אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"ק 24442-10-14 רוור נ' צור

ת"ק 24442-10-14 רוור נ' צור

תאריך פרסום : 15/10/2015 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות תל אביב - יפו
24442-10-14
11/10/2015
בפני השופט:
טל חבקין

- נגד -
המבקש/ הנתבע:
ערן צור
המשיב/התובע:
יונתן רוור
החלטה
 

 

לפניי בקשה לסילוק התביעה על הסף מחמת היעדר עילה.

 

1.בנימוקי התביעה טען התובע רק זאת: "הבעל בית לא החזיר לי את ה-security deposit". עוד צוין כי האירוע ארע בחודש יולי 2014 ברחוב אהרון דוד גורדון מס' 11. לא צוין באיזו עיר. הסכום הנתבע הוא 2,400 ש"ח. לכתב התביעה לא צורפו מסמכים כלשהם.

 

2.הנתבע הגיש בקשה למחיקת התביעה על הסף מהטעם שהיא אינה כוללת פירוט עובדתי מינימלי. ביום 23.6.2015 החלטתי כך: "אכן, כתב התביעה אינו כולל כל פירוט. התובע יגיש כתב תביעה מתוקן, הכולל פירוט הולם ואסמכתאות, תוך 14 יום ממועד המצאת החלטה זו לידיו. לא יוגש כתב תביעה מתוקן כאמור, תימחק התביעה". החלטה זו נמסרה לתובע ביום 21.7.2015. משלא הוגש כתב תביעה מתוקן, עתר הנתבע (ביום 7.10.2015) בבקשה חוזרת למחיקת התביעה על הסף.

 

3.כידוע, כתבי הטענות נועדו לתחום את גדר הפלוגתות בין בעלי הדין כדי לאפשר להם להתכונן לדיון ההוכחות. בכתב התביעה אמור התובע לפרוש גרסה עובדתית שאם תוכח במשפט, היא תזכה אותו בסעד שביקש. הנתבע אמור להבין מכתב התביעה מהן הטענות של התובע, כדי שיוכל לפרוש את גרסתו בכתב ההגנה, ולדעת אלו עובדות עליו להוכיח כדי לסתור את גרסת התובע. התובע אמור להבין מכתב ההגנה אלה מהעובדות שטען שנויות במחלוקת ולהביא ראיות כדי להוכיח רק אותן. כתבי הטענות חוסכים אפוא את העלויות הנובעות מהוכחת עובדות שאין לגביהן מחלוקת, ומונעים את החשש שהיריב לא יהיה ערוך להתגונן מפני טענה מפתיעה שלא נטענה בכתבי הטענות. כמו כן, בית המשפט אמור להבין מכתבי הטענות את הפלוגתות שבמחלוקת כדי שיוכל להתכונן לדיון, לייעל את דיון ההוכחות, ולהציע לצדדים הצעה לסיום הסכסוך בדרכים חלופיות (ראו למשל בר"ם 4303/12 אינסלר נ' המועצה האיזורית עמק חפר, פסקה 5 (22.11.2012)).

 

4.בהליך התביעה הקטנה – שנועד להנגיש את בית המשפט ל"אזרח הקטן" בתביעות שסכומן אינו גבוה ועל כן הוא עוצב כהליך זול, מהיר ופשוט (רע"א 292/93 סרבוז נ' ע. אופק בע"מ, פ"ד מח(3) 177, 191-189 (1994); רע"א 8144/04 בודקר נ' בשקירוב, פסקה ח(1) (20.3.2005)) – כתבי הטענות נדרשים לכלול פירוט עובדתי מינימלי שאין בו כדי להכביד על מי מהצדדים יתר על המידה ולייקר את עלויות ההתדיינות. על כן ככלל יסתפק בית המשפט בכתב תביעה הכולל תיאור כללי וראשוני של העובדות המקימות זכות לסעד שדי בו כדי להבהיר לנתבע מפני מה עליו להתגונן. בצד האמור, כתבי הטענות נדרשים למלא את תכליתם. כתב תביעה שהנתבע אינו יכול ללמוד ממנו מדוע התובע זכאי לסעד אינו משיג את מטרתו: הוא מקשה על הנתבע להתגונן משום שיידרש לפרוש יריעת הגנה רחבה במיוחד ולהוכיח גם עובדות שאינן שנויות במחלוקת. הוא יקשה על בית המשפט להתכונן לדיון משום שגדר המחלוקת אינה ברורה.

 

5.על רקע זה יש לבחון את נסיבות העניין שלפנינו. מצד אחד, אפשר שכתב התביעה אכן אינו מגלה עילה: ייתכן שהנתבע כלל אינו מכיר את התובע. ייתכן גם שבין התובע לבין הנתבע התקיימה מערכת יחסים חוזית, אך הנתבע לא יודע מה התובע טוען בדיוק בשעה שעשויות להיות לו ערב רב של טענות ועובדות הנובעות מן האמירה הכללית שטען בכתב התביעה. במצב כזה הנתבע יידרש לפרוש יריעת הגנה רחבה שתתייחס לכל הטענות האפשריות שהתובע יכול להעלות. לדרוש מהנתבע לנהוג כך אינו הוגן כלפיו ומעמיס עליו עלויות מיותרות. אף בית המשפט אינו יכול להתכונן לדיון, שכן לא ניתן להבין מכתבי הטענות מה גדר המחלוקת בין הצדדים. במצב דברים זה, כתבי הטענות שהוגשו אינם ממלאים את תפקידם. משכך אפשרתי לתובע, כאמור, לתקן את כתב התביעה ולהוסיף לו פרטים. התובע לא עשה כן, ומועד הדיון קרוב. בעת הזו עוד ניתן לבטל את הדיון באופן שיאפשר להקדיש את הזמן השיפוטי שיועד לו לתיק אחר, ומשלא קיים התובע את החלטתי, נוטה הכף למחוק את תביעתו. תוצאה זו תביא לכאורה לניצול יעיל של הזמן השיפוטי.

 

6.מצד אחר, אפשר שהנתבע יודע בדיוק מהי זירת המחלוקת בין הצדדים. אף בלא שהדברים נכתבו במפורש בכתב התביעה, ניתן להסיק ממנו – באופן לכאורי בלבד – שהנתבע השכיר לתובע נכס הממוקם ברחוב גורדון; שהתובע מסר לו פיקדון כבטוחה לקיום ההסכם שנכרת ביניהם; ושהנתבע לא השיב לתובע את הפיקדון בתום תקופת השכירות. אם אלה הם פני הדברים, חזית המחלוקת ברורה ואף ממוקדת: לא זו בלבד שהנתבע יודע מדוע לא השיב לתובע את הפיקדון, אלא שבתור מי שחילט אותו מוטל עליו הנטל להוכיח שעשה כן לפי עילה שבדין. ייתכן אפוא שדווקא התובע אינו יודע מדוע חולט הפיקדון ו(גם) מטעם זה כתב התביעה לוקה בפירוט מועט. אם מסגרת עובדתית זו נכונה ואינה שנויה במחלוקת, כתב התביעה מגלה עילה, והנתבע צריך להשיב לתובע את הפיקדון אלא אם כן יראה שקמה עילה לחלטו.

 

7.הנתבע מצדו הכחיש את גרסת התובע הכחשה כללית וגורפת. הוא לא ציין אם הוא והתובע אכן התקשרו בהסכם כלשהו; אם התובע מסר לו פיקדון; אם הפיקדון אכן לא הושב; ואם לא הושב – מדוע. על רקע אפשרות לכאורית זו המשתמעת מכתב התביעה, הנתבע לא היה רשאי להסתפק בהכחשה כללית. היה עליו לפרט ולו בקצרה מדוע כתב התביעה מקשה עליו להתגונן מפני טענתו הממוקדת של התובע. אם, כאמור, היה הנתבע טוען שכתב התביעה בנוסחו הנוכחי יכול להתפרש במספר דרכים ועל כן יצריך ממנו לפרוש יריעת הגנה רחבה, ייתכן שהיה מקום למחוק את התביעה על הסף לאחר שהתובע לא תיקן את כתב התביעה. אולם הנתבע לא עשה כן. במצב דברים זה דומה שהכחשה כללית וגורפת, בלא לספק כל גרסה שהיא, היא בגדר היתממות ואינה עולה בקנה אחד עם חובת תום הלב הדיוני.

 

8.מאחר שהתובע אינו מיוצג וכפי הנראה מתקשה בעברית; ולנוכח תכליותיו המיוחדות של הליך התביעה הקטנה, מצאתי שחרף החלטתי מיום 23.6.2015 אין מקום למחוק את התביעה על הסף. בהיעדר גרסה כלשהי מטעם הנתבע, הנחתי היא שגדר המחלוקת ברורה דיה ושניתן יהיה לבררה לגופה בדיון.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ