אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"צ 39304-05-13 זיאד קאסם נ' החברה המרכזית לייצור משקאות קלים בע"מ

ת"צ 39304-05-13 זיאד קאסם נ' החברה המרכזית לייצור משקאות קלים בע"מ

תאריך פרסום : 03/12/2014 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
39304-05-13
27/11/2014
בפני סגן הנשיאה:
יצחק ענבר

- נגד -
המבקש:
זיאד קאסם
עו"ד אמיר ישראלי
משיבה:
החברה המרכזית לייצור משקאות קלים בע"מ
עו"ד רון גזית
פסק דין

 

 

1.המבקש הגיש בקשת אישור נגד המשיבה. במוקד בקשתו עמדה הטענה, לפיה המשיבה הפלתה את אזרחיה הערבים של המדינה על רקע גזע, דת ולאום, בניגוד לחוק איסור הפליה במוצרים, שירותים וכניסה למקומות ציבוריים, התשס"א-2000 (להלן – חוק ההפליה במוצרים), כאשר במסגרת קמפיין בו הדפיסה שמות פרטיים של אנשים על גבי מוצריה לא נכללו כלל שמות המזוהים עם האוכלוסייה הערבית בישראל.

 

המבקש עתר לסעד הצהרתי לפיו בהתנהלותה המתוארת הפרה המשיבה את הדין והפלתה כל אדם המשתייך למגזר הערבי. כן עתר לצו עשה לפיו ייאסר על המשיבה לנקוט בפרקטיקה מפלה דומה בעתיד. בנוסף עתר המבקש לפיצוי כספי בגין נזקים בלתי ממוניים אותם העמיד על סך של 20,000,000 ₪.

 

2.במסגרת בקשת ההסתלקות מיום 13.5.2014, שהוגשה עוד קודם להגשת תגובתה של המשיבה לבקשת האישור, ציינו הצדדים כי במסגרת הדברות בין הצדדים העלתה המשיבה קשיים רבים העולים מבקשת האישור, ובכלל זה, אי תחולתו של חוק ההפליה במוצרים על המקרה דנן, שכן מטרת החוק היא להבטיח היעדר הפליה באספקת המוצר רק בשל השתייכות הפרט לקבוצה מסוימת, כאשר בענייננו סופק המוצר עצמו לכל דורש. כמו כן החוק לא חל על המשיבה, לטענתה, מכיוון שהוא מחיל עצמו על מספק מוצר או שירות או מפעיל מקום ציבורי ולא על יצרן כמותה המשווק את המוצרים לסיטנאים או קמעונאים. נוסף על כך מסרה המשיבה כי כל צרכן שחפץ בקבלת בקבוק עם שמו, לרבות שמות ערביים, יכול היה להדפיס את שמו על תווית בקבוק באמצעות דוכנים מיוחדים שהוקמו לשם כך ברשתות שיווק ברחבי הארץ. עוד הוסיפה המשיבה כי קשה יהיה לזהות ולאתר את חברי הקבוצה משום שמדובר בקמפיין שיווקי קצר שהסתיים זה מכבר. לצד זאת צוין כי בנסיבות העניין ומבלי שהדבר יהווה הודאה מצידה מתחייבת המשיבה לתרום ממוצריה בסך כולל של 75,000 ש"ח לעמותת "לתת" המחלקת מוצרים לנזקקים, גם במגזר הערבי, ונציגיה הבהירו כי ניתן יהיה לחלק את המוצרים הנדונים רק במגזר זה. לאור הסכמת המשיבה לתרום ממוצריה ונוכח העבודה שהושקעה על ידי ב"כ המבקשים הוסכם כי המשיבה תשלם למבקש סך של 7,000 ש"ח ולב"כ המבקש 30,000 ש"ח בתוספת מע"מ.

 

3.בפסק דיני בת"צ (ת"א) 1469-02-13 עידן לוי נ' פסטה נונה בע"מ (להלן – עניין "פסטה נונה"), אשר ניתן אך לא מכבר, נדונו בהרחבה אמות המידה לאישורו של הסדר הסתלקות מסוג זה שלפנינו - אשר בקרב העוסקים בתחום נהוג לכנותו: "הסדר הסתלקות מתוגמלת" (על שום הגמול ושכר הטרחה שהוסכם על תשלומם במסגרתו). אמנם באותו עניין דובר בהסתלקויות מתוגמלות מתובענות שעסקו בהפרת דיני סימון מוצרי מזון, בעוד שהתובענה שלפנינו עוסקת בהפרה של חוק איסור הפליה במוצרים, אך בהינתן שאין לומר על התחום האחד שהוא חשוב או בעל ערך ממשנהו, קיים אינטרס ציבורי מובהק בייצור תמריצים להגשת תביעות ייצוגיות ראויות ומבוססות בשני התחומים כאחד. בה בעת יש לפעול לצינון תמריציהם של תובעים ייצוגיים ובאי כוח מייצגים להגיש בשני התחומים תביעות סרק או (לפי העניין) להסתלק מתביעות מבוססות לכאורה. המסקנה המתבקשת היא, כי מדיניות אישור בקשות הסתלקות בשני התחומים הנדונים אמורה להיות, ככלל, אחידה.

 

בפסק דיני הנ"ל בעניין פסטה נונה קבעתי, בין היתר, כי -

 

"...חסרונותיהם ונזקיהם של הסדרי הסתלקות מתוגמלת בתחום סימון מוצרי מזון, ובכלל אלו הסדרי ההסתלקות שלפנינו, גבוהים לאין שיעור מתועלותיהם. לא זו בלבד שהסדרים אלו אינם מייצרים הרתעה של ממש, אלא שאישורם על ידי בית המשפט מתמרץ את הגשתן של תביעות סרק, מזה, ושל הסתלקויות מתביעות מבוססות לכאורה, מזה. בהינתן האפשרות לסיים את התובענות בהסתלקויות שרווח קל ומהיר בצדן, נחלש התמריץ להגיש תביעות ייצוגיות מבוססות בתחום סימון מוצרי מזון ולהתמיד בניהולן, ותחת זאת מוצף בית המשפט במאות תביעות ייצוגיות שמגישיהן גמרו מראש אומר להסתלק מהן. מצב העניינים הקיים - שבו הולכים הסדרי הסתלקות מתוגמלת והופכים ל"ברירת מחדל" של תובענות ייצוגיות בתחום סימון מוצרי מזון – מכרסם, אפוא, בתכליותיו של חוק תובענות ייצוגיות, מכביד על הנתבעים ועל בית המשפט שלא לצורך וגורם לזילות מכשיר התובענה הייצוגית. בית המשפט מצווה לפעול לצינון תמריציהם של התובעים ובאי הכוח המייצגים לערוך הסדרי הסתלקות מסוג זה ודרך המלך לעשות כן הנה להימנע מאישור תשלום גמול ושכר טרחה למסתלקים".

 

דברים אלו יפים ככתבם וכלשונם גם לגבי הסדר ההסתלקות שלפנינו, אשר במסגרת נגוזו להן ונמוגו – בטרם יבשה הדיו על בקשת האישור - התביעות הכספיות בגין נזקי העבר של חברי הקבוצה שנאמדו בסכום עתק של 20 מיליון ₪, כאשר המשיבה מצדה מתחייבת, מנגד, לשלם למבקש ולבאת כוחו סכום כולל העולה על 37,000 ₪.

 

4.אשר לסמכותו של בית המשפט לפעול לאיתור מייצגים חילופיים חלף אלו שהסתלקו קבעתי באותו עניין, כי "שקלולם של מכלול השיקולים שפורטו לעיל מוביל למסקנה, כי סמכות בית המשפט שבסעיף 16(ד)(1) לחוק תופעל רק במקרים חריגים ויוצאי דופן, שבהם הנזק העלול להיגרם על ידי ההסתלקות לאינטרס הציבורי או לחברי הקבוצה הוא מידי, מוחשי וניכר". לא שוכנעתי כי כאלה הן נסיבות המקרה שלפנינו.

 

5.אשר לתרומה שאותה התחייבה המשיבה לתת לעמותת ל"תת", הרי שהמשיבה רשאית כמובן להרים כל תרומה כפי שתראה לנכון ובלבד שהדבר לא יעשה ולא יוצג על ידי המשיבה כנעשה במסגרת ההסתלקות, שהרי אישור תרומות כגון אלו בגדר הסתלקות עשוי להקטין את כדאיותה של הגשת תביעה ייצוגית חדשה בעניין הנדון. ראו והשוו: אלון קלמנט, "פשרה והסתלקות בתובענה הייצוגית", משפטים מא (תשע"א) 5, 70- 71.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ