אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"ק 35180-08-16 אסרף ואח' נ' בנק מרכנתיל

ת"ק 35180-08-16 אסרף ואח' נ' בנק מרכנתיל

תאריך פרסום : 25/12/2016 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות ירושלים
35180-08-16
21/12/2016
בפני הרשמת:
אפרת רחלי מאירי מרקוביץ

- נגד -
התובעים:
1. מרדכי אסרף
2. בועז אסרף

הנתבע:
בנק מרכנתיל דיסקונט בע"מ
פסק דין
 

1.לפניי תביעה כספית ע"ס 6,400 ₪ להשבת עמלה ששילמו התובעים לנתבעת במסגרת הסכם הלוואה שנחתם בין הצדדים.

2.המבקשים הם חלק מחברי קבוצת רכישה בשם עמותת מבוא החמה (להלן: "העמותה") שהתגבשה לצורך רכישת קרקע ברח' ירמיהו בבית שמש ובניית 98 יחידות דיור עליה (להלן:"הפרוייקט").

3.לצורך ליווי פיננסי של הפרויקט נחתם ביום 6/3/14 "הסכם הלוואה ערבות ומשכון" (להלן: "הסכם ההלוואה") במסגרתו נקבעה לתובעים מסגרת אשראי בסך של 528,000 ₪. בנוסף, התקשרו התובעים עם הנתבעת בהסכם נוסף שכותרתו "הוראה בלתי חוזרת לשחרור כספי הלוואה", אשר במסגרתו התחייבו התובעים לשלם לנתבעת עמלת ניהול פרוייקט בסך 6,400 ₪ (להלן: "עמלת ליווי הפרויקט" או "העמלה").

4.טוענים התובעים כי משלא נזקקו לנטילת משכנתא מן הנתבעת, הרי שיש לפטור אותם מתשלום העמלה. לדברי התובעים, העלו טענתם זו במועד החתימה על הסכם ההלוואה, אך נתקלו בהתנגדות הנתבעת לוותר על חיוב זה ולכן, בלית ברירה, ועל מנת לא לעכב את יציאת הפרוייקט לדרך, חתמו על ההסכם המחייבם, בתשלום העמלה.

5.בדיון שהתקיים בפניי ביום 13/10/16 הוסיף התובע 1 כי העמלה שנגבתה מן התובעים בסך 6,400 ש"ח עולה על העמלה שנקבעה בתעריפון הנתבעת (1% מסכום העסקה) כפי שצורף על ידה כנספח 4 לכתב הגנתה, ומגיעה לסך 5,280 ₪ בלבד.

5.עוד טענו התובעים בדיון כי מדובר בסעיף מקפח בהסכם אחיד וכי חתם על הסעיף משאולץ לעשות כן, על מנת שלא לעכב את הפרוייקט.

6.מנגד, טענה הנתבעת בכתב הגנתה כי עמלת ליווי הפרוייקט משולמת להבטחת מימון העלויות הכוללות של הפרוייקט וללא קשר לניצול האשראי בפועל של מי מחברי העמותה.

הנתבעת מאשרת את הסתייגותם של התובעים מתשלום העמלה בעת ההתקשרות בין הצדדים ומציינת שהובהר לתובעים כי מדובר בחבות של כל אחד מחברי העמותה בחלק מעלויות עמלת הליווי הפיננסי, במנותק מניצול האשראי בפועל, וכי כל טענה בעניין זה עליהם להפנותה לוועד העמותה או לחילופין לבחור לפרוש מהעמותה, אך התובעים החליטו לחתום על ההסכם ביודעין בדבר חיוב העמלה.

לאחר עיון בכתבי הטענות ושמיעת הצדדים מצאתי כי יש לדחות את התובענה.

7.התובעים התאגדו יחד עם אחרים בעמותה שמטרתה בניית 98 יחידות דיור בעיר בית שמש. לשם כך, התקשרה העמותה עם הנתבעת לצורך קבלת ליווי פיננסי במסגרתו מקצה הבנק אשראי להבטחת העלויות הכוללות של הפרויקט.

התובעים ידעו מראש על תנאי ההסכם, ובכללו הסעיף המחייב אותם בתשלום עמלה על סך של 6,400 ₪ כנקוב בסעיף 15(ב) לנספח א' להסכם ההלוואה שנחתם בין הנתבעת לבין כל אחד מחברי העמותה. טענת התובע 1 בדיון ולפיה "זה חוזה אחיד ואתה לא יודע על מה אתה חותם", אינה יכולה להתקבל.

סעיף 3 לחוק החוזים האחידים, תשמ"ג-1982, מגדיר תנאי מקפח בחוזה אחיד כתנאי שיש בו משום קיפוח לקוח או משום יתרון בלתי הוגן של הספק העלול להביא לידי קיפוח לקוחות. בבחינת קיומו של תנאי מקפח יש לבדוק אם הספק ניצל את פערי הכוחות בינו ובין הלקוח וכלל בחוזה האחיד תנאי שיש בו משום יתרון בלתי הוגן, או שמא מדובר בתנאי אשר מגן, באורח סביר והוגן, על אינטרס לגיטימי של הספק (ראו והשוו: תא 8010/02 המפקח על הבנקים-בנק ישראל נ' בנק הפועלים (9.2.2006)). לא שוכנעתי כי חיוב בתשלום העמלה המדוברת הוא בגדר תנאי מקפח במקרה דנן.

כנגד תשלום העמלה, התובעים מקבלים הטבות במסגרת הרכישה המשוקללים בתמחור הכללי שהם מבצעים עם הצטרפותם לקבוצת הרכישה, באותו אופן שהבנק מתמחר את הרווחיות שלו. חברי הקבוצה חברו יחד במטרה להוזיל את עלויות הבנייה בהשוואה לעלויות רכישת דירה מקבלן בשיטה כגון דא, אך טבעי הוא כי חברי הקבוצה תלויים זה בזה ופועלים על פי ההסכם עליו חתמו הן בנוגע להתחייבויות והן בנוגע לזכויות. על מנת להבטיח שכל אחד מחברי הקבוצה יעמוד בנטל הכספי הנדרש בגין חלקו בפרוייקט, הקבוצה נדרשת למימון בנקאי. לשם כך נבחרת נציגות בדמות העמותה המשמשת כוועד מנהל שתפקידו, בין היתר, לקבל החלטות בשם חברי הקבוצה ולנהל את המשא ומתן מול הבנק, כגוף אחד, לשם קבלת ליווי פיננסי. במסגרת זו, ניהול משא ומתן על תנאי הריבית נעשה באופן מרוכז על ידי העמותה כאשר תנאי הריבית ומסלוליה נקבעים באופן אחיד לכלל חברי הקבוצה. אשר על כן, ככל שלתובעים יש טענות כנגד השוויוניות בתשלום העמלה, עליהם להפנות זאת כנגד העמותה ולא כנגד הבנק הנתבע, אם כי בנסיבות העניין ולנוכח המקובל בענף זה, החלוקה השוויונית היא אך טבעית. אפילו תמצי לומר כי הריבית לקבוצת הרכישה גבוהה מריבית הניתנת ליחיד לצורך הלוואה לשם רכישת דירה, הרי שבעניין זה קיימות הנחיות של בנק ישראל והדבר נעשה במסגרת שיקול ניהול סיכוניו של הבנק. העמלה המשולמת לבנק המעמיד את האשראי לקבוצת הרכישה על ידי חברי הקבוצה המכונה "עמלת ליווי פיננסי" נגבית בגין פעילותו לצורך אישור והעמדת האשראי, פתיחת תיקי הלוואה (בדומה לפתיחת תיק לצורך נטילת משכנתא כאשר אין נפקות לצורך עצם גביית העמלה וגובהה בסכום הדירה הנרכשת), עריכת מסמכים משפטיים וכן עבור הטיפול השוטף בקבוצה. ליווי הפרוייקט על ידי הבנק מבטיח את היכולת הכלכלית של הקבוצה לקבל מימון על כל הפרוייקט עד לסיום הפרוייקט. חבר הקבוצה רשאי לפרוש גם במהלך ביצוע הפרוייקט, או אז הבנק יתחייב להיכנס בנעליו עד לסיום הפרוייקט ועם סיומו יממש את הדירה.

לא שוכנעתי כי התובעים היו נתונים במצב של "כפיה", ללא יכולת להחליט בעת ההתקשרות כי תנאי העסקה אינם מתאימים להם ולפרוש מן העמותה. כאמור, ככל שהתובעים סבורים כי במקרה שלהם יש לחרוג מן השוויוניות, היה עליהם להגיש לפנות בבקשה להקלה מן העמותה. גם זאת לא עשו. הטענה היחידה שהעלה בדיון היא לשם מתן פטור מלא לעומת יתר חברי הקבוצה, דבר שאינו סביר בנסיבות העניין, כל שכן הטעם לכך נעוץ לדברי תובע 1 לא בנסיבות אישיות, אלא כי "לא יכול להיות דבר כזה שאנשים יתעשרו על חשבוני...אני ביקשתי בקשה לפטור אותי בגלל שזה לדעתי לא מגיע להם, כי הם משלשלים את הכסף למנכל של הבנק" (עמ' 2 לפרוטוקול הדיון, שורות 15-17). טענה זו לא הוכחה ואין לה נפקות עת בחר ביודעין לחתום ולהצטרף כאמור לקבוצת הרכישה.

אעיר, כי התובעים לא הוכיחו בפניי כי מדובר בסכום עמלה מופרך בנסיבות העניין או כי חורג מן המקובל בענף או מהוראות המפקחת על הבנקים. מכל מקום, טענת התובעים כי לא לקחו משכנתא או ליווי פיננסי או אשראי אין לה נפקות לצורך העניין עת מדובר במטריית אשראי, וזו לא "עמלת משכנתא לחלוטין" (עמ' 1 לפרוטוקול שורה 27) אלא עמלת ליווי פיננסי שסיפק הבנק לפרוייקט עבור כלל חברי העמותה. התובע 1 אף מודע לכך עת ציין בדיון "כולם שילמו עבור הליווי. אני לא בדקתי עם (צ"ל-אם) היו דיירים אחרים 6400 ₪. הפעילו עלינו מכבש הבנק והעמותה כי כל עוד לא נחתום כולם הבנק לא יאשר את המשכנתא לכולם ולכן המתנו עד סיום הפרוייקט" (עמ' 2, שורות 7-9). התובעים, כמו יתר חברי העמותה הרוכשים, כלכלו את צעדיהם ובחרו להצטרף לקבוצת הרכישה חרף התנגדותם המתוארת לעמלה המדוברת, בכדי לא לעכב את הפרוייקט.

כפועל יוצא, טענת התובעים כי לא מימשו בפועל את הזכות לקבלת אשראי ולפיכך זכאים הם לקבלת החזר העמלה ששלמו אין לה על מה לסמוך, שכן, וכאמור, עולה כי מדובר בעמלת ליווי פרוייקט המשולמת לבנק במנותק משאלת ניצול האשראי שהקצתה הנתבעת לכל אחד מחברי העמותה, כפי שעולה מההסכם עליו חתמו הצדדים (נספח א' להסכם ההלוואה).

8.באשר לטענה כי ישנו פער בין העמלה שנקבעה בתעריפון הבנק לבין עמלת הסכום ששולם בפועל, מקובלת עליי בעניין זה תשובת הנתבע לפיה ישנו תעריפון המפורסם על ידי הבנק, על פי מפתחות, לפיו קבעו את האחוז שיש לגבות עבור הליווי הפיננסי הנגזר מסכום האשראי שהבנק מספק לפרוייקט והעמותה בחרה שהסכום ישולם באופן שוויוני הנקוב מפורשות בהסכם ההתקשרות עליו חתמו התובעים – והוא הקובע. אכן, תחושת התובעים מובנת לי, אולם ככל שהיו לתובעים השגות בנוגע לסכום העמלה שנקבעה בסופו של יום בהסכם, היו צריכים להעלות זאת במועד מול העמותה ולבחון את שיקוליה מדוע חילקה את הסכום הנקוב כאשראי שהבנק מעניק לפרוייקט באופן שוויוני כמותי בין חברי הקבוצה ולא בגזירת אחוז אחד מסכום האשראי לכל חבר עמותה, ללא קשר למספרם, דבר שאין לו עוגן בהסכם האמור.

9.סוף דבר. התביעה נדחית.

בנסיבות העניין, אין צו להוצאות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ