אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"צ 43730-06-12 שולם ואח' נ' סופרבוס בע"מ

ת"צ 43730-06-12 שולם ואח' נ' סופרבוס בע"מ

תאריך פרסום : 18/10/2016 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי תל־אביב-יפו
43730-06-12
14/09/2016
בפני השופטת:
שושנה אלמגור

- נגד -
(התובעת):
מזל שולם
עו"ד אמיר ישראלי
עו"ד שלומי כהן
(הנתבעת):
סופרבוס בע"מ
עו"ד רוית וקס־סלוקי
פסק-דין

זה חלוט יערוך נציג מטעם המבקשת בדיקה בקווים שהיא מפעילה כיום, בלִוויית נציג מטעם המשיבה, ובה יפקוד חמישה אוטובוסים לכל הפחות ויוודא כי מערכות כריזה מותקנות בהם כנדרש. בעשר תחנות לפחות ייווכח שמוצבים השלטים כמצוות התקנות. 14 יום לאחר מכן יגיש נציג המבקשת לבית המשפט תצהיר ויפרט בו את הממצאים. נמצאו ליקויים – תתקן אותם המשיבה בתוך 45 יום ותגיש תצהיר בדבר תיקונם, ונציג המבקשת יוכל לבדוק שנית.

 

אף שהדין אינו מחייב התקנתה של מערכת כריזה בקווים בין-עירוניים, הסכימה המשיבה להתקין מערכת פנימית ומערכת חיצונית בחלק מהאוטובוסים שהיא מסיעה בקווים אלו. לדבריה ההתקנה של כל מערכת עולה כ-15 אלף ש"ח. למשיבה מוקצבת שנה מהיום להתקין מערכות בשלושה אוטובוסים לפחות ושנתיים מהיום להנגיש עוד שישה לכל הפחות. בסך-הכול עליה להתקין את המערכות בלא פחות משמונה אוטובוסים בקווים הבין-עירוניים בשלוש שנים מהיום. כמו-כן עליה להעמיד אוטובוסים למשך יום שלם ל,מרכז לעיוור' (ע"ר) ב-36 החודשים שתחילתם היום, לפי הפירוט הזה: במהלך 12 חודשים מהיום תעניק הסעות ששוויין 20,000 ₪ לפחות, ובתוך 24 החודשים שאחריהם תסיע הסעות ששוויין 35,000 ₪. עלותו הכוללת של צעד זה לפי מחירון המשיבה היא חמישים אלף ש"ח (2,000–4,000 ₪ ליום מלא, על-פי יעד הנסיעה). יודגש בהקשר זה כי אם מסיבה כלשהי לא יוכל המרכז לעיוור למצות את ההטבה בתוך התקופה האמורה, היא תוארך בהתאמה עד למיצוי שווייה. בתוך 21 יום מהיום תגיש המשיבה תצהיר מטעמה שלפיו התחייבות זו אינה כלולה ולא תיכלל בהתחייבויותיה או בתכניות הפילנתרופיות שלה, ולא הוסכם קודם לכן להעבירה למרכז לעיוור או לתרום אותה מכוח הסדר פשרה אחר. בעוד שנה, שנתיים ושלוש תפרט המשיבה אילו מהפעולות נעשו בינתיים לפי פסק-דין זה. כל הודעה תיתמך בתצהיר ובאישור רואה-החשבון החיצוני של המשיבה.

 

אני סבורה כי הסדר הפשרה הוא הסדר ראוי, הוגן וסביר בהתחשב בעניינם של חברי הקבוצה וכי סיום ההליך בפשרה הוא הדרך היעילה וההוגנת להכרעה בחילוקי הדעות. אמנם המבקשת מצאה כמה הפרות של הוראות התקנות, אך מנגד המשיבה עומדת על כך שהיו אלה מקרים בודדים וכי ככלל היא עמדה ועומדת בדרישות. בהקשר זה אין להתעלם מהעובדה שנגד המשיבה, להבדיל ממפעילות אחרות של התחבורה הציבורית, לא הוגש כתב אישום. יש לתת את הדעת גם על הסיבה לכך, אליבא דיועץ המשפטי לממשלה: התמונה הכללית שהתקבלה בבדיקות המדגמיות שערכו הרשויות, שלפיה הליקויים שנמצאו קודם לבדיקות תוקנו. אפשר אפוא שאילו התנהל ההליך עד סופו הייתה הבקשה לאישור נדחית או שהיקף התובענה היה מצומצם מאוד, הן מהטעמים המבוארים לעיל הן מפני שהמשיבה היא חברה קטנה לעומת האחרות, אשר עובר להגשתה של הבקשה הפעילה קווים עירוניים באשכול חשמונאים (רמלה, לוד, מודיעין עילית). כיום שוב אין היא פועלת באזור זה, אלא רק באשכול בית-שמש ופרוזדור ירושלים. החברה מפעילה עשרות אוטובוסים ואילו האחרות, שנגדן הוגשו כתבי האישום, מפעילות מאות ואלפים.

 

התקנתן של מערכות הכריזה גם בקווים הבין-עירוניים כהטבה לחברי הקבוצה תעלה למשיכה כ-120,000 ₪, והתרומה למרכז לעיוור ערכּה כזכור 50,000 ₪. בהתחשב בשיקולים שבוארו לעיל: סיכויי הבקשה להתקבל, היקפה ועמדת המדינה באשר להתנהגותה של המשיבה; ובהתחשב בעובדה שהנזק שלו נטען בבקשה לאישור הוא נזק לא-ממוני, הנתון לשומה ולהערכה של בית המשפט – אני סבורה כי שווי התרומה הוא סכום נכון והוגן וכי התקנת מערכות הכריזה בקווים הנוספים תשפר מאוד את איכות חייהם של חברי הקבוצה. על-כן אין מקום למינוי בודק. בהקשר זה אזכיר את הערת היועץ המשפטי לממשלה כי לפי החקיקה המסתמנת ההטבה המוצעת כאן בקווים הבין-עירוניים עתידה להפוך בלאו הכֵי לחובה חוקית. ובכן גם היועץ ציין כי אותן תקנות עוד לא הותקנו לפי שעה. נוסף על כך התחייבותה של המשיבה מגלמת הטבה נוספת שאינה תלויה בתיקון התקנות, ובשים לב להיקף פעילותה כמבואר לעיל ובסיכויי הבקשה להתקבל, דומה כי די באותה הטבה כדי לספק.

 

גם ,נגישות ישראל' דנה בתקנות העתידיות, ולא אחזור על התשובה בסוגיה זו. העמותה הציעה בין השאר כי גם הנהגים בשירות המשיבה וגם לקויי הראייה יודרכו בשימוש בהתאמות הנגישות. בִתגובה הצהירה המשיבה כי הנהגים כבר שומעים הרצאות, משתתפים בסדנאות ובכללן הדמיה וכן עוברים רענון של אלה. מקובלת עליי עמדתה כי אתר המרשתת שלה עומד בסטנדרדים מחמירים של נגישות ומספק את המידע הדרוש לאוכלוסייה בעלת המוגבלויות. למותר לציין כי אוכלוסייה זו יכולה לקבל מענה גם במוקד הטלפוני של המשיבה.

 

עילות התביעה והסעד שפסק-דין זה הוא מעשה בית דין בהם פורטו לעיל. מקובלת עליי המלצת הצדדים לפסוק למבקשת גמול בסך 25,000 ₪ (מס ערך מוסף כלול) ולבאי-כוחה שכר טרחה בסך 75,000 ₪, בצירוף מע"מ. המשיבה תשלם למבקשת את גמולה ולבאי-כוחה חמישים אחוז משכר טרחתם בתוך שלושים יום מהיום. 25 אחוזים נוספים ישולמו בתוך שלושים יום ממועד הגשת התצהיר בדבר הבדיקה המדגמית לביצועו של פסק-דין זה, ו-25 נוספים – בתוך 14 ימים מיום שתגיש המשיבה את כל אחד מהדוחות בדבר התקנת מערכת הכריזה הנוספת. בהתחשב בפיצוי שבו יזכו החברים בקבוצה ובמשאבים שהשקיעו המבקשת ובאי-כוחה בהכנת התובענה ובניהולה, כגון התשלום לחוקר בעד עריכת הדוח, סכומים אלה נראים לי סבירים ומתונים.

 

פרסום שני – בעיתונים שבהם פורסם הראשון. נוסף על כך אני מחייבת את המשיבה לפרסם בתוך 21 יום מהיום את עיקרי פסק-הדין באתר המרשתת שלה, ובפרט אם קיים חלק המכוון ללקויי ראייה – היא תעשה כן באותו מקום. תזכורת פנימית ראשונה – ביום 10.10.16.

 

ניתן בלשכתי היום, י"א אלול תשע"ו (14 בספטמבר 2016).

 

Picture 3המזכירות תשגר פסק-הדין לצדדים. הצדדים ישלחו העתקים למנהל בתי המשפט וליועץ המשפטי לממשלה.

 

שושנה אלמגור, שופטת

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ