אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"צ 6405-05-12 פרץ נ' ראלקו

ת"צ 6405-05-12 פרץ נ' ראלקו

תאריך פרסום : 19/05/2015 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
6405-05-12
15/12/2014
בפני השופטת:
שושנה אלמגור

- נגד -
(התובע):
עופר פרץ
עו"ד עמית עידו
(הנתבעות):
1. ראלקו סוכנויות בע"מ
2. ראלקו מוצרי צריכה בע"מ

עו"ד יעקב שרביט ו שי כגן
פסק-דין

זה) וכתב האחריות יצורף אליו. הואיל ולהערכת המשיבות, כפי שבאה לידי ביטוי בבקשה לאישור הסדר הפשרה, הן תוכלנה לאתר כ-20% מהחברים בקבוצה א וכ-30% מהחברים בקבוצה ב, הן התחייבו לפרסם את ההסדר לא רק בעיתונות המודפסת, אלא גם בעמוד הבית של אתר המרשתת שלהן בחלוף 14 יום מהיום ולמשך תשעה חודשים. אני מורה כי הפרסום יהיה קצר ויכלול מידע ענייני בלבד בדבר זכאותם של חברי הקבוצה להטבה ודרכים ליצירת קשר לשם קבלתה, והוא ייכתב בשפות העברית והערבית (נוסח יובא לאישור בית המשפט בתוך שבעה ימים מהיום). נוסף על כך, מאחר שאין לדעת אם פרסום מודעה סטנדרטית ובה עיקריו של הסדר הפשרה – חובה המוטלת על המשיבות בדין – יבטיח שהמידע יובא לידיעת כל חברי הקבוצה שלא קיבלו את המכתבים, ולמען יורחב מעגל החברים בקבוצה שיהיו מודעים לזכותם לקבל את ההטבה, אני מחייבת את המשיבות בפרסום נוסף. המודעה, בנוסח זהה לזה שבאתר האינטרנט, תפורסם באחד העמודים הראשיים של העיתון ,ידיעות אחרונות' וגודלה לא יפחת מחמישית העמוד. המכתבים יישלחו והפרסומים באתר ובעיתון יפורסמו בתוך 21 יום מהיום, וכעבור שני ימי עבודה תיכנס ההטבה לתוקף.

אני סבורה כי בנסיבות העניין, סיום ההליך בהסדר פשרה הוא הדרך היעילה וההוגנת להכרעה במחלוקת, וכי ההסדר דנן הוא הסדר ראוי, הוגן וסביר בהתחשב בעניינם של חברי הקבוצה. על-פי הנתונים שהובאו לפני בית המשפט, שווי ההטבה הוא 140 ₪ לחבר בקבוצה א ו-420 ₪ לחבר בקבוצה ב. בהתחשב בעובדה שההטבה ניתנת לכל מי שרכש את המקררים בתקופה שאליה התביעה נוגעת, ואילו הקבוצה שהוגדרה בבקשה לאישור כוללת רק את מי שרכש על סמך הפרסום המטעה – שבעים אחוז מכלל הרוכשים, להערכת המבקש – אזַי מראש, לפני שנערכה בדיקה סטטיסטית כלשהי, הסכימו המשיבות לכלול את שלושים האחוזים הנותרים שאליהם לא נגעה בקשת האישור כלל. לכך יש להוסיף שאילו התבררה התובענה עד תום ואילו נערכו סקר מקצועי או בדיקה סטטיסטית אחרת לשם זיהוי החברים בקבוצה, אפשר שמספרם היה נופל מזה שהוערך בבקשה לאישור. זאת, משום שנפח המקרר הוא נתון חשוב מאוד כמובן, אבל כפי שטענו המשיבות בהחלט איננו השיקול היחיד ברכישת מכשיר כזה ואפשר שגם נתון העולה על שלושה אחוזים מהנתונים הנכונים אינו יורד בהכרח לשורש הרכישה, ובמקרה מעין זה אינו גורם שיקול בהחלטה אם לרכוש מקרר זה או אחר (נתונים אחרים יכולים להיות טיב המקרר, עיצובו וחלוקתו הפנימית ועוד שיקולים כהמה וכהמה). על-כן דומתני כי הטבה ששווייה בערכים שצוינו לעיל היא הולמת והוגנת. כמו-כן יש להביא בחשבון כי הסדר הפשרה שאליו הגיעו הצדדים מביא לחיסכון בהוצאות ובזמן הממושך שבו היה ההליך המלא צפוי להתנהל. מקובלת עליי עמדת המבקש שלפיה אילולא נכרת והיה צורך לנצל את המשאבים הללו במלואם, ספק אם ההליך היה מניב לחברי הקבוצה הטבה שהייתה עולה על זו שנקבעה עתה.

בנסיבותיו של מקרה זה, שבהן גובהו של הפיצוי המגיע לחברי הקבוצה נקבע לפי שומה שעורך בית המשפט, שכן אין מדובר במתן הסעד של השבה ואין צורך לחשב מספרים מדויקים – מינוי בודק לא יצמיח כל תועלת ומשכך אני קובעת כי חוות דעתו אינה נדרשת. פסק-דין זה הוא בבחינת מעשה בית דין מבחינת החברים בקבוצה שעליה חל הסדר הפשרה, בכל הנוגע לעילות התביעה ולסעד שנמנו בו.

היועץ המשפטי לממשלה לא הביע התנגדות להסדר הפשרה, ודומה כי ההערות שהעיר משולבות בפסק-דין זה: אופן פרסום ההטבה שנקבע לכתחילה בהסדר שונה גם ברוח הערותיו, וגם משך התקופה שבה תינתן ההטבה אשר נקבע בהסדר המקורי הוארך. אשר להערות היועץ על דגמי המקררים שההסדר מקיף – כאן כלולים כלל המקררים ששיווקו המשיבות ולא רק חלקם, כמו שסבר בטעות.

דיווח על ביצועו של הסדר הפשרה יימסר לבית המשפט כדלקמן:

  • בחלוף שלושים יום מהיום יוגש תצהיר של מנכ"ל אחת המשיבות, ובו יפורטו מספר המכתבים שנשלחו לחברים בקבוצה וחלקם של אותם חברים ביחס לחברי הקבוצה כולה. לתצהיר יצורפו תצלומים של הפרסומים הנדרשים בפסק-הדין דנן.

  • בחלוף 13 חודשים מהיום יוגש תצהיר נוסף של מנכ"ל אחת המשיבות, ובו יצוין כמה אנשים פנו בעקבות הפרסומים ומספר הפונים שאליהם נשלחו הודעות במישרין. כן ייכתב מספר המקבלים את ההטבה אשר נזקקו לשירות במהלך התקופה שבה ניתנה.

    אני רואה לנכון לאמץ את המלצת הצדדים בדבר הגמול שישולם למבקש, בסך 100,400 ₪, ושכר הטרחה שישולם לפרקליטים המייצגים, בסך 720,000 ₪, בצירוף מס ערך מוסף. סכומים אלה מייצגים את התועלת שהביאה התובענה לחברי הקבוצה. שווי ההטבה ממשי והיא ניתנת לכל אחד ואחד מהחברים, להבדיל ממקרים שבהם הפיצוי נתרם לארגון שתכליתו לסייע לנזקקים. על-פי הערכות הצדדים, שווי ההטבה לכל מי שיקבל מכתב בדיוור ישיר עולה כדי הסך של 16,101,400 ₪ לכל הפחות, ואם נוסיף לכך את מי שיצטרפו בעקבות הפרסומים בעיתון ובמרשתת, יעלה שווייה עוד יותר. אני ערה לכך שנמענים מסוימים לא יקבלו את ההודעה בדואר מפני שהעתיקו את מקום מגוריהם, אך גם בהנחה שרק מחצית המכתבים יגיעו ליעדם סכומי הגמול ושכר הטרחה הולמים את שווי ההטבה.

    לכך מצטרפת מידת החשיבות של נושא התובענה, אשר נוגע ללב לבה של תרבות המסחר בכלל, ובפרט לחובת הגילוי הנכון והמדויק החלה על המוכר מוצר – בראש ובראשונה גילוין של תכונות הממכר שהצרכן אינו מסוגל לבדוק אלא באמצעות מומחים, מעבדות וכיוצא באלה, שעל-כן הוא סומך על הנתונים שהציג לו המוכר בלי ערעור. לגבי דידי, קיים אינטרס ציבורי מובהק להמריץ את המבקשים לייצג את הצרכן ה,,קטן'' מול אותם גופי ענק אשר נדמה כי אינו יכול להם ולהגיש תובענות ייצוגיות מעין זו, ולא לרַפות את ידיהם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ