חד צדדית לקיים את הלימודים פעמיים בשבוע, ובגין כך נאלצו להפסיק את לימודיהם.

2.הנתבעת אינה כופרת בכך שהוספו שיעורים, אולם טוענת כי אין מדובר במעבר הלימודים למסלול בן יומיים, אלא בשיעורי תגבור, לפי שקול דעתו של המרצה, על מנת להבטיח את הצלחת התלמידים. עוד טוענת הנתבעת, כי על פי תנאי ההתקשרות עם התובע, בטפסי ההרשמה, במועד הפסקת התובעים את הלימודים לא קמה לתובעים זכות להשבה של שכר הלימוד.

3.בדיון שהתקיים בפניי העידו התובע ונציגי הנתבעת, וחידדו את טענותיהם. התובעת לא התייצבה לדיון.

דיון והכרעה

4.בחנתי את העדויות, את טענות הצדדים בכתבי הטענות והגעתי לכלל דעה לדחות את התביעה.

5.אין מחלוקת כי התובעים נרשמו לקורס יועצי מס במסלול בוקר, ליום לימודים אחד בשבוע. בחינת הסכמי ההתקשרות בין הצדדים בנוגע לקורסים קודמים שהתובעים למדו אצל הנתבעת, מלמד כי גם בקורסים אלה (הנהלת חשבונות סוג 1+2 בסיסי ומתקדם) נרשמו התובעים למסלול בוקר, בו התקיימו לימודים יום אחד בשבוע. התובע הדגיש בעדותו כי היה "קריטי" מבחינתם ללמוד פעם בשבוע, וכי הוא אף הוסיף בכתב ידו על גבי טופס ההרשמה לקורסים הקודמים "פעם אחת בשבוע" (עמ' 1 שו' 16 ו-25-28). כך שניתן לקבל את טענת התובעים כי מסלול לימודי בוקר יום אחד בשבוע, היה בבסיס ההתקשרות בין הצדדים גם בנוגע לקורס יועצי המס נשוא התביעה.

6.בהקשר להתקשרות בין הצדדים ללימודים בקורס קורס יועצי מס, התובעים טוענים כי חרף פניות חוזרות לנתבעת נמנעה הנתבעת מהמצאת ההסכם ההתקשרות. הנתבעת צירפה לכתב ההגנה טפסי רישום, לגביהם טענה כי הם טפסי הרישום עליהם חתמו התובעים והבהירה בכתב ההגנה ובעדות מנהלת המכללה, הגב' לוזון, כי טפסי הרישום של התובעים, ככל ההסכמים של תלמידי המכללה, מצויים בארכיון הנתבעת ובשל היעדרות אחראי הארכיון, לא היה בידי הנתבעת להמציאם לתובעים במועד בו ביקשו התובעים לקבלם (עמ' 2 שו' 10-11). הסבר זה של הנתבעת מניח את דעתי, מה גם ובפועל צורפו לכתב ההגנה טפסי ההרשמה של התובעים לקורס יועצי מס.

7.בדיון הוסיף התובע וטען כי החתימה בטופס ההרשמה הנושא את שמו אינה חתימתו (עמ' 1 שו' 17-18). התובעת לא התייצבה לדיון, כך שטופס ההרשמה לגביה אינו יכול להיות שנוי במחלוקת. ככל שהתובע מכוון לכך שלא ניתן להסתמך על טופס ההרשמה לגביו, לא ניתן לקבל את הטענה. אף שטופסי ההרשמה צורפו לכתב ההגנה שהוגש שבעה חודשים קודם לדיון, התובע לא העלה כל טענה בנוגע לחתימתו, אלא לראשונה בדיון. בנוסף, לגבי טופס ההרשמה נושא את פרטי התובעת, אשתו, אישר התובע כי הוא נחזה להיות חתום על ידי התובעת (עמ' 1 שו' 19). טופסי ההרשמה של התובעים נחזים להיות רשומים באותו כתב יד, ושניהם נושאים את כתובת דואר אלקטרוני של התובעת. אין מחלוקת כי התובעת חתומה על טופס ההרשמה, כך שניתן לייחס את ידיעתה לתובע, בעלה, ולקבוע כי התובע היה מודע לתנאי התקשרות עם הנתבעת בטופס ההרשמה. לכך יש להוסיף את עדות מנהלת המכללה, ממנה התרשמתי ואותה אני מקבלת: "התובעים חתומים על הסכמי הרשמה שהופיעו בכתבי ההגנה" (עמ' 2 שו' 7).

8.אין חולק כי חודשיים ומחצה לאחר תחילת הלימודים, הוספו ימי לימוד למסלול הלימודים אליו נרשמו התובעים. השאלה הטעונה הכרעה היא האם בכך הפרה הנתבעת את המוסכם. לשאלה זו, לאחר שבחנתי את העדויות, הטענות והמסמכים, יש להשיב בשלילה.

9.התובע טען כי בשיעורים שנוספו נלמד חומר מתוכנית הלימודים, ולא מדובר בשיעורי תגבור. כדברי התובע בעדותו: "השיעורים עליהם אנחנו מדברים אינם שיעורי עזר, אלא שיעורים שהיו חלק מהלימודים לפי סילבוס, פשוט להוסיף עוד שיעורים. היית חייב לבוא אחרת היית מפספס את החומר" (עמ' 1 שו' 13-15).

מנהלת המכללה הבהירה בעדותה כי לא מדובר בתוספת שיעורים דרך קבע, אלא במספר בודד של שיעורים שהוספו בסמסטר הראשון של הקורס, בשל שיעורים שלא התקיימו עקב מחלה של מרצה והחגים (עמ' 2 שו' 26-29). אני מקבלת את הסברה של מנהלת המכללה ואת עדותה, ולא מצאתי כי יש בכך כדי להפר את המוסכם, אף אם בשיעורים אלה נלמד חומר חדש מתוכנית הלימודים. אבהיר;

10. הגב' לוזון מנהלת המכללה העידה: "אני אומרת לתלמידים שהלימודים הסדירים הם יום בשבוע, אך יש גם מרתונים, שזה שיעורים שבהם אנו משלימים חומרים שחסרים עקב מחלה של מורה או חגים שנפלו. לא יוצא מצב שבו אדם באופן קבוע עד סוף התואר לומד פעמיים בשבוע, אך לפעמים ב"מיסים ג" הבחינה היא האחרונה בסדרה ושם אנו נדרשים לפחות תוספות כי יש לנו יותר זמן ללמד" (עמ' 2שו' 19-23). לדברי הגב' לוזון בסמסטר הראשון נדרשו תוספות של שיעורים בשל ימי חגים שלא למדו, וכן כדי להכין את הכתה כראוי היות ומועד המבחן הוקדם (עמ' 2 שו' 26-29). עדות זו נתמכת בגיליון הנוכחות ואותה אני מקבלת.

11.מגיליון הנוכחות שצורף לכתב ההגנה עולה כי לא מדובר בשני שיעורים בשבוע באופן קבוע, כטענת התובעים בכתב התביעה. בחודשים אוגוסט וספטמבר 2014 התקיים שיעור אחד בשבוע. בחודש אוקטובר-בשבוע הראשון התקיים שיעור אחד. בשבוע השני, לא התקיים שיעור. בשבוע השלישי התקיימו שני שיעורים ובשבוע הרביעי לא התקיים שיעור. בחודש נובמבר - בשבוע הראשון התקיימו שני שיעורים. בשבוע השני שעור אחד, בשבוע השלישי שני שיעורים ובשבוע הרביעי של אותו החודש שיעור אחד. נתונים אלה מלמדים כי לא מדובר בשינוי קבוע של ימי הלימודים, כי אם בתוספת של מספר שיעורים בודד בחודשים אוקטובר ונובמבר 2014, במקום שיעורים שלא התקיימו, כפי שהבהירה מנהלת המכללה בעדותה. נתונים אלה לא נסתרו על ידי התובעים, שלא הציגו נתונים בדבר היקף ומועדי תוספות ימי הלימוד.

12.יתרה מזו, מהעדויות והראיות הגעתי לכלל דעה כי התובעים היו מודעים בעת הרשמתם לכך שיתווספו ימי לימוד נוספים למסלול הלימודים בן יום בשבוע, אליו נרשמו.

בהצעת הקורס (צורפה לכתב התביעה) צוין כי הלימודים בכל המסלולים כוללים "מרתון תרגולים והכנה אינטנסיבית לבחינות". בטפסי ההרשמה לקורס יועצי מס של התובעים, בעמ' השני, נקבע: "המכללה שומרת לעצמה את הזכות לשינוי ימי הלימוד, תגבור הכיתה בשעות לימוד נוספות ובימי חזרות לפני בחינה וזאת בהתאם לקצב התקדמות הכתה ולתכנית הלימודים ע"מ לאפשר לתלמידים לעמוד בהצלחה בבחינות החיצוניות". בנוסף, בסעיף ז' לטופסי ההרשמה של התובעים לקורסים קודמים, אישרו התובעים :"ידוע לי כי במהלך הקורס יתכנו שינויים בלוח הזמנים ובתוכנית הלימודים". זאת, בדומה לאמור בסעיף ו' לעמ' השני של טופס ההרשמה של התובעים לקורס יועצי מס.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ