אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"ק 37681-01-15

ת"ק 37681-01-15

תאריך פרסום : 10/08/2015 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות פתח תקווה
37681-01-15
03/08/2015
בפני הרשם:
אורן כרמלי

- נגד -
תובעים:
רונית קארו
נתבעים:
סטימצקי (2005) בע"מ
פסק דין

1.התובעת, הגב' רוני קארו, התקשרה עם הנתבעת לצורך הוצאה לאור של ספר ביכורים פרי עטה, וזאת במסגרת פרוייקט "חממה ספרותית", לעידוד סופרים חדשים, שהשיקה הנתבעת.

לטענת התובעת הפרה הנתבעת את הסכם ההתקשרות עמה, משום שלא עמדה בהתחייבותה למכור את הספר בכל חנויות הרשת לתקופה של לפחות חודש ימים ובהתחייבותה לשתף את הספר באחד ממבצעי הנתבעת, ולקדם מכירתו.

ביתר פירוט טענה התובעת כי בסניפים רבים של הנתבעת לא היה ניתן כלל למצוא את הספר וכי המוכרנים בחלק מהחנויות אף לא הכירו את מושג "החממה הספרותית".

2.מנגד טענה הנתבעת כי עמדה במלוא התחייבותה וכי הנתבעת אף חתמה על מסמכי "גמר חשבון", שיש בהם להעיד על העדר תלונות בזמן אמת. זאת ועוד, לגבי חלק מהטענות שהעלתה התובעת הסבירה הנתבעת כי מדובר בתקלה נקודתית שטופלה.

טענות נוספות של הצדדים, יפורטו ככל שיידרש בהמשך.

על-פי הוראת תקנה 15(ב) לתקנות שיפוט בתביעות קטנות (סדרי דין), תשל"ז-1976, משמדובר בתובענה בהליך של תביעות קטנות, יהיה פסק הדין מנומק באופן תמציתי.

דיון ומסקנות:

3.לאחר שעיינתי בכתבי הטענות ושמעתי הצדדים נדמה שקיים פער בין ציפיותיה של התובעת מפרוייקט "החממה הספרותית" אליו ביקשה להצטרף כאמנית, סופרת ויוצרת לבין תפיסתה של הנתבעת את הפרוייקט כ"מיזם עסקי". בשל הפער האמור התאכזבה התובעת מהליווי ומהקידום של הכותבים שבפרוייקט ופרי עטם ברשת החנויות של הנתבעת ואף חשה תחושות קשות של עגמת נפש וביזוי.

התובעת ביקשה לתרגם אותה אכזבה לעילה חוזית. ואולם, ספק אם יש באותו פער או אותה אכזבה כדי להתגבש לכדי הפרת חוזה מבחינה משפטית.

4.התובעת מאשרת בכתב התביעה כי בחלק מהסניפים הונח הספר על מדפי העמדה שהוקצתה בחנות לספרי "החממה הספרותית". בצד האמור טענה שהעמדה הוצבה בקצה החנות או במדפים העליונים, ולשיטתה באופן שלא מקדם את מכירתו של הספר בניגוד למובטח. גם בדיון בפניי טענה כי המיקום היה בשולי החנות ולא בשולחנות המרכזיים. התובעת אומנם ציפתה שספרים היוצאים לאור במסגרת פרוייקט "החממה הספרותית" יזכו למקום של כבוד, כהגדרתה, בחנויות הרשת. ואולם, שעה שהטענה היא להפרה חוזית מבחינה משפטית, הרי שהנטל עליה – כתובעת – להצביע על התחייבות מפורשת להציב את עמדת ספרי "החממה הספרותית" במקום בולט בחנות, שהופרה באופן המזכה בפיצוי. בנטל זה לא עמדה התובעת. כך גם לא הוכח כי הפרוייקט לא זכה לקידום מבחינה ויזואלית בחנויות, ואם היה הכרח להציבו דווקא בקידמת החנות לצורך מיתוגו.

5.נציגת הנתבעת, הסבירה כי מדובר בפרוייקט שקיבל חשיפה בחנויות הרשת. לדבריה השתמשה בכל האמצעים לקידום הספרים ובכלל זה מיתוג 'החממה הספרותית', יידוע המוכרנים, שליחה לספריות ועוד כהנה. בנסיבות אלה לא ניתן לשלול מאמצים שעשתה הגב' ויטלזון נציגת הנתבעת, האחראית על הפרוייקט לקידום הפרוייקט ובכלל זה ספרה של התובעת, ולא ניתן איפוא לומר כי מדובר בהפרה של ההתחייבות מתנאי החוזה.

6.גם אם ציפתה התובעת, כמו סופרים אחרים השותפים בפרוייקט, לקידום מסיבי יותר של ספרה, הרי שאין בפעולות שנעשו כדי לשלול קידום, הגם אם לא מסיבי. יש לזכור שהנתבעת היא גוף עסקי, כך שיש לה אינטרס כלכלי לקדם את פרוייקט 'החממה הספרותית', אך גם הוא אינטרס מוגבל שמפנה מקומו לעיתים לאינטרסים כלכליים אחרים. לכן גם מגביל החוזה בין הצדדים את תקופת ההפצה.

7.העובדה שהתובעת הוזמנה לאירוע השקת ספרה בקניון בכפר סבא ונוכחה לגלות שאף אחד ממנהלי ועובדי החנות אינו יודע על קיום האירוע, אושרה בידי נציגת הנתבעת. קיבלתי גירסתה של הנתבעת כי מדובר בטעות בשלה התנצלה נציגת הנתבעת בפני התובעת.

8.באשר לטענה כי הנתבעת גובה בעבור ההוצאה לאור באמצעותה, סכום גדול לאין שיעור ביחס להוצאות ספרים פרטיות, יש להשיב כי לכל היותר מדובר בטעות בכדאיות העסקה, שאינה מהווה עילה להפרת חוזה או ביטולו. יש להניח שהתובעת בחרה להתקשר עם ההוצאה לאור של הנתבעת דווקא, בשל העובדה שלנתבעת מערך הפצת ספרים בכל חנויות הרשת ולפיכך סברה הנתבעת שמדובר בהוצאה לאור איתנה שיש בה כדי לקדם יותר מאשר הוצאות לאור פרטיות את הפצת ספרה. כך גם לגבי הטענה שהתובעת ביודעין התחייבה למכור את הספר במשך 90 ימים שהיא תקופה קצרה מדיי לצורך השקת ספר חדש. לעניין טענות אלה, יש להבהיר כי מדובר בתנאים שהיו ידועים מראש והיו צריכים להילקח בחשבון בידי התובעת טרם התקשרותה בהסכם. ומשלא נעשה כן, גם אם מחמת חוסר ניסיון של התובעת, אין בכך כדי להוות הפרה של ההסכם מצד הנתבעת.

9.לא קיבלתי טענת התובעת שהנתבעת עודדה את התובעת להדפיס כמות גדולה של 500 עותקים להשאת רווחיה מעצם עלויות ההדפסה וההפצה, תחת אפשרות להדפיס 200 עותקים בלבד. כפי שהסבירה נציגת הנתבעת בדיון, בשל מספרן הרב של החנויות של הנתבעת, היה צורך במספר עותקים מינימלי כדי שיהיה ניתן להפיץ לפחות עותק אחד לכל חנות. הגב' ויטלזון המליצה לתובעת לעשות כן והתובעת שסמכה על נסיונה, בחרה להדפיס את הכמות הגדולה, בהתאם להמלצה. גם אם התברר בדיעבד שנמכרו כ- 110 עותקים, כך שלכאורה לא היה צורך בהדפסת כמות גדולה של עותקים, הרי שנכון למועד קבלת ההחלטה על כמות ההדפסה לא ניתן לקבוע שמדובר בהטעייה או בחוסר תום לב מצד הנתבעת, אלא לכל היותר צפי להצלחה בהשקעה שלא התממשה בסופו של דבר. ואולם מבחינה משפטית לא מדובר אלא בטעות בכדאיות העסקה, שאינה מזכה בפיצוי.

10.עוד יש להתייחס לטענה כי הספר לא הופץ לכל הסניפים כמובטח. הנתבעת הפיצה 450 עותקים לפי ניתוחיה היכן נמכרים יותר ספרים. יתרה מזאת, לא נסתרה הטענה שהמכירה בפועל היתה בלמעלה מ- 60 סניפים ובינם גם סניפים לגביהם טענה התובעת בכתב התביעה כי לא הופצו אליהם ספרים. יתרה מזאת לא הוכחשה הטענה שהספר נמכר בחלק מהסניפים האמורים גם לאחר תום תקופת 3 החודשים בחוזה בין הצדדים ואף היתה אספקה נוספת של עותקים לאותם סניפים (נספח 3 לכתב ההגנה).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ