אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"צ 8931-09-15 הכהן נ' שטראוס גרופ בע"מ

ת"צ 8931-09-15 הכהן נ' שטראוס גרופ בע"מ

תאריך פרסום : 13/03/2016 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי מרכז-לוד
8931-09-15
06/03/2016
בפני השופטת:
הדס עובדיה

- נגד -
מבקשת:
רחל הכהן
עו"ד דוד מזרחי
משיבה:
שטראוס גרופ בע"מ
עו"ד ח' פרוכטר
עו"ד יאור חן
פסק דין
 

 

1.המבקשת הגישה בקשה להסתלקות מבקשתה לאישור תובענה ייצוגית לפי סעיף 16 לחוק תובענות ייצוגיות, התשס"ו-2006 (להלן בהתאמה: "בקשת ההסתלקות", "בקשת האישור" ו"החוק").

2.בבקשת האישור שהוגשה כנגד המשיבה נטען, כי המבקשת מייצרת ומוכרת מאגדות של מוצרי מזון (מאגדות ושקיות משפחתיות של חטיפי שוקולד) וכי על האריזה החיצונית של המאגדת מודפס מספר בן ארבע ספרות שאמור לציין את יום יצור המוצר. אך מועד זה אינו תואם את מועד הייצור המודפס על גבי המוצרים שבמאגדת. ביחס למאגדת חטיפי שוקולד ההטעיה חמורה יותר שכן מועד הייצור על אריזות החטיפים שבמאגדת שונה ממוצר למוצר ועל אריזת המאגדת מופיע יום ייצור אחד. בכך מטעה המשיבה את הצרכנים ביחס לטריות המוצרים וביחס לאפשרות להימנע מרכישת "חמץ שעבר עליו פסח". על המשיבה לציין על גבי אריזת המאגדת את יום הייצור ולא את תאריך האריזה.

המבקשת הגדירה את הקבוצה שהיא מבקשת לייצג כך: "כל אדם אשר רכש מוצרים הארוזים במאגדות, שיוצרו על ידי המשיבה, ואשר תאריך הייצור שהודפס על האריזה החיצונית של המאגדת, היה מאוחר מתאריך הייצור שהוטבע על הפריטים שנארזו בתוכה".

נטען כי המשיבה הפרה את הוראות חוק הגנת הצרכן, התשמ"א – 1981, צו הגנת הצרכן (סימון ואריזה של מוצרי מזון) התשנ"ט – 1989, ומכאן שעומדת לחברי הקבוצה עילת תביעה בגין הפרת חובה חקוקה, רשלנות, הפרת חובת תום הלב וחוק המכר, תשכ"ח – 1968. המבקשת העריכה את הנזק לקבוצה באופן משוער על סך 5 מיליון ₪ ועתרה למתן סעד הצהרתי ופיצוי לחברי הקבוצה.

3.המשיבה הגישה תשובה מפורטת לבקשה בגדרה טענה בין היתר את הטענות הבאות:

שני חיקוקים מסדירים את החובה לסמן סימן מזהה לגבי תאריך הייצור או מנת הייצור : צו הגנת הצרכן (סימון ואריזה של מוצרי מזון ארוזים מראש) התשנ"ט – 1989, המפנה לתקן ישראלי – ת"י 1145 סימון מזון ארוז מראש (להלן: "תקן 1145") וכן צו הפיקוח על מצרכים ושירותים (סימון קוד של מזון ארוז מראש), תשמ"ד – 1983 (להלן : "צו הפיקוח").

לפי הוראת סעיף 9.1 לתקן 1145 על המשיבה חלה חובה לסמן את תאריך הייצור או מנת הייצור על גבי אריזת המוצר בסימון מזהה על גבי אריזת המוצר. בסעיף 2 לצו הפיקוח נקבע כי המנהל רשאי לקבוע סימוני קוד למוצרי מזון ארוז מראש. על פי חיקוקים אלה הסימון המזהה לא נועד לשימוש הצרכן ,מדובר בסימון סתר , ובנוסף בהתקיים הוראות הסיפא של סעיף 9.1 לתקן 1145 היצרן פטור גם מסימון הסתר. בנוסף לסימון המזהה על היצרן לציין על מוצר ארוז מראש את המועד המומלץ האחרון לשימוש במוצר באופן הבא: "עדיף להשתמש לפני" ותאריך המורכב מיום, חודש ושנה, באופן גלוי וברור. תאריך זה נקבע על ידי היצרן עצמו, לפי שיקול דעתו, על בסיס בדיקות המבוצעות על ידו והידע המקצועי שלו.

לעומת זאת הסימן המזהה לפי סעיף 9.1 לתקן כמו גם "קוד הייצור" לפי סעיף 2 לצו הפיקוח, הוא קוד, או סימן סתר ולא תאריך של ממש. הסימן המזהה מורכב מארבע ספרות ותכליתו לאפשר ליצרן, לרשויות הנוגעות בדבר, ובכללן משרד הבריאות, לעקוב באופן שיטתי אחר מוצרי מזון ארוזים מראש באמצעות מועד האריזה של המוצר, שהוא השלב הסופי תאריך הייצור. מטרת המעקב היא התחקות אחר ההסיטוריה של ייצור המוצר, ובכלל זה חומרי הגלם שבהם נעשה שימוש, האריזה וההובלה, למקרה שתתגלה תקלה לאחר צאת המוצר את המפעל. הכוונה היא לשנות את הרגולציה בעניין זה ולפטור את היצרן כליל מציון סימן מזהה לתאריך ייצור, בתנאי שיציג על אריזת המוצר תאריך אחרון לשימוש ויתעד ברשימותיו שלו מידע על פרק הזמן שבין תאריך ייצור המוצר לבין התאריך הגלוי המסומן על אריזת המוצר, ובלבד שהמידע יהיה זמין על פי דרישות הרשות המוסמכת.

בשים לב לאמור לעיל ההנחה עליה מסתמכת המבקשת שניתן להסתמך על הסימן המזהה כדי להימנע מאכילת חמץ שעבר עליו פסח וכדי לרכוש מוצרים שהם כביכול טריים יותר, שגויה ומוטעית. הסימון המזהה אינו מתייחס לכל תהליך הייצור אלא רק למועד האריזה. יתכן גם שבתוך האריזה יימצאו חטיפים שהתאריך האחרון לשימוש בהם שונה לאור חומרי הגלם השונים שהם מיוצרים מהם. המשיבה מקפידה לסמן על אריזת המאגדת או האריזה המשפחתית את התאריך המציין את התקופה הקצרה ביותר המומלצת לשימוש מבין חטיפי האריזה או המאגדת.

אין בסיס גם לטענה בנוגע ל "חמץ שעבר עליו פסח", שכן לא ניתן להסיק מהסימון על גבי המאגדת את מועדי כל שלבי הייצור ולרבות ייצור חומרי הגלם וכי נעשו לאחר פסח. יתכן שחלק מהשלבים נעשו לפני פסח וחלק לאחר פסח. מטעם זה מי שמעוניין להחמיר ולרכוש מוצר שיוצר מחומרי גלם שיוצרו לאחר פסח צריך לוודא שעל אריזת המוצר יופיע הכיתוב "נטחן ונאפה אחר הפסח". כיתוב זה לא מופיע על אריזות המוצרים שבתביעה . לתשובה צורפה חוות דעת של הרב מיכאל קולסקי, משגיח הכשרות של המשיבה. המסקנה העולה מחוות הדעת היא כי גם על פי דעת המחמירים ההלכה היא שהתובעת הייתה רשאית לאכול את החטיפים, בהיותו חמץ שנמכר כדין, במסגרת מכירת החמץ של המשיבה. לו רצתה להחמיר עוד יותר מכך היה עליה לרכוש מוצרים נושאי הסימון "נטחן ונאפה לאחר הפסח". המבקשת לא צרפה לתביעתה חוות דעת.

4.לאחר הגשת תשובת המשיבה, ומבלי שהוגשה תגובת המבקשת לתשובת המשיבה , ובטרם התקיים כל דיון בבקשה, הגישה המבקשת את הבקשה שלפני להסתלקות בהסכמה מן התובענה, וזאת ללא חיוב בהוצאות (להלן: "בקשת ההסתלקות"). בבקשת ההסתלקות טענה המבקשת כי לאחר עיון בתשובת המשיבה היא הגיעה למסקנה כי סיכויי בקשת האישור להתקבל נמוכים, והסיכונים האפשריים אם תמשיך התובענה להתנהל גבוהים. לבקשת ההסתלקות צורפו תצהירי המבקשת ובא כוחה שהצהירו שלא קיבלו, במישרין או בעקיפין, טובת הנאה כלשהי בקשר להסתלקות המבקשת מההליכים.

5.בנסיבות אלה אני מאשרת את ההסתלקות. לא ראיתי מקום לתת הוראות לפי סעיף 16(ד)(1) לחוק תובענות ייצוגיות. הבקשה לאישור תובענה ייצוגית כנגד המשיבה נמחקת ותביעתה האישית של המבקשת כנגד המשיבה נדחית ללא צו להוצאות.

הצדדים ישלחו עותק מפסק הדין למנהל בתי המשפט לשם רישומו בפנקס תובענות ייצוגיות.

ק.מ שנקבע ליום 9.3.16 מבוטל.

 

 

 

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ