אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"צ 3089-04-14 פולאקביץ ואח' נ' הדקה התשעים בע"מ

ת"צ 3089-04-14 פולאקביץ ואח' נ' הדקה התשעים בע"מ

תאריך פרסום : 20/02/2017 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
3089-04-14
14/02/2017
בפני השופט:
רחמים כהן

- נגד -
מבקשים:
1. אם-לי פולאקביץ
2. חגי פיין

עו"ד אסף פינק
משיבה:
הדקה התשעים בע"מ
עו"ד יעל רימר
עו"ד טל ויזנגרין
עו"ד ליאור שפינדל
פסק דין
 

 

בקשה לאישור הסדר פשרה בתובענה ייצוגית (להלן – הבקשה לאישור הסדר הפשרה), על-פי חוק תובענות ייצוגיות, תשס"ו – 2006 (להלן – חוק תובענות ייצוגיות).

עניינה של הבקשה לאישור התובענה כייצוגית (להלן – בקשת האישור) בטענה, שהדקה התשעים (להלן - הדקה התשעים או המשיבה) אינה מגלה מידע מהותי בנוגע לטיסות לברצלונה של חברת IBERIA (להלן – איבריה) הנוגע לכך, שטיסות אלה מופעלות לעיתים על ידי חברת Vueling Airlines (להלן – וולינג) כטיסות חסך ואינן כוללות שירותים נלווים לטיסה כגון מטען, ארוחות, שתייה, בידור ועוד (להלן – שירותים נלווים), אלא בתשלום נפרד.

על פי הנטען, אי גילוי מידע כאמור, עולה כדי הטעיה, שכן אילו לקוחות המשיבה היו יודעים זאת מראש, יש להניח שלא היו מזמינים את הטיסה באיבריה. בכך הפרה המשיבה את הוראות הדין ובכלל זה: חוק שירותי תיירות, תשל"ו – 1979; תקנות שירותי תיירות (חובת גילוי נאות), תשס"ג – 2003; סעיפים 2(א), 3, 4, 5(נ) ו – 14(ג) לחוק הגנת הצרכן, התשמ"א – 1981; סעיפים 12, 15 ו- 39 לחוק החוזים (חלק כללי), תשל"ג 1973; סעיף 63 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש] , תשכ"ח – 1968; סעיף 1 לחוק עשיית עושר ולא במשפט, תשל"ט – 1979. עוד נטען, שההטעיה גרמה לפגיעה באוטונומיה, עוגמת נפש ונזק לחברי הקבוצה.

המבקשים העמידו את סכום הפיצוי הנתבע על סך של 780 ₪, נזק ממוני ולא ממוני, לכל לקוח.

הקבוצה הנטענת מונה 498 לקוחות, שרכשו כרטיס טיסה באמצעות המשיבה. קבוצה זו כוללת גם לקוחות, שטיסתם לא הופעלה כטיסת חסך, כנטען כל ידי המבקשים, אלא כטיסה רגילה לכל דבר ועניין; לקוחות שלא רכשו את הכרטיס באתר האינטרנט של המשיבה וכן לקוחות, שרכשו את הכרטיס לאחר שהמשיבה, בחודש אפריל 2014, שינתה את תוכן האתר שלה באופן המתחשב בטענות המבקשים.

המשיבה ויתרה על הגשת תשובה לבקשת האישור וחלף זאת הגיעו הצדדים להסדר פשרה במסגרתו הכחישה המשיבה את כלל הטענות שהועלו נגדה.

הצדדים הגישו בקשה לאישור הסדר הפשרה. נוסח ההסדר נשלח ליועץ המשפטי לממשלה והצדדים פרסמו מודעה בשני עיתונים יומיים, כנדרש. ביום 1.12.2015 הוגשה עמדת היועץ המשפטי לממשלה. עמדת היועץ המשפטי לממשלה כללה הסתייגויות ביחס לחלק מההסכמות אליהן הגיעו הצדדים. ביום 23.5.2016 הוגשו התייחסויות הצדדים לעמדת היועץ המשפטי לממשלה אשר ככלל, דחו את טענותיו. ביום 30.5.2016 התקיים דיון במעמד הצדדים וב"כ היועץ המשפטי לממשלה. במסגרת הדיון הועלו הסתייגויות היועץ המשפטי לממשלה והוסכם על ביצוע שינויים בהסדר הפשרה. בכלל זה שינויים לעניין הארכת תקופת ההמתנה לתשובות חברי הקבוצה בדבר בחירתם בין אפשרויות הפיצוי שבהסדר הפשרה, אופן הפנייה לחברי הקבוצה ויידועם בדבר ההסדר.

ביום 22.6.2016 הגישו הצדדים הודעת עדכון הכוללת שינויים, שסוכמו בין הצדדים להסדר הפשרה, המתייחסים להסתייגויות היועץ המשפטי לממשלה.

ביום 11.7.2016 הוגשה עמדת היועץ המשפטי לממשלה בנוגע להסדר הפשרה המעודכן ולתיקונים שבוצעו בו. היועץ המשפטי לממשלה הוסיף להביע הסתייגות מהסדר הפשרה על אף התיקונים שבוצעו וטען, שהתיקונים המוצעים בהסדר הפשרה המעודכן אינם נותנים מענה לכשלים שהוצגו על-ידו. בכלל זה צוין, שהארכת תקופת ההמתנה ל- 45 ימים אינה מספקת ועל התקופה להיות ארוכה יותר ולכל הפחות מספר חודשים. לטענתו, יש לשאוף למיצוי מלא ככל הניתן של הפיצוי ולהימנע מהיעדר פיצוי של חבר הקבוצה רק מכיוון שלא הספיק לענות בתקופה שנקבעה. כמו כן, יש לחבר הקבוצה זמן לבחון את האפשרויות המוצעות להם.

עמדות הצדדים וב"כ היועץ המשפטי נדונו במעמד הצדדים ביום 26.10.2016 וביום 2.11.2016 הוגשה בקשה לאישור הסדר פשרה מתוקן, שלישי במספר (להלן – הסדר הפשרה המתוקן).

בעקבות הערות ב"כ היועץ המשפטי לממשלה, ביצעה המשיבה שינויים באתר האינטרנט לגבי האופן בו מוצג המידע בדבר הטיסות נשוא הבקשה. מהמידע המוצג ניתן לדעת, טרם רכישת הכרטיס, איזו חברה מפעילה את הטיסה, וככל שמדובר בטיסות המופעלת על ידי חברת וולינג ייתכן, שהטיסה לא תכלול ארוחות וניתן לפנות לחברת התעופה הרלוונטית לקבלת פרטים נוספים בדבר השירותים הנלווים.

עיקרי ההסכמות שהושגו בין הצדדים:

הגדרת הקבוצה: כל לקוחות המשיבה אשר הזמינו באמצעותה טיסה בקו תל אביב - ברצלונה או ברצלונה - תל אביב או חבילת נופש שהורכבה על ידם והכוללת טיסה לברצלונה ושירות נלווה נוסף, אשר פורסם כי הינה מופעלת על ידי חברת התעופה איבריה או חברת התעופה וולינג, החל מיום השקת טיסותיה של חברת התעופה וולינג בקו תל אביב - ברצלונה ובכל מקרה מיום 2.4.2007 ועד ליום 31.3.2014.

המשיבה מתחייבת להעניק לכל אחד מחברי הקבוצה בחירה בין שתי הטבות אפשריות. האחת, החזר כספי בסך של 40 ₪ לכל כרטיס טיסה שנרכש על ידי חבר הקבוצה. לחלופין, זיכוי בסך של 100 ₪ לכל כרטיס טיסה שיירכש על ידי חבר קבוצה, לביצוע הזמנה עתידית באמצעות המשיבה.

לצורך מימוש ההטבה תפעל המשיבה, תוך 30 ימים לאחר המועד הקובע, ליצירת קשר עם כל חברי הקבוצה, באחד מבין אמצעי הקשר השמורים אצלה – טלפון, כתובת דואר אלקטרוני או כתובת דואר ותציע לחברי הקבוצה לבחור באחת מהחלופות.

30 ימים לאחר קבלת תשובות חברי הקבוצה לפניית המשיבה, תעביר המשיבה את ההטבה לחברי הקבוצה בהתאם לסוג ההטבה הנבחר.

ככל ומי מחברי הקבוצה לא ישיב לפנייה אליו תוך 45 ימים ממועד הפנייה או שיתברר שלא ניתן לאתר את חבר הקבוצה באמצעי הקשר המצויים בידי המשיבה, תעביר המשיבה בגין כל חבר קבוצה שלא השיב או שלא ניתן לאתרו באמצעי הקשר שבידי המשיבה, סך של 40 ₪ לכל כרטיס כתרומה לעמותת "עמך" – המרכז הישראלי לתמיכה נפשית וחברתית בניצולי השואה והדור השני.

בנוסף, מתחייבת המשיבה לעדכן את המידע אודות הטיסות באתר האינטרנט שלה, באופן הבא:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ