אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מצליח ואח' נ' סלקום ישראל בע"מ

מצליח ואח' נ' סלקום ישראל בע"מ

תאריך פרסום : 30/05/2018 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי מרכז - לוד
47782-07-17
21/05/2018
בפני השופטת:
הדס עובדיה

- נגד -
המבקשים:
1. יעקב מצליח
2. ישראל שפורן
3. יצחק יהונתן כהן
4. רונן ישראל נעים

עו"ד אליעזר שוורץ
המשיבה:
סלקום ישראל בע"מ
עו"ד חניטל בלינסון-נבון
פסק דין
 

 

המבקשים הגישו בקשה מוסכמת להסתלקות מבקשה לאישור תובענה ייצוגית, בהתאם לסעיף 16 לחוק תובענות ייצוגיות, התשס"ו-2006 (להלן בהתאמה: "בקשת ההסתלקות", "בקשת האישור" ו- "חוק תובענות ייצוגיות").

בבקשת האישור נטען כי המשיבה גובה מלקוחותיה שלא כדין 99 ₪ בגין כל כרטיס "סים" שלא מוחזר אליה וכן בגין כל כרטיס "סים" שלא אמור להיות מוחזר לה. בבקשת האישור טוענים המבקשים לקיומן של ארבע קבוצות משנה:

הקבוצה הראשונה כוללת את "כל לקוחות ו/או מנויי סלקום ישראל בע"מ אשר ניידו את קוי הסלקום שלהם לחברות מתחרות, ואשר החזירו את כרטיסי הסים פיזית לנקודה של חברת סלקום ובכ"ז סלקום גבתה מאותם לקוחות 'תשלום עבור כרטיס סים' בגין אי החזרת הסים";

הקבוצה השנייה כוללת את "כל לקוחות ו/או מנויי סלקום ישראל בע"מ אשר ניידו את קוי הסלקום שלהם לחברות מתחרות ואשר החזירו את כרטיס הסים בדואר רשום לחברה ובכל זאת סלקום גבתה מהם 'תשלום עבור כרטיס סים' בגין כרטיס הסים";

הקבוצה השלישית כוללת את "כל לקוחות ו/או מנויי סלקום ישראל בע"מ אשר התקשרו עם חברת סלקום וניידו את מספרם ו/או סיימו את התקשרותם עם סלקום לאחר החלטת משרד התקשורת מיום 16.01.2017 האוסר לגבות תשלום כל שהוא בגין כרטיס הסים, ונגבה מהם 'תשלום עבור כרטיס סים'";

והקבוצה הרביעית כוללת את "כל לקוחות ו/או מנויי סלקום ישראל בע"מ אשר ניידו את קוי הסלקום שלהם לחברות מתחרות ואשר לא היו אמורים להחזיר את כרטיס הסים על פי תנאי ההתקשרות שלהם עם החברה ו/או תנאי החבילה שסוכמה בינם לבין סלקום שלא כללה כלל חובה להשבת ה'סים', ובכ"ז חברת סלקום גבתה מהם 'תשלום עבור כרטיס סים' בגין אי החזרת כרטיס הסים".

לאחר הגשת בקשת האישור, באו ב"כ הצדדים בדברים והמשיבה הציגה למבקשים את עמדתה וטענותיה ביחס לכל אחת מהקבוצות. ב"כ המשיבה הודיעו למבקשים כי ביחס לארבע הקבוצות כולן ובוודאי ביחס לקבוצה הרביעית, תלוי ועומד הליך בבית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו בעניין ת"צ 22263-04-16 רוקנשטיין נ' סלקום ישראל בע"מ (להלן: "בקשת רוקנשטיין") בו מועלית הטענה בדבר אי-חוקיות גביית התשלום עבור סים מושאל שלא הושב. במסגרתו של הליך זה הגדירו המבקשים שם את הקבוצה אותם הם מבקשים לייצג כדלקמן: "כל לקוחותיה של סלקום אשר הצטרפו לסלקום לאחר יום 18.9.2014, ואשר לאחר סיום התקשרותם עם סלקום, גבתה מהם סלקום תשלום בגין כרטיס ה-SIM של סלקום". לטענת המשיבה, הגדרה כללית זו כוללת למעשה את כל מי שחויב בגין כרטיס הסים המושאל שלא כדין כטענת המבקשים, והיא בולעת את ארבע הקבוצות שבהליך כאן.

בהקשר זה יוער, כי ב"כ המשיבה הבהירו לב"כ המבקשים כי בקשת רוקנשטיין הוגשה כבר באפריל 2016 ואף פורסמה בפנקס התובענות הייצוגיות. ב"כ המשיבה אף העבירו לב"כ המבקשים עותק של בקשת האישור בעניין רוקנשטיין וכן את תשובת סלקום לבקשת האישור בה הועלו טיעוניה של סלקום בהרחבה ושיתפו אותם ביחס לעוללות ההליך והתקדמותו, ועל קיומו של הליך נוסף שבו הסתלק המבקש מבקשת האישור שהגיש לאור ללא צו להוצאות לאחר שנודע לו על קיומה של בקשת רוקנשטיין הקודמת בזמן. עם זאת המשיבה הייתה נכונה לבחון את טענות המבקשים ביחס לקבוצות 3-1 כמפורט לעיל, אשר מתארות נסיבות ספציפיות.

אשר לקבוצה השלישית הכוללת לקוחות שהתקשרו עם סלקום לאחר החלטת משרד התקשורת מיום 16.1.2017, טענה המשיבה בין היתר כי אין למבקשים כל עילה בטענה זו זאת משום שהגם שההחלטה על תיקון הרישיון התקבלה ביום 16.1.2017, בתיקון לרישיון נקבע מפורשות כי המועד לכניסתו של התיקון לתוקף נקבע ליום 12.3.2017 ואילו טענתם של המבקשים התייחסה למנויים שהתקשרו עם סלקום לפני מועד כניסתו לתוקף של התיקון. המשיבה הבהירה כי על לקוחות שהתקשרו עם סלקום לאחר כניסתו לתוקף של התיקון לא חל הסדר "סים בהשאלה". כמו כן הובהר לב"כ המבקשים, כי בניגוד לאמור בבקשת האישור, עלותו של כרטיס סים אינה עלות קבועה של 99 ₪, אלא החל מ- 59 ₪ לכרטיס.

בנסיבות אלה, סברו המבקשים ובאי כוחם כי סיכויי טענתם הספציפית ביחס לקבוצה השלישית, להתקבל - נמוכים.

אשר לקבוצה הראשונה והשניה, סלקום ערכה בדיקה ובחינה של טענות המבקשים והגיעה למסקנה כי במקרים נקודתיים אכן נפלה ככל הנראה טעות בחיוב מנויים מסוימים בתשלום בגין כרטיס סים חרף החזרתו במועד. אותה טעות נפלה ככל הנראה בשל אי דיווח של משווק ו/או משווקים הפועלים מטעמה של סלקום על השבת כרטיס הסים בסיום ההתקשרות. במצב זה משסלקום לא יודעה כי כרטיס הסים הושב היא התנהלה בהתאם לסיכום עם מנוייה במקרה של אי-השבת כרטיס הסים. המשיבה טענה כי מדובר בקבוצה מצומצמת של מנויים המונה כ-1,639 מנויים וסך כל התשלום שנגבה מאותם מנויים בגין אי החזרת כרטיס סים עומד על 139,578 ₪.

על רקע דברים אלו ומבלי לוותר על כל טענה הסכימה המשיבה להשיב לאותם מנויים את מלוא הסכום שנגבה מהם בתוספת הפרשי הצמדה וריבית על פי דין. כמו כן, הסכימה סלקום לחדד את נהליה אל מול המשווקים עימם היא פועלת.

במסגרת הבדיקה נמצא על ידי המשיבה כי קיימת קבוצת לקוחות מצומצמת נוספת המונה כ-626 מנויים אשר נגבו מהם סכומים בסך 51,447 ₪ עבור אי-החזרת כרטיס סים בעת המעבר ממסלול "רגיל" (post paid) למסלול "טוקמן" (pre-paid). על אף שקבוצה זו אינה נמנית מפורשת בבקשת האישור, המשיבה הסכימה להשיב גם ללקוחות אלה את מלוא הסכומים שנגבו מהם בתוספת הפרשי ריבית והצמדה על פי דין מבלי שהדבר יהווה הודאה מטעמה ומבלי לגרוע מטענותיה גם בעניין זה. במסגרת הסתלקות המבקשים מבקשת האישור שכאן, הסכימה לפיכך המשיבה בנוסף לחידוד הנהלים אל מול המשווקים הפועלים מטעמה להשיב לחברי הקבוצה סך כולל של 191,025 ₪ בתוספת הפרשי ריבית והצמדה.

סכום זה יושב ללקוחות באופן הבא:

לחברי הקבוצה שיהיו מנויים פעילים של סלקום במועד הפיצוי או למנויים שאינם פעילים בסלקום אך הגורם ששילם את חשבונותיהם עודנו פעיל בסלקום וניתן לזהותו באמצעות מספר זיהוי (להלן: "גורם משלם") יבוצע ההחזר באמצעות זיכוי החשבון החודשי אצל סלקום. יובהר, כי ככל שמנוי מסוים אשר זכאי להחזר נמצא ביתרת חובה אצל סלקום, תהא סלקום רשאית לקזז מיתרת חובה זו את סכום ההחזר המגיע לאותו מנוי.

לחברי הקבוצה שאינם מנויים פעילים של סלקום ואין להם גורם משלם פעיל, יועבר התשלום באמצעות משלוח המחאה משורטטת למוטב בלבד לכתובתם כפי שזו מופיעה במערכות סלקום. סכום שנשלח בהמחאות אך לא נפרע בתוך תקופת פירעון של 90 ימים מהיום הנקוב בהמחאה יועבר לקרן לניהול וחלוקת כספים שנפסקו כסעד שהוקמה בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק תובענות ייצוגיות (להלן: "הקרן").

לאור האמור ועל רקע התחייבויותיה אלו של סלקום ועל רקע בקשת רוקנשטיין, הגיעו המבקשים לכלל מסקנה כי האינטרס הציבורי שבבקשת האישור מוצה, הציבור יצא נשכר, והם מבקשים להסתלק ממנה.

לאור העובדה שהמבקשים ובאי כוחם השקיעו בהכנת בקשת האישור, התועלת שהביא ההליך לחברי הקבוצה- השבת סך של למעלה מ-190,000 ₪, וכן בשים לב לשלב המוקדם בו מצוי ההליך ולחיסכון בעלויות ההתדיינות עם סיומו של ההליך בדרך מוסכמת, הסכימו הצדדים להמליץ לבית המשפט לפסוק גמול למבקשים בסך 5,000 ₪ ושכר-טרחת באי-כוחם בסך 30,000 ₪ בתוספת מע"מ - הכל כנגד קבלת המסמכים הדרושים בדין. המבקשים וב"כ הגישו בנוסף תצהירי הסתלקות לפיהם לא קיבלו כל טובת הנאה בקשר עם ההליך או עם ההסתלקות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ