אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"ק 30667-06-15 מסאלחה נ' הראל חברה לביטוח בע"מ

ת"ק 30667-06-15 מסאלחה נ' הראל חברה לביטוח בע"מ

תאריך פרסום : 20/12/2015 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות נצרת
30667-06-15
07/12/2015
בפני השופטת:
עינב גולומב

- נגד -
תובע:
עדנאן מסאלחה
נתבעת:
הראל חברה לביטוח בע"מ
פסק דין
 

 

 

לפניי תביעה קטנה שהגיש התובע כנגד הנתבעת אשר ביטחה את ביתו בביטוח מבנה במסגרת משכנתא, לתשלום החזר עלויות תיקון ושיפוץ שתי מקלחות עקב פיצוץ בצנרת המים בביתו.

1.לטענת התובע, ביום 07.08.14 אירע פיצוץ בצנרת הבית בביתו. הוא הבחין כי מתחת לריצוף שתי המקלחות שבבית יוצאים מים על פני השטח. לטענתו הוא הבחין עוד כחודש לפני כן כי הקירות באמבטיה רטובים מתנפחים ומתקלפים. בהיותו מהנדס במקצועו הוא איתר את מוקד הנזילה בצנרת המקלחת המרכזית וגם בצנרת מקלחת הורים.

2.על מנת להקטין את הנזק הוא פעל במיידית לתיקון הנזק. במסגרת זאת פירק בסיוע אחיו את כל הריצוף והחיפוי בשני חדרי האמבטיה, פירק את צינורות המים והניקוז בשני חדרי האמבטיה, הוציא פסולת והמילוי הרטוב אל מקום שפיכה מאושר, ביצע איטום תקני חדש לרצפות המקלחת, ביצע ריצוף וחיפוי חדשים והתקין כלים סניטריים ואבזרי חשמל בשתי המקלחות וכן ביצע צביעה במקלחות ובקירות אשר בסמוך למקלחות. התובע הגיש במסגרת התביעה חוות דעת אותה ערך בעצמו לפיה הנזקים שנגרמו לו הינם בסך 40,200 ₪.

3.לטענת התובע, ביום 02.09.14 הוא פנה לחברת הביטוח והודיע על דבר הנזק וביקש כי נציג מטעמה יגיע לבוחנו. רק בחודש פברואר 2015 הגיע שמאי מטעם המבטחת בשם רביב לנדסברג (להלן – השמאי) אשר קיבל הסבר מהתובע באשר לנזק שנגרם. ביום 20.05.15 שלח לו השמאי מסרון המודיע לו כי על פי הערכה שביצע, הנזק בשתי המקלחות מוערך על ידו בסך 8,400 ₪.

4.לטענת התובע, הנזק שנגרם לו הינו הנזק על פי חוות הדעת בתוספת פיצוי בסך 8,000 ₪ בגין עריכת חוות דעת מומחה ופיצויים בגין עוגמת נפש אולם הוא מעמיד את גובה סכום התביעה בגובה הסכום המקסימאלי בסמכות בית המשפט לתביעות קטנות בסך 33,800 ₪.

5.הנתבעת טוענת כי התובע לא הוכיח כי השיפוץ שערך במקלחות ביתו נובע מהאירוע הנטען על-ידו בדבר פיצוץ הצנרת. לטענתה, התובע מבקש להשית עליה את עלויות השיפוץ המקיף שראה לעשות בחדרי האמבטיה בביתו בלא ראיות ותימוכין לטענותיו. התובע אף נהג כך במקרה אחר קודם שאירע בחודש מאי 2011 עת ביצע התובע תיקון בביתו ורק לאחר התיקון דיווח לה על דבר הנזק.

6.לעניין גובה הנזק טוענת המבטחת כי התובע לא הציג קבלות לבסס את כל טיעוניו בדבר השיפוץ שבוצע בפועל ואין להסתמך לעניין זה על חוות דעת התובע עצמו. הנתבעת צירפה חוו"ד של שמאי מטעמה לפיה מסתכמת עלות העבודות, ככל שאכן היתה נזילה מהצנרת, בסך 8,400 ₪.

דיון והכרעה 

7.יצויין כי פוליסת הביטוח עצמה לא הוגשה ע"י הצדדים ברם אין חולק כי קיים ביטוח למבנה שנערך במסגרת עסקת משכנתא. הנתבעת העלתה טענה בכתב הגנתה לפיה הפוליסה אינה מכסה את הסיכון שנטען כי התממש, ברם הטענה נטענה בכוללניות וללא פירוט, משלא צירפה הנתבעת את הפוליסה היא לא הוכיחה טענה זו.

8.מהראיות עולה בבירור כי בוצעו עבודות מקיפות למדי בשתי מקלחות בבית התובע. התיקונים שבוצעו נלמדים מתוך התמונות שצירף התובע. הנתבעת טוענת כי לא הוכח כי העבודות הנ"ל בוצעו בשל קלקול בצנרת המים, וכי התובע ביוזמתו החליט לשפץ את המקלחות בביתו תוך שהוא מנסה להיבנות מהביטוח לצורך כיסוי עלות השיפוץ. אינני רואה לקבל טענה זו במתכונת הגורפת בה נטענה. התובע העיד בפני אודות הפיצוץ שארע בצנרת המקלחת, אותו איתר לאחר פירוק מרצפות. עדותו של התובע בעניין זה היתה משכנעת ומהימנה, ואני רואה לקבלה לעניין עצם האירוע האמור. התובע הוא מהנדס במקצועו, כך שהטענה כי איתר בעצמו את הליקוי בצנרת הינה מסתברת. אני מקבלת לפיכך את טענתו כי אירע פיצוץ בצנרת שגרם להצפת מים במקלחות.

10. אשר לעלות התיקון שנדרש; בעניין זה אינני רואה לקבל את מלוא טענות התובע, נוכח החסר הממשי בראיותיו בהקשר זה.

התובע הגיש מספר חשבוניות בגין עלויות התיקון שלטענתו נשא בהן; חשבונית מיום 17.8.14 בגין קרמיקה בסך 2,000 ₪,; חשבונית מיום 29.08.14 על סך 4,2000 ₪ בגין קרמיקה; חשבונית מיום 30.11.14 על סך 2,500 ₪ בגין חומרי בנייה; חשבונית מיום 12.12.14 על סך 2,830 ₪ בגין חלקי אינסטלציה, כלים סניטריים וברזים; חשבונית מיום 30.12.14 על סך 4,500 ₪ בגין חומרי חשמל וגופי תאורה לבית; חשבונית מיום 16.01.15 בגין חלקי צנרת, צבע, אינסטלציה על סך 4,980. עבור ביצוע עבודות התיקון לא הוצג תשלום כלשהו, כאשר לטענת התובע אחיו ביצע את העבודה עבורו ובכוונתו לשלם לו לאחר קבלת התביעה. האח עצמו לא הובא לעדות להוכחת הטענה בדבר הסכמה הנטענת ואינני סבורה כי די בעדות התובע בהקשר זה. משכך, התובע לא הוכיח כי הוא נושא בעלויות בגין העבודה שבוצעה.

אשר לחשבוניות שהוצגו, אף אותן לא ניתן לקבל במלואן. ראשית, באשר לרכישת כלים סניטריים חדשים, לא הוכח קשר סיבתי בין רכישה זו לבין האירוע. השמאי מטעם הנתבעת העיד כי ראה בביקור בבית את הכלים הסניטריים שפורקו בעת התיקון כשהם במצב שלם ותקין. התובע עצמו בחקירתו העיד כי ביקש לשדרג אגב ביצוע התיקון את הכלים הסניטריים הישנים ולפיכך קנה חדשים. אין הצדקה לחייב את הנתבעת בעלות שדרוג זה, משלא נסתרה טענתה כי ניתן היה לעשות שימוש בכלים הסניטריים המקוריים. שנית, גם בגין החשבונית שהוצגה עבור רכישת גופי חשמל ותאורה, לא הוכח קשר סיבתי לאירוע נשוא דיוננו, ואין כל הסבר משכנע לצורך ברכישת גופי תאורה חדשים. שלישית, ביחס לחשבונית מיום 16.1.15 עולה תהייה של ממש שאין לה כל הסבר מטעם התובע. כזכור, פניית התובע לנתבעת היתה ביום 2.9.14, וזאת – לפי דבריו במכתב כמו גם בכתב התביעה – לאחר שהשלים את התיקונים שנדרשו. הקבלה הנ"ל מינואר 2015 מתייחסת לחלקי צנרת, מוצר שהדעת נותנת כי הוא נדרש כבר בשלב הראשוני של תיקון הפיצוץ בצנרת, והיא איננה משלבת הגיונית עם מועד האירוע והתיקון כפי שנטענו על-ידי התובע עצמו. בהיעדר כל הסבר לפרכה זו, מסקנתי היא כי לא הוכח הקשר בין הוצאה זו לתיקון שנדרש.

11.המסקנה היא כי עלות הנזק שנגרם ואשר עלה בידי התובע להוכיחו במסגרת תביעתו, הינה לפי החשבוניות מימים 17.8.14, 29.8.14 ו- 30.11.14, ובסה"כ 0 8,700 ₪.

12.הנתבעת טוענת כי יש לדחות את תביעת התובע בשל כך שלא הודיע לה על התרחשות מקרה הביטוח אלא לאחר ביצוע התיקון. התובע אכן הפר את חובתו להודיע אודות אירוע הביטוח מיד עם התגלותו, כחובתו לפי סעיף 22 לחוק חוזה ביטוח, התשמ"א – 1981. טענתו כי ניסה להשיג את הנתבעת בטלפון ללא הצלחה, הועלתה לראשונה בחקירתו ואין לה זכר במכתבו מיום 2.9.14 או בכתב התביעה, ואינני רואה לקבלה. הפרת חובה זו, כשלעצמה, איננה פוטרת את המבטחת מחבותה. השפעת אי-הדיווח על חובת המבטחת מוסדרת בסעיף 24 לחוק חוזה ביטוח, הקובע כי ככל שקיום חובת המבוטח היה מאפשר למבטח להקטין את חבותו, אין הוא חב בתגמולי הביטוח אלא במידה שהיה חב בהם אילו קויימה החובה. הנטל להוכיח את התקיימות תנאי סעיף 24 מוטל על המבטחת, ואין להסתפק בעניין זה באפשרות תיאורטית בלבד. בענייננו, מצאתי כאמור את עדותו של התובע באשר לעצם התרחשות האירוע כמהימנה, והנתבעת לא הרימה את הנטל להוכיח כי לא היתה חבה כלל לו היתה נמסרת לה הודעה מיד לאחר התגלות הנזק. ביחס להיקף החבות, הנזק שהוכר כקשור סיבתית לאירוע הוא בשיעור קרוב מאוד לנזק אותו העריך שמאי הנתבעת ביחס לאירוע מהסוג הנטען. משכך אין מקום להפחתה מהסכום שנקבע בשל הפרת חובת הדיווח ע"י התובע.

13.הנתבעת טוענת כי יש להפחית את תגמולי הביטוח בשל קיום ביטוח חסר למבנה. טענה זו נסמכת על האמור בחוות דעת השמאי מטעמה. אינני רואה לקבל את הטענה. הקביעה בעניין זה בחוו"ד השמאי היא כוללנית וסתמית, ללא פירוט ולו מינימאלי באשר לנתונים שעמדו בבסיסה, ואיננה מהווה בסיס מספק לקביעת ממצא בעניין זה.

14.סיכומם של דברים; התביעה מתקבלת חלקית. הנתבעת תשלם לתובע סך 8,700 ₪, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כדין מיום הגשת התביעה ועד התשלום בפועל. כן תשלם הנתבעת לתובע הוצאות בסך 400 ₪.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ