אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"ק 3383-09-15 פבלובסקי נ' מיכאלי ואח'

ת"ק 3383-09-15 פבלובסקי נ' מיכאלי ואח'

תאריך פרסום : 23/08/2016 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות חדרה
3383-09-15
15/08/2016
בפני השופטת:
רקפת סגל מוהר

- נגד -
תובע:
אלכסנדר פבלובסקי
נתבעים:
1. אילן מיכאלי
2. קבוצת אילן מיכאלי להשקעות בע"מ ח.פ. 514582469

פסק דין
 

 

רקע

נתבעת 2 הינה חברה פרטית המפעילה את מכללת "אומנות הנדל"ן" (להלן: "המכללה").

במהלך שנת 2011 או בסמוך לכך, על רקע היכרות קודמת בין התובע אשר למד במכללה בעבר לבין נתבע 1 שהוא מנכ"ל הנתבעת 2 ומרצה במכללה, הוסכם בין השניים כי התובע יפתח סניף של נתבעת 2 בחיפה, יוכל לעשות שימוש בשמה, בחומר המקצועי ובמרצים המועסקים על ידה ובתמורה לכך יעביר לנתבעים חלק מרווחי הסניף החדש (להלן: "סניף חיפה").

אין חולק על כך שמערכת היחסים בין הצדדים לא הוסדרה בכתב.

 

טענות התובע

התובע, העותר לחיוב הנתבעים בתשלום סך של 33,800 ₪, טוען כי במשך כשנתיים וחצי הועברו בסניף חיפה 7 קורסים שהוא עצמו היה האחראי לפן הניהולי, השיווקי והפרסומי שלהם, בעוד הנתבעים תרמו לו את המוניטין והגיבוי המקצועי, ה"סילבוס" והמרצים, לרבות הרצאות שניתנו בסניף זה על ידי נתבע 1 בעצמו. עוד טוען התובע כי הוא היה זה שגבה את התשלומים מהתלמידים, שילם את שכר המרצים וההוצאות השונות הנוספות ובסיום הקורסים העביר לנתבעים את מחצית הרווחים שהצטברו בגינם. דא עקא, שבסמוך לחודש אוגוסט 2014, בעת שהוא החל להיערך לקראת פתיחת מחזור נוסף של קורס נדל"ן ובתוך כך השקיע חודש של עבודה אינטנסיבית מטעמו, הוציא כספים לצורך שיווק הקורס ופרסומו והכין את המערך הלוגיסטי הנדרש לשם כך, כשסך כל ההוצאות הישירות מכיסו עמד על 11,396 ₪, החליט נתבע 1 באופן פתאומי ועל דעת עצמו, שלא לפתוח את הקורס ולא לקיימו. וכך, מבלי שנתן לו הסבר כלשהו לפשר התנהגותו ניתק עמו נתבע 1 את הקשר באופן חד צדדי וביטל את כתובת הדוא"ל שהייתה לו במכללה.

במצב דברים זה ולאחר שכל פניותיו אל נתבע 1 לא נענו, פנה התובע אל בית המשפט בתביעה זו שבמסגרתה הוא עותר לחיוב הנתבעים בפיצוי בגין הנזקים השונים שנגרמו לו - החזר הוצאות בסך של 11,396 ₪, שכר בסך 10,000 ₪ בגין חודש עבודת ההכנות שנעשו על ידו לשווא, 10,000 ₪ בגין שכר טרחת עורך הדין שסייע לו בהכנת מכתב וכתב התביעה ובגין הפגיעה בשמו הטוב ופיצויים נוספים בגין הסתמכות, אובדן רווח ועוד.

במהלך עדותו בבית המשפט הוסיף התובע ואמר: "הנתבע לא הסתדר עם מרצה בקורס משכנתאות ששמו אשר לוגסי והמזכירה של הנתבע הזמינה אותי למשרד, אני הגעתי והודיעו לי על סיום עבודה עם המרצה ליעוץ משכנתאות. אני לא המילה הקובעת, אני רק סניף אחד מתוך שלושה... אז אילן (נתבע 1 – ר.ס.מ) הודיע לי שהוא כבר הודיע לאשר על הפסקת העבודה ואמרתי לו מה עושים הוצאתי כסף והוא אמר לי שימצא מרצה אחר... ואז הייתי במצב של שתי אופציות, או להתקשר לכולם ולומר שימתינו עד שיהיה מרצה אחר או לפתוח קורס. במקביל לכל זה, שבועיים לאחר מכן, היה צריך להיפתח קורס של נדל"ן של אילן שגם שם היינו בתהליכים מתקדמים שהיו שני כנסים והקורס היה צריך להיפתח עוד שלושה שבועות במקביל לקורס משכנתאות. התקשרתי לאילן, מה עושים, מה קורה והוא אמר "אתה משוחרר"...".

 

טענות הנתבעים

נתבע 1 המאשר כי התובע אכן השתמש בשמה של המכללה לצורך פתיחת הסניף בחיפה כמו גם בידע, בחומר המקצועי ובמרצים של המכללה והכל תמורת חלק מהרווחים בסניף זה, טוען כי במסגרת ההסכמה שהושגה ביניהם, היה התובע רשאי לעשות כן בכפוף לזכותה של המכללה להטיל "וטו" בעניינים מקצועיים ובכל הנוגע לשמה הטוב של נתבעת 2 ולמוניטין שנצבר על ידה במהלך השנים. לטענת נתבע 1, בשלב מסוים הוחלט על הפסקת העסקתו של המרצה מר אשר לוגסי במכללה על כל סניפיה, אלא שכאשר הוא פנה אל התובע והודיע לו על כך, סירב הלה להפסיק את התקשרותו עם מר לוגסי בשל קשריו העסקיים עמו ואף טען כי הוא "משלם לו בשחור". במצב דברים זה ובשל החשש שהתעורר אצלו מפני האפשרות שהתובע מדווח לו ולנתבעת 2 דיווחי שקר ומונע מהם רווחים כספיים המגיעים להם, החליט נתבע 1 להפסיק את התקשרותו עמו. עוד טוען נתבע 1 כי על אף שבמהלך חודש יולי 2014, עם תום הקורס השביעי והאחרון בסניף חיפה, הובהר לו כי המכללה אינה מעוניינת עוד בקשר עמו והיא מתנגדת לכך שהוא יעשה שימוש כלשהו בשמה ו/או במוניטין שלה, הודיע לו התובע - בסמוך לחודש אוגוסט או ספטמבר 2014 - כי הוא מתכוון לפתוח קורסים נוספים של המכללה בסניף חיפה. בנקודה זו, כך טוען נתבע 1, הוא חזר והזהיר את התובע לבל יעשה שימוש בשמה של המכללה ולכן – כך טוען נתבע 1 – כל ההוצאות הכספיות שהוצאו על ידי התובע החל מחודש יולי 2014 והלאה אינן קשורות לקורסים של המכללה, אלא לקורסים עצמאיים שאותם הוא מנהל התובע מאז, במסגרת עסקיו עם מכללה אחרת (מכללת "מישלן").

בתשובתו לטענות התובע הוסיף נתבע 1 ואמר: "...הבאתי מרצה אחרת ששמה ענבר רייכר שמרצה בתחום המשכנתאות שתהווה תחליף כדי שהמכללה לא תיפגע. אלכס (התובע – ר.ס.מ) לא הסכים. אני הצבתי את זה בפניו בתור עובדה. אמרתי לו שאשר הולך הביתה. זה היה בערך עשרה ימים או שבועיים לפני תחילת הקורס. נוהלה שיחה בינינו שהושמטה מהפרוטוקול משום מה, הוא אמר לי "תשאיר לי אותו, לי הוא טוב"..., הוא אמר שהוא משלם לו במזומן, פה נדלקו לי נורות אדומות, קודם כל העסק על השם שלי ואותי חינכו לדאוג לשם שלי יותר מכל דבר אחר. פתאום יש בן אדם שעובד איתי ומשלם למישהו בשחור... לו התובע היה "מתיישר" איתי ולא משאיר את לוגסי אצלו, כל זה לא היה קורה ואם היה נגרם לו הפסד בעקבות כך אני הייתי מכסה אותו".

לשאלתי האם פעל כנגד התובע בהגשת תביעה בגין אופן התנהלותו ו/או בכל דרך אחרת, כפי שטען כי הוא עושה או מתכוון לעשות (ר' סעיף 8 לכתב ההגנה) השיב נתבע 1 בשלילה והסביר כי הוא "אינו בנוי לדברים האלה למרות שהיה צריך לעשות זאת".

 

התובע, אשר התבקש להתייחס לטענותיו הנ"ל של נתבע 1 כלפיו ואישר כי הוא ממשיך לעבוד עם לוגסי ואף הקים עסק חדש - מכללת "מישלן", בה הוא מקיים קורסים למשכנתאות בלבד, הכחיש מכל וכל את טענת נתבע 1 בדבר הכסף השחור שהוא משלם ללוגסי, באמרו: "אין חיה כזאת שאני מסתדר עם לוגסי. אולי חלק מהסכומים שילמתי לו במזומן אבל זה לא קשור לחשבונית...", הסביר כי הוא איננו דורש פיצוי בגין הסכום המלא המופיע בחשבונית שניתנה לו בגין התשלום בעד השכרת הכיתות שכן בסופו של דבר בוצעו שני כנסים בלבד והקורס לא התקיים, והוסיף: "...התביעה היא על הנדל"ן, הוא העיף את המרצה ואותי ומזעור הנזקים שעשיתי זה שהמשכתי אחרי חודש במקום אחר, בשם אחר, הכל אחר ובנדל"ן לא קיבלתי כלום...".  בנוסף לכך טען התובע כי בתקופה הרלבנטית לסכסוך שהתגלע ביניהם, סרב נתבע 1 לדבר איתו באופן ישיר וניהל את ההתנהלות מולו באמצעות מזכירתו מירית: "...היתה לי התכתבות איתה במייל אבל אי אפשר לשחזר אותו כי אילן סגר אותו. היא שלחה לי מייל שאילן כתב שאני אכתוב כל שקל שהוא חייב לי ושהוא לא רוצה לראות אותי, העברתי לו אימייל עם פירוט של בין 13 ל – 15 אלף ₪ וכשהייתי מתקשר למירית היא אמרה שאילן לא מוכן לדבר על זה. הסוף של זה הגיע כשראיתי שמירית לא משתפת פעולה כי היא עובדת אצלו, הלכתי לשם פיזית, אילן היה בפגישה, מירית ישבה במשרד שלה, חיכיתי בחוץ עשרים דקות, לאחר מכן הוא יצא עם מישהו מהמשרד והוא אמר לי שהוא מעשן סיגריה ונכנס, נכנסתי וישבתי עם מירית אבל הוא לא חזר וראיתי שהרכב שלו נעלם. זו היתה הפעם האחרונה שהתראינו".

 

לאחר ששמעתי את טענות הצדדים, הוריתי לתובע להגיש לתיק בית המשפט העתקים מלאים של הקבלות והחשבוניות עליהן הוא מסתמך בתביעתו ו/או כל ראיה אחרת שיש בה כדי לתמוך בטענותיו, שכן שתיים מתוך שלוש החשבוניות והקבלות שצורפו לכתב תביעתו לא נשאו כותרות של פרטי הגורמים שהוציאו אותן, והוא עשה כן. אף שאיכות המסמכים שהוגשו על ידי התובע איננה טובה, ניתן ללמוד מהם ומן הפרטים הנוספים שצורפו על ידו כי בתאריך 30.10.14 ניתנה לו חשבונית מס/קבלה מיום 30.10.14 בגין שירותי שיווק ע"ס 2,500 ₪, בתאריך 30.11.14 הוא קבל מ"גו'ן ברייס מדיאטק הייטק בע"מ" חשבונית בגין השכרת כיתות ל- 14 מפגשים לתקופה שבין אוקטובר 2014 לפברואר 2015, ע"ס 7,681ש"ח וב- 18.12.14 ניתנה לו קבלה/חשבונית מס בגין פרסום פייסבוק לקורס נדל"ן ע"ס 7,500 ₪.  

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ