אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"צ 23996-11-15 שער נ' אסם השקעות בע"מ ואח'

ת"צ 23996-11-15 שער נ' אסם השקעות בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 20/11/2016 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי ירושלים
23996-11-15
17/11/2016
בפני השופטת:
תמר בזק רפפורט

- נגד -
המבקשת:
רווית שער
המשיבות:
1. אסם השקעות בע"מ
2. מזרח ומערב יבוא ושיווק בע"מ
3. אם.טי.אל. מידל טרייד בע"מ

פסק דין

 

(בעניין משיבה 1)

 

בפניי בקשה משותפת ומוסכמת מטעם המבקשת וחברת אסם תעשיות מזון בע"מ (להלן – אסם ו/או משיבה 1), להסתלקות המבקשת מן הבקשה לאישור התובענה כייצוגית, לפי סעיף 16 לחוק תובענות ייצוגיות, התשס"ו-2006 (להלן – החוק), בכל הנוגע לחברת אסם.

  1. ביום 16.11.2015, פנתה המבקשת בתובענה ובבקשה לאשרה כייצוגית (להלן – בקשת האישור), שעניינה הפרה מצד חברת אסם את הוראות תקנות בריאות הציבור (מזון) (סימון תזונתי), התשנ"ג-1993 (להלן – תקנות בריאות הציבור), וכן הפרת הוראות תקן ישראלי 262 (מוצרי פסטה), וכן תקן ישראלי 1145 (סימון ואריזה של מוצרי מזון) (להלן – התקנות, תקן פסטה ו- תקן סימון מוצרים בהתאמה ו /או התקנים), המחייבים מכוח צו הגנת הצרכן (סימון ואריזה של מוצרי מזון), התשנ"ט-1998 (להלן –צו הגנת הצרכן).

  2. על פי הנטען בתובענה ובבקשת האישור, אסם ייצרה ושיווקה "אטריות בינוניות" (להלן – המוצר), כשעל תווית המוצר סומנה טבלת הערכים התזונתיים ל- 100 גרם מוצר "יבש" בלבד, מבלי שסומנו הערכים התזונתיים ביחס למוצר מבושל ומסונן אשר הוכן לפי הוראות היצרן. המבקשת ציינה בבקשתה, כי צו הגנת הצרכן, אשר ניתן מכוח סעיף 17(ב)(2) לחוק הגנת הצרכן, התשמ"א-1981, אימץ את הוראות תו התקן הישראלי, הקובעות כי סימון טבלת הערכים התזונתיים של מוצרי האטריות למיניהן ייעשה ביחס ל-100 גרם מוצר מבושל ומסונן אשר הוכן על-פי הוראות היצרן. לטענתה, ביקש המחוקק להקל על הצרכן ולאפשר לו, באמצעות גילוי נאות, מידע החיוני לשקלול צעדיו הצרכניים לאור קבלת מידע השוואתי נגיש. המבקשת הטעימה, כי מיני האטריות לסוגיהן מגיעות לידי הצרכן כ"מוצר יבש", ונהיר כי לאחר בישולן במים לשם צריכתן, סופחות האטריות נוזלים, ובשל כך נפחן ומשקלן הסגולי משתנה ביחס ליחידת המידה. אשר על כן, טענה המבקשת, סימון טבלת ערכים תזונתיים למוצר יבש, אין בו כדי ליתן בידי הצרכן מידע נגיש וברור ביחס לערכם התזונתי של המוצרים. לפיכך, גרסה המבקשת, כי אסם התעלמה מחובתה החוקית לסמן את טבלת הערכים התזונתיים כנדרש.

  3. ביום 31.3.2016, הגישה אסם התנגדות לבקשה לאישור, בהשיבה, כי אין ממש בבקשת האישור, מאחר שהדין החל כיום ביחס למוצרי האטריות הוא הוראות סעיף 7 לתקנות בריאות הציבור (מזון)(סימון תזונתי), הקובעות כי הערכים התזונתיים של אטריות, כמו כל מוצר מסוג דומה, יסומנו ל-100 גר' מוצר מוצק. לשיטת אסם, על-פי סעיף 7(ב) לתקנות הסימון התזונתי, רק אם היצרן מעוניין בכך, ניתן, אך אין זה מחויב, לסמן גם בסימון תזונתי ל-100 מיליליטר.

  4. בתגובה לכך השיבה המבקשת, ביום 13.4.2016, כי סעיף 7(ב) לתקנות סימון תזונתי אינו רלוונטי במקרה זה. לטענתה, סעיף 7(ב) עניינו במוצרי מזון הנמהלים במים או מומסים במים לשם צריכתם, בעוד שבמקרה דנן, אין המדובר כלל במזון שהומס או נמהל, ושינה עקב כך את מצב צבירתו ממוצק לנוזל, אלא ענייננו במוצר מוצק שעבר בישול וסינון ונותר מוצק. עוד טענה המבקשת בתגובתה, כי אסם נוהגת באופן שונה ביחס למוצרי פסטה (ספגטי 8), הנמנים אף הם על תקן 262 האמור, ומסמנת בטבלת הערכים התזונתיים הן לפי "100 גרם מוצר פסטה יבשה" והן לפי "מנה מוכנה – כוס פסטה מבושלת" (כ-55 ג' פסטה יבשה).

  5. בעקבות דיונים שנערכו בפניי ביום 2.5.2016 וביום 14.6.2016, הגישה המבקשת בקשה מוסכמת להסתלקות מן התובענה הייצוגית כלפי אסם. בהקשר זה יוער, כי תחילה הגישו הצדדים בקשת הסתלקות לפיה תוך 6 חודשים ממועד אישור הסדר ההסתלקות בפסק הדין, תוסיף אסם על גב אריזות מוצרי אטריות שטרם יוצרו – אטריות דקיקות, אטריות דקות, אטריות בינוניות, אטריות רחבות ואטריות ביצים (להלן – מוצרי האטריות) - טבלת ערכית תזונתיים אשר תהא לפי 50 גרם מהמוצר מבושל במים לאחר הכנתו, בהתאם להוראות היצרן המסומנות על גב האריזה. בהחלטתי מיום, 6.10.2016, הערתי כי מוצאת אני קושי בסימון טבלת הערכים התזונתיים לפי 50 גרם מהמוצר המבושל במים, חלף הסימון לפי 100 גרם, כמתחייב על פי התקנות ותו התקן הישראלי, ועל כן והצעתי כי ההסדר יתוקן כך שסימון המוצר יכלול פירוט לפי 100 גרם מוצר מבושל.

  6. נוכח זאת, ביום 10.11.2016, הגישו הצדדים בקשת הסתלקות מעודכנת במסגרתה צוין, כי בתוך 8 חודשים (ולא 6 חודשים כפי שהוסכם תחילה) ממועד אישור הסדר ההסתלקות בפסק הדין, תוסיף אסם על גב מוצרי האטריות טבלת ערכים תזונתיים ל-100 גרם מהמוצר המבושל במים לאחר הכנתו בהתאם להוראות היצרן המסומנות על גב האריזה. כן הוסכם, כי ככל שבתוך 8 חודשים ממועד אישור הסדר ההסתלקות בפסק הדין לא יהא בידי אסם סיפק לעשות כן, אזי יפנה בא כוחה של אסם לבאי כוחה של המבקשת לקבלת ארכה בת 30 ימים. יצוין, כי לבקשת ההסתלקות צורפו העתקי גלופות המוצרים המתוקנות צורפו לבקשת ההסתלקות.

  7. עוד התחייבה אסם במסגרת בקשת ההסתלקות, לתרום מוצרים מבין מוצריה בשווי של 35,000 ₪ (במונחי מחיר לצרכן) לעמותת "לתת – סיוע הומניטרי ישראלי" ע"ר מס' 580294940 (להלן – העמותה). בתצהיר המשלים שהוגש מטעם אסם צוין, כי לאור בדיקה שערכה וכפי שנמסר לה, עמותת "לתת" יכולה לקבל את תרומת המוצרים בשווי של 35,000 ₪, וכי העמותה תעשה בהם שימוש לשם חלוקתם לנזקקים. כן הובהר, כי משלוח המוצרים ייעשה באופן שבו אסם תעביר את המוצרים למחסני העמותה. אסם הדגישה בתצהירה, כי התרומה נשוא בקשת ההסתלקות אינה כלולה ולא תיכלל בעתיד בהתחייבויותיה או בתכניותיה הפילנטרופיות, וכי התרומה ניתנת בנוסף להן, ככל שאלה קיימות. כן צוין, כי לא הוחלט על העברת התרומה לעמותה קודם לבקשת ההסתלקות, וכי אין מדובר בתרומה שאסם התחייבה ליתן בהסדר פשרה כלשהו. זאת ועוד, המסמכים נשוא התרומה יאפשרו להבחין בין תרומה זו לבין תרומות אחרות של אסם. אסם צירפה לתצהירה המשלים אישור ניהול תקין עדכני ביחס לעמותה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ