אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"צ 53939-03-14 מלי לופו נ' סקאל ספורט בע"מ, היועץ המשפטי לממשלה

ת"צ 53939-03-14 מלי לופו נ' סקאל ספורט בע"מ, היועץ המשפטי לממשלה

תאריך פרסום : 19/04/2015 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
53939-03-14
01/12/2014
בפני סגן הנשיאה :
יצחק ענבר

- נגד -
המבקשת:
מלי לופו
עו"ד טלי לופו וענבר שרון-פדלון
משיבהובעניין:
1. סקאל ספורט בע"מ
2. היועץ המשפטי לממשלה

עו"ד ערן גוטפריד
עו"ד מפרקליטות מחוז ת"א (אזרחי)
פסק דין

1.המבקשת הגישה בקשה לאישור תובענה ייצוגית נגד המשיבה. במוקד הבקשה עמדה הטענה לפיה המשיבה מייבאת ומשווקת "צעצועי נשיכה" ממולאים נוזל שנועדו (להלן – נשכנים) להקל על פעוטות בעת בקיעתן וצמיחתן של שיניהם הראשונות. מוצרים אלו משווקים על ידי המשיבה ללא הוראות שימוש מתאימות או אזהרות בעברית תוך הפרת תקן ישראלי 562 (חלק 1) העוסק בבטיחות צעצועים: תכונות מכאניות ופיזיקליות וצו הגנת הצרכן (סימון טובין), התשמ"ג-1983. לטענתה, נוכח האפשרות לקרר את המוצר ולהקל באמצעות כך על הפעוט סברה כי נכון יהיה להקפיאו ובהיעדר אזהרה על גבי המוצר עשתה כן. לאחר הוצאת המוצא מהמקפיא הוא שינה את צורתו ועקב חשש מסדקים ודליפת הנוזל הפנימי הניחה אותו בצד ולא עשתה בו עוד שימוש. התנהלות זו לטענת המבקשת כדי הפרת חובה חקוקה, אי-גילוי והטעיה, ניצול מצוקת הצרכן, עשיית עושר ולא במשפט ופגיעה באוטונומיה של הפרט. 

 

בהתאם לכך עתרה המבקשת לסעד הצהרתי לפיו המשיבה הפרה בהתנהלותה את הדין, ולצו עשה לפיו יורה בית המשפט למשיבה להסיר את המוצרים הנדונים מן המדפים, ולתקן את סימון המוצרים בהתאם לדין. בנוסף עתרה המבקשת לפיצוי כספי בגין נזקיהם הממוניים והבלתי ממוניים של חברי הקבוצה, וזאת בסך מצטבר של 3,000,000 ש"ח.

 

2.בבקשת ההסתלקות מיום 24.7.2014 צוין כי הצדדים במהלך משא ומתן שניהלו הצדדים טענה המשיבה, בין היתר, כי כמות מכירות המוצר הנדון זניחה; קיימת חוסר הומוגניות בין חברי הקבוצה שכן רוב המוצרים היו מסומנים באמצעות אזהרה בעברית; קיימים חילוקי דעות בדבר עובדות המקרה ובדבר החובה לסמן את המוצר כולו בעברית; אי-הסימון בעברית אינו מהווה שיקול מכריע בעת רכישת המוצר; מבלי להודות בעובדות המקרה ולפנים משורת הדין מסרה המשיבה למבקשת כי מעתה ואילך היא תקפיד לסמן את המוצרים באזהרה בעברית. נוכח טענות אלה באה המבקשת לכלל דעה שאין עוד צורך בהמשך ניהול ההליך ועתרה להסתלק מהתובענה, ובכלל זה מהתביעות הכספיות שביקשה להגיש נגד המשיבה בשם חברי הקבוצה, אשר נאמדו על ידיה ב-3 מיליון ש"ח. המשיבה מצידה התחייבה לשלם למבקש גמול בסך 1,000 ש"ח ושכר טרחה לבאת כוחו בסך 20,000 ש"ח בתוספת מע"מ.

 

3.בפסק דיני בת"צ (ת"א) 1469-02-13 עידן לוי נ' פסטה נונה בע"מ (להלן – עניין "פסטה נונה"), אשר ניתן אך לא מכבר, נדונו בהרחבה אמות המידה לאישורו של הסדר הסתלקות מסוג זה שלפנינו - אשר בקרב העוסקים בתחום נהוג לכנותו: "הסדר הסתלקות מתוגמלת" (על שום הגמול ושכר הטרחה שהוסכם על תשלומם במסגרתו). אמנם באותו עניין דובר בהסתלקויות מתוגמלות מתובענות שעסקו בהפרת דיני סימון מוצרי מזון, בעוד שהתובענה שלפנינו עוסקת בהפרה של תקני סימון צעצועים, אך בהינתן שאין לומר על התחום האחד שהוא חשוב או בעל ערך ממשנהו, קיים אינטרס ציבורי מובהק בייצור תמריצים להגשת תביעות ייצוגיות ראויות ומבוססות בשני התחומים כאחד. בה בעת יש לפעול לצינון תמריציהם של תובעים ייצוגיים ובאי כוח מייצגים להגיש בשני התחומים תביעות סרק או (לפי העניין) להסתלק מתביעות מבוססות לכאורה. המסקנה המתבקשת היא, כי מדיניות אישור בקשות הסתלקות בשני התחומים הנדונים אמורה להיות, ככלל, אחידה.

 

בפסק דיני הנ"ל בעניין פסטה נונה קבעתי, בין היתר, כי -

 

"...חסרונותיהם ונזקיהם של הסדרי הסתלקות מתוגמלת בתחום סימון מוצרי מזון, ובכלל אלו הסדרי ההסתלקות שלפנינו, גבוהים לאין שיעור מתועלותיהם. לא זו בלבד שהסדרים אלו אינם מייצרים הרתעה של ממש, אלא שאישורם על ידי בית המשפט מתמרץ את הגשתן של תביעות סרק, מזה, ושל הסתלקויות מתביעות מבוססות לכאורה, מזה. בהינתן האפשרות לסיים את התובענות בהסתלקויות שרווח קל ומהיר בצדן, נחלש התמריץ להגיש תביעות ייצוגיות מבוססות בתחום סימון מוצרי מזון ולהתמיד בניהולן, ותחת זאת מוצף בית המשפט במאות תביעות ייצוגיות שמגישיהן גמרו מראש אומר להסתלק מהן. מצב העניינים הקיים - שבו הולכים הסדרי הסתלקות מתוגמלת והופכים ל"ברירת מחדל" של תובענות ייצוגיות בתחום סימון מוצרי מזוןמכרסם, אפוא, בתכליותיו של חוק תובענות ייצוגיות, מכביד על הנתבעים ועל בית המשפט שלא לצורך וגורם לזילות מכשיר התובענה הייצוגית. בית המשפט מצווה לפעול לצינון תמריציהם של התובעים ובאי הכוח המייצגים לערוך הסדרי הסתלקות מסוג זה ודרך המלך לעשות כן הנה להימנע מאישור תשלום גמול ושכר טרחה למסתלקים".

 

דברים אלו יפים ככתבם וכלשונם גם לגבי הסדר ההסתלקות שלפנינו, אשר במסגרת נגוזו להן ונמוגו – בטרם יבשה הדיו על בקשת האישור וללא שניתן לכך הסבר של ממש– התביעות הכספיות בגין נזקי העבר של חברי הקבוצה שנאמדו בסכום של 3 מיליון ש"ח, כאשר המשיבה מצדה מתחייבת, מנגד, לשלם למבקש ולבאת כוחו סכום כולל העולה על 21,000 ש"ח.

 

4.אשר לסמכותו של בית המשפט לפעול לאיתור מייצגים חילופיים חלף אלו שהסתלקו קבעתי באותו עניין, כי "שקלולם של מכלול השיקולים שפורטו לעיל מוביל למסקנה, כי סמכות בית המשפט שבסעיף 16(ד)(1) לחוק תופעל רק במקרים חריגים ויוצאי דופן, שבהם הנזק העלול להיגרם על ידי ההסתלקות לאינטרס הציבורי או לחברי הקבוצה הוא מידי, מוחשי וניכר". לא שוכנעתי כי כאלה הן נסיבות המקרה שלפנינו.

 

5.מטעמים דומים לאלו שפורטו בפסק דיני בעניין פסטה נונה, אשר כל האמור בו נכון ככתבו וכלשונו גם לגבי הסדר ההסתלקות דנן, ונוכח האמור לעיל, נקבע בזה כדלקמן:

 

א.ההסתלקות כשלעצמה מבקשת האישור שבכותרת - מאושרת בזה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ