אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"צ 35805-11-13 אביטל נ' בטר אנד דיפפרנט בע"מ

ת"צ 35805-11-13 אביטל נ' בטר אנד דיפפרנט בע"מ

תאריך פרסום : 14/06/2015 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
35805-11-13
21/01/2015
בפני השופטת:
שושנה אלמגור

- נגד -
המבקש (התובע):
דרור אביטל
עו"ד שרון ענבר־פדלון
עו"ד טלי לופו
המשיבה (הנתבעת):
בטר אנד דיפפרנט בע"מ
עו"ד אסף בנמלך
עו"ד איתמר שחר
פסק-דין

 

לפניי בקשה, לפי סעיף 18 לחוק תובענות ייצוגיות, התשס"ו–2006 (להלן: חוק תובענות ייצוגיות), לאישור הסדר פשרה.

 

המשיבה היא יצרנית של מוצרי מזון שונים ומגוונים, כגון טחינה, פריכיות דגנים, תרכיזי מיץ, תחליפי בשר, מִדגנים וממרחים. על-פי הבקשה לאישור התובענה הייצוגית, היא הפרה את הוראות סעיף 4.2 לתקן ישראלי ת"י 1145 – סימון מזון ארוז מראש, ובפרט את הוראותיו של תקן ישראלי – ת"י 760 – ממרחים מתוקים על בסיס שומני, בכך שכינתה שלא כדין את אחד מממרחי הבוטנים מתוצרתה ,,חמאת בוטנים מתוקה''. סעיפים 2.3.1.2 ו-3.2.5 לתקן 760 (כפי שתוקן בגיליון תיקון מס' 1) קובעים כי אפשר לכנות ממרח בוטנים ,,חמאת בוטנים'' אם הוא מכיל תשעים אחוז בוטנים לכל הפחות. הממרח שהמשיבה משווקת מכיל 72% בוטנים.

 

עילות התביעה הן אפוא הפרת חובה חקוקה ורשלנות, לפי סעיפים 63 ו-35 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש], בהתאמה; הטעיית הצרכנים והפרת חובת הגילוי לפי חוק הגנת הצרכן, התשמ"א–1981; הפרת צו הגנת הצרכן (סימון ואריזה של מוצרי מזון), התשנ"ט–1998, שניתן מכוח החוק בהקשר זה; הטעיה לפי חוק החוזים (חלק כללי), התשל"ג–1973; עשיית עושר ולא במשפט. הנזק שלטענת המבקש נגרם לחברי הקבוצה, פרט לתשלום מחירו של המוצר, מתבטא בפגיעה באוטונומיה של הרצון. נוסף לפיצוי הכספי עתר להורות למשיבה בצו עשה להסיר את המוצר מהמדפים קודם שתתקן את הסימון. את הקבוצה הגדיר המבקש כדלקמן:

 

כל הצרכנים, אשר רכשו את מוצריה של המשיבה (המשווקים על-ידה) המתכנים בשם ,,חמאת בוטנים מתוקה' ו/או ,,חמאות בוטנים'' למינ[י]הן אולם במקרה דנן אין המדובר כלל במוצרים אשר יכולים להתכנות בשם ,,חמאת בוטנים'', אלא כממרח בוטנים וכל זאת במהלך 7 השנים האחר[ו]נות.

 

(עמ' 1 לבקשה, סעיף ב; ההדגשה במקור)

המשיבה השיבה, בתמצית, כי לא הייתה ערה לתיקון שחל בתקן 760. לגרסתה, היא מייצרת את ממרח הבוטנים למן שנת 1998 ולפני כשנה הגישו נגדה באות-הכוח המייצגות כאן תובענה שסבה על ממרח שומשום מתוק שהיא משווקת (ת"צ [מחוזי ת"א] 17222-03-13 סימון נ' בטר אנד דיפרנט בע"מ). רק בעקבות אותה תביעה למדה המשיבה, לדבריה, על הבעיה בסימון מוצריה, ולצורך תיקון הטעויות שכרה את שירותיו של מהנדס מזון. הלה מסר לה חוות דעת והיא החלה בתהליך של שינוי התוויות שעל רבים ממוצריה – פרוצדורה מורכבת, ממושכת ותובענית שעודנה בעיצומה. בתביעה האחרת הגיעו הצדדים להסדר אגב הסתלקות המבקש מן הבקשה לאישור; המשיבה מוחה על כך שבעוד היא נוקטת הליכים להתאמת התוויות לדרישות הדין הגישו הפרקליטוֹת את התביעה הנוספת שלפניי, שלא קדמה לה פנייה מצד המבקש. על טענתה כי בקשת האישור באה לעולם שלא בתום לב הוסיפה כי סעיפי התקן דלעיל אינם רשמיים, כי בזוטי דברים עסקינן והיא לא גרמה את הנזק שעליו קבל המבקש, וכן כי התנאים הקבועים בסעיף 8 לחוק תובענות ייצוגיות אינם מתקיימים, לפי שההליך דנן אינו הדרך היעילה וההוגנת להכריע במחלוקת.

 

בקדם-משפט שנשמע לפניי שטחו הצדדים, איש-איש בתורו, את טענותיהם העובדתיות והמשפטיות, ולאחר מכן הגישו את הסדר הפשרה. בעיקרו של דבר הוסכם כי המשיבה תפצה את החברים בקבוצה – אשר תוגדר כמצוטט לעיל, אלא שייכללו בה רק מי שרכשו את המוצרים מאז תוקן תקן 760 בחודש פברואר 2009 ועד היום – באמצעות הספקת מגוון מוצרים ממוצריה לעמותת ,יד אליעזר' (ע"ר 58-006-006-9), שפעילותה הרלוונטית לענייננו היא חלוקת מזון לנזקקים. הצדדים הסכימו כי שווי המוצרים יהיה 300,000 ₪ לפי המחירים לצרכן הקבועים במחירוני הרשתות הגדולות לשיווק קמעוני, ואנוכי אוסיף כי מחירו של כל מוצר ייקבע על-פי המחיר הנמוך ביותר שבו הוא נמכר באיזו מהרשתות הללו. לאחר שהוריתי על פרסום ראשון לא הוגשו התנגדויות להסדר, השגות עליו או הצהרות על יציאה מהקבוצה.

 

עילות התביעה והסעד הנתבע הם שפורטו בסקירת טענות המבקש בראש פסק-הדין. עילות אלו משותפות לכלל החברים בקבוצה, שכן הן מעוררות את השאלות אם הכיתוב על התוויות שהודבקו על אריזת ממרח הבוטנים אינו הולם את דרישות התקנים; אם יש בנוסח הכיתוב כדי להטעות; אם אופן הצגתו של המוצר גרם את הנזק שלו טען המבקש, ואם כן – מה היקפו.

 

אני סבורה כי הסדר הפשרה ראוי, הוגן וסביר בהתחשב בעניינם של החברים בקבוצה, משני טעמים: הראשון, ההסדר גובש בשלב מוקדם למדיי של ההליך, וכך נחסכו הוצאות בלתי מבוטלות. השני, מיצוי ההליך עד תומו אפשר שהיה דורש מינוי מומחה אשר היה מתבקש לפלח את הקבוצה לקבוצות משנה. צעד כזה היה נדרש כדי לברר למשל כמה מהחברים אכן הוטעו וכמה מהם מְשווים חשיבות לשיעור הבוטנים בממרח: בהחלט ייתכן שחלק נכבד מהם צורכים את הממרח זה שנים בשל טעמו, ורכיביו אינם משנים מבחינתם דבר, כך שלא לכולם תשמש סטייה של 18% מהתקן פקטור בהחלטה אם לרכוש אותו, אם לאו. ספק אם חיתוך הקבוצה לפי פרמטרים כאלו ואחרים היה מביא לתוצאה שאליה כיוון המבקש להגיע.

 

מהטעמים האמורים הגעתי למסקנה כי סיום ההליך בהסדר פשרה הוא הדרך ההולמת, הראויה והיעילה להכרעה במחלוקת. חלוקת המוצרים לנצרכים נראית בעיניי הדרך הנכונה והיעילה לפצות את הקבוצה מאחר שאין ניתן לאתר את כלל החברים בה. אם כן גם אין לדעת כמה מהם אמנם ניזוקו, ולכן איני רואה צורך למנות בודק. סיבה נוספת לכך היא שהפיצוי בא לפצות על נזק לא-ממוני, וזה נתון להערכתו ולשומתו של בית המשפט. כמו-כן אציין כי העובדה שבקשת האישור הוגשה שעה שהמשיבה נמצאת בשלבי התיקון של התוויות המוצמדות לכלל מוצריה, לרבות המוצר נושא התביעה (ראו נספח 8 לתשובה לבקשה), גם היא מצביעה על כך שלא יהיה נכון לחייב בהוצאות הרבות שמינוי בודק מחייב.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ