אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"צ 53271-07-15 פראן נ' סודהסטרים ישראל בע"מ

ת"צ 53271-07-15 פראן נ' סודהסטרים ישראל בע"מ

תאריך פרסום : 16/08/2016 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי ירושלים
53271-07-15
10/08/2016
בפני השופטת:
תמר בזק רפפורט

- נגד -
המבקשת:
נוהא פראן ניזאר טנוס
עו"ד ניזאר טנוס
המשיבה:
סודהסטרים ישראל בע"מ נועם רונן ותום אלקלעי
עו"ד נועם רונן ותום אלקלעי
פסק דין

בפניי בקשה משותפת ומוסכמת מטעם הצדדים, להסתלקות מן הבקשה לאישור התובענה כייצוגית, לפי סעיף 16 לחוק תובענות ייצוגיות, התשס"ו-2006 (להלן – החוק).

 1. ביום 27.7.15 פנתה המבקשת בתובענה ובבקשה לאשרה כייצוגית (להלן – בקשת האישור), שעניינה הפרת הנחיית הממונה על הגנת הצרכן מיום 26.9.06 לעניין הקטנת מוצרים (להלן – הנחיית הממונה). על פי הנטען בתובענה ובבקשת האישור, שיווקה המשיבה סירופ להכנת משקה תוסס (להלן – המוצר) במכל של 500 מ"ל (להלן – המוצר המקורי), שנמכר לצרכן במחיר של 15 ₪. על גב אריזת המוצר המקורי צוין: "להכנת 12 ליטר משקה". בשלב מסוים שינתה המשיבה את גודל האריזה של המוצר המקורי, והחלה לשווקו במכל מוקטן של 440 מ"ל (להלן – המוצר המוקטן), שנמכר אף הוא לציבור במחיר של 15 ₪. על גב אריזת המכל המוקטן צוין: "להכנת 7 ליטר משקה". הקטנת האריזה נעשתה, כך נטען, מבלי שהמשיבה ציינה בבירור, כי כמות המשקה שניתן להכין מהמוצר המוקטן פחותה ב-40% מכמות המשקה שניתן היה להכין מהמוצר המקורי, ותוך הטעיית הצרכנים לחשוב כי הם רוכשים את המוצר המקורי.

 2. לאחר הגשת התובענה ובקשת האישור, ובטרם הגשת כתב תשובה, הגישה המבקשת בקשה מוסכמת להסתלקות מן התובענה הייצוגית. בבקשת ההסתלקות הובאה עמדת המשיבה, לפיה אין מדובר בהקטנת אריזת המוצר, אלא במוצר חדש ומשופר, אשר גם סומן על-ידי המשיבה ככזה. נוכח זאת סברה המשיבה, כי הנחיית הממונה איננה חלה ביחס למוצר, וכי היא לא הפרה כל חובה חקוקה ולא הציגה לצרכניה מידע מטעה באשר לטיבו של המוצר. במסגרת דיון בבקשת ההסתלקות אף הבהיר מנכ"ל המשיבה, כי הפורמולה של המוצר השתנתה באופן המיטיב עם הצרכנים, במובן זה שהרכיבים במוצר משופרים, אין צבעי מאכל לא טבעיים ויש פחות סוכר. בנוסף, המוצר משווק כיום במגוון טעמים חדשים, שלא היו קיימים עובר לשינוי.

 3. בהמשך להערות בית המשפט הסכימה המשיבה, להציג שילוט על גבי מדפי הקמעונאים הגדולים שבהם מוצבים סירופים להכנת משקאות ממותג המשיבה, המבהיר לצרכנים כי מדובר בסירופ משופר באריזה חדשה, אשר מתאים "להכנת בין 7 ל-9 ליטר משקה (במקום עד 12 ליטר)". כן התחייבה המשיבה לכלול נוסח הבהרה דומה גם באתר האינטרנט שלה. הפרסום באתר האינטרנט נעשה מיום 1.7.16 והשילוט הוצב סמוך להגשת בקשת ההסתלקות, תוך שהוסכם כי השילוט והפרסום יימשכו עד שלושה חודשים לאחר מתן פסק הדין. בנוסף, וכדי לפצות לקוחות שיתכן שניזוקו בעבר, הסכימה המשיבה למתן הטבה ללקוחותיה בדמות 22,400 מכלי סירופ בשווי 336,000 ₪ (להלן – מכסת ההטבה). הוסכם, כי הטבה זו תינתן ללקוחות המשיבה באופן הבא:

  א.כל לקוח שרכש את המוצר המוקטן במוקד הטלפוני או באתר האינטרנט במהלך התקופה שמחודש יולי 2015 ועד סוף חודש יוני 2016 (להלן – לקוח זכאי), יזכה להטבה חד פעמית בדמות בקבוק סירופ מתנה ברכישה הבאה שייבצע באמצעות המוקד הטלפוני, וזאת עד לסיום מכסת ההטבה, או למשך ששה חודשים ממועד משלוח הודעת הזכאות, לפי המוקדם מביניהם (להלן – תקופת ההטבה);

  ב. הודעה בדבר הזכאות להטבה תשלח באמצעות הודעת SMS, הודעת דואר או מכתב (לעיל ולהלן – הודעת הזכאות), אשר תשלח לכל הלקוחות הזכאים;

  ג.לאחר שלושה חודשים תפרסם המשיבה הודעה בדבר ההטבה באתר האינטרנט שלה, וכל לקוח שייבחר לעשות הזמנה דרך אתר האינטרנט ייזכה אף הוא בהטבה בדמות בקבוק סירופ מתנה, במהלך תקופת ההטבה;

  ד.אם בתום תקופת ההטבה יוותרו בידי המשיבה בקבוקים ממכסת ההטבה, תתרום המשיבה את הבקבוקים שיוותרו לעמותת "כנפיים של קרמבו" – תנועת נוער לצעירים עם צרכים מיוחדים (להלן – העמותה). התרומה תבוצע בתוך 30 ימים מתום מועד תקופת ההטבה. בתצהירים משלימים מטעם המשיבה הובהר, כי למשיבה ולבא כוחה אין קשר קודם עם העמותה, או התחייבות קודמת לתת לה תרומה. גם המבקשת ובא כוחה הצהירו כי לא קיים קשר כלשהו בינם לבין העמותה, ובנוסף צורף אישור ניהול תקין מרשם העמותות.

 4. לנוכח האמור, הוסכם על הסתלקות מן התובענה, מבלי שיהיה בבקשת הסתלקות זו כדי ליצור מעשה בית-דין ביחס לשאר חברי הקבוצה. הוסכם, כי המשיבה תשלם למבקשת גמול בסך 5,000 ₪ וכן תישא בתשלום שכר טרחת עורך דינה בסך 55,000 ₪, בתוספת מע"מ כדין. כפי שהובהר בבקשה, פרט לסכומים אלה לא קיבלו המבקשת ובא כוחה, ואף לא יקבלו בעתיד, במישרין או בעקיפין, כל טובת הנאה או תמורה בקשר להסתלקותם מבקשת האישור, ואף תצהירים מתאימים צורפו. עוד הוסכם בין הצדדים, כי לא יהא צורך בפרסום מודעה בדבר ההסתלקות מן התובענה.

  דיון

 5. לאחר שעיינתי בבקשת ההסתלקות, בבקשת האישור ובתובענה, הגעתי לכלל מסקנה, כי יש לאשר את בקשת ההסתלקות בהתאם לסעיף 16 לחוק, שכן המוסכם בה סביר והולם את נסיבות העניין. זאת כיוון שמבקשת ההסתלקות עולה, כי במסגרת ההסכמות נקטה המשיבה סדרה של פעולות ליידוע הצרכנים אודות השינוי בגודל המוצר, כך שצרכן שירכוש את המוצר בעתיד – מקמעונאים או מאתר האינטרנט – יהיה ער לכך שכמות המוצר הוקטנה. אף מנגנון הפיצוי שעליו הוסכם ביחס לנזקי העבר מתאים והולם את נסיבות העניין, שכן יש בו כדי לפצות באופן ישיר את הצרכנים שיתכן שהוטעו במהלך פרק הזמן הרלוונטי. עיינתי בנתונים הכלולים בתצהיר הנוסף מטעם מנכ"ל המשיבה, שהוגש כנספח סודי, ובהתייחס לאלה נראה כי סכום ההטבה המוסכם הוא סביר וראוי. ההסכמה בדבר תרומת ייתרת מכסת ההטבה בסוף תקופת הזכאות לעמותה מבטיחה, כי המשיבה תשא במלוא הסכום המוסכם בגין נזקי העבר. בהתחשב בתועלת שצמחה לציבור כתוצאה מניהול ההליך, כמו גם במנגנון המפורט שעליו הסכימו הצדדים וסכום ההטבה, ההסכמה בדבר תשלום גמול למבקשת ושכר טרחה לבא כוחה, סבירה בעיני.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ