אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"צ 59092-07-14 זיו נ' בבילון בע"מ ואח'

ת"צ 59092-07-14 זיו נ' בבילון בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 08/07/2015 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
59092-07-14
04/03/2015
בפני השופט:
יצחק ענבר - סגן הנשיאה

- נגד -
המבקש:
אמיר זיו
עו"ד אליעזר שוורץ
משיבה:
1. בבילון בע"מ
2. היועץ המשפט לממשלה

עו"ד דרור הרפז
עו"ד הדס הולצשטיין תמיר
פסק דין

 

 

1.לפני בקשת מוסכמת לאישור הסדר הסתלקות מבקשה לאישור תובענה ייצוגית, שעניינה בטענה כי המשיבה האריכה באופן אוטומטי שלא כדין את מנויו של המבקש לתכנת תרגום בבילון 10 מסוג "Classic", על אף שהמבקש רכש מנוי לתקופה קצובה של חודש, וזאת בניגוד לסעיף 13א לחוק הגנת הצרכן, התשמ"א-1981 (להלן – חוק הגנת הצרכן). התביעה כללה סעד של השבה בסך 35 ₪ לכל חבר קבוצה בגין חודש גביה אחד שלא כדין, וכן פיצוי בסך 100 ₪ לכל חבר קבוצה בגין נזק לא ממוני שיסודו, בין היתר, בטרחה ואבדן הזמן הכרוכים בצורך לפנות למשיבה כדי לבטל את המנוי. המשיבה מצדה טענה כי אין יסוד לבקשת האישור, מן הטעם שמדובר ב"עסקה מתמשכת" כמובנה בסעיף 13ג לחוק הגנת הצרכן. עוד טענה המשיבה כי "הקבוצה" קטנה ביותר ונזקה זעום ואינו מצדיק ניהול הליך ייצוגי. לאישוש טענה זו הוצג לפני המבקש תצהיר של מנכ"לית המשיבה המראה, כי למן השקת המנוי לתכנה דלעיל ועד להגשת בקשת האישור נרכשו כ-4,000 מנויים בלבד, אשר רובם המכריע השתמשו בפועל בתכנת התרגום גם לאחר החודש הראשון, כך שסך הגביה ממי שרכש את המנוי בתשלום חודשי אך לא השתמש בו לאחר החודש הראשון הנו 35,000 ₪ בלבד. על יסודן של טענות אלו ועוד קודם שהמשיבה הגישה תשובה סדורה לבקשת האישור באו הצדדים בדברים והסכימו, כי נוסח תנאי ההתקשרות ישונה. כדי שלא להאריך למעלה מן הצורך אקדים ואומר, כי לאחר קבלת תגובתו המועילה של היועץ המשפטי לממשלה להסדר ההסתלקות ניאותה המשיבה לכנות את העסקה כ"עסקה מתמשכת בתשלום חודשי, שאינה קצובה בזמן". כמו כן מוכנה המשיבה לפרט את אפשרות ביטול ההתקשרות על ידי הצרכן באופן ברור ונגיש בהתאם להוראות סעיף 13ד לחוק. עוד התחייבה המשיבה להעניק למנויים המשלמים מדי חודש הנחה חד פעמית של 10% על תשלום חודשי אחד. בהינתן כל אלה הגיע המבקש לכלל דעה כי תביעתו השיגה את מטרתה והוא עותר להסתלק ממנה. בהתחשב בטרחתם של המבקש ובא כוחו, בסיכון שנטלו על עצמם ובתועלת שהביאה התובענה, הוסכם כי המשיבה תשלם סך של 4,000 ₪ כגמול למבקש, וסך של 21,000 ₪ ומע"מ כשכ"ט-עו"ד לב"כ המבקש.

 

2.הסדרי הסתלקות מסוג זה שלפנינו מכונים בקרב העוסקים בתחום "הסדרי הסתלקות מתוגמלת", זאת על שום הגמול ושכר הטרחה שהוסכם במסגרתם על תשלומם. בת"צ (ת"א) 1469-02-13 עידן לוי נ' פסטה נונה בע"מ (26/11/14; להלן – עניין "פסטה נונה"), דנתי אך לא מכבר בהרחבה באמות המידה לאישורם של הסדרים מסוג זה, המוגשים בבקשות אישור העוסקות בסימון מוצרי מזון. בפסק הדין באותו עניין קבעתי, בין היתר, כי -

 

"...חסרונותיהם ונזקיהם של הסדרי הסתלקות מתוגמלת בתחום סימון מוצרי מזון, ובכלל אלו הסדרי ההסתלקות שלפנינו, גבוהים לאין שיעור מתועלותיהם. לא זו בלבד שהסדרים אלו אינם מייצרים הרתעה של ממש, אלא שאישורם על ידי בית המשפט מתמרץ את הגשתן של תביעות סרק, מזה, ושל הסתלקויות מתביעות מבוססות לכאורה, מזה. בהינתן האפשרות לסיים את התובענות בהסתלקויות שרווח קל ומהיר בצידן, נחלש התמריץ להגיש תביעות ייצוגיות מבוססות בתחום סימון מוצרי מזון ולהתמיד בניהולן, ותחת זאת מוצף בית המשפט במאות תביעות ייצוגיות שמגישיהן גמרו מראש אומר להסתלק מהן. מצב העניינים הקיים - שבו הולכים הסדרי הסתלקות מתוגמלת והופכים ל"ברירת מחדל" של תובענות ייצוגיות בתחום סימון מוצרי מזון – מכרסם, אפוא, בתכליותיו של חוק תובענות ייצוגיות, מכביד על הנתבעים ועל בית המשפט שלא לצורך וגורם לזילות מכשיר התובענה הייצוגית. בית המשפט מצווה לפעול לצינון תמריציהם של התובעים ובאי הכוח המייצגים לערוך הסדרי הסתלקות מסוג זה ודרך המלך לעשות כן הנה להימנע מאישור תשלום גמול ושכר טרחה למסתלקים".

 

3.בהינתן שהאינטרס הציבורי בצינון תמריציהם של תובעים ייצוגיים ובאי כוח מייצגים להגיש תביעות סרק, או (לפי העניין) להסתלק מתביעות מבוססות לכאורה, חורג מד' אמותיהן של תביעות בתחום סימון מוצרי המזון - ראיתי ליישם את פסיקתי בעניין פסטה נונה גם על בקשות הסתלקות מתוגמלות מבקשות אישור בנושאים אחרים, שאינם בתחום סימון מוצרי מזון. ראו לדוגמא: ת"צ 39304-05-13 זיאד קאסם נ' החברה המרכזית לייצור משקאות קלים בע"מ (27.11.2014); ת"צ 13492-11-13 שניר אי נ' טופ פליי ישראל (ט.פ.י) בע"מ (1.12.2014); ת"צ 53292-02-14 רם אהרוני נ' סופרמרקט קלאב זלו (שותפות) (27.11.2014); ת"צ 53939-03-14 מלי לופו נ' סקאל ספורט בע"מ (1.12.2014); ת"צ 16400-09-13 עמיר וודה נ' דור אלון ניהול מתחמים קמעונאיים בע"מ (27.11.2014); ת"צ 6103-10-12 דוד אנגור נ' הוט מובייל בע"מ (1.12.2014); ת"צ 9820-09-14 מוחמד מואסי נ' לירם אקסלוסיב 86 בע"מ (3.12.2014); ת"צ 40487-04-14 איציק פיליפ אטל ואח' נ' מגה קמעונאות בע"מ ואח' (4.12.2014).

 

4.לאחר מתן פסק הדין בעניין פסטה נונה נדרשו מותבים נוספים לסוגיית ההסתלקות המתוגמלת, ומסתבר כי גישתם של בתי המשפט לסוגייה אינה אחידה:

 

בת"צ (נצרת) 29346-06-14 שטיבל נ' סדש בע"מ [2014] הצטרפה כב' השופטת מוניץ להשקפתי בעניין פסטה נונה, הגם שראתה לאשר גמול ושכר טרחה סמליים.

 

מנגד לכך, בת"צ (חיפה) 27043-06-14 חזן נ' יעד חברה לדלק בע"מ [2014] הסתייגה כב' השופטת וילנר מעמדתי בקבעה, כי הסתלקות מתוגמלת הולמת את "האפשרות השכיחה", שבה מוגשת על ידי תובע ייצוגי בקשת אישור מבוססת המעלה קושי להוכיח נזק שנגרם לחברי הקבוצה, שאז - "התובע הייצוגי ובא כוחו בחרו לילך במתווה של הסתלקות מתוגמלת, נוכח קשיים אפשריים בהוכחת התביעה, ובמיוחד בנוגע לנזק. במקרים אלה, סוגיית הנזק שנגרם לחברי הקבוצה שנויה במחלוקת אמיתית וכנה, והקושי מבחינת חברי הקבוצה להוכיח את יסוד הנזק אינו מצדיק את המשך ניהול ההליך. על כן, יש מקום לאשר במקרים מעין אלה הסתלקות מתוגמלת (שאינה מהווה מעשה בי-דין), בשים לב לתועלת שהוסבה לחברי הקבוצה ולציבור בכללותו עם תיקון ההפרה, ובמקרים המתאימים, אף עם מתן פיצוי מסוים לחברי הקבוצה או לציבור."

 

עמדתה של כב' השופטת וילנר אומצה על ידי כב' השופטת שטייניץ בת"צ (י-ם) 19549-02-14 אבו שרך נ' דנשר (1963) בע"מ [2014]. כב' השופטת שטייניץ ציינה, כי הימנעות מאישור שכר טרחה וגמול למסתלקים "עלולה לצנן... את תמריץ התובע הייצוגי להגיש תובענות מבוססות וראויות שמטרתן אכיפת הוראות הדין המעלות קושי בהוכחת נזק בר פיצוי...בכך עלול להינזק האינטרס הציבורי, ע"י הענקת חסינות, גם אם חלקית, לחברות מזון אשר אינן מקפידות על הוראות החוק, מפני הגשת תובענות ייצוגיות...". בעמדה דומה נקטה כב' השופטת בזק-רפפורט בת"צ (י-ם) 25467-07-14 טנוס נ' אינגליש קייק בע"מ [2014].

 

5.בכל הכבוד הראוי, דומני, כי עמדותיהן של חברותיי אינן מייחסות כל משקל לכך, שחלק ניכר מבקשות ההסתלקות המתוגמלת כוללות הסתלקויות מתביעות כספיות מפליגות לתשלום פיצויים של מיליוני שקלים חדשים, אשר מלכתחילה אפשר היה לדעת - לו רק פעלו התובעים המייצגים ובאי כוחם בשקידה סבירה ובתום לב – שאין כל אפשרות לזכות בהן. להשקפתי, תביעות אלו לתשלום פיצויים הן תביעות סרק מובהקות, שנזקן רב, אשר על בתי המשפט לצנן את התמריצים להגשתן באמצעות הימנעות מוחלטת מאישור שכר טרחה וגמול. בעובדה שתביעות סרק אלו כללו בשוליהן סעד לתיקון אופן התנהלותה העתידית של הנתבעת, אין כדי להפוך את הקערה על פיה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ