אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"צ 63291-03-16 אבוקסיס נ' קואופ ישראל - רשת סופרמרקטים בע"מ

ת"צ 63291-03-16 אבוקסיס נ' קואופ ישראל - רשת סופרמרקטים בע"מ

תאריך פרסום : 27/01/2017 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי ירושלים
63291-03-16
17/01/2017
בפני השופטת:
תמר בזק רפפורט

- נגד -
המבקש:
אברהם אבוקסיס
עו"ד איתי ליבנה
המשיבה:
קואופ ישראל - רשת סופרמרקטים בע"מ
עו"ד דוד זילר הרצוג פוקס נאמן ושות'
פסק דין


בפניי בקשה משותפת ומוסכמת להסתלקות מבקשה לאישור תובענה כייצוגית, לפי סעיף 16 לחוק תובענות ייצוגיות, התשס"ו-2006 (להלן – החוק).
 

רקע

  1. ביום 4.4.2016, פנה המבקש בתובענה ובבקשה לאשרה כייצוגית (להלן – בקשת האישור), שעניינה הפרת הוראות החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות, התשע"ב-2012 (להלן – חוק טיפול סביבתי). על פי הנטען בתובענה ובבקשת האישור, שיווקה המשיבה סוללות בסניפה בשכונת קייזר במודיעין וכן בסניפים נוספים, מבלי להציב מכל אצירה ייעודי לפסולת סוללות, ואף לא עדכנה את הציבור בשלט אודות אפשרות ההחזרה של הסוללות ללא תשלום או תמורה אחרת. בכך, כנטען, הפרה המשיבה את החובות המוטלות עליה מכוח סעיף 30 לחוק טיפול סביבתי, ועוולה כלפי ציבור לקוחותיה בהפרת חובה חקוקה, רשלנות, הטעיה ועשיית עושר שלא במשפט.

  2. כעולה מבקשת האישור, רכש המבקש סוללות בסניף המשיבה "קייזר מודיעין", ובבואו להשיב את הסוללות הריקות לחנות הבחין כי אין בנמצא מכל אצירה או שילוט בדבר אפשרות איסוף הסוללות. כאשר שאל המבקש את המוכרים נענה כי אין בסניף מכל אצירה. בעקבות כך, בדק המבקש או מי מטעמו סניפים נוספים של המשיבה ומצא כי באף אחד מסניפיה לא נמצא מכל אצירה או שלט בדבר אפשרות ההחזרה של פסולת ציוד וסוללות. יתר על כן, ביום 6.3.2016 שלח המבקש מכתב בדואר אלקטרוני למשיבה על מנת לברר באילו מסניפיה יוכל למחזר סוללות, אך מכתבו זה לא זכה למענה, ובתשובה טלפונית נאמר לו כי רק בסניף בירושלים ניתן השירות.

  3. לאחר הגשת התובענה ובקשת האישור, ועוד בטרם הוגש כתב תשובה, הגיש המבקש בקשה מוסכמת להסתלקות מן התובענה הייצוגית. בבקשת ההסתלקות נאמר, כי בכוונת המשיבה לפעול להצבת מכלי אצירה לאיסוף סוללות ופסולת אלקטרונית, כמתחייב על פי חוק טיפול סביבתי, כך שבתוך 60 ימים מעת אישור ההסתלקות, תועמד מערכת המחזור על מכונה. הוסבר, כי לשם כך פנתה המשיבה לתאגיד חברתי למחזור פסולת אלקטרונית בשם "אקומיוניטי", אשר הינו גוף יישום מוכר בהתאם להוראות החוק, וזאת במטרה להתקשר עמה בהסכם לפינוי הפסולת האלקטרונית. בתמיכה לכך צורף לתיק בית המשפט ביום 7.7.16 תצהירו של מר ערן הופמן, ראש מטה וסמנכ"ל בכיר במשיבה, ובו הובהר, כי מערכת המחזור האמורה, תוקם בכל סניפי המשיבה. בהקשר זה יצוין, כי אכן, כעולה מהודעות המשיבה לבית המשפט מיום 15.8.2016 ומיום 29.9.2016, חתמה המשיבה על הסכם עם תאגיד המחזור, ומכלי האצירה כבר הוצבו בכלל סניפיה במהלך החודשים אוגוסט-ספטמבר 2016.

  4. לנוכח האמור, הוסכם על הסתלקות מן התובענה, מבלי שיהא בבקשת הסתלקות זו כדי ליצור מעשה בית דין ביחס לשאר חברי הקבוצה. עוד הוסכם, כי המשיבה תשלם למבקש גמול בסך 3,000 ₪ ותישא בשכר טרחת בא כוחו בסך 20,000 ₪ בתוספת מע"מ כחוק. כפי שהובהר בבקשה, פרט לסכומים אלה לא קיבלו המבקש ובא כוחו, ואף לא יקבלו בעתיד, במישרין או בעקיפין, כל טובת הנאה או תמורה בקשר להסתלקותם מבקשת האישור, ואף תצהירים מתאימים צורפו. כן הוסכם בין הצדדים, שלא יהא צורך בפרסום מודעה בדבר ההסתלקות מן התובענה.

  5. בנוסף, לאחר דיון שנערך בפניי ביום 12.12.2016, במהלכו שמעו הצדדים את הערות בית המשפט ביחס לפיצוי הציבור בגין מחדלי העבר, נאותה המשיבה לבדוק את נתוני האיסוף בתקופה שבה התקינה המשיבה את מכלי האצירה, ולשקול על בסיס נתונים אלה מתן תרומה בגין מחדל העבר המיוחס לה. בהודעת המשיבה מיום 27.12.2016, צוין כי מבדיקה שנערכה עלה כי מאז נחתם ההסכם עם התאגיד למחזור פסולת אלקטרונית ("אקומיוניטי") והוצבו מכלי האיסוף בסניפי המשיבה במהלך חודש ספטמבר 2016, נאסף מכל איסוף שהתמלא מסניף אחד בלבד (סניף גבעת שפירא בירושלים). כן נמסר, כי בסניף זה היה מצוי עוד קודם להסכם עם תאגיד המחזור, מכל איסוף ארעי, ועם החתימה על ההסכם, הסוללות שהיו במכל הארעי הועברו למכל החדש. על-פי הערכת המשיבה, בכל מיכל איסוף נכנסות בין 40 ל-80 סוללות בתלות בגודלן.

  6. על רקע זה התחייבה המשיבה לתרום סך של 20,000 ₪ לעמותת "שלווה" ע"ר מס' 580173987 (להלן – העמותה). בתצהיר המשלים שהוגש מטעם סמנכ"ל המשיבה ביום 16.1.2017, הובהר כי התרומה נשוא בקשת ההסתלקות אינה כלולה ולא תיכלל בעתיד בהתחייבויותיה או בתכניותיה הפילנטרופיות, וכי התרומה ניתנת בנוסף להן. כן צוין, כי לא הוחלט על העברת התרומה לעמותה קודם לבקשת ההסתלקות, וכי אין מדובר בתרומה שהמשיבה התחייבה ליתן בהסדר פשרה כלשהו. עוד עולה מהתצהיר, כי בעת מתן התרומה יימסר מפורשות לעמותת שלווה כי היא ניתנת בהתאם לפסק הדין בתובענה זו, וכי יש להבחין בין תרומה זו לבין תרומות אחרות של המשיבה לעמותה זו. המשיבה צירפה לתצהירה המשלים אישור ניהול תקין עדכני לשנת 2017 ביחס לעמותת שלווה.

    דיון

  7. לאחר שעיינתי בבקשת ההסתלקות, בבקשת האישור ובתובענה, הגעתי לכלל מסקנה כי יש לאשר את בקשת ההסתלקות, בהתאם לסעיף 16 לחוק תובענות ייצוגיות, שכן המוסכם בהן סביר והולם את נסיבות העניין. עמדתי נעוצה בעובדה שהמשיבה פעלה באופן מיידי להתקשרות עם תאגיד מחזור פסולת, חתמה עמו על הסכם וכבר בחודש ספטמבר 2016 הציבה בכלל סניפיה מכלי אצירה כנדרש, בהתאם להוראות חוק טיפול סביבתי. ההסדר שהושג קידם את עניינם של לקוחות המשיבה ביחס לעתיד לבוא, ונוכח התועלת שהוא מצמיח לאיכות הסביבה ולרווחת הציבור, ההסכמה בדבר תשלום גמול ושכר טרחת עו"ד סבירה אף היא. אשר ללקוחות שנפגעו בעבר, הרי שבהתחשב בנתונים שמסר סמנכ"ל המשיבה בדבר היקף השימוש במכלי האצירה בסניפי המשיבה, כמו גם בקושי להוכיח קיומו של נזק אישי לכל אחד מחברי הקבוצה כתוצאה מההפרה הנטענת של הוראות חוק טיפול סביבתי, סבורה אני כי ההסדר שהושג כעת אינו מוביל לקיפוחם. בנסיבות אלה, אף אינני סבורה כי אישור ההסתלקות פוגע בתכליותיו של חוק תובענות ייצוגיות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ